Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Dean McNamee, jeden z vývojářů prohlížeče Google Chromium (článek), napsal v konferenci Chromium-dev o postupu portu linuxové verze na 64 bitů. Instrukce pro sestavení najdete ve wiki na stránce LinuxChromium64. Uživatelé Ubuntu mohou sáhnout po PPA balíčcích.
Tiskni
Sdílej:
Takže zase smolík, V8 nemá žádnou výhoduŽe z toho naseká binárku ještě dřív než se to spustí a pak už jede jen binární kód.Upřímně fakt nechápu, proč se s ním Google dělá.
SquirrelFish ExtremeBTW: Ještě jsem si tam všiml branche WebKit Nitro. Nebude to, to o čem se tu bavíme?
[chromium] name=Chromium Test Packages baseurl=http://spot.fedorapeople.org/chromium/F$releasever/ enabled=1 gpgcheck=0
Ale je ja ji mam nainstalovanou, jen je dost blbe ze tam bezi jen x86_64 aplikace :D
Dělat 64bit Windows verzi nemá cenu, vzhledem k tomu, že pro Windows neexistuje ani 64bit flash plugin...
JavaScriptCore/wtf/Platform.h
, konkrétně je to volba #define ENABLE_JIT 1
.
Z nadpisu zprávičky lze vydedukovat, že Google rozjel další projekt (Google Chrome byl, a nyní i Google Chromium!!!)
Jinak existuje nějaké Chromium, (ne Google Chromium) a to má shodou okolností stené PPA jako Google Chromium, tož zajimavé.
A už vůbec nechápu spojení "Google Chromium Linux", tož to zní velmi scestně, jako název nějaké distribuce linuxu a ne webového prohlížeče. Jsme (česi a slováci) od mala vychovávaní v tak krásných jazycích a přesto tu někdo může zesmolit takový paskvil. :)
V úvodní stránce Chromia (about:linux-splash) se píše:
‘Chromium’ vs ‘Google Chrome’
Chromium is an open source browser project. Google Chrome is a browser from Google, based on the Chromium project.
To je mylná úvaha. Správně je to tak, jak píše xkucf03. "Google Chromium Linux" je totální blbost, kterou bys měl v tom nadpisu opravit.
/usr/lib/gcc/x86_64-pc-linux-gnu/4.4.1/../../../../x86_64-pc-linux-gnu/bin/ld: cannot find -lssl3Nevím jestli libssl3 má bejt klasická libssl nebo něco extra, ale předpokládám že to první a to se mi po nich fakt nechce opravovat každý dvě minuty buildu.
Nevím jestli libssl3 má bejt klasická libssl nebo něco extra, ale předpokládám že to první a to se mi po nich fakt nechce opravovat každý dvě minuty buildu.To má být /usr/lib/libssl3.a nebo aspoň tak to přežvýká kompilátor.
* "Bookmarks bar" má trochu divné ovládání, ale to je otázka zvyku.
* Způsob zobrazování náhledů k linkům je docela dobrý nápad.
* Nejdřív jsem byl na rozpacích z tabů úplně nahoře, ale je to v pohodě.
* Zažité klávesové zkratky fungují (Ctrl+t, Ctrl+Shift+t, Ctrl+w, Ctrl+n,...)
* Flashplugin mám nainstalovaný, ale Chromium ho nenašlo. Sice flash z 99 % blokuju, ale...
* Postrádám blokování reklam... IMHO hodně velké mínus. Doufám, že to brzy napraví.
* Postrádám možnost vynucení vlastních fontů. Škoda.
* Díky vlastním dekoracím nezapadá do vzhledu systému. Tohle trochu nechápu. Už i FF začal respektovat vzhled systému a teď tohle... Chápu, že chtějí ušetřit místo, ale... Ještě že umí alespoň respektovat GTK téma...
* Díky vlastním dekoracím nezapadá do vzhledu systému. Tohle trochu nechápu. Už i FF začal respektovat vzhled systému a teď tohle... Chápu, že chtějí ušetřit místo, ale... Ještě že umí alespoň respektovat GTK téma...Doporucuju prosmejdit nastaveni, jde tam zapnout i dekorace WM.
Doporucuju prosmejdit nastaveni, jde tam zapnout i dekorace WM.Jediné, co jsem našel, je: Options > Personal Stuff > Set to GTK+ theme... A to nemá s dekoracemi oken nic společného...
Už i FF začal respektovat vzhled systémuA to ho totálně odstřelilo, protože jeho hackoidní implementace gtkwidgetů je fakt nechutná, je to kvůli tomu pomalé a navíc ta "emulace" není tak docela úplná a proto tam nefunguje mouse-over položky menubaru (on teda v gtk není tak úplně, ale engine ho může "doimplementovat", což dělá např. glide a qtcurve a pak s nimi ve FF nefunguje), nerespektuje v gtk zakázané "podtrhávání zkratek", ...
Postrádám blokování reklam... IMHO hodně velké mínus. Doufám, že to brzy napraví.
Obávám se, že vzhledem k tomu, jaká firma za tímto prohlížečem stojí (Google – který žije z internetové reklamy), tak asi blokování oficiálně nebude (ale je to open source, tak může někdo udělat fork i s blokovačem reklam)
Díky vlastním dekoracím nezapadá do vzhledu systému.
Na jednu stranu se mi líbí, že většina prostoru je využita pro zobrazení stránky – ale ten okraj okna by mohl být standardní.
Ještě že umí alespoň respektovat GTK téma
To ale až teď – v předchozích 32bitových verzích jsem měl všechny GTK ovládací prvky v hnusném výchozím stylu, i když ostatní GTK aplikace používají téma, které chci.
To je dost zajímavé A myslíš, že to bude blokovat i Google Adsense reklamy?