Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Řešení dotazu:
Nejgeniálnější řešení bude nainstalovat PulseAudio.
Dřív jsem se PA taky bránil z pseudotechnických důvodů typu "na co nějakou nadstavbu, kterou navíc napsal Lennart?" a nainstaloval jsem ho spíš z legrace víc jak před rokem. Zjistil jsem, že PA je docela fajn věc. Kromě možnosti řídit hlasitost každého výstupu a vstupu zvlášť, ekvalizéru a podobných hračiček umí i pár skutečně užitečných věcí. Zejména se to týká USB sluchátek a Bluetoothových headsetů. USB sluchny připojím, ve Veromixu překliknu, které streamy se do nich mají pouštět, případně je nastavím jako výchozí zařízení a funguje to - okamžitě. S ALSA bych musel minimálně v každé aplikaci přehazovat audiovýstup, což se u některých neobejde bez restartu (třeba mplayer). Bluetooth headsety a elegantní hackování .asoundrc je kapitola sama pro sebe, navíc s BlueZ 5 to už nefunguje vůbec. Další hezká věc je jednoduché přenastavování profilů pro vstup a výstup. Když kupříkladu zapojím notebook přes HDMI k televizi, přepnu na příslušný zvukový profil (ve Veromixu otázka tří kliknutí) a výstup letí přes HDMI do televize. Opět porovnejte s ALSA a potřebou ručně přehodit audiovýstup ve všech aplikacích, které mají být přes HDMI slyšet a pak zase zpět. Záležitostí pro pravé muže je pak přesvědčit ALSA, aby zachytávala výstup, aka "What U Hear" feature. S PA je to opět bezproblémové.
Nechci tvrdit, že PA je ten nejúžasnější software, co kdy kdo naprogramoval, ale mně slouží skvěle. Problémy bych čekal na starých distribucích, kde PA a ALSA nebyly zrovna odladěné.
Přehazování výstupu ... v kdečkách fungujou v kdečkách i bez PAKDE umí během přehrávání přepínat zvukový výstup na jinou zvukovku bez přerušení přehrávání, bez využití PA? To je zajímavé, která komponenta tohle umí? KDE nepoužívám, tak se ptám, to je zajímavá informace. USB mikrofon je normální alsí zvukovka.
Teď máš na mysli aplikace používající Phonon? Nebo narážíš pouze na to, že v SystemSettings se dá překliknout nastavení zvukovky?To je totez. Phonon je v podstate jenom to nastaveni v SystemSettings. Skutecna prace se deleguje na nejaky backend (gstreamer, xine nebo PA), phonon nad tim jen stavi nejaky api ze kteryho jako uzivatel vidis jen to spolecny nastaveni.
(a ne, definování několika vlastních virtuálních zařízení v .asoundrc se fakt nepočítá:)Cokoliv co funguje bez prepisovani aplikaci se pocita. (a ne, nic co zahrnuje demona ktery si uzme dsp pro sebe a nikoho dalsiho k nemu nepusti se nepocita.)
Skutecna prace se deleguje na nejaky backend (gstreamer, xine nebo PA)gstreamer a xine zajišťují přehrávání, jako výstup mají PA nebo napřímo alsu. Ani jeden z nich neumí během přehrávání přehazovat výstupní zvukovku, protože s nimi vůbec nekomunikují.
Cokoliv co funguje bez prepisovani aplikaci se pocita. (a ne, nic co zahrnuje demona ktery si uzme dsp pro sebe a nikoho dalsiho k nemu nepusti se nepocita.)1. dsp je v OSS, alsa má jiná zařízení 2. i v alse si první proces uzme zvukové zařízení pro sebe. Jen pokud k němu přistupuje přes plugin dmix, naalokuje se další buffer, do kterého umožňuje knihovna alsa-lib přimíchávat vzorky z jiných procesů. Dmix je již roky nevyvíjený a vývojáři alsy do něj nechtějí moc šahat s tím, že k mixování je určené PA. Stejně alsa je již roky především low-level vrstva, která se stará o vlastní zvuková zařízení a definuje spoustu užitečných API, v poslední době hlavně zaměřené na mobilní svět (vedle přehrávání i pro ovládací čudlíky, pro jacky, pro předdefinovaná nastavení (use scenarios), atd.). Vývoj je živý, spoustu nových věcí, ale vše především v backendu, co se využívá přímo v ovladačích a standardizuje API pro user-space.
To je totez. Phonon je v podstate jenom to nastaveni v SystemSettings. Skutecna prace se deleguje na nejaky backend (gstreamer, xine nebo PA), phonon nad tim jen stavi nejaky api ze kteryho jako uzivatel vidis jen to spolecny nastaveni.No počkat, úplně totéž to není. Phonon je KDEčkové API pro přehrávání zvuku. V SystemSettings se dá nastavit, jaký backend a zvukový hardware bude to API používat. Každopádně tyhle změny ovlivní jen aplikace, které Phonon používají. Pokud má Phonon nastaven jako výstupní zařízení PulseAudio server, lze v SystemSettings provádět i globální změny jako změnu zvukového profilu nebo na který jack se má zvuk poslat.
(a ne, definování několika vlastních virtuálních zařízení v .asoundrc se fakt nepočítá:)(a ne, nic co zahrnuje demona ktery si uzme dsp pro sebe a nikoho dalsiho k nemu nepusti se nepocita.)Dustin už to říkal, ALSA dělá totéž a karty bez HW mixéru musí spoléhat na dmix. Ještě si pamatuji doby, kdy dostat zvuk z Kaffeinu a GAIMu najednou nebylo nic samozřejmého:) I karty s HW mixérem mají omezený počet streamů, které dokážou přehrát najednou (i když třeba SB X-Fi jich umí 256).
Generally, this works reliably only on newest ALSA, newest kernel, newest everything. It has pretty steep requirements on software and sometimes even on hardware.A hned v dalsim odstavci
The advantages of the scheme clearly outweigh the complexities it causes.To clovek hned vidi proc ho ma Linus v zaludku. Lehkost s jakou Lennart mava rukou nad rozbijenim fungujiciho je neuveritelna. Jenom to potvrzuje proc jsem na PA nechtel sahnout ani klackem dokud to mel v ruce.
…protože HW mixer streamů již z principu neumí mixovat streamy s různou latencí.To mi pripada s prominutim jako pekna blbost. Pokud mam nekolik hw bufferu tak je numusim plnit jen jinym zvukem, ale taky jinou rychlosti. I kdyby musely mit vsechny stejnou velikost a stejny pocet fragmentu, nejake to preruseni navic je zanedbatelne ve srovnani s rezii PA. Naopak, hw kanaly by byly uzitecny prave proto ze by umoznily od sebe oddelit ulohy s ruznou latenci BEZ Poetteringovy elektrarny. I kdyby se pak ulohy se stejnou latenci mely prohanet zase dmixem (tam kde neni hw kanalu nazbyt) tak uz mas po kupe ulohy se stejnymi naroky a v clanu uvedene namitky padaji. BTW nechci to stavet tak ze je PA inherentne spatny a ALSA dokonala. Jenom nevidim v PA nic moc uzitecnyho co by neslo udelat stejne dobre v ALSE kdyby se tomu venovalo stejny mnozstvi prace. Treba jen tim ze by se dal zase do pucu dmix.
To mi pripada s prominutim jako pekna blbost. Pokud mam nekolik hw bufferu tak je numusim plnit jen jinym zvukem, ale taky jinou rychlosti. I kdyby musely mit vsechny stejnou velikost a stejny pocet fragmentu, nejake to preruseni navic je zanedbatelne ve srovnani s rezii PA. Naopak, hw kanaly by byly uzitecny prave proto ze by umoznily od sebe oddelit ulohy s ruznou latenciKoukal jsem do zdrojáků alsy a opravdu to tak je, substreamy mají vlastní DMA buffer i velikost fragmentu, předpokládám tedy v reálu i vlastní přerušení. Takže HW mixer umí mixovat různé latence, beru zpět.
BTW nechci to stavet tak ze je PA inherentne spatny a ALSA dokonala. Jenom nevidim v PA nic moc uzitecnyho co by neslo udelat stejne dobre v ALSE kdyby se tomu venovalo stejny mnozstvi prace. Treba jen tim ze by se dal zase do pucu dmix.Jenže to by vyžadovalo právě HW mixování. Zvukovky co to umí - viz http://www.alsa-project.org/main/index.php/Matrix:Tag-HWMIX . Poněkud krátký seznam. Jinak zdrojáky i licence jsou ti k dispozici, můžeš se do čehokoliv směle pustit. Očividně i lidi, kteří tomu opravdu rozumí, o rozvoj high-level funkcí alsy nijak nestojí. Mají dost práce s drivery a základní vrstvou alsa-libu. Právě proto, aby vyšší vrstvy pořádně fungovaly.
Jenže to by vyžadovalo právě HW mixování.K cemu? PA taky mixuje v softu, takze cokoliv umi se z principu muze dmix naucit. Pokud by to obnaselo zmeny v API, taky nemuzou byt vetsi nez predchod na PA.
...často ale pomůže jedině restart počítače.Mně na Debianu pomáhá zavření problémové aplikace a
rm -rf ~/.config/pulse/
.
Včera jsem byl donucen tento problém taky řešit. Kvůli multiseat konfiguraci se sdílenými repro i sluchátky prostě pulseaudio použít nemůžu (ani system-wide konfigurace nefunguje dle mých představ).
Narazil jsem ale na velice zajímavou konfiguraci, kde zvuk přes PA jen prochází do ALSY. Úplně bez PA to sice není, ale Skype mi funguje a zbytek systému o PA "neví".
cd /usr/share/alsa/alsa.conf.d sudo dpkg-divert --divert `pwd`/pulse.conf.original.disabled --rename `pwd`/pulse.conf
Pro mě funguje apulse. Staženo z githubu, zkompilováno (32bit kompilace na běžném amd64 debianu, jen s i386 balíčky knihoven a nastavením PKG_CONFIG_PATH=/usr/lib/i386-linux-gnu/pkgconfig/
).
Mám pocit, že nejde vybrat různé output device pro hovor a zvonění (což osobně nepotřebuju), jinak jsem nenarazil na žádný problém.
Samozřejmě je možné, že funguje i jiná cesta.
Tiskni
Sdílej: