Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »AMD64 se stalo nejpopulárnější platformou Debianu. Zatímco počet uživatelů i386 už několik let neroste, uživatelů x86-64 přibývalo. Proč až teď? Životnost i386 pravděpodobně prodloužila jádra s PAE.
Tiskni
Sdílej:
Už vidim jak z ČEZu vymáháš peníze za smazání celoživotní práce
ja oslavim den ked vymiznu pocitace zalozene na systeme DISK -> RAM a ostane len system s RAM...To je blbost. Paměti s vysokou kapacitou vždycky budou pomalejší než paměti stavěné na rychlost. Takže pokud by to výrobci zařídili po vašem, zaplatíte za to rychlostí počítače. To je jako kdybyste chtěl, aby CPU nemělo paměti cache, protože už má RAM.
To je jako kdybyste chtěl, aby CPU nemělo paměti cache, protože už má RAM.To je částečně chybný předpoklad, cache je v CPU proto, že je hlavní RAM od procesoru "daleko" a používá pomalé spojení a technologie hlavní RAM potřebuje část cyklů na obnovu dat. Kdyby to bylo integrovaný v CPU a technologií SRAM s nějakým vylepšeným řadičem, tak cache potřeba nebude. Limitace rychlosti by byla jen ve velké energie (PS jedni moji tři exempláře mají operační paměť tvořenou SRAM
Ony tu paměť vyrábějí jiné firmy a fabriky/linky než co vyrábějí ty SoCíky.To se za 10-20 let může změnit, ale jinak dobrej postřeh.
ja oslavim den ked vymiznu pocitace zalozene na systeme DISK -> RAM a ostane len system s RAM...Takové počítače už se masově vyráběly, není to ani tak dávno - nějakých 7 let zpátky? Prodaly se jich miliony. Měly jednu krásnou vlastnost - binárky už byly v paměti, takže spuštění programu se neprovádělo jako dnes přenesením všech relevantních dat z disku do paměti a spuštěním kódu, ale prostě se jenom do IP registru (nebo jak se u té Motoroly jmenuje) zadal vstupní bod programu a už to fičelo. Byly tam další vychytávky - třeba filesystém nebyly klasické soubory / adresáře, ale databáze. V současné době už se bohužel nevyrábí, jsou z největší části nahrazeny v tomto směru "primitivním" Linuxem. A teď kvízová otázka za 5 bodů - o jaké počítače se jedná?
Já se vůbec nedivím, kolik existuje "konzervativců" pracujících na 32bitech...To ja se divim. Jakou to ma vyhodu provozovat tu smejdarnu na 64 bitovem procesoru?
64b kernel + 32b userspaceU userspace budiz.
s flashováním BIOSu nemám zkušenostiTak se to nauč