Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Rodina jednodeskových počítačů (SBC) BeagleBoard se rozrostla o BeagleBoard-X15. Maloobchodní cena tohoto výkonného jednodeskového počítače s procesorem Sitara AM572x od Texas Instruments (TI), 2GB DDR3 RAM, 4GB 8-bit eMMC, 2× Gigabit Ethernet, 3× USB 3.0 a eSATA je 239 dolarů.
Tiskni
Sdílej:
Presne, ta cena to proste zabiji.
Přitom odpověď na read packet je asynchronně odesílaná jako další samostatný paket. Celá zpráv je na x86 několikrát přebalovaná, sériové DMI, chipset, pak se teprve balí na PCIe, a i samotná zpráva na PCIe je balena do třech vrstev, fyzická vrstva s hlavičkou na synchronizaci a kódováním 8 na 10 nebo 128 na 130 s řídicími symboly. Pak vrstva linková s LCRC, pak vlastní data, která mohou být chráněná ještě dalším CRC. Více Wikipedie nebo nástin z přednášky našeho předmětu okolo slide na straně 54.
https://cw.fel.cvut.cz/wiki/_media/courses/a0b36apo/lectures/05/a0b36apo_prednaska05_io_01.pdfTechnologie je to krásná, ale je to spíš síť, která není moc plánovaná na to, že CPU nepřerušitelně čeká přímo na odpověď, hypertherading ho snad využije alespoň pro jiné vlákno. Pokud CPU jen připraví deskriptory a odstartuje zpracování na kartě, a ta si z hlavní paměti data dotahuje a ideálně při vetší zátěži negeneruje ani IRQ (NAPI - New network polled API), tak je to z hlediska propustnosti ideální. I když i tak zase budou latence a brzdění karty latencí PCIe. Ale pokud tahá data po velkých blocích, tak je to OK.
Naopak takový CoreNet z T4240 slibuje 1.6 Tbps propustnost při propojování periferií. To je (s odpočtem overheadu) 1000x více než PCIe 1x. Přitom je možné pro clustery CPU a i periferií nakonfigurovat koherentní přístup k datům => při předávání bufferů mezi CPU a periferiemi není potřeba používat speciální instrukce pro synchronizaci/invalidaci cache. To na většině jiných ARM čipů potřeba je, na x86 ne ale tato agregovaná propustnost je opravdu děsivá a paralelně musí probíhat desítky a možná stovky přenosů. PCIe linky jsou po celou dobu i třeba dlouhého přenosu pro všechny další blokované - sice je to point to point, ale třeba přes DMI jde nakonec vše co jde směrem k periferiím. AXI jsem moc nestudoval, ale stejně jako AMBA a další je to v podstatě popis nějakého interface v HDL pro iniciátory a příjemce přístupů a mezitím je propojovací matice.
I jen takový jednoduchý Cortex-M4 LPC od NXP používá matici s dostatečným počtem propojů, že při správném rozdělení bufferů do bloků paměti může naráz CPU číst instrukci z Flash, data ze SRAM, USB přenášet za další oblasti SRAM a třeba ETHERNET z třetí a vzájemně se neblokují. Nastavení pinů je možné přes registry set a clear, CPU nabízí atomické bitové operace atd. Tedy i CPU za pár stovek nejvýkonnější PC při jednoduchých operacích čtení, zpracování a nastavení pinů předčí.