Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Zdravím zkušené diskutující a obracím se na vás s prosbou o radu. Přechod na DVB-T2 přišlo i do mých končin, tak bych s tím už něco mohl dělat.
Našel jsem hezký článek: https://www.abclinuxu.cz/clanky/vdr-a-dvb-t2-cast-1
avšak zmiňovaný DVBS T330 tuner se už neprodává a odkazovaná stránka ani neexistuje.
Máte prosím nějaký tip na dobrý tuner, který funguje bez nějakých hacků do kernelu na Debian 10?
Řešení dotazu:
Potřebuješ na to koukat na PC? Mně se dost osvědčilo RPi, viz článek Příjem DVB-T2 televize pomocí Raspberry Pi.
Případně tam jsou komentářích dole odkazy na linuxtv.org, kde jsou popsané různé PCI karty a USB přijímače.
Server už mám, potřebuji to na backend (teď tam jede nějaký Realtek na DVB-T). USB nebo PCIe, to je asi fuk. Chci mít dva tunery pro větší možnost nahrávání. Dívám se na tu stránku, "supported" znamená, že si maximálně stáhnu FW a nakopíruji ho do /usr/lib/firmware, že?
Jak se chová dvoutunerový https://www.neven.cz/kategorie/pocitace-a-kancelar/tv-tunery/dvbsky-t982-dvb-t-t2-c-pcie-interni-dualni-tuner/ ?
Bude se hlásit jako dvě zařízení a funkčnost tedy stejná jako třeba 2x ta T330 do USB?
Díky moc za pomoc.
Jak se chová dvoutunerový https://www.neven.cz/kategorie/pocitace-a-kancelar/tv-tunery/dvbsky-t982-dvb-t-t2-c-pcie-interni-dualni-tuner/ ? Bude se hlásit jako dvě zařízení a funkčnost tedy stejná jako třeba 2x ta T330 do USB?
Čekal bych, že ano. A když tam obchodník píše:
Poznámka pro Linux: podporuje Linux, testováno na Debian 9.3 Stretch s VLC a TVheadend. Pracuje bez problémů s LibreElec/Kodi.
tak bych to asi risknul (a přinejhorším do 14 dnů vrátil). Zvlášť když:
ale potřebuji to (jak jinak než na poslední chvíli :D ) do týdne
:-)
Hlavně sem pak napiš, pro ostatní, jak to dopadlo.
Teď jsem dostal odpověď, že T330 naskladní příští týden. To by snad mohlo stačit, raději bych vzal 2x USB verzi T330. Přeci jen je to takové univerzálnější řešení, kdybych to náhodou chtěl v budoucnu nějak přehazovat.
Hele ještě tak trochu OT: dá se v Proxmox takový tuner přesměrovat do kontejneru a tam až řešit celý backend? FW se asi musí řešit přímo v Proxmox, že? Takže pak nějak pushnout /dev/... nebo je to blbost?
Na čem to provozuješ? Stačilo nahrát FW a odkud?
Nemáš problém s Setting Transfer Mode to bulk?: https://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Hauppauge_WinTV-dualHD
Ahoj, je zde hlášení. Konfigurace je zatím DVBS T330 a jedu na Proxmox 6 s LXC Debian 10, na kterém je VDR. Níže pár postřehů:
DVBSky T330 - Debian 10, kernel 5.4 nebylo třeba stahovat firmware. Funguje out-of-the-box.
Při vytváření LXC je nutné dát priviledged (respektive odškrtnout unpriviledged).
Poté do konfigurace v
/etc/pve/lxc/moje_lxc.conf
přidat:
lxc.cgroup.devices.allow: c 212:* rwm
lxc.mount.entry: /dev/dvb dev/dvb none bind,optional,create=dir
kde to číslo 212 vychází z: https://askubuntu.com/questions/545359/lxc-usb-device-passthrough
Dále je nutné nahodit české znaky "dpkg-reconfigure locales", kde pro vše vyber "cs_CZ.UTF-8" a následně správný čas "dpkg-reconfigure tzdata" (Europe/Prague).
Pak instalujeme VDR podle: https://www.abclinuxu.cz/clanky/vdr-a-dvb-t2-cast-1 a hodí nám to chybu při spuštění.
Mimo změny v předchozím návodu musíš změnit ve
/etc/vdr/conf.d/00-vdr.conf
--user=vdr
na
--user=root
aby chyba zmizela.
Pak už podle návodu v pohodě. Pokud by někdo chtěl externí složku do LXC, zaměř se na bind mount: https://pve.proxmox.com/wiki/Unprivileged_LXC_containers
Čeština a časová zóna se většinou nastavuje při instalaci systému, ale je fakt, že někdy je to potřeba udělat ručně.Dále je nutné nahodit české znaky "dpkg-reconfigure locales", kde pro vše vyber "cs_CZ.UTF-8" a následně správný čas "dpkg-reconfigure tzdata" (Europe/Prague).
Mimo změny v předchozím návodu musíš změnit ve
/etc/vdr/conf.d/00-vdr.conf--user=vdrna
--user=rootaby chyba zmizela.
Tohle je zajímavé. VDR už jsem instaloval několikrát a při psaní uvedeného návodu vše znovu cvičně na Debianu a Archu, ale s uvedeným problémem jsem se nesetkal. VDR mi vždy běžel pod uživatelem vdr, stejně tak konfigurační soubory (ne úplně všechny) a složka pro nahrávání patří tomuto uživateli. Rád bych o tom zjistil víc. Kde jste našel radu na tuhle změnu?
JirkaDodatek: došel mi PCIe tuner Hauppauge WinTV-quadHD. Plug and Play stejně jako u T330, netřeba ani stáhnout firmware. Passtrough do LXC funguje úplně stejně jako u USB (číslo dle ls -la /dev/dvb/adapter0) taky 212.
Jenom drobnost na kráse, u mé desky se bohužel po připojení karty přejmenovala síťovka a nebyl jsem to schopen v Proxmox opravit (přepis v /etc/network/interfaces nestačí), nalezené postupy pak složité a stejně nefungovaly. Zálohoval tedy jsem konfiguráky, kontejnery a přeinstaloval Proxmox. Nakonec to bylo nejrychlejší řešení :/
Dodatek2: jo a ještě jsem musel zrobit to, co radí na konci vlákna jinak se nezobrazolo EPG. Klíč je:
514 MHz: 8982 -> 8465
554 MHz: 8981 -> 8980
530 MHz: 8978 -> 61958
Tiskni
Sdílej: