Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
WebKit jako první renderovací jádro plně prošel testem Acid3. Poslední vadou na kráse, která byla nyní odstraněna, byl příliš dlouhý čas potřebný pro vykreslení některých úloh. O události píše Maciej Stachowiak na blogu projektu.
Tiskni
Sdílej:
Teď už zbývá "jen" WebKit implementovat do nějakého opravdu ergonomického prohlížeče a bude to bezkonkurenční.Je velice trefná. Neříkej mi, že kdyby Firefox měl verzi s Geckem a Webkitem, že by paměťově značně nafukující se Gecko postupně nevymřelo na nezájem!
Já bych řekl, že jsi jenom ty nepochopil o čem je řeč. Webkit je objektivně lepší jádro než Gecko a to co dělá Firefox, za který tak bojuješ, dobrým prohlížečem, rozhodně není jádro.Spíš naopak, ne? To co dělá jádro lepším určitě není FireFox. Jinak Gecko je jádro určitě dobré, viz. Epiphany.
Webkit je objektivně lepší jádro než GeckoObjektivně? Snad subjektivně
lol, proč by zrovna tohle měl WebKit řešit?Protože už mě to…irituje.
Who cares?Mě a skupinu provolávačů WebKit hypu.
to bych spíš viděl jako problém linuxu, ale nevidím do toho. jenom je to můj soukromý dojem.Též, protože neznám prohlížeč, který by na to byl o mnoho lépe, ale kde jen ten pes sakra může být?
Též, protože neznám prohlížeč, který by na to byl o mnoho lépe, ale kde jen ten pes sakra může být?Opera mi lítá hodně rychle, stejně tak i Firefox 3.
Nějak nevím, proč by měl být problém Linuxu to, že nějaký program má špatný X11 backendDáme flame?
KHTML mi přišlo rychlejší.Tak z toho teď píšu a subjektivně mi přijde jen o malinko rychlejší než WebKit.
Nechápu proč. Ve WebKitu je evidentně něco zvoraného a vzhledem k tomu, že s tím ani nejde pořádně poslat komentář na Ábíčku, to asi nebude jediná věc.Nějak nevím, proč by měl být problém Linuxu to, že nějaký program má špatný X11 backendDáme flame?
Nechápu pročTo nebyla narážka na GTK, které WebKit vy výchozím nastavení v Linuxu používá?