The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Čauky lidi. mám malinkej problémek jak se připojit na druhý počítač. nevíte někdo jak na to??? Na jednom mam linuxi a na druhém winy. Díky moc
Děkuji. ale já mam jeden přes vifinu a dva kabelem. na všech co mam winy tak mě to funguje ale co mam noťas na vifině tak nevim jak se připojit. Taky se přiznám že jsem takovej antitalent. ( Prostě netehlo )
já mam svitch s vifinou a kněmu mam připojený kabelem 2 stolní počítače s winama. jeden z nich mam schovanej a používám ho jenom jako síťovej hardisk. pak mam noťas s linuxem a ten mam jen přes wifi. A z noťase kde mama linux se potřebuji připojit na ten počítač kde mam všechny data. na net se mě podařilo už připojit
teť jsem ti nerozměl?? já jsem opravdu antitalent na počítače. Já bych jenom chtěl abych měl na noťasu nějaký průzkumník a tam bych vyděl tan síťový hardysk
Nejen antitalent na počítače, také antitalent na češtinu. Radil bych zůstat u těch "winů".
Nasrat na ruce a nepustit k vode.
teť jsem ti nerozměl??
To „nerozumění“ se týká pouze předřečníka, nebo se vztahuje také na Google a Wikipedii?
já jsem opravdu antitalent na počítače.
Když už hrajeme na pravdu, taky se k něčemu přiznám. Já jsem zase strašný antitalent na řízení autobusů. Jakmile bych usedl za ten obrovský volant, hned bych to nabořil do zdi i s cestujícími. Proto autobusy raději neřídím.
Já bych jenom chtěl abych měl na noťasu nějaký průzkumník a tam bych vyděl tan síťový hardysk
Windows určené pro desktop jsou velmi nevhodné jako systém pro správu síťového uložiště. To je první a základní poznatek.
Nicméně i přesto je bez problémů možné se k takovému uložišti připojit. Stačí si nainstalovat Sambu. V KDE je připojení ke sdíleným diskům Windows přes Sambu jednoduše hračka. (Neznámé pojmy prosím napřed zadej do Googlu a Wikipedie, než budeš jejich seznam cpát do diskuse.)
mkdir -p /mnt/ntserver
mount -t cifs //server/slozka -o username=uzivatelske_jmeno,password=tvoje_heslo /mnt/ntserver
cd /mnt/ntserver; ls -l
A co tam mas za distro ? Treba v takovym *buntu je to otazka nekolika kliku jako ve widlich a zadani prihlasovacich udaju.
Je samozrejme ze na pc na ktere se chces pripojit musi bezet nejaka serverova sluzba.
jako treba sdileni souboru v siti windows ci ftp nebo http a pod.
Tiskni
Sdílej: