Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Vyšel Amarok 2.1.1 "Oceania". Opravuje chyby, ale také drobná vylepšení, která se nestihlo připravit do předchozí verze. Je možné skrýt Kontextové zobrazení, aplety lépe vyplňují prázdné místo a playlisty je možné nahrávat přes příkazový řádek. Mezitím se pracuje na novinkách pro Amarok 2.2.
Tiskni
Sdílej:
že 1.x => 2.x byl krok do p...pryčNení to tak hrozné, v podstatě nejvíc mi vadí jenom ta část Amaroku, na kterou jsou vývojáři nejvíc pyšní - prostřední panel. A ten se dá při troše snahy schovat. Ideální by ovšem bylo, kdyby šel vrátit do levého panelu jako záložka.
No dvojka neumi prehrat rozumne adresar, snazi se naprosto debilne tridit dle nazvu pisnicky, mam jeste hodne stary prevody z CD a cernych desek, kde nejsou tagy.
Navic se mi opet ztratila moznost, ze kdyz prehrava playlist, aby si zapamatoval kde skonci a pak pokracoval druhy den ze stejneho mista. Mam na disku cca tyden hudby, kteru bych rad poslouchal dokola, ale to ted bohuzel neni mozne. Bohuzel mi nefunguje XMMS, ktery byl pro me asi nejlepsi Xkovy prehravac.
Navic se mi opet ztratila moznost, ze kdyz prehrava playlist, aby si zapamatoval kde skonci a pak pokracoval druhy den ze stejneho mista. Mam na disku cca tyden hudby, kteru bych rad poslouchal dokola, ale to ted bohuzel neni mozne. Bohuzel mi nefunguje XMMS, ktery byl pro me asi nejlepsi Xkovy prehravac.Můj Amarok (2.1 a pok si pamatuju já tak i předchozí z řady 2) si pamatuje kde naposled přehrávání skončilo. Při startu stačí jen zmáčknout play, nebo si najít zvýrazněnou stopu (tedy tu zapamatovanou). Pokud je zaškrtnutá volba Settings -> Configure Amarok -> Playback -> Resume playback on start tak se přehrávání obnoví v případě, že se při vypnutí Amaroku také přehrávalo.
Ja ty multimedialni aplikace tohoto typu nikdy nemel rad a to ani ve windows.
Vzdy jsem si vystacil s winamp (xmms, xfmedia, audacious) a na video VLC mediaplayer classic (mplayer, VLC, gxine)
Duvody - treba vlozeni nekolika tisicu mp3 do playlistu trva nekonecne minuty.
U winampu ci OSS alternativ je to ihned - staci pretahnout adresar na otevrene okno playlistu.
Toliko moje poznatky.
Taky jsem zastaval tento nazor. Do doby nez jsem mel opravdu hodne pisnicek.
Pak clovek opravdu oceni zpracovani ID3 tagu a trideni muziky podle zanru a interpretu.
Přesně tak. Poté co jsem pochopil, co Amarok nabízí, jsem věnoval pár hodin tagování sbírky :)
Ale tady nejde o pouhe jejich zpracovani.
Pro mne je proste lepsi, kdyz mam vsechno v prehravaci, otagovane a ujednocene a jenom si pretaham co chci prehravat.
Trideni podle zanru ma smysl. A to ten, ze zprehlednuje. Je lepsi stromova struktura nez mit vsechno v korenu. Ze sem tam neco nekam nepasuje je mi uplne volne. Typicky si beztak nepamatuju o cem ktera pisen je, zatimco tobe nic jineho nezbyva, protoze pak by sis mohl do playlistu nasazet pekne sileny mix.
Taky si muzes klidne vymyslet vlastni styly. Je to kolonka pro hudebni styl, ale klidne tam muzes mit i neco jineho. Muzes mit i nekolik druhu rocku a muzes si to pojmenovat jak chces ty. Proste trideni podle zanru smysl ma. A to hned nekolik a dost dobrych. Ze to nedokazes ocenit neznamena nic. Ja to zase ocenit dokazu. Sto lidi, sto chuti.
Kdyz jsem jeste pouzival vyhradne Windows, tak ve Winampu jsem o svych pisnickach proste prehled nemel. A trideni do adresaru je taky uplne jedno. Ze starsi doby mi zbyly pisnicky, ktere roztridene nejsou. Tak to prohrcim treba Picardem a mam pokoj. Nemusim vsechno poustet a zjistovat co kam patri anebo nepatri.
Mne osobne na Amaroku vadi, ta seda plocha uprostred pro kterou nemam vyuziti, ale jinak jsem spokojen.
Ta plocha nachází využití při zobrazení textu písničky, když jej stáhneš. Párkrát jsem to u Queenů udělal a hned měla smysl. Jinak bych uvítal možnost nastavit některé části tak, že by se nezobrazovaly, nebo jinak.
No prave. Parkrat mela smysl ale jinak ne. A to je prave to.
Mne to rozlozeni v Amaroku 1.4 vyhovovalo lepe. Ja to nepouziju. Schovavani nebo taby by tu IMHO bodly.
Pro mne je proste lepsi, kdyz mam vsechno v prehravaci, otagovane a ujednocene a jenom si pretaham co chci prehravat.no, já mám taky vše otagované a ujednocené, ale obecně na disku, ne "v přehrávači", a místo "jenom si přetahám", tak "jenom napíšu
cd někam; [přehrávač] *
" (přičemž [přehrávač] je obvykle qmmp nebo mplayer, ale klidně cokoliv, nejsem vázaný na jeden konkrétní, spouštěný pod konkrétním uživatelem na konkrétním stroji)
Ze sem tam neco nekam nepasuje je mi uplne volne.nejde jen o to, že "sem tam něco" nepasuje, co skladby, co lze řadit do více žánrů, ID3 tag AFAIK umožňuje definovat pouze jeden, když by sis chtěl pustit svoji třebas country kolekci, a vynechalo ti to několik oblíbených skladeb, protože jsou otagovány jako bluegrass, to ti nevadí?
Typicky si beztak nepamatuju o cem ktera pisen je, zatimco tobe nic jineho nezbyva, protoze pak by sis mohl do playlistu nasazet pekne sileny mix.njn, když já upřednostňuju kvalitu před kvantitou ... to je asi jako říkat, že si musím pamatovat, jak které koření chutná, jinak bych do jídla mohl namíchat pěkně šílený mix, zatímco tobě stačí vzít cokoliv podle kategorie slané/pálivé/zelené ...
Pro mne je proste lepsi, kdyz mam vsechno v prehravaci, otagovane a ujednocene a jenom si pretaham co chci prehravat.no, já mám taky vše otagované a ujednocené, ale obecně na disku, ne "v přehrávači", a místo "jenom si přetahám", tak "jenom napíšucd někam; [přehrávač] *
" (přičemž [přehrávač] je obvykle qmmp nebo mplayer, ale klidně cokoliv, nejsem vázaný na jeden konkrétní, spouštěný pod konkrétním uživatelem na konkrétním stroji)
A to je ten rozdil. Ty si to musis sortovat sam, za mne to udela amarok
Ze sem tam neco nekam nepasuje je mi uplne volne.nejde jen o to, že "sem tam něco" nepasuje, co skladby, co lze řadit do více žánrů, ID3 tag AFAIK umožňuje definovat pouze jeden, když by sis chtěl pustit svoji třebas country kolekci, a vynechalo ti to několik oblíbených skladeb, protože jsou otagovány jako bluegrass, to ti nevadí?
Ne. Jak si svou oblibenou kolekci poustis ty? Vzdyt pred tebou stoji uplne stejny problem, akorat ze kdyz ty naluskas do terminalu sve polozky k prehrati, uz nic nemuzes pridat pokud na neco zapomenes.
Typicky si beztak nepamatuju o cem ktera pisen je, zatimco tobe nic jineho nezbyva, protoze pak by sis mohl do playlistu nasazet pekne sileny mix.njn, když já upřednostňuju kvalitu před kvantitou ... to je asi jako říkat, že si musím pamatovat, jak které koření chutná, jinak bych do jídla mohl namíchat pěkně šílený mix, zatímco tobě stačí vzít cokoliv podle kategorie slané/pálivé/zelené ...
Fakt, ze si nepamatuju vetsinu pisnicek jsi nemusel vyuzit k vypadu typu "preferuji kvalitu ne ty tvoje sracky". Ty preferujes porad to same do zemdleni. Fakt, ze si nepamatuju vsechny pisnicky totiz neznamena, ze jsou mene kvalitni nez ty tve. Ze mame kazdy jiny vkus a ja treba nemusim ani country ani rock je druha vec. Ty treba zase nemusis Trance a Progressive. To je normalni.
Ten primer jde taky bokem. Presnejsi je, ze jis porad ta sama jidla, ne ze znas koreni.
Ty si to musis sortovat sam, za mne to udela amaroknějak tam ten rozdíl nevidím ... třídit je potřeba snad jen jednou, na počátku, když ty skladby získávám - to za tebe udělá amarok taky, že je korektně otaguje? (analogie k mému rozházení do adresářů, které je btw shodné s informací v tagu a u většiny věcí víceméně automatické, akorát za použití jiných nástrojů než amaroku)
Ne. Jak si svou oblibenou kolekci poustis ty?nijak, protože žádnou "oblíbenou kolekci" nemám - budiž nějaká hromada skladeb na straně jedné a playlist na straně druhé, nic mezi tím, žádnou "kolekci", nepotřebuju, nanejvýše si uložím konkrétní playlist, pokud jeho uspořádání nese nějakou znovupoužitelnou informaci navíc
Vzdyt pred tebou stoji uplne stejny problem, akorat ze kdyz ty naluskas do terminalu sve polozky k prehrati, uz nic nemuzes pridat pokud na neco zapomenes.nechápu ... proč bych nemohl do playlistu už nic přidat?
Fakt, ze si nepamatuju vsechny pisnicky totiz neznamena, ze jsou mene kvalitni nez ty tve.to je pravda, nicméně jde o ten zásadní rozdíl v přístupu - vědět, co poslouchám a co chci poslouchat
Ten primer jde taky bokem. Presnejsi je, ze jis porad ta sama jidla, ne ze znas koreni.ten příměr je naprosto přesný ... koneckonců, na to jídlo to triviálně převedu - takže zatímco já si chci dát třebas klasický vepřový řízek v trojobalu s bramborama s máslem, tobě stačí, že si chceš dát nějaký řízek s bramborovou přílohou? ... ano, žeru víceméně pořád to samé, ten wienerschnitzel bych řekl, že mám v průměru aspoň jednou do měsíce, ale aspoň vím, co si vybrat, co od toho očekávat a tudíž že mě to v danou chvíli uspokojí a vychutnám si to, a nechce se mi věřit, že lze nalézt větší uspokojení v polonáhodném výběru ani pořádně nevnímaje co vlastně jíš (nemluvě o tom, že dost často vařím sám a jídla - jejich chuti - tvořím, stejně tak jako mlátím do kytary ... pravda v tý kuchyni mi to jde asi líp
nějak tam ten rozdíl nevidím ... třídit je potřeba snad jen jednou, na počátku, když ty skladby získávám - to za tebe udělá amarok taky, že je korektně otaguje? (analogie k mému rozházení do adresářů, které je btw shodné s informací v tagu a u většiny věcí víceméně automatické, akorát za použití jiných nástrojů než amaroku)Navyše každý normálnejší správca tagov vie podľa nich súbory roztriediť aj do podadresárov a potom sa dá také rozdelenie využiť aj v inom prehrávači ako Amarok. Inak, vytvoriť playlist, v ktorom sú len skladby, ktoré majú nastavený nejaký tag nie je problém ani bez Amarok. Stačí mi napr. program EasyTAG (v ňom nechám prehľadať aj podadresáre, dám hľadať skladby podľa nejakého tagu a uložím si playlist, ktorý potom môžem použiť napr. aj v mplayer, prípadne si môžem uložiť v Audacious viac playlistov).
no, já mám taky vše otagované a ujednocené, ale obecně na disku, ne "v přehrávači", a místo "jenom si přetahám", tak "jenom napíšu cd někam; [přehrávač] *" (přičemž [přehrávač] je obvykle qmmp nebo mplayer, ale klidně cokoliv, nejsem vázaný na jeden konkrétní, spouštěný pod konkrétním uživatelem na konkrétním stroji)Mě se na amaroku líbí, že můžu do hledání napsat třeba
genre:Hip-Hop year:>2000 label:cs-sk label:easylistening
, to s cd
a mplayer *
neuděláš. Hlavně labely se mi líběj, pokud je důsledně používáš a máš v tom systém, tak ti to ulehčí hodně práce a řeší to i ten "problém" s nejednosnačností žánrů (např. genre:Metal label:"Death Metal"
).
Když jste je nikdy neměl rád, tak nejsou pro vás. To neznamená, že jsou to věci zbytečné. Mně to naopak oslovilo, i když mne taky podobné aplikace ve Windows moc nelákaly a stačil mi Winamp.
A tisíce skladeb do playlistu? Mám jich skoro 2900 a přetažení všech zabralo ted asi 5 vteřin. Záleží možná na použité databázi, mám ještě jedničkovou řadu a jede mi to na MySQL.
interpreti jako rejstřík "oddělené písmena"To by sa malo objaviť v 2.2.
Tohle nechapu. Co to je ty oddelene pismena?
Diky.
Na co? Mas nekvalitni zaznam nebo repraky?
Na co? Mas nekvalitni zaznam nebo repraky?nebo třeba nekvalitní poslechovou místnost, že ...
Potom to ovsem staci nastavit v mixeru pro vsechny aplikace a nemusi ji mit jenom amarok.