Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
PC1 UID 1055 : tomas UID 1066 : lukas
PC2 UID 1055 : frantaKdyž připojíme tuto flashku na PC2, tak u dat uživatele "tomas" bude vlastník "franta" a u dat od uživatele "lukas" bude vlastník "1066" (když uživatel s tímto uid neexistuje, tak se místo jména zobrazí samotné uid).
# zjisteni jake UID mas: id # vylistovani souboru se zobrazenim UID/GUID misto jmena ls -n
Ale flash disky sú žiaľ neni optimalizované na prácu s žurnálovacími súborovými systémami medzi ktoré sa radí NTFS alebo EXT3.
Mám tomu rozumět tak, že ta flaška nemusí jít na ext3 naformátovat? Nebo tak, že v názvech souborů a složek se nebudou rozlišovat valká a malá písmena? Právě proto jsem chtěl tu flešku naformátovat na ext3, aby se mi neměnily názvy, co se týká velkých a malých písmen a aby ve stejném adresáří nevadilo, když bude například soubor "BALIK" a zároveň soubor "balik" a podobně. Já jsem tu flešku totíž chtěl použít na zdroje softwaru. Na počítači, na kterém mám internet, si stáhnu repozitář, ten uložím na flešku, a tu flešku zastrčím k počítači, kde není internet, do toho počítače to nakopíruji, přidám lokálně zdroj softweru, a už z toho přidání abych mohl instalovat.
NTFS mi nevadí, když na flešku nepůjde dát, tento souborový systém je na pytel zase z jiných důvodů.
Na počítači, na kterém mám internet, si stáhnu repozitář, ten uložím na flešku, a tu flešku zastrčím k počítači, kde není internet, do toho počítače to nakopíruji, přidám lokálně zdroj softweru, a už z toho přidání abych mohl instalovat.Chápu, že mohu mít zájem z bezpečnostních důvodů provozovat izolovaný systém, ale pak na to potřebuji efektivní znalosti. Nebo je jen relikt minulosti, nebo něco podobného, a pak bych za pár korun spíše řečil prosíťování, WiFi a pod.
Tiskni
Sdílej: