Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
WebKit jako první renderovací jádro plně prošel testem Acid3. Poslední vadou na kráse, která byla nyní odstraněna, byl příliš dlouhý čas potřebný pro vykreslení některých úloh. O události píše Maciej Stachowiak na blogu projektu.
Tiskni
Sdílej:
Teď už zbývá "jen" WebKit implementovat do nějakého opravdu ergonomického prohlížeče a bude to bezkonkurenční.Je velice trefná. Neříkej mi, že kdyby Firefox měl verzi s Geckem a Webkitem, že by paměťově značně nafukující se Gecko postupně nevymřelo na nezájem!
Já bych řekl, že jsi jenom ty nepochopil o čem je řeč. Webkit je objektivně lepší jádro než Gecko a to co dělá Firefox, za který tak bojuješ, dobrým prohlížečem, rozhodně není jádro.Spíš naopak, ne? To co dělá jádro lepším určitě není FireFox. Jinak Gecko je jádro určitě dobré, viz. Epiphany.
Webkit je objektivně lepší jádro než GeckoObjektivně? Snad subjektivně
lol, proč by zrovna tohle měl WebKit řešit?Protože už mě to…irituje.
Who cares?Mě a skupinu provolávačů WebKit hypu.
to bych spíš viděl jako problém linuxu, ale nevidím do toho. jenom je to můj soukromý dojem.Též, protože neznám prohlížeč, který by na to byl o mnoho lépe, ale kde jen ten pes sakra může být?
Též, protože neznám prohlížeč, který by na to byl o mnoho lépe, ale kde jen ten pes sakra může být?Opera mi lítá hodně rychle, stejně tak i Firefox 3.
Nějak nevím, proč by měl být problém Linuxu to, že nějaký program má špatný X11 backendDáme flame?
KHTML mi přišlo rychlejší.Tak z toho teď píšu a subjektivně mi přijde jen o malinko rychlejší než WebKit.
Nechápu proč. Ve WebKitu je evidentně něco zvoraného a vzhledem k tomu, že s tím ani nejde pořádně poslat komentář na Ábíčku, to asi nebude jediná věc.Nějak nevím, proč by měl být problém Linuxu to, že nějaký program má špatný X11 backendDáme flame?
Nechápu pročTo nebyla narážka na GTK, které WebKit vy výchozím nastavení v Linuxu používá?