Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Postupem času se mi zapráskal rootovský disk z nějakých 7 GB na aktuálních 10,7 při celkové celkové velikosti 11,8 GB. Teď potřebuji nainstalovat nějako IBM obludu a podle hlášení se zdá, že se nevejdu..
Z toho zahlcení podezírám aktualizace, které si čas od času kompletně provedu (mám openSUSE).
Existuje nějaký způsob, jak se zbavit nepotřebného? Když to je možné, instaluji přes YaST2.
Pár diskuzí jsem na to téma našel, ale byly staršího data nebo používaly nástroje, které na SUSE nemámdu -x / | sort -n | tail -50
Pak už je samozřejmě na vás, abyste vyhodnotil, co z toho můžete smazat (a jestli vůbec něco).
z toho nástroje mám docela respekt teda spíše strach
S /tmp jsem se moc nemazal - když tmp tak tmp a jeho obsah jsem pod rootem kompletně máznul
s tím KleanSweep jsem si pohrál a "ušetřil" nějakých 300 MB a zatím vše, zdá se, jede. Ale je to fakt divočák - klidně se mi sápal po konfiguračních souborech, bez nichž bych byl dost nahranej. Stejně tak jsem si netroufl máznout mraky prázdných adresářů.
Ta dokumentace - to je dobrý tip
Dělá, ale cache obsahuje pouze metadata repository, ne balíčky:
lion:~ # du -sh /var/cache/zypp 188M /var/cache/zypp
Mazat ji by bylo kontraproduktivní, protože by se ta cache musela při každém updatu vytvářet znovu.
správná odpověď plodí další otázky =>
- dá se zjistit, kolik to ušetří?
- jak to provést?
uname -r
.
Tiskni
Sdílej: