Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Řešení dotazu:
Pokud karta umi nabidnout dva X screeny (:0 a :1), tak je to pak totez co 2 nezavisle graficke karty. Jen se to malinko slozitejc resi v konfiguraku.IMHO tohle umí jen některé Matrox karty (a pro domácí PC pak vyjde levněji koupit 2×NVidia).
Na druhou stranu musis mit stesti a mit nekonfliktni karty.Přesně tak a přidám smutnou zkušenost: to, že se ty karty nesnesou se prakticky nedá zjistit dopředu (maximálně najdete, že ten a ten konkrétní model se s určitou verzí X11 snesl) a pokud se nesnesou, je trochu problém se pak té karty zbavit: na reklamaci to de facto není (protože ta karta evidentně funguje), kvůli HW nekompatibilitě nemusí jít zboží vrátit atd.
Umi to binarni driver nvidia. V konfigu jen nepouzijes rezim TvinView a nepouzijes Xineramu. Pak nabizi 2 screeny. Viz. casty problem s tim ze nekdo nadava ze ma misto jedne velke plochy 2 nezavisle window managery... ZdenekPokud karta umi nabidnout dva X screeny (:0 a :1), tak je to pak totez co 2 nezavisle graficke karty. Jen se to malinko slozitejc resi v konfiguraku.IMHO tohle umí jen některé Matrox karty (a pro domácí PC pak vyjde levněji koupit 2×NVidia).
Pak nabizi 2 screeny.Asi mluvíme o něčem jiném. Pokud jde o 2 screeny, tak je tam IMHO jediný X server (a
$DISPLAY má hodnoty :0.0 a :0.1) a je třeba použít ten hnízděný.
Dvě grafické karty nabídnou 2 displeje (čili $DISPLAY má hodnoty :0.0 a :1.0) a poběží tam 2 X servery.
A co se týče právě těch Matroxů, tak ty se myslím tváří jako 2 nezávislé karty (resp. lspci vypíše 2 HW adresy) a stačí jen vytvořit 2×ServerLayout a pustit dva X servery.
Popis MagicTwin je multi-seat, o kterém je celé toto vlákno. Kam směřuje tedy vaše otázka? Pokud chcete komerční řešení pro Linux, včetně podpory, tak učitě jich bude více bež jen Userful Multiplier™ - 1 computer. 10 users..
Zřejmě jsem se zamotal do pojmů. Myslel jsem, že MagicTwin je značka, která označuje řešení pod Windows - tedy komplet tj. hardware a software. V jedné organizaci to mají a koupili to jako celek tj. hotový stroj a ten speciální software.
A mně zajímalo, zdali na tom hardware lze použít Linux.
Recenze sestavy Barbone Hit Plus: dvě duše v jednom těle
MagicTwin - dvojpočítač
Jedná se o značně zastaralou záležitost, viz odkazy výše, Barbone to začal nabízet někdy v roce 2004. Takže už jen z tohoto důvodu je otázka, zda-li na stejném železe pojede i Linux, zbytečná, protože dané železo je morálně zastaralé. Psali, že se jedná o kartu NVidia, takže není důvod proč by na tom nešel rozchodit Linux v režimu multi-seat. Případně není problém tam vrazit jinou grafickou kartu a integrovanou vůbec nepoužít.
Každopádně nevím o žádném rozumném důvodu, proč chtít na zmiňovaném železe provozovat multi-seat s Linuxem, když lze zvolit pro danou věc mnohem lepší sestavu dle vlastního výběru. Nesmíte se na to koukat jako na nějakou HW specialitu, je to SW záležitost, žádný "speciální HW" není třeba.
Díky za odpověď. Linux na tom chodí celkem bez problémů - byla tam napřed Mandriva a nyní Ubuntu - ale samozřejmě na obou monitorech je stejný obraz. Nechci to koupit, už to tam mám :) a zajímala mne reálná možnost využití podobně jako to používají na Windows s tím speciálním softem. A to jsi mi odpověděl. Díky.
Zásadní je pro mne ta myšlenka: "Nesmíte se na to koukat jako na nějakou HW specialitu, je to SW záležitost, ...". Myslel jsem totiž, že ten MagicTwin je nějaký speciální hardware. Ještě více speciální než jen karta, na kterou lze připojit dva monitory.
Oba článkyk znám. Pod prvním diskutuji a druhého jsem přímo autorem :).
http://linuxgazette.net/124/smith.html
Tiskni
Sdílej: