Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Mnohem větší zlo je socialistický stát. Odbory jsou celkem v pohodě, pokud se nesnaží získat politickou moc nebo prosadit politické zájmy. Pak odbory vnímám pozitivně, protože umožňují odbourat socialistické zákony a zároveň zajišťují slušnou pozici zaměstnanců tam, kde je málo zaměstnavatelů a lidé si nemůžou moc vybírat. Případně když firmy dělají akvizice a fúze a nakonec někde (místo/obor) zbude jen jeden nebo několik málo zaměstnavatelů – tak odbory dělají totéž na straně zaměstnanců.
Mnohem větší zlo je socialistický stát.Obecne vzato jiste ano, ale v konkretnim pripadu muze byt odborova organizace(i vymyty odborovy predak) pro zamestnavatele katastrofa. Ke zbytku snad jen to, ze osobne vnimam odbory, diky svym zkusenostem, velmi negativne. Pokud by se jednalo o kolektivni organ zamestnancu, ktery by nebyl zadnym zpusobem ukotven v zakonech, tak bych jejich existenci mohl zkousnout jakozto nastroj pro efektivnejsi komunikaci s vedenim. To, co stavajici socialisticke zakony odborum umoznuji, je bohuzel velmi smutne a pro zamestnavatele katastrofalni. Pracovnepravni otazky jsou vysostne soukromou zalezitosti mezi zamestnavatelem a zamestnancem a stat by se do nich vubec nemel michat (socialisticky zakonik prace, umozneni odborum a odborarum vydirat beztrestne zamestnavatele, minimalni mzda, pracovni doba, pravo stavky, limitovani prescasu, atd...).
Co je na tom k nepochopení?Z mého pohledu cca všechno.
Ty jo, vysvěli mi, jak si větu "Kamery v kuchyni nejsou" mohl přeložit jako "Takže říkáš skryté kamery?"Tak přece mi jako PRista nebude říkat jak to dělají a nějak to kontrolovat musejí, ne?
mimochodem k tomu jídlu - to je asi jako by si zaměstnanec škodovky každou směnu odnesl jeden kompresor z té stovky co deně namontuje - takhle to seš schopný pochopit?A máš nějakou zkušenost s průměrným zaměstnancem škodovky? Kéž by to byl jenom ten blbej kompresor…
mají tam pro návštěvy vstupní proceduru skoro jako na letištiKontrolují velké věci a osobní doklad a na některých vstupech i jestli tam máš co pohledávat, to není srovnatelné s letištěm.
A můžeš to prodávat kamarádům se slevou 25 % a těch druhých 25 % si nechat?
To ne, jídlo si mohu koupit s 50% slevou. Ale ujídání na kuchyni je zakázané.To tam uplne vsechno chodi uz hotove, ze se nemusi nic ochutnavat?
protoze McCafe je na stejne urovni jako Starbucks
Nuke it! Nuke it from the orbit!A proc? Spousta nekvalifikovanych lidi ma diky temto firmam praci. Spousta lidi se tam take dobrovolne stravuje. V cem je problem? Proc upirat lidem moznost pracovat a svobodne se stravovat v podniku dle vlastniho vyberu?
Spousta nekvalifikovanych lidi ma diky temto firmam praci.
Ano, to je přesně ten problém.
Spousta lidi se tam take dobrovolne stravuje.
Důkaz davem.
Komu se dana prace nelibi, nemusi ji delat.To je pravda jen částečně. Jsou regiony, kde ti nic jiného nezbývá. Jako student vypadlý z VŠ nedostaneš podporu a většinou nemáš moc financí, aby jsi se mohl odstěhovat a vypadnout. Takže prakticky jí dělat musíš.
To, ze se nekdo pro danou praci rozhodne na zaklade podminek, ve kterych se nachazi, je jeho svobodne rozhodnuti. O nuceni nebo nutnost zde rozhodne nejde.Jo, jistě. Když že někdo přepadne, tak ses mu taky svobodně na základě podmínek ve kterých se nacházíš rozhodl dát peněženku.
Když že někdo přepadne, tak ses mu taky svobodně na základě podmínek ve kterých se nacházíš rozhodl dát peněženku.Nelze srovnavat nasilny cin a svobodny vztah dvou stran na trhu prace - dana spolecnost dobrovolne nabizi danou praci, dany clovek se svobodne rozhodne ji vyuzit nebo nevyuzit. Nabidka a poptavka, rozhodne ne nasilny trestny cin. Pro takove situace jsou zbrane bodne a strelne.
dany clovek se svobodne rozhodne ji vyuzit nebo nevyuzitProblém je když druhá možnost je „umřít hlady“ - podobně jako u toho přepadení.
Problém je když druhá možnost je „umřít hlady“ - podobně jako u toho přepadení.Umrit hlady je zivot a je to prirodni konec jedince. Nelze to srovnavat s nejakym nasilnym cinem. Kazdopadne umrit hlady je az krajni moznost, ktera znamena, ze dotycny neni schopen(je jednoduse horsi a slabsi nez ostatni) se adaptovat na dany system tak, aby prezil. O potrebne by se primarne mela postarat rodina a dobrovolni mecenasi. Ale to jsme uplne odbocili. Jsou pripady lidi, kteri nemaji ani ten mcjob, ziji na ulici, ale presto hlady nezemrou. Nekteri lide take dobrovolne ziji z toho, co si sami vypestuji, preziji, neumrou hlady a opet nemaji zadny mcjob. To, ze nas stat umoznuje prezivat lidem na ukor ostatnich, na kterych je to vynuceno, je vec druha a jina.
O potrebne by se primarne mela postarat rodina a dobrovolni mecenasi.A nebo…nebo by se mohla tato role přenést ze státu (na který se přesunula z rodin a dobrovolných mecenášů) na korporace v rámci jejich společenské odpovědnosti. Chcete rekrutovat nekonečné lidské zdroje z řad nebohých soudruhů? No problem, zaplatíte jim důchody, nemocenskou, budete se starat o všechny jejich bolístky a starůstky… Už jen takovou cipovinu uzákonit. Bych chtěl slyšet ty kecy o adaptaci potom.
Kde je ta hranice mezi slušným platem a vykořisťováním? A jak k tomu přijde člověk, který si chce na stáří spořit jinak než pomocí státem posvěcených fondů?
Kde je ta hranice mezi slušným platem a vykořisťováním?Proč se na to ptáš mě?
A jak k tomu přijdeK čemu?
Proč se na to ptáš mě?
Protože ty jsi s tím návrhem přišel.
K čemu?
K tomu, že mu bude snížen plat a bude donucen přispívat do nějakých státem vybraných fondů.
Protože ty jsi s tím návrhem přišel.S jakým návrhem? O žádném návrhu na slušné platy či vykořisťování nevím.
K tomu, že mu bude snížen plat a bude donucen přispívat do nějakých státem vybraných fondů.O jakých státem vybraných fondů je řeč? Já dělám odinovi službu a stát do toho nepletu. Zaměstnáváš celý život zaměstnance a má důchodový věk? Propusti ho a plať mu až do smrti jeho rentu ať mu ji nemusí platit stát. Zemře a nemá na pohřeb, inu byl to tvůj zaměstnanec, máš společenskou povinnost jako zaměstnavatel zajistit mu patřičný pohřeb. Stát je z toho venku. Dobrý, ne? Stát se nemusí starat o svoje občany a může se zabývat svýma věcma.
Dobrý, ne?Ne. Teda jenom pro lidi co dělají celý život pro jednoho zaměstnavatele.
Jo tak on tě kapitalista okradl!No jejda. Ale ty mě okrádáš víc. Doufám že budeš i spravedlivě kompenzovat.
V kapitalismu se ale nemusis nechat okradat.Předpokládám, že kdyby to šlo, nenechat se okrádat o svůj čas kapitalisty, učinili by tak všichni. Bohužel neznám nikoho kdo by tak učinil, takže z toho plynou dva závěry:
Ne jako v rezimu minulem, kdy byl majetek cele rodine zabaven a jeji clenove pak byli uvrzeni do ponizujicich podminek a ponizujiciho zamestnani. Jako bonus vam jednou za cas udelali i v tom ponizujicich pribytku domovni prohlidku, vse rozhazeli a spoustu veci rozbili. A aby se nereklo, tak si vas obcas pozvali na vyslech, kde vam pro formu dali parkrat pesti, abyste nevysel ze cviku.Já to nezažil. Nebyl jsem ještě na světě.
Věci, které zmiňuješ, se týkaly 1-2% lidíTo je ale strašně moc! Jestliže se takové věci přímo týkaly více než procenta lidí, pak se nepřímo týkaly snad úplně každého nebo jaká je šance, že jsi nikoho takového neznal? Tím neříkám, že dneska problémy nejsou, ale moc se mi nezdá to takto bagatelizovat. Ne vždycky je jedno procento malý zlomek.
Málo to rozhodně není, i když pochybuju, že tak velké problémy se skutečně týkaly jednoho procenta lidí, spíš to bylo řádově méně (samozřejmě je to ale špatně a bylo by, i kdyby takových lidí bylo třeba jen deset). Ale z příspěvku trolla "Odin1918" to vypadá, jako by to se to automaticky týkalo téměř každého, kdo sám nebyl estébák nebo papaláš. Horší je, že takhle vyznívají i některé filmy, o kterých pak kritici nadšeně píší, jak realisticky vykreslují dobu "na rozdíl od Hřebejkova/Šabachova laskavého pohledu". A ještě horší, když tomu nemalá část mladých, kteří tu dobu sami nezažili, věří.
Trochu mi to připomíná, jak jsem nedávno četl v souvislosti s průjezdem amerického konvoje ČR titulek "někteří proti konvoji protestují, jiní ho vítají" (nebo tak nějak) - moje první reakce byla: "…a zbylým 99.9 procentům je to úplně jedno."
nemohli na dovolenou
Tak to se vlastně nic nezměnilo - tedy aspoň pokud bych měl brát vážně, co píšeš. :-)
Takže když jsi tady psal
skutecnou dovolenou jsem mel naposledy tri dny predminule leto
tak jsi ze sebe jen tak dělal chudáka, ale nemyslel jsi to vážně? :-)
When the renowned West-German magazine Der Spiegel asked former GDR-inhabitants whether the GDR "had more good sides than bad sides", 57% of them answered yes. To the statement of the interviewing journalist that "GDR inhabitants did not have the freedom to travel wherever they wanted", Germans replied that "present-day low-wage workers do not have that freedom either".IMHO to nebylo myšleno nijak špatně.
muzes mi vysvetlit, jak souvisi moje konkretni dovolena s jejim zakazem statem?
Až potom, co mi ukážeš, kde se v tvém příspěvku z 15:49 píše něco o zákazu státem. Jinak k tomu není důvod…
jsi tak hloupy, ze to myslis vazne, nebo tak hloupy, ze trollujes tak blbe?
Ani jedno. Jen mi přijde úsměvné, jak se ten paralelní vesmír, který tu maluješ, hroutí nejen při konfrontaci s realitou, ale už i při porovnání tvých vlastních příspěvků mezi sebou.
... Nebo to, že dětem na hranicích s NDR zouvali botičky a musely jet domů bosky (protože si ty boty koupili tam).proc? nechci nic konfrontacniho, ani hadaveho, ale proste by mne zajimalo proc? proc bylo zakazane dovezt botky/hadry z NDR? Vzdyt to byl tabor miru jako my? Slysel jsem, ze nekdy okolo cernobylu (1986) nebo snad te zakazane olympiady (1984) nejak skokove nasobne zdrazilo obleceni v CSSR. Ze se zaclo mohutne presivat, a zachranovat stare hadry, prazske studentky chrapaly s cizincema za silonky a lidi si na cernem trhu prodavali zdarma rozdavane zasilkove katalogy ze zapadniho nemecka a sili hadry podle toho...je to tak? pokud jo, proc?
proc bylo zakazane dovezt botky/hadry z NDR? Vzdyt to byl tabor miru jako my?
Základní problém byl, že ceny se stanovaly uměle, a to v každé zemi zvlášť. Je to trochu paradox: na jedné straně se v rámci RVHP centrálně plánovalo, která země bude co vyrábět a v jakém množství, na druhé docházelo k takovým absurditám, že boty, které na sobě měly etiketu "Svit Gottwaldov", stály v NDR méně než polovinu toho, co u nás. Obecně bylo v Polsku levnější oblečení a v NDR např. boty, jídlo nebo benzín.
Tehdejší "řešení" bylo dovoz určitých druhů zboží z takových zemí zakázat nebo omezit nějakým limitem. U benzínu třeba bylo zakázáno ho v NDR dokonce i koupit (i pro spotřebu třeba během dovolené), člověk si (teoreticky) musel u nás koupit poukázky za (víceméně) českou cenu a za ty pak kupovat v NDR benzín; normálně za marky ho pumpař Čechovi prodat nesměl (teoreticky). (Aspoň že "talony" šlo koupit i pro cestu do zemí, kde byl benzín naopak dražší.) Navíc existoval ještě limit na osobu a den, kolik se smělo vyměnit si peněz. V bance to nikdo nekontroloval, to tehdy nebylo reálné, ale pokud se pak při prohlídce našlo zboží ve vyšší hodnotě, byl z toho průšvih. U dvoutýdenní rodinné dovolené to problém nebyl, ale u jednodenních nákupních zájezdů a cest vycházel limit nesmyslně nízko.
To jsou právě ty drobnosti, které už dneska nedávají moc smyslu ani pamětníkům, ale podle mne ukazují absurditu toho systému jeho dopad na život normálního člověka daleko lépe než extrémy, o kterých většina lidí věděla buď jen z doslechu nebo ani to ne.
Faktem je, že i pro služební cesty po republice se neplatilo penězi, ale poukázkami, které se fasovaly v podniku.
Což je svým způsobem dost podobné dnešním CCS kartám.
Na základce do nás hustili, jak jsme jako Češi rozumní, že jsme si tu revoluci (sic) udělali sametovou. Tehdy jsem tomu ještě věřil.
Pokud se půlka bolševiků rozhodla s totalitou skoncovat, pořad je to super.
Ale oni se nerozhodli, nedošli k prozření, že bolševismus je špatný (možná ani nikdy nevěřili, že je dobrý). Pouze se přizpůsobili vnějším okolnostem – bylo nemyslitelné, aby tehdejší režim pokračoval dál, když se to všude kolem hroutilo, východní blok se rozpadal a už ani Sovětský svaz neměl chuť nás držet pod svým vlivem. ČSSR prostě musela skončit – bylo to dané objektivními vnějšími okolnostmi, ne tím, jestli naši bolševici chtějí nebo nechtějí. Nemám rád fatalismus, nicméně: že tehdy došlo ke změně režimu, prostě nebylo v naší moci.
Ale i kdyby byl, to že byl jednou z hlavních postav revoluce, která udělala z odporne totalitní díry svobodnou a vcelku civilizovanou zemi
Perestrojka v SSSR začala už v 80. letech. Berlínská zeď padla 9. listopadu 1989. Východní blok se rozpadal a Sověti/Rusové už neměli chuť ani sílu to držet dál. Že skončí i ČSSR/ČSFR bylo tedy dané vnějšími okolnostmi – je proto hloupost přisuzovat někomu, jako byl Havel, zásluhy za to, že se to stalo – maximálně za to, jak se to stalo (a i v tomhle směru byly jeho možnosti dost omezené). Asi se shodneme na tom, že je dobře, že komunistický režim skončil – ale už není tak černobílé hodnocení toho, k jakým změnám a jak došlo.
Reality check:
Pár fanatiků by možná poslechlo, ale jinak by se stalo především to, že by charta rychle ztratila podporu obyčejných lidí. Samozřejmě existovaly scénáře, které by neprobíhaly vůbec hezky, ale tenhle zrovna moc reálný nebyl, spíš by musel násilí vyprovokovat někdo z druhé strany.
A ještě horší, když tomu nemalá část mladých, kteří tu dobu sami nezažili, věří.tys to zrejme take nezazil, a nebo u tebe zacina alzheimer
a zbylým 99.9 procentům je to úplně jedno."mozna tak 50% a i to je moc
nebo u tebe zacina alzheimer
Nepsal tu někdo něco o amatérských lékařích?
Ono to jde taky chápat tak, že to není nějaká hodnota o kterou tě stát obírá při výplatě nýbrž zaměstnavatelova kompenzace zaměstnance na stáří za to, že tě kapitalistickým systémem okradl o nejproduktivnější léta života.Aha, já této hodnotě říkal výplata.
Taky se to tak dá pochopit, ne?
Lepší než furt keci o tom jak stát okrádá zaměstnance tím že nutí zaměstnavatele platit sociální a bůh víc co.
Bez nich by se lidé pravděpodobně nestarali celý svůj život o cizí kapitál nebo bůh ví co (nevím o co se starali celý svůj život v minulém společenském uspořádání), ale starali by se sami o sebe a svoje rodiny tak jako tomu bylo po celá staletí bez kapitalismu či jiných režimů a ideologií.Myslis pravek? Nebo je pro tebe tlupa nizsich jednotek lidi uz rezim? Zpatky bych teda rozhodne nesel, dekuju pekne :)
Myslis pravek?No ono tohle u nás fungovalo ještě za dob mojí babky a jinde po světě funguje dodnes. Není třeba chodit do pravěku.
Nebo je pro tebe tlupa nizsich jednotek lidi uz rezim?A jestli ne, muzes se rovnou rozepsat proc ne. Kazdopadne, jestli mas v profilu spravny rok narozeni tak je tvoje babka tak 1930-1945... Vazne to byla doba bez ideologii? :)
A jestli ne, muzes se rovnou rozepsat proc ne.Spíš nechápu otázku.
Kazdopadne, jestli mas v profilu spravny rok narozeni tak je tvoje babka tak 1930-1945... Vazne to byla doba bez ideologii? :)Ani ne. Povinně se věřilo ve spásu na nebesích. Kdyby jen chudina věděla…
no to jde taky chápat tak, že to není nějaká hodnota o kterou tě stát obírá při výplatě nýbrž zaměstnavatelova kompenzace zaměstnance na stáří za to, že tě kapitalistickým systémem okradl o nejproduktivnější léta života.Kompenzace? Okradl? Ja dobrovolne vykonam pro zakaznika/zamestnavatele nejakou cinnost a on mi za to poskytne protihodnotu na ktere jsme se predem domluvili. Stejne jako driv dostal kovar od pekare mouku za novou kosu (nebo tak nejak obdobne). A popravde nevidim jedinou nevyhodu: delam to co me bavi a jeste za to dostavam zaplaceno. Rozhodne lepsi nez kdyz bych pul dne okopaval zahradku, staral se o zvirata, vyrabel si sam primitivni nastroje a az by me chytl slepak tak bych chcipnul protoze nejblizsi doktor je ve meste 20km daleko a nikdo me tam zrovna nemuze odvezt :)
Doufam ze budu mit dostatek zdroju abych si zajistil slusny zivot do doby kdy to bude mit cenu. A pak.... se uvidi.Tak doufej. Budu doufat s tebou. Co taky jinýho dělat, že?
Rozhodne bych se nerad pred tim nez definitivne zaklepu backorama dva mesice posraval v posteli a nemohl nic.No to si potom radši rovnou dej toho šipana. Ale radši se posrávat v kruhu rodinném než v LDNce nebo nedej bože nemocničním lůžku.
Co taky jinýho dělat, že?Hodit si to rovnou? Ale to se mi nechce... Ono ani ty deti nejsou sazka na jistotu.
Ale radši se posrávat v kruhu rodinném než v LDNce nebo nedej bože nemocničním lůžku.No, to je sakra dobra otazka. Nevim nakolik bych chtel aby moje deti na me meli jako posledni vzpominku ze mi menili pliny...
Nevim nakolik bych chtel aby moje deti na me meli jako posledni vzpominku ze mi menili pliny...Nechtěl bys, je to hnusný. Ale na druhou stranu se to dá mnohem lépe pustit z hlavy než když za někým z rodičů docházíš na LDN a vidíš do jakých podmínek jsi ho nastěhoval. Ale vůbec nevím, co tu řešíte, pokud pracuješ, nemůžeš se o ležáka starat. Pokud si můžeš dovolit nepracovat, starat se můžeš, ale je to na hlavu, pokud tě nemá, kdo vystřídat.
Za takových předpokladů mi pořád přijde lepší, když tuto možnost mít bude, než kdyby neměl ani tu.Však já proti tomu nic nenamítám. Ale nemusí se mu to líbit a tupě si nechat srát na hlavu, protože je hnutím osudu defacto ekonomický otrok.
otrokOtrok si svuj osud nezvolil. Pracovnik v dane spolecnosti vsak ano. Toto se neda srovnavat!
ekonomicky otrokI pokud by v krajnim pripadu mel dany clovek moznosti pouze mcjob, nebo smrt hladem, stale se jedna o svobodnou volbu, kdy nastoupi do prace na zaklade sveho rozhodnuti.
nemusi , kdykoliv muze odejit, narozdil od otroka
Z toho ale nelze vinit jeho aktuálního zaměstnavatele – že mu dává málo – on by mu taky nemusel dávat vůbec nic, dokonce by nemusel vůbec existovat a provozovat činnost – není to jeho povinnost. Problém není v tom zaměstnavateli, ale v tom, že kolem neexistuje nikdo další, kdo by nabídl za práci toho člověka víc a vytvořil tak alternativu/konkurenci. Je to tedy chyba těch, kteří neexistují a nenabízejí pracovní místa za vysoké platy.
Nebo jinak: ten člověk spotřebuje víc, než kolik užitku je schopný dát svému okolí v podobě své práce. Což není zrovna typická situace a v přirozeném prostředí by měla být výjimečná – poukazuje to spíš na enormní nadbytek nekvalifikovaných lidí na daném území (tzn. nepoměr mezi prací a půdou/kapitálem) a/nebo deformace a zásahy do přirozeného tržního prostředí. Něco takového hrozí v souvislosti se současnou imigrací do Evropy.
Socialisté v zásadě nechtějí, aby si lidé vyřešili svoji špatnou situaci, měli se dobře a postavili se na vlastní nohy – naopak přivolávají nebo alespoň vítají katastrofy a neštěstí, protože to jim přináší voliče/příznivce a obhajuje jejich existenci.
Sadám Husajn, Muammar Kaddáfí, Bašár Asad a další – to sice nejsou úplně hodní strejdové, ale jejich svržení/oslabení uvrhlo ty země a jejich okolí do chaosu a způsobilo v důsledku více škod než vláda Diktátora™. A teď to ohrožuje i evropské země. Takové věci se nedějí náhodou. Stejný případ je destabilizace Ukrajiny. Nechci ze všeho vinit socialisty (nicméně pravičák by tohle neudělal), může za tím být i jiná forma zla, ale pravda je, že socialisté tohle neštěstí vítají a podporují, protože obhajuje jejich existenci, vytváří to zástupy chudáků, kterým můžou pomáhat (ale jen do té míry, dokud budou na pomoci závislí), a zároveň to polarizuje společnost, takže můžou bojovat proti „náckům“ a hlásat „toleranci“ (kdo nebude správně „tolerantní“ bude zlikvidován nebo se ho alespoň pokusí vyřadit ze společnosti).
Problém není v tom zaměstnavateli, ale v tom, že kolem neexistuje nikdo další, kdo by nabídl za práci toho člověka víc a vytvořil tak alternativu/konkurenci. Je to tedy chyba těch, kteří neexistují a nenabízejí pracovní místa za vysoké platy.Potud teorie.
Socialisté v zásadě nechtějí, aby si lidé vyřešili svoji špatnou situaci, měli se dobře a postavili se na vlastní nohy – naopak přivolávají nebo alespoň vítají katastrofy a neštěstí, protože to jim přináší voliče/příznivce a obhajuje jejich existenci.V tom se socialisté od kapitalistů příliš netuší, jen každý chce aby ty katastrofy šly přisoudit těm druhým. Vůbec mám pocit, že čím fanatičtější zástupci některé z ideologí jsou, tím jsou si podobnější.
V tom se socialisté od kapitalistů příliš netuší, jen každý chce aby ty katastrofy šly přisoudit těm druhým.
Nemyslím si. Kapitalista vytváří nějakou hodnotu, nabízí ji na trhu a když najde kupce, má zisk. Celé je to na bázi dobrovolnosti – kapitalista vydělá, jen když někdo jiný bude chtít koupit, jen když nabídne něco užitečného. Kdežto socialista sám nic nevytváří a jen utrácí a přerozděluje peníze někoho třetího – stojí to na nedobrovolnosti, násilí a donucení.
Co se týče těch nepřátel a nenávisti: když zmizí ze světa socialisti, bude si kapitalista v klidu podnikat dál, bude vyrábět, tvořit a prodávat – socialista mu chybět nebude. Ale kdyby ze světa zmizeli zlí kapitalisti, války a chudoba, ztratil by socialista smysl své existence. Jeho život by byl prázdný, neměl by co dělat a nikdo by ho nepotřeboval.
Nebo si muze kupce vytvorit. Kdyz vyrabi neco uzitecneho (jako treba prumyslove stroje nebo tezebni vybaveni) a podari se mu destabilizovat zemi kde se to hojne pouziva a kde pak dojde tam k vysokym skodam prave na onom vybaveni a zajisti si ze bude ten "hodny" kdo bude pomahat zemi postavit opet na nohy, tak ma zajistenou vyzsi poptavku. Nebo kdyz vyvazi komoditu ale ma velke naklady na jeji ziskani a podari se mu destabilizovat nebo uvalit embargo na zeme ktere mu konkuruji a zajistit si tak rust ceny komodity tak aby mohl vydelavat.Kapitalista vytváří nějakou hodnotu, nabízí ji na trhu a když najde kupce, má zisk. Celé je to na bázi dobrovolnosti – kapitalista vydělá, jen když někdo jiný bude chtít koupit, jen když nabídne něco užitečného.
Nemůže, není blbec jako ty, spočítej si náklady.Naklady zaplati statni rozpocet kdyz se to vhodne poda, to je jinej budget
a v tom případě to není kapitalista, ale socialista.Kapitalista co podplaci a lobuje uz neni kapitalista? Jo vlastne, ten uz je za voudou
Nemyslím si. Kapitalista vytváří nějakou hodnotu, nabízí ji na trhu a když najde kupce, má zisk. Celé je to na bázi dobrovolnosti – kapitalista vydělá, jen když někdo jiný bude chtít koupit, jen když nabídne něco užitečného. Kdežto socialista sám nic nevytváří a jen utrácí a přerozděluje peníze někoho třetího – stojí to na nedobrovolnosti, násilí a donucení.Jasně. Právě z toho důvodu se kapitalismus od dob Kryštofa Kolumba vyváží a násilím implementuje. Po celém světě. A až se neimplementuje tak mají domorodci dobrovolně, nenuceně a nenásilně možnost odmítnout pracovat na plantážích (či ve sweatshopech v závislosti na století a trendu) za mzdy daleko pod mírou otroctví a svobodně si chcípnout hlady kde chcou. Mrkni na Crash Course - History. Kapitalismus je asi tak dobrovolný jak prvomájový průvod. Všichni se ho musí dobrovolně účastnit. Až budu mít možnost svobodně říct „Nasrat a rozmazat!“ a přitom nepojdu hlady, pak půjde o dobrovolný systém. Ale jak říká pavlix, tvou víru ti brát nebudu. Ani nemůžu.
stojí to na nedobrovolnosti, násilí a donuceníJinak úplně to stejné se dá říct bez okolků i o kapitalismu. Pouze nejde o násilí fyzické, ale ekonomické.
Jak se muze system zalozeny na dobrovolne realizovane smene rovnat nejake represi?Mám možnost se tohoto systému dobrovolně neúčastnit? Znovu opakuju, ono je to dobrovolné asi jak prvomájový pochod.
Mám možnost se tohoto systému dobrovolně neúčastnit?Tak muzes si na svem pozemku pestovat plodiny a zit z nich. Nebo muzes zit v jeskyni ci lese a zivit se sberem plodu. Nebo se muzes valet s bezdomovci a zebrat. Je to tva svobodna volba. Akorat muzes podekovat svym oblibenym socialistum, ze stejne budes muset platit povinne zdravotni pojisteni
Tak muzes si na svem pozemku pestovat plodiny a zit z nich. Nebo muzes zit v jeskyni ci lese a zivit se sberem plodu. Nebo se muzes valet s bezdomovci a zebrat. Je to tva svobodna volba. Akorat muzes podekovat svym oblibenym socialistum, ze stejne budes muset platit povinne zdravotni pojisteniPředpokládám, že kdyby tato možnost existovala, tak by tak učinili všichni a žádný kapitalismus už by dnes neexistoval. Bohužel furt existuje, tak předpokládám že to prostě nejde. Zatím.
A dej pozor, az budes krast nejakemu zlemu kapitalistovi benzin do babety, nekteri kapitaliste jsou schopni svuj majetek velice tvrde branit.Proč bych měl krást nějakému kapitalistovi benzín do babetty? Vždyť ta jede skoro na vzduch a ten nemám potřebu krást.
Předpokládám, že kdyby tato možnost existovala, tak by tak učinili všichni a žádný kapitalismus už by dnes neexistoval.Proc tak predpokladas? Ja bych tak jiste neucinil. Ja mam kapitalismus rad vice nez nektere lidi.
Bohužel furt existuje, tak předpokládám že to prostě nejde. Zatím.Jde to. Mimo zije prece spousta lidi.
Vždyť ta jede skoro na vzduch a ten nemám potřebu krást.Ty prece ale nebudes pouzivat penize a nebudes realizovat dobrovolnou smenu. Kradez bude pro tebe asi jediny zpusob, jak si sehnat benzin do babety.
Jde to. Mimo zije prece spousta lidi.OK, oprava: Kdyby to šlo se zbavit tohoto systému, neúčastnit se ho dávno by tak učinila majorita a žádný kapitalismus by dnes neexistoval. Druhá možnost je že majorita tento systém chce a chce se ho účastnit, baví je ráno vstávat, platit daně, pracovat pro cizí lidi, nestarat se o sebe a svou rodinu, případně se nechat okrádat. Hele asi jo. Začínám tomu pomalu věřit. Mě to moc nebaví, ale ostatní to asi baví.
Ty prece ale nebudes pouzivat penize a nebudes realizovat dobrovolnou smenu. Kradez bude pro tebe asi jediny zpusob, jak si sehnat benzin do babety.Ještě existuje varianta c)
Předpokládám, že kdyby tato možnost existovala, tak by tak učinili všichni a žádný kapitalismus už by dnes neexistoval.Já bych tak neučinil, chyběla by mi namátkou zdravotní péče a internet.
Předpokládám, že kdyby tato možnost existovala, tak by tak učinili všichni a žádný kapitalismus už by dnes neexistoval. Bohužel furt existuje, tak předpokládám že to prostě nejde. Zatím.A nebo to proste vsem vyhovuje. Coz neni tak divne vzhledem k tomu ze to co ty vidis jako ideal tu jiz existovalo a lidi od toho divergovali k soucasnemu usporadani :)
Předpokládám, že kdyby tato možnost existovala, tak by tak učinili všichni a žádný kapitalismus už by dnes neexistoval. Bohužel furt existuje, tak předpokládám že to prostě nejde. Zatím.
Ale můžeš – jen tvoje efektivita nebude tak vysoká a nebudeš si moci koupit všechny ty věci, které chceš. Budeš mít na jídlo a na střechu nad hlavou, ale ne na průmyslově vyráběné věci, moderní technologie, nejnovější léky, jídlo z dovozu, letenky, benzín atd. A většinu lidí zřejmě takový přírodní a skromný způsob života nenaplňuje, a tak raději „přetrpí“ tu práci u kapitalisty, kde vydělají víc, než kdyby doma okopávali záhonek. Ovšem to je jejich volba.
Problém není v tom zaměstnavateli, ale v tom, že kolem neexistuje nikdo další, kdo by nabídl za práci toho člověka víc a vytvořil tak alternativu/konkurenci. Je to tedy chyba těch, kteří neexistují a nenabízejí pracovní místa za vysoké platy.
A jsme zpět u toho… jak se to takhle přihodí, že nekvalifikovaná pracovní síla najednou vytvoří stabilní konkurenci z ničeho?
ten člověk spotřebuje víc, než kolik užitku je schopný dát svému okolí v podobě své práce
To vychází z předpokladů, že každý užitek je koksovatelný, každá práce je užitečná a vedlejší efekty neexistují.
Socialisté v zásadě nechtějí, aby si lidé vyřešili svoji špatnou situaci, měli se dobře a postavili se na vlastní nohy – naopak přivolávají nebo alespoň vítají katastrofy a neštěstí, protože to jim přináší voliče/příznivce a obhajuje jejich existenci.
Tolik házení do jednoho pytle. Jedním z těch „socialistických“ témat je např. ústavní právo na důstojný život.
Sadám Husajn, Muammar Kaddáfí, Bašár Asad a další (…) Nechci ze všeho vinit socialisty (nicméně pravičák by tohle neudělal), může za tím být i jiná forma zla
Bingo. Americký „imperialismus“.
Nebo jinak: ten člověk spotřebuje víc, než kolik užitku je schopný dát svému okolí v podobě své práce. Což není zrovna typická situace a v přirozeném prostředí by měla být výjimečná – poukazuje to spíš na enormní nadbytek nekvalifikovaných lidí na daném území (tzn. nepoměr mezi prací a půdou/kapitálem) a/nebo deformace a zásahy do přirozeného tržního prostředí.Cemu rikas prirozene prostredi? Vezmi si fabriku, kde treba stovku kvalifikovanych pracovniku (svareci, obrabeci) nahradi roboti? Tvuj myslenkovy model je z tohoto pohledu neudrzitelny. Predpokladejme, ze nasazeni robotu (rust produktivity) neni neprirozeny zasah do trzniho prostredi a predpokladejme, ze urcite mnozstvi lidi, diky svym dispozicim, dosahne jen na urcitou uroven kvalifikace. A s postupnym rustem produktivity a vzdelani potrebne kvalifikace bude dosahovat cim dal tim mene lidi. V soucasne dobe se s tim nase spolecnost vyporadava tvorbou bullshit jobs (ruzni HR specialiste, odbornici na marketing) nebo tvorbou prekernich pracovnich mist (McDonald, et al. -- tady je vtipne, ze tyto firmy vyplaci mzdy pod urovni zivnotnich nakladu a stat casto toto doplaci v podobe soc. davek a vlastne tak dotuje soukromy biznis). Ja cekam, kdy si i ti kovani kapitaliste uvedomi, ze prace uz neni proste dostatek a bud se zkrati pracovni tyden, aby se prace lepe distribuovala. (Mame za sebou 50 let rustu produktivity a zajimalo by me, kam se to vsechno podelo.) Nebo, ze se proste pristoupi na to, ze nekteri lidi proste uz smysluplnou praci delat nemohou a budou dostavat zakladni prijem, aniz by se na ne hledelo jako na parazity.
Něco takového hrozí v souvislosti se současnou imigrací do Evropy.To je zajimave, ze se stavis proti imigraci do Evropy. Jako priznivec Svobodnych bys z toho mel byt nadseny, protoze se tak zvysuje konkurence na trhu prace, ne?
+1 , 90% praci pred 50 lety neexistovalo , a na spoustu praci z te doby uz neexistuje .. potkal jse nekdo v posledni dobe klasickeho mlekare , svihaka , konskeho handlire ?
+1 90% praci pred 50 lety neexistovalo
Jak to souvisí? Opravovat cesty bylo třeba tehdy jako dnes, akorát dnes je víc cest. A kolik těch nových prací je na hovno?
A máte ještě tu drzost chtít k tomu penze na úrovni střední třídy nebo zdravotní péči?“LOL. Zlatý socialismus.
než u nás došlo k zavedení soukromých exekutorů, bylo množství úspěšných výkonů rozhodnutí asi 3%To je ten údaj, co si EK vycucala z prstu?
To už se nějak začínáme cyklit. Navíc jsem se nebavil o tom co může a nemůže, ale o tom co se na tom lidem nelíbí.nemusi , kdykoliv muze odejit, narozdil od otroka
Odinovi je zbytečné argumentovat proti jeho trolováníNetroluji. Pisu jen to, co si myslim.
pod vlivem z nějaké restauraceKdepak. Pripravuji se na zitrek/uz dnesek do prace v teple sveho domova. Jinak prosim, chovejme se jako civilizovani lide a vedme spory rozdilnymi nazory a ne osobnim napadanim. Vim, ze sam se k tomu obcas snizim, ale je to zbytecne. Vzdyt i k cloveku, kteremu ze srdce preji to nejhorsi, se lze chovat slusne.
Co je spatneho na tom, ze v techto firmach pracuji nekvalifikovani lide?
Úplně všechno. Tak v prvé řadě nevidím nejmenší racionální důvod, proč by nekvalifikovaní lidé měli pracovat ve službách – mimo služby technické (tj. údržbu infrastruktury). Pro ty lidi i společnost jako celek je dlouhodobě výhodnější kvalifikace (čímž nemyslím přesouvání papírů z hromady A na hromadu B), více prostoru pro rodinný život, méně stresu, ergo lepší zdravotní stav aj. Od toho se pochopitelně odvíjí kvalita výchovy dětí, informovanost rozhodnutí na (svobodném) trhu atd.
Nejsem kalvinista.
To, ze tam ti lide chodi dobrovolne, snad nerozporujes, nebo ano?
Co znamená „dobrovolně“? Je tu tlak společnosti v důsledku tlaku marketingu (a jsme zpět u kvalifikovanosti/informovanosti). Třeba v těch Spojených státech jsou tyhle řetězce pro změnu levné, ale se zdravotními důsledky (a jsme zpět u kvalifikovanosti/informovanosti).
proč by nekvalifikovaní lidé měli pracovat ve službáchA proc by nemeli? Prave pro takove lidi jsou tyto a podobne prace jasnou volbou. Jaka kvalifikace je dnes potrebna pro mcjobs? Pokud dany clovek neni schopen plnit svou praci, je propusten. Jednoduche a efektivni.
Pro ty lidi i společnost jako celek je dlouhodobě výhodnější kvalifikacePokud si budou sve vzdelani platit sami, at se kvalifikuji, jak uznaji za vhodne. Narokovat si to na spolecnosti, danovych poplatnicich, neni spravne. Ale na tomto se urcite neshodneme.
Co znamená „dobrovolně“?Konzument ma penize a sam se rozhodne, jak s nimi nalozi. Nikdo jej nenuti jit do fastfoodu.
Je tu tlak společnosti v důsledku tlaku marketingu (a jsme zpět u kvalifikovanosti/informovanosti).Pokud nekdo podleha tlaku spolecnosti nebo marketingu, je to jeho problem. Reklamy a to, co spolecnost povazuje za moderni, jsou jen a pouze informacni zdroje, dle kterych se zakaznik rozhoduje. Samotne rozhodnuti je absolutne svobodne. Nikdo jej do niceho nenuti.
Třeba v těch Spojených státech jsou tyhle řetězce pro změnu levné, ale se zdravotními důsledky (a jsme zpět u kvalifikovanosti/informovanosti).V cenách fastfoodu v CR se prilis neorientuji, ale konkretne mcdonalds mi prijde velmi levny. Kolik u nich stoji zakladni burger? 25 - 30 czk? Jidlo pro chude. Zdravotni dusledky stravovaní v techto a podobnych restauracich nemohu posoudit, ale asi to nic moc pozitivniho nebude.
Např.
Pokud nekdo podleha tlaku spolecnosti nebo marketingu, je to jeho problem.
To vychází z mylného předpokladu, že jednotlivec a korporace disponují stejnými zdroji (čas, finance, „výpočetní výkon“, přístup k dalším informacím aj.).
Odin nebo téměř kterýkoliv jiný člověk nemá čas (ani peníze a někdy ani intelekt), aby se důkladně seznámil se state of the art poznatky např. z psychologie. Korporace si naopak platí celý tým (popř. týmy) na plný úvazek se věnující téhle problematice. O aplikaci nemluvě.
Je to analogické střetu profesionálních ozbrojených složek s neorganizovanými civilisty, jenom první strana místo projektilů používá znalosti lidského těla/„duše“.
Řešením je
prostor jednotlivců pro vzdělávání a účast na veřejném životě (jak se tohle provozuje po půl dni nekvalifikované práce v čertvíjakýchTo s tím naprosto nesouvisí. Dokonce by se dalo říct, že po celém dni kvalifikované práce je to výrazně horší. Ale i bez porovnání, znám vysoce kvalifikované lidi, kterým je veřejný život naprosto ukradený a naopak, lidi s minimálním vzděláním, kteří se o něco snaží (nicméně jich je málo, dle mého primárně v důsledku toho, že bez vzdělání se vzdělání špatně získává).
Nicméně jeho kniha mi připomíná slova starého středoškolského učitele mechaniky: „Pamatujte si, vy hejhulové, že práce je síla na dráze a né, jak jste si až dosud mysleli, že je to poslední zoufalý pokus člověka zajistit si živobytí.“
Korporace si naopak platí celý tým (popř. týmy) na plný úvazek se věnující téhle problematice.
Totéž platí pro politiky – zejména pro ty, kteří chtějí naše dobro a chtějí někomu pomáhat.
Nevytahovat hotovost ani kreditku, nenakupovat, nedoporučovat jejich zboží a služby, informovat o jejich špatném chování ostatní spotřebitele…
V politice máš ty mechanismy sice nějak institucionalizované, ale obvykle fungují dost špatně a s velkým zpožděním.
V politice máš ty mechanismy sice nějak institucionalizované, ale obvykle fungují dost špatně a s velkým zpožděním.
Zatímco v korporacích z hlediska veřejnosti neexistují.
Nevytahovat hotovost ani kreditku, nenakupovat, nedoporučovat jejich zboží a služby, informovat o jejich špatném chování ostatní spotřebitele…
Takže jsme zpět u kvalifikace, vzdělání, dispozice zdroji (od času po peníze).
Takže jsme zpět u kvalifikace, vzdělání, dispozice zdroji (od času po peníze).
Když jsou lidé hloupí s cpou svoje peníze těm, kdo si je nezaslouží, tak co s tím chceš dělat? Když to budeš chtít vyřešit za ně, tak se stavíš do role: vím co je pro vás nejlepší, tak budu rozhodovat za vás.
BTW: A kdo si ty peníze zaslouží? To se zas posuzuje dle jakého měřítka?
Kde bereš iluzi že jsou lidé hloupí a že se nechovají pouze tak jak jim jejich genetika nakazuje se chovat?
Genetika lidem často diktuje chovat se v dnešním kontextu „hloupě“. Spousta záležitostí včetně třeba metabolismu nebo „hodně testosteronu“ byla výhodná pro přežití před tisíci lety, nikoliv však dnes v prvním světě.
Pokud vás ještě něco z technologie Mekáče zajímá, neváhejte se zeptat v komentářích.Mám dvě technologické otázky:
Kolik litrů Naturalu 95 v kombinaci s M2T (a v jakém poměru míchat?) je potřeba na to aby byla průměrná prodejna McD vypálena do základu?Tak záleží jak, že. Pokud bys tam dal jen stolitrový sud, tak to nejspíš stačit nebude. Pokud bys do toho sudu dal iniciační nálož, která benzín rozmetá po okolí, a teprve potom/přitom ho zapálí, tak imho jo.
Jakou nálož? To musíš z kanystru polít co největší plochu povrchu objektu (nesmí ti to nikam moc stékat a koncentrovat se to na jednom místě a jinde zůstávat suchý) – jemně nanesený film.No právě že tohle všechno můžeš vynechat, pokud to za tebe udělá ta nálož, která rozstříkne ten benzín po okolí. Mě by se nechtělo hodinu pobíhat po MCDonnaldu, rozlévat tam benzín, dýchat ty výpary a pak to opatrně zapalovat a doufat, že při tom taky nechytnu. Je to trochu podobné termobarickým bombám, dvousložkové a ta nálož tam je jen pomocná, nikoliv hlavní.
No právě že tohle všechno můžeš vynechat, pokud to za tebe udělá ta náložA přijít tak o všechnu srandu? Není nad poctivou ruční práci.
dýchat ty výparyMusíš nasát atmosféru a aromatické uhlovodíky do plic, vychutnat si atmosféru. Jinak to není ono.
Musíš nasát atmosféru a aromatické uhlovodíky do plic, vychutnat si atmosféru. Jinak to není ono.Ale nezapomeň na výpary z připravovaných hambugerů.
Fritézy hlavně nejsou na zemi, že jo...
Jinak tady jsem našel pěknou fotoreportáž z McD na Václaváku. Pokud se chcete ptát na další věci, můžete, ale odpovím asi až večer, protože za půl hodiny jdu opět do našeho ústavu na osm hodin vařit.
Mě by se nechtělo hodinu pobíhat po MCDonnaldu, rozlévat tam benzín, dýchat ty výpary...Ty vypary jsou fakt sila. Pokazde, kdyz jedu na motorce pres magistralu, tak muzu rict podle smradu z fritaku presne, kdy jsem prejel Mekac, co je dole na Florenci.
proč M2T?Aby to dobře mazalo. Samozřejmě to byl vtip pro modré.
Lepší je zahustit. Prý stačí obyčejný levný mýdlo, nastrouhat a rozmíchat v mírně ohřátém N95. Vznikne blemtavá věc funkčně podobná té známé věci které název radši nebudu psátNo jo. Napalm. Vidiš to. To mě nikdy nenapadlo. Napalm na Mekáč. To bude „McWrap na grilu“.
Lepší je zahustit. Prý stačí obyčejný levný mýdlo, nastrouhat a rozmíchat v mírně ohřátém N95.Mýdlo nehoří, tipoval bych, že polystyren bude lepší. Ale nesmí to být ten nehořlavý :)
Nevím, jestli vědomě lžeš, nebo máš tak pokřivené vnímání reality, že tomu, co píšeš, opravdu věříš, ale v obou případech je to hodně smutné. Předpokládám, že "první, kdo skončil se spánkovou deprivací" má být ten člověk, který několik měsíců hrál divadlo, kdy se denně ukázal přesně v 10:59 a potácel se jako zombie patrem ve snaze vzbudit soucit; výsledkem bylo spíš pobavení a asi trochu i soucit, ale ne s tím, jak je zaměstnavatelem šikanován. Já jsem třeba klasická sova, ale přesto si dovolím tvrdit, že kdyby někdo opravdu měl objektivní problém s tím, že má být v jedenáct v práci, bylo by s ním něco tak hrubě v nepořádku, že by měl ve vlastním zájmu vyhledat odbornou pomoc.
Tu vizi vojenského režimu zkusím trochu uvést na pravou míru. Ona "pevná pracovní doba" spočívá v tom, že se po zaměstnanci chce, aby byl každý den od 11:00 do 15:00 v práci, tedy pokud zrovna není na obědě. Jinak by měl odpracovat standardních 40 hodin týdně (při plném úvazku), ale jak si to rozloží, je jeho věc. Píchačky ovšem nevedeme, takže v praxi nikdo nehlídá ani těch 40 hodin, ani těch 11-15, a dokud to člověk nepřehání a udělá si svou práci, nikdo nic neřeší. Mně třeba přijde samozřejmé, že když potřebuju přijít později nebo odejít dřív, domluvím se, a za ty čtyři roky, co jsem ve firmě, se mi nestalo, že bych nemohl (ani v případě zdůvodnění, že mám na čtvrtou lístek do kina). Stejně tak nebyl nikdy problém domluvit si home office, když jsem něco potřeboval vyřídit v takovou dobu, že by bylo nepraktické předtím nebo potom vůbec jet do Prahy. Co vidím kolem sebe, stejně to funguje u většiny zaměstnanců - a jsou i takoví, kteří chodí po jedenácté pravidelně a stejně z toho nikdo nedělá vědu. Že se pár řídkým výjimkám podařilo vykoledovat si režim přísnější, není známka toho, že by ve firmě panoval nějaký kasárenský režim, ale spíš toho, že to holt není úplná cochcárna (což je nakonec dobře).
Ad (a): nepomlouvám, popisuju, co jsem viděl na vlastní oči. A záměrně jsem nejmenoval, protože dotyčný měl na rozdíl od tebe tolik slušnosti, aby tu neplival na bývalého zaměstnavatele a nevykládal o něm zjevné nesmysly.
Co se týká zbytku, ať si každý udělá sám úsudek, nakolik je "život ohrožující" chodit do práce na jedenáctou.
Sorry, ale pokud jsi na tom zdravotně tak špatně, že nejsi schopný normálně pracovat, tak proč by měl mít zaměstnavatel povinnost tě živit? Může ti nabídnout nějaké nestandardní podmínky (třeba chodit na jedenáctou mi přijde dost dobré), ale není to jeho povinnost a nemůžeš se na něj zlobit, že i jeho trpělivost a dobrota někde končí. Asi bych pak zkusil hledat práci, kde můžeš dělat jen na dálku. Nebo si srovnat denní režim…
trpělivost a dobrotated mluvis o kom? :D
Nebo si srovnat denní režimdalsi blb, ktery si mysli, ze biorytmus se da "srovnat" :D
dalsi blb, ktery si mysli, ze biorytmus se da "srovnat" :D
Když jsem se nemusel na nikoho a nic vázat, tak jsem přirozeně tíhnul k tomu, že jsem chodil spát mezi druhou a třetí a občas taky v sedm ráno. Teď z ryze praktických důvodů (a vlastního rozhodnutí) jezdím do práce na sedmou (tj. v těch "nelidských" jedenáct jsem tam už čtyři hodiny) a ani neumírám, ani jinak zdravotně nestrádám (tedy aspoň ne způsobem souvisejícím s časovým režimem).
A kdyby ses přestěhoval někam do UTC -4:00, v kolik bys chodil spát?
Což o to, já i věřím tomu, že když někdo systematicky bude chodit spát ve tři a vstávat v osm nebo půl deváté (přijmeme-li postulát o dvouhodinové cestě do práce), bude mít po čase objektivní problémy. Když si nedám pozor a párkrát po sobě spím jen pět hodin, tak se taky necítím nejlíp; dlouhodobě bych to určitě nezvládal. Jen prostě primární problém vidím v těch třech, ne v těch osmi nebo půl deváté.
Za dob živnostničení se mi běžně stávalo, že jsem pár dní po sobě programoval do šesti do rána, protože mi to tak víc vyhovovalo (zvlášť v létě, ale obecně jsem spíš sova). Pak samozřejmě byl problém usnout, když jsem potřeboval jít spát před půlnocí. Ale i tehdy by mi přišlo trapné osočovat někoho, že mne ohrožuje na zdraví nebo dokonce životě tím, že po mně chce, abych někde byl v jedenáct.
Co se týká zbytku, ať si každý udělá sám úsudek, nakolik je "život ohrožující" chodit do práce na jedenáctou.
+1 přijde mi to jako hodně vstřícné podmínky.
Ono pak je otázka, jestli má smysl, aby lidi vůbec chodili do práce – jestli není lepší udělat čistě decentralizovaný tým a fyzicky se scházet třeba jen jednou týdně nebo i méně často.
Určitě se to dá, ale ona ta práce z domova má i své nevýhody a hlavně vyžaduje dost sebekázně a taky určité technické a organizační předpoklady, aby to bylo efektivní. Navíc ten živý kontakt je také důležitý. Ze zkušeností můžu říct, že je dost velký rozdíl mezi tím, když člověk může nadhodit myšlenku a probrat ji naživo z očí do očí, a diskusí jen po IRC nebo mailu (ale na něco se zase víc hodí ten mail).
Navíc je potřeba upozornit, že ten tým ve skutečnosti dost decentralizovaný je i tak: pobočky v Nürnbergu a Praze jsou sice největší, ale je dost dalších a taky vývojáři pracující čistě z domova (typicky proto, že nebydlí dostatečně blízko žádného centra). Jako obvykle má všechno své výhody a nevýhody a nedá se říct, že by jedno bylo jednoznačně lepší než druhé.
Co se týče mezilidských vztahů: díky ušetřenému času při práci z domova, zase můžeš potkávat i jiné lidi než ajťáky (navíc z té jedné firmy). Takže i tohle bych bral spíš jako výhodu. Tedy za předpokladu, že ten volný čas člověk nevyužije jen k delšímu sezení u počítače a opustí taky někdy dům.
Nejlepší mi to přijde střídat po X měsících. Každé má svoje.
díky ušetřenému času při práci z domova, zase můžeš potkávat i jiné lidi než ajťáky
"Můžeš" je asi to klíčové slovo…
Jistě. Ale když člověk může, ale nechce, tak mu to asi nechybí, nemá tu potřebu, tak co je na tom špatného? V čem je lepší se nedobrovolně stýkat s náhodně vybranými lidmi v práci? To mi přijde lepší vyrazit někam sportovat, za kulturou nebo třeba do hospody – pak oceníš, že nemusíš být druhý den v devět v práci.
problem mit HO , a celkem volnou pracovni dobu v SUSE meli vzdy jen nekteri konkretni lide .. , i novackoive bez problemu dostanou HO dle potreby a ani tech 11-15 neni striktni , staci mit nejake vysledky
Tek nebylo by to poprve co se nekde kyknos chova nevhodne - viz https://brmlab.cz/pipermail/brmlab/2014-September/007477.html :
...
3. Vyloučení člena kyknos
...
u nas se rozhodne zadne odchody kvuli rannimu vstavani nekonajito bude zrejme jednoduse tim, ze zamestnanci, kterym neni slepici biorytmus vlastni, k vam vubec nechodi pracovat coz je radikalni rozdil oproti suse, kde pred par lety byl kolem pulnoci a casto i dlouho po ni cily provoz a rada zamestnancu prisla do suse prave pro to
to bude zrejme jednoduse tim, ze zamestnanci, kterym neni slepici biorytmus vlastni, k vam vubec nechodi pracovatJiste. Takovy zamestnanec by u nas delat nemohl a pokud by byl prijat, moc dlouho by jiste nevydrzel. Takovymto lidem nemame co nabidnout.
coz je radikalni rozdil oproti suse, kde pred par lety byl kolem pulnoci a casto i dlouho po ni cily provoz a rada zamestnancu prisla do suse prave pro toTo ja jsem nerozporoval. Jiste to mohlo fungovat a verim i, ze to fungovalo dobre. Ja jsem jen napsal to, ze ja jakozto vas nadrizeny bych nejake plakani o vstavani v 11 rozhodne netoleroval a rozhodne bych vam takovy rezim nepovolil.
Vůbec ne – nemám s nimi špatnou zkušenost (alespoň na rozdíl od jiných diskutujících – některé ty příběhy jsou vážně otřesné). Ty inzeráty jsou často nesmyslné a matoucí, ale beru to jako normální šum, kterého je všude plno, nic si z toho nedělám, neřeším to – časem si zvykneš a naučíš se je číst. Ale jak to Pavlix napsal, tak mi přišlo, že na tom asi něco bude.
Co je na personálních agenturách tak fatálního? Zatím jsem narazil jen na:
Jasně, je to svým způsobem otravný a nepříliš užitečný hmyz, ale že by mi to trhalo žíly, to zase ne. A hodně lidí na agentury dost nadává, takže v tom musí být ještě něco jiného – co je to velké zlo které páchají?
Výhoda je naopak v tom, že se ti z nich podaří dostat informaci přibližné výši odměny třeba i po telefonu, zatímco většina firem s poskytnutím této informace dost otálí a snaží se nejdřív dostat co nejvíc informací z tebe. (jsou i světlé výjimky, které to napíšou do inzerátu – takhle by to IMHO mělo vypadat)
P.S. ještě jsem slyšel o jednom: předstírají, že mají nabídku od prestižní firmy (Seznam, Google…), a když se jim někdo ozve, tak místo je bohužel už obsazené, ale nabídnou náhradní pozici někde jinde. To je taky za hranou.
S tím spamem jsou hodně otravní a teď mne zrovna jedna namíchla, když mi tvrdila, že "jsem s nimi byl v kontaktu", přestože mi psali na firemní adresu, kterou bych nikdy pro tento účel nepoužil, protože by mi to přišlo morálně pochybené.
Asi nejvíc mi na personálních agenturách vadí, že obecně nerozumějí problematice, takže jejich matchování požadavků a preferencí hodně kulhá. Nevím, do jaké míry je to neznalostí a do jaké míry snahou za každou cenu něco nabídnout, ale spíš bych tipoval to druhé, protože se to projevuje i tam, kde to neznalostí vysvětlit nelze. Kdysi jsem takhle spíš ze zvědavosti přijal pozvání od jedné agentury a hned na začátku jsem jim jasně a zřetelně sdělil, že nemám zájem o hlavní pracovní poměr; řekli že to nevadí, ale nakonec z nich stejně po půlhodině ztraceného času vypadlo, že shánějí jen lidi na HPP (a ani ta práce moc neodpovídala).
Asi nejvíc mi na personálních agenturách vadí, že obecně nerozumějí problematice, takže jejich matchování požadavků a preferencí hodně kulhá.+1. Obecně prostě tím, že je to jen kopa bullshitu (jmenujte 5 slov, které vás nejvíce vystihují atp..) a slušná ztráta času.
U potencialniho zamestnance si tim muzete castecne proverit jeho sebevedomi a sebeuvedomeni a pokud toto neceka, tak i schopnost improvizace.
Nebo spíš to, kolik pohovorů už (neúspěšně) absolvoval a jaké poučky a návody na téma „jak uspět u pohovoru“ si přečetl.
Jistě, znamená to, že uchazeč má nějakou snahu a že se připravoval, je svědomitý (nebo zoufalý), ale relevantnost k práci, kterou bude vykonávat, je sporná. To už je jednodušší se podívat, jestli přišel slušně oblečený – to taky vypovídá o tom, zda mu na té práci záleží a nejde tam jen z nudy.
Stejně jako si personalisti čtou návody „jak vést pohovor“, tak i uchazeči mají spoustu návodů z té druhé strany. Ta psychologie, která za tím původně byla, už ztrácí smysl – ta by totiž fungovala jen za předpokladu, že se druhá strana nemůže připravit a nemá stejné informace jako ty. Už tam není ten moment překvapení a spontánní reakce. Nakonec se to může od reality dost odchýlit a nejde o tu psychologii, jako o to trefit se do schématu, který si druhá strana vyčetla z knížky.
Funguje to obousměrně – takže i personalisté časem zjistili, jaké věci uchazeče děsí a odrazují a co naopak chtějí slyšet – a naučili se to říkat.
Co považuji při výběru budoucího spolupracovníka za důležité já:
P.S. jakkoli to může znít kriticky, moje zkušenosti jsou veskrze dobré a nemám moc důvodů si stěžovat – je to takové nutné zlo nebo šum, se kterým se dá celkem v pohodě žít.
swot analyziPreklep. I je vedle u.
Pokud se tedy za Čecha jenom nevydáváš.Nevydavam. Jsem trosku smiseny, me srdce patri narodum ceskemu a nemeckemu.
Kdo píše většinu pracovních nabídek?
Asi jak kde, u nás obvykle píše popis pracovní pozice vedoucí příslušného týmu. A ten obvykle nestojí o to, aby musel dělat spousty pohovorů s lidmi, kteří se na příslušnou pozici vůbec nehodí.
Ty jseš opravdu nemocnej na hlavu, když si dovolíš napsat takovou větuNikoliv. Psychicky i fyzicky se tesim vytecne kondici. Co je spatneho na tom, ze mam svuj nazor, odmitavy a negativni, na zakonik prace, ktery prilis nadrzuje zamestnanci a zpusobuje velke problemy pracovnimu trhu? Ona to neni jen ta dovolena, ale i uprava pracovni doby, zalezitosti s prescasy, minimalni mzda, atd. Predstav si, ze existuji staty, kde se nenarizuje zadna minimalni dovolena a kde neni samozrejme, ze ji zamestnanec dostane. Tyto veci maji byt upraveny smluvne, stat se do nic nema michat.
Prosim jake jsou ty praktiky z dilny socialistu, ktere prosazuji a praktikuji?Například chceš cizím lidem násilím sebrat peníze a použít je na financování společných soudů a policie, které budou vymáhat tvoje pohledávky. Socialistická praktika jako vyšitá. [všimněte si, že jsem v tomto příspěvku vůbec nenapsal nic o tom, jestli s něčím takovým souhlasím]
Dalším příkladem může být současná právní praxe v Japonsku, kde soudy vyřizují minimum sporů, příčiny si zjisti sám.Tohle mě zajímá. Rozveď to Miro.
Například chceš cizím lidem násilím sebrat peníze a použít je na financování společných soudů a policie, které budou vymáhat tvoje pohledávky. Socialistická praktika jako vyšitá.
Někteří proto prosazují dobrovolné daně. Ale to už je trochu extrém.
Minimální stát neznamená anarchii – základní role státu (vnitřní a vnější bezpečnost a vymahatelnost práva) plnit musí a to něco stojí a je potřeba se na to složit. Proti takovému povinnému zdanění nebude protestovat prakticky nikdo (za předpokladu, že systém bude transparentní a nebudeš rozkrádat společné peníze přes podvodné státní zakázky – prostě minimální stát – ale i pak by lidé protestovali proti tomu rozkrádání ne proti daním jako takovým).
Kdybys u nás zavedl nulovou minimální mzdu, pak všichni, kdož by dostali méně, než je příspěvek v nezaměstnanosti či v hmotné nouzi, přestanou pracovat a půjdou na úřad.Nešli protože pracování úřady a podporu v nezaměstnanosti by odin určitě nejradši zrušil taky, že? Mýlím se?
Oni ti věrozvěstové absolutně svobodného trhu bez jakýchkoli regulací a "socialistických vymožeností" buď zapomínají nebo vědomě ignorují, že takový systém tu ve skutečnosti už byl - a dopadl špatně. Trh bez jakýchkoli regulací přirozeně tíhne ke vzniku monopolů, které ho nakonec zadusí, což vede k velkým hospodářským krizím. Naprosto "svobodné" neregulované vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci vedou (tam, kde je přebytek poptávky po práci, což se týká většiny) k nedůstojným pracovním podmínkám a děje-li se to ve velké míře, i k nepokojům. Oboje se za éry "absolutně svobodného" trhu dělo.
Ty regulace a další "socialistické vymoženosti" nevznikly tak, že by si nějaký zlotřilý úředník sednul a řekl si: "Co bych dneska vymyslel, abych majitelům firem ztrpčil život?" Ne, vznikly jako obranný mechanismus, jak zachovat tržní prostředí a vyhnout se při tom opakovaným krizím a nepokojům, které by systém destabilizovaly.
Jistě, a proto socialisté soustavně zvyšují státní dluh a ženou nás k velkému krachu, místo aby se věci řešily průběžně a ke změnám docházelo plynule bez velkých šoků.
zvyšují státní dluh a ženou nás k velkému krachu
K velkému krachu nás žene v prvé řadě styl života, rozežranost a bordel v prioritách.
Komunisti taky slibovali, jak se budeme mít báječně – a nakonec se ukázalo, že to platí za předpokladu, že lidé změní svoje priority a budou skromnější. Což ale mnozí nepochopili a slibovali si od toho, že budou moci neomezeně konzumovat, a pak byli zklamaní.
Pokud lidé změní svoje priority a budou skromnější, je celkem jedno, jaký režim tu bude – pak bude fungovat i třeba ten komunismus. A pokud je nezmění, tak je nejlepší systém tržní hospodářství – protože v něm funguje cenový mechanismus, dochází k přenosu informace o vzácnosti zdrojů a následně k jejich efektivní alokaci – ne jako když je systém zdeformovaný státními zásahy.
Komunisti
/facepalm
tak je nejlepší systém tržní hospodářství – protože v něm funguje cenový mechanismus, dochází k přenosu informace o vzácnosti zdrojů a následně k jejich efektivní alokaci
Doporučuji vytáhnout hlavu z análu a podívat se na tu efektivní alokaci.
Můžeš začít namátkou třeba pěstováním mandlí v Kalifornii.
A pokud je nezmění, tak je nejlepší systém tržní hospodářství – protože v něm funguje cenový mechanismus, dochází k přenosu informace o vzácnosti zdrojů a následně k jejich efektivní alokaciTato efektivní alokace podle mě musí být stále vázána na státní regulace, jinak ti někdo za chvíli vydumpuje veškeré nerostné bohatství a rozprodá to cent za tunu.
jinak ti někdo za chvíli vydumpuje veškeré nerostné bohatství
Komu to nerostné bohatství patří?
Pokud státu/národu, tak stát rozhoduje, komu a za kolik ho prodá, jestli povolí těžbu nebo jestli si nerosty nechá jako rezervu na horší časy.
Pokud je už v soukromých rukou, tak problém vznikl již v době, kdy ho stát prodal, a s kapitalismem to nemá nic společného.
a rozprodá to cent za tunu
Proč by to někdo dělal? Majitel nemá důvod prodávat pod cenou, to by ošidil sám sebe – bude prodávat za tržní cenu (danou zejména tou vzácností a užitečností). Pokud by to nedělal a prodával tunu za cent, tak na tom prodělá jen on sám – jeden kapitalista prodělá, jiný totéž vydělá – a nový majitel si už bude lépe vědom vzácnosti a prodá dráž (případně opět prodá pod cenou, až se to dostane k někomu, kdo tu vzácnost chápe). Pokud v tom vidíš nějaký problém, můžeš vzít pár svých centů a postarat se o efektivní alokaci zdrojů sám.
Komu to nerostné bohatství patří?
Pokud státu/národu, tak stát rozhoduje, komu a za kolik ho prodá, jestli povolí těžbu nebo jestli si nerosty nechá jako rezervu na horší časy.
Pokud je už v soukromých rukou, tak problém vznikl již v době, kdy ho stát prodal, a s kapitalismem to nemá nic společného.
Doporučuji nastudovat historii Konga.
Kdybys u nás zavedl nulovou minimální mzdu, pak všichni, kdož by dostali méně, než je příspěvek v nezaměstnanosti či v hmotné nouzi, přestanou pracovat a půjdou na úřad.Zrovna mi náhodně posílal kamarád relevantní odkaz na twitter: https://twitter.com/lokutus/status/609776901293408256
Asi neznám souvislosti – o co na té fotce jde?
Jen blbec by dělal za menší než minimalni mzdu - ten volný čas má vyšší cenu.To ani zdaleka není pravda - není každý job někde u pásu. Jsou práce, které lidi baví, a práce, které jsou hotové docela rychle, či se tam člověk nepředře (vrátný třeba). Třeba důchodci jsou typickou ukázkou cílovky, která toho moc neudělá, pracuje pomalu a třeba neodvede tolik práce, ale pracovat chce klidně za pakatel, jen aby byli mezi lidmi. Pokud bys jim měl platit minimální mzdu, tak je pro tebe lepší je neplatit vůbec a zaměstnat místo pěti důchodců jednoho pracanta.
Docela problém je že většinou minimální mzda (resp. pod minimální mzdu) necílí na důchodce ale na mladé lidiNetroufam si tvrdit, zda je to pravda, jelikoz neznam strukturu lidi pobirajicich minimalni mzdu. I kdyby to, co pises, pravda byla, proc by to mel byt problem? Jako problem mi prijde spise to, ze lide, jejichz prace nedosahuje hodnoty minimalni mzdy, si kvuli socialistickym zakonum nemohou najit praci.
proc by to mel byt problem?Protože se zvyšujícími se nároky na život pak takový lidé s tímto životem mají docela problémy. Výsledek je že nezakládají rodiny, nemnoží se a jak Vy říkáte europoidní rasa začne vymírat. Z čehož začne plynout řada sociálních problémů jako když jeden člověk v produktivním věku živí deset důchodců, problémy s imigrací, netolerancí a následnou radikalizací takové mládeže. Nikdy v životě bych nevěřil že na vlastní uši ještě někdy uslyším, že centrálně plánovaná ekonomika (omlouvám se, ono to totiž měla být správně plánovaná, akorát jak vypadá správně plánovaná centrální ekonomika mi nikdo schopný vysvětlit nebyl) může někomu přijít jako validní a zajímavá varianta, no bohužel. Cokoliv pod minimální mzdu může přijít důchodci jako zajímavá fuška je pro mladé lidi vyloženě likvidační. Zvláště když se to mládí roztahuje přes 30 až ke 40 letům. A tacoví freetři potom začnou likvidovat celou společnost a problém se pouze začne prohlbovat.
Osudy techto lidi se mne nedotykaji, na to mam prilis nizkou miru empatie, jsem naopak rad, ze je videt, jak socialiste chteji nejakym opatrenim na oko nejakou skupinu lidi chranit, ale pri tom jim v realu skodi.Osudy těchto lidí se začnou týkat až se v budoucnu ukáže, že jde o systémovou chybu a začnou se chtě nechtě týkat všech. Akorát pak už se to bude těžko dát řešit. Hodně štěstí do budoucna.
Nizkou porodnost bych hledal v ponekud degenerovanem systemu hodnot, kteremu podlehla spousta lidi. To, kdy chce clovek mit dite, je jeho vysostne rozhodnuti a neni spravne, aby jim nekdo jejich potomky dotoval.Přesně. A bohužel iluzi kapitalismu propadá víc a víc lidí. Když se takoví lidi potom rozhodnou svobodně mít míň než podkriticé množství potomků, hodně štěstí s africkými přistěhovalci, jejich kulturou, pracovní morálkou a pravděpodobně v budoucnu vznikajícími zákony na podporu porodností, které ovšem jen díky tomu že budou černé na bílem už těžko něco změní.
Pokud je nekdo meritkem dnesni spolecnosti neuspesny, pak je asi v poradku, ze dite nema nebo ma jen jedno.Akorát že ty měřítka jsou úplně debilní. A fakt že se lidi podle nich řídí ještě debilnější. A ze všeho nejdebilnější to mají všichni v budoucnosti.
A ze všeho nejdebilnější to mají všichni v budoucnosti.Neviděl bych to tak černě. Třeba v budoucnosti většina pozná debilitu těch měřítek, díky čemuž by na tom byli podstatně lépe než má generace.
Jestli budu jednou někde jednou dělat ajťáka, tak budu od pondělí do pátku celý den od devíti do pěti odpoledne zavřený v kanceláři a ven se dostanu akorát o dovolené.Ne.
Rád bych si později našel nějakou normálnější práci v IT oboru.Mě by zajímalo, jestli už jsi v tomhle nějak pokročil, nebo už jsi resignoval a vidíš se za 5 let stále v mekáči.
SUSE nebrat
Protože musíš být v práci už v jedenáct?
mekac nebratMožná je pořád lepší tam pracovat než to jíst. :D
SUSE nebratA já jsem to vždycky bral jako první fallback, kdyby něco nevyšlo v mé současné práci.
A já jsem to vždycky bral jako první fallback, kdyby něco nevyšlo v mé současné práci.Doporučuju se pobavit s někým, kdo tam je (a to ne jen formálně).
rekl bych ze pavlix dost lidi ze suse zna osobne ..
dost dobra diskuze a pro me dva poznatky: - mekac nebrat - SUSE nebrat+ Odina nebrat
Pointa byla asi v tom, že se to strčí do jedné teplé housky. Kdyby to bylo jen na jednom talíři, tak je to něco jiného. Aha, v McDonald's nemají talíře…
Takhle to chodilo kdysi v levných bufáčích. I v levném bufetu s párkama a vlašákem se jedlo z talířů.To funguje dodnes. Popravdě jsem byl docela překvapen když jsem zjistil, že se vlašák nevylizuje rohlíkama z plastových kontejnerů ale dá se jíst i příborem.
Tiskni
Sdílej: