Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Řešení dotazu:
Koukám, že používáš xubuntu, takže jedeš xfce?
Tady je ovšem dobré (opět) zdůraznit podstatný fakt, že desktopové prostředí nijak nesouvisí s distribucí a na každé distribuci si uživatel může nainstalovat a vyzkoušet libovolný počet různých desktopových prostředí.
Bohužel je v dotazech časté jakési náboženské přesvědčení, že po instalaci distribuce je potřeba už navždy (nebo až do následující zcela zbytečné „reinstalace“) používat jedno a totéž distribucí doporučené desktopové prostředí.
Protože nastavení různých těch „aktivit“ (ať už v KDE nebo v Gnome) považuju za peklo + Mordor v jednom, tazateli bych spíš doporučil jednoduchý KDE widget zvaný Pohled na složku. Může zabírat celou plochu. Nebo nemusí. Může být na ploše sám nebo jich může být víc. Dle libosti.
A to bych se vsadil, že XFCE má někde podobný widget, ať už v základních balíčcích nebo v nějakém pluginu.
Tady to někdo řeší, ovšem přijde mi to natolik zbytečý oser, že bych se tím osobně nikdy nezabýval. Mně stačí, že má každá plocha svou sadu otevřených oken. Stejně využívám jenom jeden workspace, přestože mám dva. Je totiž pro mne jednoduší a rychlejší přejet okem ty tři monitory co mám na stole, než po přepnutí plochy dezorientovaně civět, kde co zrovna mám. Ale chápu, že pro toho, kdo má pouze jeden monitor to může být zajímavé. Ženské na ÚMOb Ostrava-Jih, dokud tam bývaly linuxové desktopy toho využívaly hojně, protože na každém okně měly jinou sadu aplikací. A přepínaly se podle toho, jakou měly zrovna řešit agendu. Bylo to rychlejší než zdlouhavě čekat než se jim zavřená aplikace znovu načte a jednodušší než furt šoupat oknama z kouta do kouta. Ovšem to hovoříme o pravěku mezi lety 2003–2008. S odstupem let, implementovali plochy i soudruzi z Mrkvosoftu.
rozumim tomu jako dobře že potřebuješ něco jako 'aktivity' z KDE desktopu hele?? proč jako vymejšlet ňáký kravinky když věčinu toho už kde desktop umí?? :O ;D
hele videjko
Vlastne aj to pozadie s ikonami je nejako aplikácia.Pozadí (obrázek) sice můžeš nastavit, ale mít různé ikonky na různých virtuálních plochách v xfce nejde, pokud je mi známo.
pokud by chtel to co pises, tak: - muze mit nainstalovanych v jedne distribuci vice desktopu - na konkretni desktop muze vybrat pri prihlaseni - aplikace z jineho (nainstalovaneho)desktopu, nez do ktereho je prihlasen pouzivat muzeTohle vim a myslim, ze i tazatel, prihlasovat se kazdou chvili do jineho za chvili prestane bavit, jako vsechno co je dost podobne nasemu oblibenemu
[...]chtel bys mit napr. v XFCE pokud mas nainstalovan i treba Cinnamon pristup k desktopu Cinnamon a pracovat s jeho aplikacemi aniz bys opustil preferovane XFCE [...] Linuch tohle neumi[...]a krome toho i ty dalsi moznosti, pokud by nevadilo pouzivat 2 uzivatele, tak je to total easy na par kliku a pak keyu
#!/bin/bash desk_locale_name="Plocha" cycle_desktop="NO" links_from_desk_all="NO" switch_desk(){ desk_cur="$(wmctrl -d | grep '*' | cut -d' ' -f1)" desk_max="$(wmctrl -d | tail -n1 | cut -d' ' -f1)" [[ ${cycle_desktop^^} = "YES" ]] && { desk_new_left_end="${desk_max}"; desk_new_right_end="0"; } || { desk_new_left_end="0"; desk_new_right_end="${desk_max}"; } case $1 in 'left') [[ ${desk_cur} -ge 1 ]] && desk_new="$(( ${desk_cur} - 1 ))" || desk_new="${desk_new_left_end}" ;; 'right') [[ ${desk_cur} -lt ${desk_max} ]] && desk_new="$(( ${desk_cur} + 1 ))" || desk_new="${desk_new_right_end}" ;; [0-9]|[0-9][0-9]) desk_new="$((${1}-1))" ;; esac [[ ${desk_new} != ${desk_cur} && ${desk_new} -le ${desk_max} ]] && { desk_cur_dir="${desk_locale_name}$((${desk_cur}+1))" desk_new_dir="${desk_locale_name}$((${desk_new}+1))" mkdir -p ${desk_new_dir} xdg-user-dirs-update --set DESKTOP "$HOME/${desk_new_dir}" wmctrl -s ${desk_new} xfdesktop -Q icons_file="$(readlink ~/.config/xfce4/desktop/icons.screen.latest.rc)" icons_file_cur="${icons_file}.${desk_cur_dir}" icons_file_new="${icons_file}.${desk_new_dir}" cp -a ${icons_file} ${icons_file_cur} [[ -f ${icons_file_new} ]] && cp -a ${icons_file_new} ${icons_file} [[ ${links_from_desk_all^^} = "YES" ]] && make_links_from_desk_all xfdesktop & } } make_links_from_desk_all(){ desk_all_dir="${desk_locale_name}All" mkdir -p ${HOME}/${desk_all_dir} while read line; do [[ ! -e ${HOME}/${desk_new_dir}/${line/*\/} ]] && ln "${line}" -s "${HOME}/${desk_new_dir}/${line/*\/}" done < <(find ${HOME}/${desk_all_dir} -mindepth 0 -maxdepth 1) } disable_auto_xdg_dirs_based_on_locale(){ disable_file="${HOME}/.config/autostart/xdg-user-dirs.desktop" [[ -f ${disable_file} ]] || echo -e "[Desktop Entry]\nHidden=true" > ${disable_file} } while [[ -f /tmp/$(basename $0) ]]; do sleep 0,1; done touch /tmp/$(basename $0) disable_auto_xdg_dirs_based_on_locale switch_desk ${1} rm -f /tmp/$(basename ${0})
sudo chmod a+x /usr/local/bin/xfdeskwitchv Xfce "Nastaveni/Klavesnice/Klavesove zkratky" pridat klavesove zkratky pro prikazy:
/home/plocha - je tam veškerý obsah mé plochy původní
/home/plocha1 - nová čistá plocha, co se zobrazuje na všech virt.obrazovkách Ale nejde mi mezi něma přepínat, furt jsem na plocha1 příkazy(z terminálu) xfdeswitch left jirka@Jirka-ASUS:~$ xfdeskwitch left /usr/local/bin/xfdeskwitch: řádek 8: wmctrl: příkaz nenalezen /usr/local/bin/xfdeskwitch: řádek 9: wmctrl: příkaz nenalezen /usr/local/bin/xfdeskwitch: řádek 23: wmctrl: příkaz nenalezen Gtk-Message: 23:35:41.145: Failed to load module "xapp-gtk3-module" jirka@Jirka-ASUS:~$ Gtk-Message: 23:35:41.170: Failed to load module "xapp-gtk3-module" xfdeskwitch right jirka@Jirka-ASUS:~$ xfdeskwitch right /usr/local/bin/xfdeskwitch: řádek 8: wmctrl: příkaz nenalezen /usr/local/bin/xfdeskwitch: řádek 9: wmctrl: příkaz nenalezensudo apt install wmctrlje to ^^ nastroj na prepnuti plochy
vmctrl
a jeho použití máš zde.
Tiskni
Sdílej: