Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Vyšlo Adobe® Flash® Player "Square", jedná sa o "preview release", ktoré slúži na testovanie kompatibility a stability nových platforiem. Keďže je to len preview release, nečakajte veľkú stabilitu. Prináša však natívnu 64-bitovú verziu pre Linux, Mac OS a Windows a tiež lepšiu podporu pripravovaného IE9.
Tiskni
Sdílej:
Nevite, jestli uz je opravena chyba, ktera dovoluje prevzeti kontroly nad pocitacem (opravena az ve verzi 10.1)?
Diky.No jo, jenže to je MPEG-1. To je oproti h264 krapet rozdíl, víme?Ani moc ne. MPEG-4 AVC má také své profily s různou komplexností (min. CABAC vs CAVLC) a zas tak strašný rozdíl to není pokud dosáhneme profilu se stejnou komplexností jakou má MPEG-1/2.
Ono video se stejným rozlišením a bitrate v h264 a MPEG-1 má poněkud rozdílnou kvalitu...
Kvalita. Ach jo. Zas. No nic. Na to ti doporučuju tento článek (ale asi to není ten ve kterém to Jason přímo napsal, ale v některém z nich to napsal přímo určitě jen se mi ho nedaří najít) – na
kvalitěnezáleží. Teda aspoň ne na samotné. Spíš na poměru
kvalita/komplexnost. (Z toho poměru by mi asi nejlíp vycházelo MPEG-4 ASP) Teda aby to bylo aspoň trošičku objektivní. Ve skutečnosti by se muselo závést nějaké skórování, kde by se skóre poskládalo z několika měřítek. Pak by to teprve bylo objektivní (viz třeba Stop doing this in your encoder comparisons!). Proto x264 je tak cenné. Né kvůli
kvalitě, ale spíše kvůli poměru
kvalita/cena. No když už nic, tak i MPEG-4 AVC o vysokém rozlišení dovede dát v reálném čase normálně i něco slabšího než zrovna nějaké nadupané čtyřjádro, takže v tom poměru Flash pořád nic moc i když je to trochu lepší (už to nemá zpomalení proti normálu (kde normálem klidně může být úplně to samé v HTML5) přes 500%, ale jen 200% – prostě výhra).
ale asi to není ten ve kterém to Jason přímo napsal, ale v některém z nich to napsal přímo určitě jen se mi ho nedaří najítTady to psal:
b. Don’t consider performance. Pick encoding settings without any regard for some particular performance goal. For example, it’s perfectly reasonable to say “use the best settings possible, regardless of speed”. It’s also reasonable to look for a particular encoding speed target. But what isn’t reasonable is to pick extremely fast settings for one encoder and extremely slow settings for another encoder.
na kvalitě nezáleží. Teda aspoň ne na samotné. Spíš na poměru kvalita/komplexnostTo jsem tím myslel... jestliže má h264 lepší poměr kvalita/komplexnost, tak logicky bude mít obraz při stejné komplexnosti lepší kvalitu... To plyne mimo jiné z toho, že jsem uvedl stejný bitrate...
jestliže má h264 lepší poměr kvalita/komplexnostJak ty to víš? Si to testoval?
Popravdě řečeno nevím, co si u pojmu "kvalita" bez závislosti na komplexnosti či datovém toku představit.Většina lidí si pod tím pojmem představí S/N ratio resp. subjektivní perceptuální hodnocení (dobře, valná většina lidí, kterou znám já si pod tím pojmem představí něco ve smyslu Laciné ne – jedině 100% kvality a dál už to nijak neřeší). Si zatím první u kterého jsem se s tím setkal, takže u mě máš pár bodíků k dobru.
to by mimochodem byl docela zajímavý pokus, píšu si...Jo no. Bohužel to už mělo být provedeno dávno. Sám mám v kolonce
až bude časněco ve smyslu trochu objektivního srovnání. Teda původně jsem chtěl udělat souboj nízkých komplexů, ale aspoň tak zběžně jsem zjistil že v této oblasti není moc o čem bojovat.
Adobe® Flash® Player "Square"Nechybí tam ještě ® za slovem "Player"?