Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
OK dík za názory, čili to potvrzuje můj první dojem. Co se týče těch skriptů, nějak jsem žil v domnění, že je na začátku bashových skriptů patřičný shebang, čili že by to problém dělat nemělo (?).Jasně je tam /bin/bash. Další důkaz, že kvůli dashi bys musel přepisovat init skripty
Tam, kde shebang není, by tedy (podle mojí domněnky) měl skriptu rozumět sh, bash i dash (?). Každopádně se vracím k bashi, ta autokompletace mi vyloženě chybí, bez toho se nedá pracovat.Z alternativních shellů podle mě stojí za to akorát zsh.
Jasně je tam /bin/bash. Další důkaz, že kvůli dashi bys musel přepisovat init skriptyProč ale? Když mám bash nainstalovaný taky, tak to přece poběží. Já neplánoval bash úplně odinstalovat, jen jsem myslel, jestli není v něčem zajímavější dash.![]()
Z jakeho duvodu?Považuji ho za lepší a to po všech stránkách.
Tazatel uvažuje o dashi, protože je menší a jednodušší než bash. A vy mu jako alternativu doporučíte zsh, cože možná jediný běžný shell, který je ještě větší a složitější než bash?Chtěl jsem jen doporučit schopný shell jako náhradu za Bash
že ho používá méně lidí než Bash
Nějak jsem tušil jsem, že tohle bude mezi důvody figurovat na předních místech, ale palec nahoru, že to tak otevřeně přiznáváte. :-)
Tiskni
Sdílej: