Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zajímalo by mne, jak by se k tomu stavěl případný soud, kdyby podnikatel neustoupil vydírání ze strany úředníků. Doklady přece potřebnou dobu uchoval. Zanedbal něco? Měl udělat něco, co neudělal a co mu ukládá zákon?
Jinak pro finanční úřad a pod bych si udělal kopie, a origunál k té kopii přicvakl že po 1/2 roce originál vybledne není můj problém, já účtenku mám i kopii co víc pro to udělat a že ji úředník nepřečte není můj problém, ať si to dohledá u výrobce....Zádrhele jsou tam dva:
V jakou chvíli přesně doklad přestává být dokladem? Když ho nepřečte úředník s pěti dioptriemi? Když ho nepřečte úředník se dvěma dioptriemi? Když nejde přečíst mikroskopem nebo s nějakým speciálním vybavením? Kde je tohle specifikované?
K dokladu bys měl mít odpovídající záznamy v účetnictví, stejně tak by je měl mít prodejce. Takže v případě nečitelných dokladů by mohl jít kontrolor za dodavatelem a chtít vidět jeho záznamy – ten by ale v tu chvíli nevěděl1, proč ho kontrolují, tak by prostě ukázal svoje záznamy. Spíš než úmysl bych v tom viděl neznalost/nedbalost.
Horší je to s reklamacemi, tam to chce trvanlivější doklady a/nebo záruční listy.
[1] kdyby to vědět, tak by mohl chtít šidit a říct, že nic takového neprodal, a ušetřit tak na daních, ale to by zase musel všechny doklady přečíslovat, takže by pak neseděly s čísly na dokladech od jiných zákazníků, případně do těch vzniklých mezer vrazit nějaké fiktivní faktury na nízké částky…
...že podpora v CUPS snad ani nedává moc smysl.
Ale, ale.... Např. termotiskárny BOCA mají driver pro CUPS a tak stačí udělat postscript nebo pdf potřebné velikosti a odeslat.
Výhoda je v tom, že můžete tisknout po síti, zařazování tiskových úloh. Prostě CUPS.
V Cupsu bych pak nastavil tiskárnu Generic/text-only nebo Generic/Raw Queue nebo Generic/ESC/P Dot Matrix nebo IBM-Compatible Dot Matrix.
<a href="ean:1234">1234</a>
Co se týče běžných jehličkových POS tiskáren, typicky to bývá tak, že tisk řeší přímo pokladní SW pomocí předpřipravených profilů a do tiskárny posílá plaintext + řídící ESC sekvence. Seznam řídících sekvencí lze dohledat v manuálu, který je ke stažení na strákách EPSONu případně STAR (asi nejrozšířenější modely na eshopech u nás), takže není problém si napsat vlastní CUPS backend, pokud váš POS tisky neřeší.
U jednoho mého klienta používám na Linuxu POS napsaný pro DOS (běžící v DOSEMU) jak s tiskárnami STAR (SP500), tak EPSON (TM-U220PD) a tisknu do RAW queue v CUPSu bez sebemenších problémů včetně otevírání pokladní zásuvky.
Tiskni
Sdílej: