OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Kabel má 4 dráty , 2 napájení a 2 data a pokud jeden ze dvou či oba datové jsou KO tak disk bude svítit a točit se ale komunikace nepůjde a jako když není zapnut.
Rozebrat je dobrý nápad, ale pozor!
WD jsou potvory a mnohé 3.5" MyBooky šifrují obsah čipem na desce toho USB-SATA převodníku a disk nejde přečíst po připojení do SATA i když je zcela ok. Stalo se mi to u pár kousků u kterých jsem nakonec musel ve dvou případech připájet zpět utržený USB konektor, abych desku USB-SATA zprovoznil. A nebo oželet data v případech, kdy byla deska neopravitelná.
Nehlásí-li se disk na USB je na 90% vadná, nebo nějak poškozená právě tahle deska. Kdyby byl vadný HDD, tak se 1/ netočí (je slyšet, vibruje) 2/ box ohlásí na USB, ale skončí při detekci kapacitu, filesystému... prostě na dalším kroku
Jo a taky mi u několika velkých 3.5" WD MyBooků pochcípaly napáječe. To se naštěstí dá řešit snadno.
Máš-li malý 2.5" MyBook, tak je pravděpodobně USB přímo součástí elektroniky disku - nejspíš zapomeň na data a příště si kup samostatný SATA HDD + USB box do kterého se to montuje, než tuhle vylevněnou sr***u.
Asi tak, ale můj hlavní argument proti hotové kombinaci USB disků je v tom, že:
Jako i samostatný box může mít prolémy, třeba čip, který ničí data, jak se stalo v dávnější minulosti napříč všemi výrobci, kteří čip použili (to ještě USB 2.0 bylo moderní). Ale proti tomu se dá bránit třeba btrfs, které dělá kontrolní součty i nad daty. Z jiných problémů jsem měl box, který se sám nezapínal (problém při vzdáleném rebootu stroje), nebo odpojoval (nakonec to bylo napáječem, fungoval i týden/dva a najednou disk zmizel z USB).
Přesně tak. Je to dokonce i vhodnější, protože do hotových externích disků může výrobce nacpat i to, co by se samostatně neodvážil prodávat (různé recertifikované disky a pod.).
Případně, pokud to nespěchá, tak dok se dá pořídit levněji na eBay (odkaz), nebo případně i interní do 5.25" pozice (odkaz).
Tiskni
Sdílej: