Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
...mám některé programy, známých FIREM (zákledních progr. dodávaných pro Wind.), a pak na Mandrivu prý moc nejdou.Co se týče Windows aplikací, ty se pod GNU/Linuxem obecně spouštějí za pomoci WINE a pochybuji, že by Mandriva měla WINE odlišné od ostatních distribucí - pokud tedy víš o programech, které špatně fungují pod WINE, pak se bude stejný problém týkat i openSUSE a Ubuntu. Zde by bylo nejlepší poohlédnout se po jejich portu přímo pro Linux, případně po nějaké rozumné alternativě.
Docela by mě zajímal důvod, proč chceš přejít z Windows na GNU/Linux.
Jinak ke GNU/Linuxu studium FAQ, HOWTO dokumentů, manuálových stránek, info stránek... prostě patří. A dost jich je jenom v angličtině.
Chápu, že studium manuálů je pro tebe obtížné. Ale bez toho se prostě neobejdeš.
Uf, alespoň jste přestal psát ty vykřičníky
Ubuntu má rozsáhlé diskuzní fórum, většinou i lepší volba, než psát sem, hlavně tam se i většina řešení problémů dá vyhledat, jakmile na nějaké začnete narážet (takže není zapotřebí klást ihned dotaz, většinou se tím vše i prodlouží, než někdo jednoduše odpoví). Fórum je na http://forum.ubuntu.cz/.
Určitou dobu jsem Ubuntu používal. V Ubuntu většina věcí funguje "automaticky" -- tzn. opravdu ideální pro začátečníka. Už jenom to, že při hledáním Googlem většinou odkazy z fór o Ubuntu bývají na "předních příčkách", o něčem svědčí.
Tazateli: Zkusil bych tedy pro začátek Ubuntu. Kubuntu, Xubuntu bych se ale radši vyhnul. Vlajkovou lodí Cannonicalu je opravdu Ubuntu.
Tiskni
Sdílej: