Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Pokud potřebujete, aby databáze udržovala vaše data v konzistentním stavu a abyste mohl s těmi daty efektivně manipulovat z několika klientů současně, pak začnete mít problémy. Zásadní problém s MySQL je v tom, že prakticky nic neumí, tedy umí toho spoustu, ale jsou to vesměs featury na efekt, to opravdu podstatné, co dělá databázi databází, tam chybí. Jistě, některé z těch věcí se přidaly ve verzí 4, některé ve verzí 5, ale on je trochu rozdíl mezi databází, která transakce uměle dolepí do koncepce, která byla od počátku navržena jako netransakční, a databází, která má transakční zpracování jako svou základní vlastnost od samého počátku (který byl před dvaceti lety). A už vůbec např. nepochopím, proč když do MySQL přidávali podporu transakcí, proč je implementovali přes transakční log a zámky místo daleko vhodnější MGA. Nemluvě o tom, že ze systému, který umožňuje transakčně pracovat jen s některými tabulkami, mi běhá mráz po zádech.
Problém s MySQL je v tom, že nutí vývojáře přenášet velkou část práce na klienta, což je z mnoha důvodů nešťastné. Není to vhodné z hlediska bezpečnosti. Není to praktické, protože kvůli jedné změně musíte přepisovat řadu skriptů nebo aplikací. A není to ani efektivní, protože musíte mezi klientem a serverem přenášet zbytečně mnoho dat. Samozřejmě, přistupujete-li k datům jen z PHP a ještě z téhož počítače, moc vás to trápit nemusí. Ale často je klientských aplikací víc, jsou psané v různých jazycích a běží na různých platformách. Pak je MySQL tou koulí u nohy, jak jsem psal. Dokonce je dost dobře možné, že kdybyste místo MySQL použil vhodnější databázi, nemuselo těch řádků být tak obrovské množství...
Proti Javě je tu taky rozdíl mezi kompilovaným a interpretovaným jazykem. Nedávno mne pobavil jeden "benchmark", který vypadal tak, že nadšenec napsal prázdný cyklus o deseti milionech iterací a vyvozoval závěry z toho, že v ASP.NET proběhl v neměřitelném čase (střídavě naměřil nulu a 16 ms), zatímco PHP tím strávilo asi osm sekund...
Tiskni
Sdílej: