Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Zdravím zkušené diskutující a obracím se na vás s prosbou o radu. Přechod na DVB-T2 přišlo i do mých končin, tak bych s tím už něco mohl dělat.
Našel jsem hezký článek: https://www.abclinuxu.cz/clanky/vdr-a-dvb-t2-cast-1
avšak zmiňovaný DVBS T330 tuner se už neprodává a odkazovaná stránka ani neexistuje.
Máte prosím nějaký tip na dobrý tuner, který funguje bez nějakých hacků do kernelu na Debian 10?
Řešení dotazu:
Potřebuješ na to koukat na PC? Mně se dost osvědčilo RPi, viz článek Příjem DVB-T2 televize pomocí Raspberry Pi.
Případně tam jsou komentářích dole odkazy na linuxtv.org, kde jsou popsané různé PCI karty a USB přijímače.
Server už mám, potřebuji to na backend (teď tam jede nějaký Realtek na DVB-T). USB nebo PCIe, to je asi fuk. Chci mít dva tunery pro větší možnost nahrávání. Dívám se na tu stránku, "supported" znamená, že si maximálně stáhnu FW a nakopíruji ho do /usr/lib/firmware, že?
Jak se chová dvoutunerový https://www.neven.cz/kategorie/pocitace-a-kancelar/tv-tunery/dvbsky-t982-dvb-t-t2-c-pcie-interni-dualni-tuner/ ?
Bude se hlásit jako dvě zařízení a funkčnost tedy stejná jako třeba 2x ta T330 do USB?
Díky moc za pomoc.
Jak se chová dvoutunerový https://www.neven.cz/kategorie/pocitace-a-kancelar/tv-tunery/dvbsky-t982-dvb-t-t2-c-pcie-interni-dualni-tuner/ ? Bude se hlásit jako dvě zařízení a funkčnost tedy stejná jako třeba 2x ta T330 do USB?
Čekal bych, že ano. A když tam obchodník píše:
Poznámka pro Linux: podporuje Linux, testováno na Debian 9.3 Stretch s VLC a TVheadend. Pracuje bez problémů s LibreElec/Kodi.
tak bych to asi risknul (a přinejhorším do 14 dnů vrátil). Zvlášť když:
ale potřebuji to (jak jinak než na poslední chvíli :D ) do týdne
:-)
Hlavně sem pak napiš, pro ostatní, jak to dopadlo.
Teď jsem dostal odpověď, že T330 naskladní příští týden. To by snad mohlo stačit, raději bych vzal 2x USB verzi T330. Přeci jen je to takové univerzálnější řešení, kdybych to náhodou chtěl v budoucnu nějak přehazovat.
Hele ještě tak trochu OT: dá se v Proxmox takový tuner přesměrovat do kontejneru a tam až řešit celý backend? FW se asi musí řešit přímo v Proxmox, že? Takže pak nějak pushnout /dev/... nebo je to blbost?
Na čem to provozuješ? Stačilo nahrát FW a odkud?
Nemáš problém s Setting Transfer Mode to bulk?: https://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Hauppauge_WinTV-dualHD
Ahoj, je zde hlášení. Konfigurace je zatím DVBS T330 a jedu na Proxmox 6 s LXC Debian 10, na kterém je VDR. Níže pár postřehů:
DVBSky T330 - Debian 10, kernel 5.4 nebylo třeba stahovat firmware. Funguje out-of-the-box.
Při vytváření LXC je nutné dát priviledged (respektive odškrtnout unpriviledged).
Poté do konfigurace v
/etc/pve/lxc/moje_lxc.conf
přidat:
lxc.cgroup.devices.allow: c 212:* rwm
lxc.mount.entry: /dev/dvb dev/dvb none bind,optional,create=dir
kde to číslo 212 vychází z: https://askubuntu.com/questions/545359/lxc-usb-device-passthrough
Dále je nutné nahodit české znaky "dpkg-reconfigure locales", kde pro vše vyber "cs_CZ.UTF-8" a následně správný čas "dpkg-reconfigure tzdata" (Europe/Prague).
Pak instalujeme VDR podle: https://www.abclinuxu.cz/clanky/vdr-a-dvb-t2-cast-1 a hodí nám to chybu při spuštění.
Mimo změny v předchozím návodu musíš změnit ve
/etc/vdr/conf.d/00-vdr.conf
--user=vdr
na
--user=root
aby chyba zmizela.
Pak už podle návodu v pohodě. Pokud by někdo chtěl externí složku do LXC, zaměř se na bind mount: https://pve.proxmox.com/wiki/Unprivileged_LXC_containers
Čeština a časová zóna se většinou nastavuje při instalaci systému, ale je fakt, že někdy je to potřeba udělat ručně.Dále je nutné nahodit české znaky "dpkg-reconfigure locales", kde pro vše vyber "cs_CZ.UTF-8" a následně správný čas "dpkg-reconfigure tzdata" (Europe/Prague).
Mimo změny v předchozím návodu musíš změnit ve
/etc/vdr/conf.d/00-vdr.conf--user=vdrna
--user=rootaby chyba zmizela.
Tohle je zajímavé. VDR už jsem instaloval několikrát a při psaní uvedeného návodu vše znovu cvičně na Debianu a Archu, ale s uvedeným problémem jsem se nesetkal. VDR mi vždy běžel pod uživatelem vdr, stejně tak konfigurační soubory (ne úplně všechny) a složka pro nahrávání patří tomuto uživateli. Rád bych o tom zjistil víc. Kde jste našel radu na tuhle změnu?
JirkaDodatek: došel mi PCIe tuner Hauppauge WinTV-quadHD. Plug and Play stejně jako u T330, netřeba ani stáhnout firmware. Passtrough do LXC funguje úplně stejně jako u USB (číslo dle ls -la /dev/dvb/adapter0) taky 212.
Jenom drobnost na kráse, u mé desky se bohužel po připojení karty přejmenovala síťovka a nebyl jsem to schopen v Proxmox opravit (přepis v /etc/network/interfaces nestačí), nalezené postupy pak složité a stejně nefungovaly. Zálohoval tedy jsem konfiguráky, kontejnery a přeinstaloval Proxmox. Nakonec to bylo nejrychlejší řešení :/
Dodatek2: jo a ještě jsem musel zrobit to, co radí na konci vlákna jinak se nezobrazolo EPG. Klíč je:
514 MHz: 8982 -> 8465
554 MHz: 8981 -> 8980
530 MHz: 8978 -> 61958
Tiskni
Sdílej: