V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
V lednu bylo rozhodnuto (zprávička), že dnešní noc (z 30. června na 1. července) bude o tzv. přestupnou sekundu delší. V roce 2012 měla řada systémů s přestupnou sekundou vážné problémy (zprávička). Bude to po 3 letech lepší?
Tiskni
Sdílej:
Proste si do toho najednou zacal plest astronomickej cas v ramci zachovani tvare po tom poradnym policku, cos pred chvili dostal.Ale houbičky.
Uz jsem ti naznacil, ze s Mrkvacem vychazime z toho, ze Kubajs rekl, ze chodis de facto spat po treti (3am)Jenže Kubeček nezmínil že jde o třetí astronomickou. Proto jsem doplnil kontext odkázáním starého příspěvku ze kterého vycházel.
Je uplne u prdele na co se clovek vymlouva, proste premisa jeMně je taky u prdele jak to měl kyknos v práci, já se pozastavoval nad tím, že tu očividně už tři lidi nebyli schopní pochopit vztah astronomického a umělého času a jeho ovlivnění přestupnou sekundou.
Popravde nebejt vseho na co plives, uz bys davno nebylLol, napriklad?
Ani ne, cece, ja se neschovavam za minulost, ukrivdenost, a navic nekam do prdele abych se tvaril jako neco nadrazeneho, ekonomicky nezavisleho.Já mám spíš pocit, že se za anonyma schovavas ty:). Jsi závislý? Na mamince? To je mi líto.
zidle, co nebyla urcena k sezeniNo a? Židli vyhrazenou na odkládání hadrů mám doma taky.
ano zadal jsem o novy stroj - po te co zakazali pouzivat vlastni hw (coz jsme vyuzivali dost, a hlavne yokotashi poskytoval slusny hw servis sirokemu okoli - musel sve stroje ale odvezt)Jo ja taky trpim jak zvire. Kdyz sef zjistil ze do prace taham vlastni notas, lup ho a mel sem na stole novej vykonejsi(asi aby se predved) sluzebni. A to ja sem ani nemel sanci si k praci pucit yokotashiho alphu, ktera by byla jiste vykonejsi a pohodlnejsi na praci nez ten notebook s i7 a 16G RAM co mi tak hnusne vnutili. Nehlede na to ze by urcite zabirala min mista nez ta dockina.
Chápu to správně tak, že tvůj předchozí starý dobrý šéf ti nebyl schopen zajistit odpovídající hardware a dohlédnout na tvé pracovní výsledky (jak zmiňuješ, psaní bylo utrpení, což je při psaní dokumentace docela problém) a poté co odešel a byl nahrazen jiným, toto už bylo vyřešeno?chapes to spatne, po te co odesel, trvalo rok, nez jsem dostal stanici, schopnou editovat storadkovy xml soubor bez swapovani :)
Work reporty se posílají standardně na konci týdne. Jaký byl důvod k tomu, že jsi jej musel posílat každý den?cim vic reportu, tim vetsi produktivita, ne? nekde tu je vystizny dilbert odkaz :)
To taky v SUSE teď nikdo dělat nemusí co já vím.jiste ze nemusi, po te, co vsichni normalni hackeri jsou ze suse pryc :D
skákající čas by odporoval fyzikálním zákonůmA to vis jak? Existuje diskuze jestli cas je spojity ci diskretni. IMHO spise disktretni, nebot nejsi schopen pozorovat zmeny a ani nic se nemuze stat v intervalu kratsim nez je Planckuv cas (~5×10−44s).
1. To, že není možné určitou veličinu měřit s přesností větší než nějaká konstanta, neznamená automaticky, že je ta veličina diskrétní.
2. Existuje nějaký důvěryhodný veřejně přístupný pramen pro to tvrzení? Zdroje, které jsem našel, tvrdí spíš, že (a) ta konstanta nemá žádný apriorní fyzikální význam, (b) předpokládá se, že pro děje probíhající v prostoru menším než Planckova délka nebo v čase kratším než Planckův čas nebude možné popsat současnými fyzikálními modely, protože se tam významně uplatní jak kvantové, tak gravitační efekty, což zatím současně neumíme. To by ale a priori neznamenalo, že je nějaká sofistikovanější teorie to nedokáže.
1. To, že není možné určitou veličinu měřit s přesností větší než nějaká konstanta, neznamená automaticky, že je ta veličina diskrétní.To samozrejme nikoliv. V dane situaci se jedna teoreticky limit rady stavajicich teorii.
než Planckův čas nebude možné popsat současnými fyzikálními modely, protože se tam významně uplatní jak kvantové, tak gravitační efekty, což zatím současně neumíme.Ano, neumime. My v podstate nejsme schopni rici, zda-li je casoprostor diskretni ci spojity, a o to tady slo - cas muze skakat - a nemusi to byt vubec proti prirodnim zakonum - pouze nasi empiricke zkusenosti.