Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
Pokud potřebujete, aby databáze udržovala vaše data v konzistentním stavu a abyste mohl s těmi daty efektivně manipulovat z několika klientů současně, pak začnete mít problémy. Zásadní problém s MySQL je v tom, že prakticky nic neumí, tedy umí toho spoustu, ale jsou to vesměs featury na efekt, to opravdu podstatné, co dělá databázi databází, tam chybí. Jistě, některé z těch věcí se přidaly ve verzí 4, některé ve verzí 5, ale on je trochu rozdíl mezi databází, která transakce uměle dolepí do koncepce, která byla od počátku navržena jako netransakční, a databází, která má transakční zpracování jako svou základní vlastnost od samého počátku (který byl před dvaceti lety). A už vůbec např. nepochopím, proč když do MySQL přidávali podporu transakcí, proč je implementovali přes transakční log a zámky místo daleko vhodnější MGA. Nemluvě o tom, že ze systému, který umožňuje transakčně pracovat jen s některými tabulkami, mi běhá mráz po zádech.
Problém s MySQL je v tom, že nutí vývojáře přenášet velkou část práce na klienta, což je z mnoha důvodů nešťastné. Není to vhodné z hlediska bezpečnosti. Není to praktické, protože kvůli jedné změně musíte přepisovat řadu skriptů nebo aplikací. A není to ani efektivní, protože musíte mezi klientem a serverem přenášet zbytečně mnoho dat. Samozřejmě, přistupujete-li k datům jen z PHP a ještě z téhož počítače, moc vás to trápit nemusí. Ale často je klientských aplikací víc, jsou psané v různých jazycích a běží na různých platformách. Pak je MySQL tou koulí u nohy, jak jsem psal. Dokonce je dost dobře možné, že kdybyste místo MySQL použil vhodnější databázi, nemuselo těch řádků být tak obrovské množství...
Proti Javě je tu taky rozdíl mezi kompilovaným a interpretovaným jazykem. Nedávno mne pobavil jeden "benchmark", který vypadal tak, že nadšenec napsal prázdný cyklus o deseti milionech iterací a vyvozoval závěry z toho, že v ASP.NET proběhl v neměřitelném čase (střídavě naměřil nulu a 16 ms), zatímco PHP tím strávilo asi osm sekund...
Tiskni
Sdílej: