Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Henri Richard z AMD na Red Hat Summitu oznámil, že AMD začne poskytovat otevřené ovladače pro své grafické karty. Bližší podrobnosti zatím uvedeny nebyly, ale snad se v oblasti podpory grafických karet v Linuxu blýská na lepší časy.
Tiskni
Sdílej:
Fakt myslíš, že nvidii, nebo amd zajímají ty cca 2% trhu tak moc?Nepodceňoval bych to. Stačí, když se vývoje chytnou nějací šílení demomakeři, co se budou předhánět v optimalizacích a záhy může získat linux ve 3D grafice obrovský náskok a přilákat jak grafiky, tak gamesníky. Vezmi si třeba kodeky a přehrávače. Není to tak dávano, co se v linuxu používaly dllka z windows jako jediná možnost, jak přehrát nějaký mpeg4 a dnes je to přesně naopak. Do windows se ládují opensource kodeky a přehrávače původně určené pro linux, protože jejich rychlost, kvalita a univerzálnost je nesrovantelná s tím, co je k dispozici tam. A podobný trend je ším dál tím patrnější i u dalšího software.
Nevěřím, že tu bude něco od amd dřív jak příští rok a stejně to bude mít takovou kvalitu, že i kdyby na tom spousta vývojářů pracovala pár let (2-3 roky), tak se to jen sotva bude rovnat ovladačům nvidie, která na nich pracuje podstatně déle.Cože? To snad přece nebudou psát znova od začátku. Nebo co tím chtěl básník říct?
vim ~/.emacs
Že by konečně Composite? AIGLX? tedy 3D desktop out-of-the box bez kompromisů?No na Intelu to je už dnes (no teda ne úplně pro ty z nás, kteří používají ovladače z gitu - Debian experimental
vim ~/.emacs