Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Zálohování na DVD-RAM nedoporučuji. Sám jsem ho tak používal a pak jsem byl velmi nemile překvapen, když mi mechanika DVD-RAM přestala číst. Naštěstí problém byl v mechanice.Problém v mechanice implikuje, že zálohování na DVD-RAM není dobré? Kde je tam ta souvislost? Nicméně je určitě zajímavé, že mi taktéž odešla mechanika (je však fér říct, že jsem ji docela dost používal) – projevovalo se to velmi dlouhým načítáním (jakéhokoli) média a u některých (zejména DVD-RAM) sice na první pohled bezproblémovým připojením, avšak při pokusu otevřít/zkopírovat nějaký soubor došlo k chybě čtení. Výměna mechaniky to vyřešila, vesele zálohuji na ta samá DVD-RAM média i nadále, takže nemohu říct, že bych je nedoporučoval. Důležitá poznámka: RAID 1 nemá nic společného se zálohováním!
1) Když zálohu neotevřete, tak to asi problém je.Ale já ji otevřu. Jen si musím koupit nový otvírák. Příhodná analogie s konzervou: pokud vlivem častého používání odpravím otvírák, tak to přeci neznamená, že je chyba v konzervě – zvláště pokud se s novým do ní krásně dostanu.
Navíc né každá mechanika od výroby DVD-RAM podporuje.Ne každý počítač má třeba páskovou mechaniku a přesto se na pásky zálohuje. Jeminánku, pokud o ty zálohy stojím, tak si ji seženu, no ne?
Seženete jinou mechaniku, která data přečte?Ano.
Má to vůbec smysl, když ta média mají jen 4GB a jsou pomalá?Ano. Jistě ne pro každého, ale pro mě rozhodně ano.
2) Důležitá poznámka je nepochopení, co jsem RAIDem myslel.To je možné.
Ona ta flashka jaksi může odejít a nic z ní nedostanete, pak se ten RAID asi hodí, ne? Nebo je to u zálohy jedno?Tedy myšlena byla duplikace záloh? Ale kvůli tomu přeci nemusím z flash disků stavět RAID, stačí zálohu nahrát na jednu, a pak znovu na druhou. Ale taky možnost, samozřejmě. I když bych přinejmenším nepoužíval stejné flashky, ideálně to však duplikoval na něco úplně jiného (a pak pravděpodobně RAID 1 ani nepoužiji). Pokud nebyla myšlena duplikace záloh, ale duplikace zdroje dat, pak musím zopakovat, že to nemá se zálohováním nic společného. Pouze snižujete pravděpodobnost selhání primárního média (se současným zvyšováním pravděpodobnosti, že jedna ze složek RAIDu odejde :c)), ale už vůbec se to netýká ohrožení/neohrožení dat samotných. Příklad: mám důležitý soubor, tak ho hodím na úložiště v RAID 1. Omylem ho nevratně smažu. Nevadí to, protože jsem „zálohoval via RAID 1“? Puf! RAID 1 provedl nejen nazrcadlení souboru, ale i nazrcadlení jeho smazání, takže na úložišti již není. Kam se poděla moje záloha? ;c)
stejná technologie jako původní médium ⇒ riziko stejného zničeníKorelované riziko zničení je způsobeno hlavně umístěním blízko u sebe, takže hlavní obrana je geograficky různorodé zálohování. Vykradení: HDD i SD odneseny. Stěhování (větší katastrofa než následující požár): SD se ztratí snáz. Požár: HDD i SD zničeny. Pád domu: SD má větší naději na přežití, ovšem menší pravděpodobnost nalezení. Záplavy: SD má větší naději na přežití, ovšem menší pravděpodobnost nalezení. Tak nevím, zda je v tom nějaký velký rozdíl...
To jistě ano. Nezapomínal bych ale na vady v materiálu, sérii, technologii atd. Volbou různých médií se od většiny takových rizik odstíním. Zbytek by mělo zajistit uložení na různá geografická místa.stejná technologie jako původní médium ⇒ riziko stejného zničeníKorelované riziko zničení je způsobeno hlavně umístěním blízko u sebe, takže hlavní obrana je geograficky různorodé zálohování.
Tiskni
Sdílej: