Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Řešení dotazu:
...mám některé programy, známých FIREM (zákledních progr. dodávaných pro Wind.), a pak na Mandrivu prý moc nejdou.Co se týče Windows aplikací, ty se pod GNU/Linuxem obecně spouštějí za pomoci WINE a pochybuji, že by Mandriva měla WINE odlišné od ostatních distribucí - pokud tedy víš o programech, které špatně fungují pod WINE, pak se bude stejný problém týkat i openSUSE a Ubuntu. Zde by bylo nejlepší poohlédnout se po jejich portu přímo pro Linux, případně po nějaké rozumné alternativě.
Docela by mě zajímal důvod, proč chceš přejít z Windows na GNU/Linux.
Jinak ke GNU/Linuxu studium FAQ, HOWTO dokumentů, manuálových stránek, info stránek... prostě patří. A dost jich je jenom v angličtině.
Chápu, že studium manuálů je pro tebe obtížné. Ale bez toho se prostě neobejdeš.
Uf, alespoň jste přestal psát ty vykřičníky
Ubuntu má rozsáhlé diskuzní fórum, většinou i lepší volba, než psát sem, hlavně tam se i většina řešení problémů dá vyhledat, jakmile na nějaké začnete narážet (takže není zapotřebí klást ihned dotaz, většinou se tím vše i prodlouží, než někdo jednoduše odpoví). Fórum je na http://forum.ubuntu.cz/.
Určitou dobu jsem Ubuntu používal. V Ubuntu většina věcí funguje "automaticky" -- tzn. opravdu ideální pro začátečníka. Už jenom to, že při hledáním Googlem většinou odkazy z fór o Ubuntu bývají na "předních příčkách", o něčem svědčí.
Tazateli: Zkusil bych tedy pro začátek Ubuntu. Kubuntu, Xubuntu bych se ale radši vyhnul. Vlajkovou lodí Cannonicalu je opravdu Ubuntu.
Tiskni
Sdílej: