Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Konferencia bola zrušená, pretože všetci vybraný prednášajúci boli bieli. Organizátori boli obvinení z diskriminácie, čím prišli o sponzorov.
Tiskni
Sdílej:
hackeřiAle...
Je rozhodně špatné diskriminovat jedince jen na základě příslušnosti k nějaké menšině. Na druhou stranu je stejně špatné kvótami určovat, kolik jedinců ze které skupiny má kde být.+1
Pozitivní diskriminace na základě nějakých kvót velmi často zvyšuje vlnu nevole vůči dané skupině, takže je naopak kontraproduktivní.
Což může být jen chytrý způsob, jak danou skupinu cíleně poškodit a ještě u toho vypadat jako dobrák. Aneb hladíme až do vyhlazení.
viz treba Indie, nebo pozitivni diskriminace zdravotne postizenych u nasTak to by mne zajimalo. Pratel indickeho puvodu mam nekolik a rad se pozeptam. Pokud se jedna o kvoty ohledne proporcionalniho zastoupeni kast, tak to je velmi specificke a srovnavat to se situaci u nas je pitomost, u cehokoliv.
Ale hlavne si myslim, ze ten duvod, proc to je dobra vec, je, ze se tim lide zbavi tech predsudku, ktere vedou k te diskriminaci.Tak to je vtipný. Mojí přirozenou reakcí na nucenou pozitivní diskriminaci je naopak úmyslně negativně diskriminovat. Příklad: politik s blikající sirénou (což je z jiného soudku, ale jde o pozitivní diskriminaci vůči ostatním účastníkům provozu). To byste nevěřil, jak se mi to jinak spolehlivé auto porouchá a zablokuje provoz. Ženská, která je někde jen díky pohlaví a ne díky schopnostem? Dám jí to pořádně sežrat. A proč? Protože tohle je nefér.
Uzitecnejsi, pokud se ti pozitivni diskriminace nelibi, by bylo ukazat, ze se neco po jejim zavedeni objektivne zhorsilo. Coz si nemyslim, ze je pravda, a proto je cela tato argumentacni linie (pozitivni diskriminace poskozuje spolecnost) dost na vode.Myslíš něco jako respekt nebo úcta ke kolegovi/nadřízenému vs k nějaké špíně (ať už jakékoliv barvy a pohlaví) která se tam dostane jen z protekce?
No, a ted si predstav, ze na zacatku to N zvolime nahodne. Pak ten dukaz prestava platit.Jak to? Zase nevezmeš náhodné množství nejlepších, ale musíš mezi ně zamíchat i nějaké horší.
Kazdopadne, ja nechtel "proof", ja chtel "evidence", tedy nejake mereni z realneho sveta, ze na tom skutecne realne zalezi.A co kdybych chtěl evidence pro zavedení takového systému? Stačilo by ti něco jako Pepu nevzali, i když je lepší?
To je zkratka nepoctiva argumentace.Na tom není nic nepoctivého. Budeš-li mít 100 zájemců/kandidátů, ze kterých máš vybrat 10 nejlepších, ale kvůli pozitivní diskriminaci tam bude muset být 50 % žen, tak pokud v té skupině 100 zájemců bude více mužů, budou tím jednoznačně diskriminováni muži. O nepostupu některých mužů totiž rozhodně pohlaví, nikoliv kvalita. Ve výsledné skupině by byli lepší než některé ženy, ty ale dostaly přednost kvůli výslednému procentuálnímu poměru.
A pokud v te mnozine zajemcu bude vic zen, budou zase diskriminovany zeny. Statisticky se ti to srovna.Ale v obou případech má řešení dále k optimu než kdyby se vybíralo pouze na základě schopností a nikoli na základě pohlaví/barvy/rasy/náboženství/výšky/váhy.
Nic to neovlivni, protoze to cislo bylo arbitrarni uz predtim.Co když se do dané dozorčí rady přihlásí více schopných žen než mužů?
Nebo vyse uvedene neplati, ale i v tomto pripade lze argumentovat, ze diskriminace je nemoralni (jako je to v pripade treba zdravotne postizenych).Pozor na tento příliš generický argument. Někoho by mohlo napadnout použít ho při výkopových pracích nebo v dolech.
Třeba bys mohl uzákonit, že mezi českými poslanci musí být alespoň jeden slepec, alespoň jeden učitel matematiky a alespoň 5 duševně chorých.... v tomto ohledu jsou ve sněmovně úderníci, splněno na 1800%
Takze, pokud tady chcete plkat o nejake diskriminaci, bude nutne to nejdrive dokazat, ze k ni vubec dochaziCo treba tenhle vyzkum: Science faculty’s subtle gender biases favor male students, pripadne tady komentar k tomu. A podobne dalsi studie, ktere napr. testovali odezvu na odpovedi na pracovni inzeraty. Sice se to netyka primo pozic v dozorcich radach, ale ac nejsem nadsenym priznivcem pozitivni diskriminace a souhlasim, ze podstatna cast rozdilu v zastoupeni muzu a zen v jednotlivych skupinach muze byt dana statistickymi rozdily ve vstupnich preferencich ci pro obor vyznamnych parametrech jedincu, tak (i nevedomy) bias zrejme je dalsi faktor. A je otazka, co se s nim da delat. BTW, kdyz tu tak vsichni zminuji vyber nejlepsich odborniku na pozice do dozorcich rad korporaci, docela by me zajimalo, jak se realne tito 'nejlepsi odbornici' do techto pozic objektivne hodnoti.
souhlasim, ze podstatna cast rozdilu v zastoupeni muzu a zen v jednotlivych skupinach muze byt dana statistickymi rozdily ve vstupnich preferencichVyborne. A je to podle vas spatne?
tak (i nevedomy) bias zrejme je dalsi faktor. A je otazka, co se s nim da delat.Co s tim chcete delat? Kazdy ma sve preference, nekdo nam vadi mene, nekdo vice, s nekym pracovat chceme s nekym nechceme, s nekym jdem za zabavou s nekym radsi ne. Co je na tom spatne? Chcete mne vnucovat osobni preference? Bias je prirozena soucast lidskeho uvazovani.
jak se realne tito 'nejlepsi odbornici' do techto pozic objektivne hodnoti.Nejlepsi odbornik na pozici v dozorci rade je clovek, o nemz si to mysli vlastnici firmy a je fuk jak k tomu dosli.
Z tech clanku neni zrejme, zdali obe skupiny meli stejne kvalifikacni predpoklady.Myslim, ze to je zrejme:
Half the scientists were given the application with a male name attached, and half were given the exact same application with a female name attached. Results found that the “female” applicants were rated significantly lower than the “males” in competence, hireability, and whether the scientist would be willing to mentor the student...
Vyborne. A je to podle vas spatne?Proti rozdilu ve vstupnich preferencich zajemcu nic nemam.
Kazdy ma sve preference, nekdo nam vadi mene, nekdo vice, s nekym pracovat chceme s nekym nechceme, s nekym jdem za zabavou s nekym radsi ne. Co je na tom spatne?Pokud se jedna o soukrome rozhodnuti (s nekym jit za zabavou), tam je to kazdeho osobni vec, nicmene v mnoha pripadech osobni preference nemaji co delat, naopak clovek ma odpovednost vybrat objektivne vhodnou osobu z kandidatu.
Bias je prirozena soucast lidskeho uvazovani.A cela historie vedy je o tom, jak posilit objektivitu a omezit vliv takoveho biasu a dalsich chyb lidskeho usudku na ziskane zavery.
Half the scientists were given the application with a male name attached, and half were given the exact same application with a female name attached. Results found that the “female” applicants were rated significantly lower than the “males” in competence, hireability, and whether the scientist would be willing to mentor the student.OK, to jsem v rychlosti prehledl. Pak tam hrali roli jine faktory, jako pripadne riziko tehotenstvi se vsemi dusledky, coz je nutne v praxi brat v uvahu.
Pokud se jedna o soukrome rozhodnuti (s nekym jit za zabavou), tam je to kazdeho osobni vec,Ano.
nicmene v mnoha pripadech osobni preference nemaji co delat, naopak clovek ma odpovednost vybrat objektivne vhodnou osobu z kandidatu.Coz ale nevylucuje osobni preference. Pokud budu hledat kolegu to teamu, budu na to klidne koukat.
A cela historie vedy je o tom, jak posilit objektivitu a omezit vliv takoveho biasu a dalsich chyb lidskeho usudku na ziskane zavery.V pripage exatnich ved je bias chyba, v pripade osobnich preferenci je to kazdeho vec.
a dalších škol nebudou na zcela konkrétní shazování ze strany vyučujícíchTady je treba zasahnout, s tim zadny nemam problem. A chcete mi tvrdit, ze sikana je duvod, ze oni nepodaji ani na tu VS prihlasku? A treba muzi jsou naopak sikanovani treba na nekterych humanitne orientovanych oborech a fakultach?
„tak to budete mít určitě správně, když to zvládla i tady slečna“Pokud se i po tomto rozsypou, tak to je cekaji v zivode drsne zazitky.
Ono to není o "rozsypou".„tak to budete mít určitě správně, když to zvládla i tady slečna“Pokud se i po tomto rozsypou,
Není třeba zasáhnou, je třeba tomu předcházet…Zasahem predejdete opakovani, treba i u jinych a to staci.
Genderové stereotypy, .... A jinak ano i muži trpí z důsledků těchto stereotypů.Tohle vsechno je jen socialni konstrukt. Zrovna dnes, kdy jsem mel moznost mluvit s mojimi indickymi prateli - oni maji velmi pevne danou roli muze a zeny v rodine, rekneme plno stereotypu, ale jsou spokojeni, funguje to a to jde, a hlavne me tim nijak neomezuji. Pokud je nekdo nespokojen se svou roli, at si jde za svym, ale at nevnucuje sve videni sveta ostatnim, a to je to co zde velmi casto stava.
Nelze jít za svým, když to společnost nedovolí.A spolecnost podle vas neni najednou jen termin? Cele je to o tom, ze vy mate nejakou predstavu, jak by spolecnost mela fungovat, co je dobre a co je spatne, co je a co neni diskriminace, a pokud realita neodpovida vasim predstavam, chcete to ostatnim vnucovat a to i za cenu, ze oni se budou muset zrici svych stejne legitimnich nazoru. Omezovani kontaktu s lidmi, se kterymi nesdilim sve predstavy a vize o zivote je naprosto prirozenou soucasti lidskeho chovani, je to urcita forma prirozene diskriminace, kterou najdete i u ostatnich primatu, od vyberu partnera po vyber pratel a zadne vase regulace a narizeni zalozene na vasi verzi pravdy na tom nic nezmeni, jen nazenou do ilegality.
Omezujte si výběr jak chcete, ale nevnucujte, ta vaše omezení jiným.Ano, vyborne, a totez ocekavam od ostatnich. To je naprosty zaklad.
Omezování kontaktu (výběru vašeho okolí), je čistě vaše věc a nenazýval bych to diskriminací (v tom pojetí jaké probíráme),Ona to ale diskriminace je.
diskriminace to začne být například v momentě, kdy budete mít obsadit pracovní místa, a vy si vyberete podle svých preferencí neshodující se s předpoklady potřebnými pro dané místo.Ciste racionalne budu hledat vzdy nejlepsiho kandidata, ale to neznamena ze nebudu brat v uvahu i osobni preference. Mohl byste pracovat s nekym, koho nemuzete vystat? Tezko. Sveril byste rizeni sve firmy, nekomu komu neduverujete? Tezko. A dalo by se pokracovat.
Opravdu by mě zajímalo o jakou regulaci a nařízení se jedná.Treba here, here, here. Hezke ideje, ale casto absurdni a vagni implemantace a dusledkem jsou situace jako je zruseni teto konference, obecne pripodelanosti a autocenzury, kdy se lide boji otevrene rici svuj legitimni nazor, aby je nekdo neobvinil.
Plosne zavadeni procentualnich kvot je vnucovani.Ano, vyborne, a totez ocekavam od ostatnich. To je naprosty zaklad.pefektní o tom to přesně je - „nevnucovat“ (jedno kým nebo čím).
Nekdy vite a nekdy nevite a pokud vite tak necht je to legitimni duvod rici ne.Mohl byste pracovat s nekym, koho nemuzete vystat?- nemohl, ale to vetsinou predem nevím.
Duveru nelze objektivne posoudit, znate nejaky objektivni duverymetr? Bud ji mam a nebo nemam a neni treba to nekomu davat posuzovat.Sveril byste rizeni sve firmy, nekomu komu neduverujete?- nesveril, duvera, pokud ji lze posoudit je ok,
ale uz ne (napríklad), ze duverujete více zenám nez muzum, nebo modrým nez oranzovýma, aniz by to nejak souviselo z konkrétní osobou.Proc? Takze pokud jsem mirne biased a myslim si, ze na fyzickou praci v hlubinnych dolech je lepsi chlap a na praci v materske skole je lepsi zena, dopoustim ve vasich ocich zlocinu? A pokud ano, proc by mi mel byt nejakou formou vnucovan nazor (viz. nahore), ze tomu tak neni, kdyz staleta praxe potvrzuje presny opak? Pred nekolika lety jsem cetl rozhovor s jednou prvnich zen slouzicich v bojovych jednotkach armady CR, a na otazku koho by preferovala jako partaka v bojovych akcich, zda-li zenu ci muze, odpovedela muze a byla to i schopna zduvodnit. Zrejme potrebuje antidiskriminacne narovnat. Tyto veci nebudou hrat v 99% zadnou roli, ale i v tom 1% je to legitimni pristup.
Bojí se obvykle jen ti, kterí nemají cisté svedomí.Skoro bych se chtel zeptat kolik je vam let.
Ty odkazované dokumenty jako celek určitě pramení z názorů, ....S tim nemam problem. Jde o to, jak se to bylo prijmuto a jak se to implementuje. Ono je to jako s ekologickymi direktivami - plno dobrych ideji a v realu pru*******.
Nevsiml jsem si ze by s nekdo v debate ohledne konference bál ríct svuj názor - ba naopak.Dublespeak jak vysity, nekteri z prednasejich odmitli dat svuj nazor verejne najevo, sponzori jednou ano, pak ne, pak ano, nakonec je to zruseno a clovek se pak dovida neoficialne veci od lidi co tam chteli jet. On nikdo nechce mit nalepku rasisty ci xenofoba, i kdyz to tak neni. Povazuje za uspech ze dalsi konference bude poradana i podle rasovych pravidel, nikoliv jen podle odborne zpusobilosti prednasejicich?
To, že někdo nechce čekat 70let aby se rozdíly setřeli a zvolí tuto cestu momentálně opačného nucení aby změnit jinou nutnost, je dle mého taky vytloukání klínu klínem a jsem zásadně proti - ale třeba na výše uváděné pravidlo do správních rad velkých podniků, nemám pádné protiargumenty a chtě-nechtě musím přijmout, že na to něco je a naní to to vynucování o kterém píšete, ale hlas tomu nedám…Kdyby ses obtěžoval přemýšlet nad psaním čárek v souvětí, uvědomil by sis přitom, že vytváříš gramaticky tak složité konstrukce, až jsou nesrozumitelné.
To, že někdo nechce čekat 70let aby se rozdíly setřeli a zvolí tuto cestu momentálně opačného nucení aby změnit jinou nutnost, je dle mého taky vytloukání klínu klínem a jsem zásadně protiAno, tyhle veci trvaji dlouho, casto generace. Vzpominam si na vztah starsich lidi k homosexualum; koulel jsem ocima a prisli mi jejich nazory zastarale. Nicmene jedine co mohu v takove situaci delat, je sdelit svuj nazor, s tim ze oni to nemusi ani poslouchat. Dulezite si je uvedomit, ze oni ma na svuj nazor narok a v jejich generaci to bylo normalni. Nejake maocetungovske nasilne kulturni revoluce nic neresi, jen posunou veci do ilegality a znovu opakuji - oni maji na svuj nazor pravo, stejne tak jako ja na svuj a neexistuje jedine objektivni kriterium k posouzeni co je lepsi. Treba jen vzajemny respekt, nic vice.
- ale třeba na výše uváděné pravidlo do správních rad velkých podniků, nemám pádné protiargumenty a chtě-nechtě musím přijmout, že na to něco je a naní to to vynucování o kterém píšete, ale hlas tomu nedám…Plati to same. To je spise kulturni trait a chce to take svuj cas. Spravni rada nebo team programatoru, zadny rozdil. Navic v pripade zen zde hraje roli nezanedbatelny fakt materstvi - nedavno byl udelan rozhovor se soucasnou sefkou Mezinarodniho menoveho fondu Christine Lagarde a na otazku zda-li je mozne skloubit praci na vysokem postu a materskou peci odpovedela ze to nelze.
Tím samozřejmě ne (princip: myslete si co chcete, ale nenuťte myšlenky ostatním), ale pokud tím způsobíte, že omezíte příležitosti mužům či ženám pracovat na danéPokud si mam zachovat integritu musim mit moznost v oblasti sve zodpovednosti jednat podle sveho presvedceni. V pracovne pravni oblasti neni vztah zamestnavatele a zamestnance rovnopravny, a z podstaty ani nikdy byt nemuze. Jednoduse receno - do sve firmy, do sveho teamu, tam kde mam zodpovednost si budu umistovat lidi, kteri mi vyhovuji a pokud nekdo neprojde pres ma kriteria, musi se poohlednou jinde. Zamestnavatele nemaji monopol a je z ceho vybirat, stejne tak skupina vhodnych zamestnancu neni nekonecna a vetsina zamestnavatelu nejsou pitomci.
Ale nerozumím tomu proč by v mateřské školce měla být lepší žena.Argumentaci lze vest napriklad ve trech smerech. Zpusob vychovy - v nasich sirkach stale byva zvykem, ze divky si spise hraji s panenkami a hlapci hraji spise na vojaky, a neni to zas tak samoucelne; v UK ci treba Asii je tento pristup silnejsi. Biologicke predispozice - v prvnich rocich zivota je mama pro dite dulezitejsi. Staci podivat na primaty - ochranu zajistuje cela skupina, nicmene je to prave jeho matka, kdo ho v prvnich mesicich taha doslova na zadech. Cetl jsem i studii, kde zkoumali emotivni odezvu muze a zeny na destsky plac, reakce byly rozdilne a zenska odezva byla pro dite priznivejsi; podstatnou cast muzu plac spise podvedome iritoval. Za treti, treba zkusenost - zena, ktera porodila a vypiplala dve deti, kdyz byla na materske, bude mit v rade ohledu relevantni zkusenosti, ktere muz mit z principu nebude.
A znovu opakuji mají na názor právo, ale už nemají právo svým názor omezovat ostatní.Takže little.owl sice může mít názor, že chce kolegu (muže), ale nesmí si podle toho vybrat, protože by tím omezil nevybrané (ženy). Ale nemůže se ani rozhodnout, že vlastně žádného kolegu nepotřebuje, protože by tím omezil úplně všechny, muže i ženy. Hmm.
Nevybírá přítele, ale obsazuje pracovní pozici.GOTO #194, odstavec 3.
Nevybírá přítele, ale obsazuje pracovní pozici.Takže když zaměstnám kamaráda prostě proto, že se už dlouho známe, on je teď bez práce a potřebuje místo, tak činím špatně?
Ale já to vidím prostě tak, že když si vyberu nějak „blbě“, tak je efekt na „diskriminovanou“ skupinu stejný, jako kdybych to pracovní místo prostě nevytvořil/nikomu nenabídl.
- Ano
- Tomu říkám výběr
- Tma je rychlejší než světlo, protože tam kam světlo ještě nedošlo, tma už dávno byla.
Pokud se vám na tu pozici hlásí více lidí, tak bych řekl, že ano.Tak jak byste si tedy vy vybral zaměstnance/kolegu, jste-li biased ve směru pohlaví?
A znovu opakuji mají na názor právo, ale už nemají právo svým názor omezovat ostatní.To plati oboustranne. Tohle je konflikt, impass, situace, kdy se stretavaji dve neslucitelna stanoviska. Jedinou funkcni cestou k reseni je respektovat delegaci zodpovednosti a mocenskou hierarchii na odpovidajici urovni - tedy zde zamestnavatele, nic jineho nebude a nemuze z principu fungovat.
Správní rada velké firmy, má velký vliv na dění ve společnosti a třeba i větší než vláda či parlament,Pokud vam to vadi, pokuste se tedy omezit jejich vliv. Hlavne mi ale neni jasne jak tomu zabrani nejake limity ve spravni rade, to je preci naprosto jina otazka (sovinista by rekl, ze vase cesta k omezeni jejich vlivu je dosadit jim do spravni rady ve vetsi mire zeny). V praxi ma takto silny vliv na vlady jen par mamutich nadnarodnich firem, kterym stejne tak jako tak nic nebrani se zbalit a presunout centralu do priznivejsich koncin, kde po nich nic takoveho nebudou chtit. Ostatne oni uz to tady v UK jasne rekli. Nehlede k tomu, ze ten vliv se uplatnuje jinak nez pres spravni radu, to jsou ve sve podstate take jen loutky. Jenze vase narizeni je plosne a tykalo by se i malych firem. Jak byste resil situaci treba v pripade malych rodinych firem, kdy ve spravni rade zasedaji tradicne desitky let jen clenove rodiny nebo jejich blizci pratele bez ohledu na pohlavi? V Nemecku, ve Spanelsku, Italii, ostatne i nekde v UK velmi bezny scenar. Proc by jim mel nekdo do toho zasahovat? Slozeni spravni rady respekuje zajmy vlastniku, je vyjadrenim jejich duvery - o tom jsme mluvili - a pokud se to EU nelibi, je lepsi to rovnou znarodnit a nechodit okolo horke kase.
Skloubit takovou pozici nelze ani pro otce samoživitele, nicméně kdybych nějak mohl jí i jemu bych se snažil umožnit to skloubit a společnost by se o to měla snažit.Skloubit rodinu a karieru v techto pozicich dost dobre nemusi jit ani pro jednoho, je to otazka kazdeho priorit. Tady se to resi placenymi chuvami, aupair a podobne a ja jsem rad ze vetsina rodicu rika tomuto zpusobu ne. Koho role je v prvnich mesich zivota ditete zastupitelnejsi, otce nebo matky? A je to tradicne predevsim zena - a nejen v Evrope, ale i jinde - ktera da prednost diteti pred karierou. Ale kde je ta diskriminace?
V naši současné společnosti nejsou uznatelná kritéria zohledňující například rasu či pohlaví, jako nediskriminující ... je aby rovný byl, ale ten cíl nebude nikdy dosažen, jen se mu stále přibližujeme.Fajn a vynucene kvoty a podobne veci jsou podle vas resenim?
v nasich sirkach stale byva zvykem, ze divky si spise hraji s panenkami a hlapci hraji spise na vojaky - to je, ale důsledek ohýbání charakterů a vpasování do předem určené role a tím jim často ubližujeme.To zdali jim ublizujete ci ne, je uhel pohledu. A jak chcete vychovavat deti aniz byste jim nejak neformoval (ohybal) charakter? V [post]krestansky zalozene Evrope mame nejakou tradici vychovy deti a za sebou nejakou historii a nemyslim ze spatnou.
Pokud děti dostanou vybrat, některé holčičky rády střílí a .... nejhloupějším „to je pro holky“ - ano, je to těžké dát svobodnou volbu.)Male dite se muze tezko ve vetsine veci svobodne rozhodovat, rozhodnuti za nej musi cinit rodice. Nemohu se zbavit dojmu, ze panenkami a ruzovym trickem synovi skutecne nepomuzete - ale hlavne je to vase vec.
Že jsme muži a ženy a máme jiné biologické predispozice, se (já) nepřu, ale nevím proč bychom díky tomu měli mít předurčené role a jiné možnosti.To mame castecne prave proto, ze mame jine biologii a reprodukcni roli. Tohle jen tak nenarovnate.
Je to mnohem více věc zkušeností než predispozice.Ano, ale to neni v rozporu s mojim tvrzenim.
ne je udržovat v izolaci předsudky.V naproste vetsine pripade nikoho v izolaci neudrzuje. Kazda doba ma sve predsudky, na tom neni nic spatneho, predsudek je jen vyjadreni sveho nazoru. Vysvetlujte. Je to presne jak jsem psal nahore - vy mate nejakou predstavu, jak maji veci fungovat a snazil byste se to vnunit legislativne ostatnim. Nechte lidi se sami rozhodnou, co chteji delat, s kym se chteji ci nechteji stykat, jak vychovavat sve deti. Pokud se vam neco nelibi, zkuste je presvedcit, ale nenarizuje, nediktujte. Aby bylo jasne, ja obecne necinim ve vetsine pripadu rozdily mezi lidmi, ani z hlediska rasoveho, narodnostniho, pohlavi, sexualni orientace, ale vadi mi vynucena opatreni navrzena od zeleno stolu, ktera hledaji problemy tam, kde nejsou a nic neresi. Pokud nekdo z nejakeho duvodu nechce ve spravni rade sve firmy zeny z principu, je blb, ale klidne mu davam svobodu tak cinit, casem na to doplati. Myslim, ze nase diskuze smeruje do slepe ulicky, my se neshodnem, cas to asi ukoncit. Ale diky za diskuzi, je to lepsi cesta, nez si neco narizovat (
nikdy jsem se nesnažilTohle:
A znovu opakuji mají na názor právo, ale už nemají právo svým názor omezovat ostatní.jsem rozparsoval jako „jakmile svým názorem, třeba že jako kolegu chtějí muže, začnou omezovat ostatní, je třeba zakročit násilím“ kde vyznačené omezovat jsem pochopil jako „přijmou jako kolegu muže, i když objektivně by se tam hodila žena“ (jak vlastně chcete při výběru zaměstnance zjistit, jestli byl muž vybrán, protože se hodil, nebo protože ženy diskriminují?)
Tady je treba zasahnout, s tim zadny nemam problem.Problém je v tom, že v tu chvíli obvykle nikdo nezasáhne, protože dotyčná (dotyčný) má vůli i nadále studovat. Studium je relativně náročné samo o sobě, natož v kombinaci s řešením následného konfliktu.
A chcete mi tvrdit, ze sikana je duvod, ze oni nepodaji ani na tu VS prihlasku?Už jsme si tykali. Tvrdím, že je možné, že některé nepodají ani tu přihlášku. Ženy mají ve zvyku hodně informací sdílet a zjišťovat, tudíž není úplně dobré předpokládat, že se ta informace nedostane mezi (některé) potenciální uchazečky. A vliv mají samozřejmě i věci banální, či dokonce smyšlené. Ale nerad bych zrovna tuhle možnost nějak detailně rozebíral.
A treba muzi jsou naopak sikanovani treba na nekterych humanitne orientovanych oborech a fakultach?Netuším, možné je ledacos. Navíc od školy po střední školu jsem pozoroval diskriminaci spíše v neprospěch kluků.
Už jsme si tykali.Ujelo mi to. Tuhle teorii bych mohl brat, pokud bych takovou skolou sam neprosel a nevidel jak to tam chodi, nemel pritelkyne na jinych VS a navic v ramci mezioboroveho studia nenavstevoval prednasky na lekarske fakulte, kde holek malo nebylo. Sice se to mohlo stat v ojedinelych pripadech, pitomci jsou vsude, ale rozhodne to nebylo bezne. Ostatne za mne to bylo presne naopak - za tech par holek byli prednasejici, cvicici a ostatne i my studenti vdecni a spise to vypadalo na prirozenou pozitivni diskriminaci. Byt ve skole ci v praci jen v kolektivu chlapu - a nebo jen zenskych - je spise smutne - a neco mi rika, ze o tom v Red Hat-u take vite sve. Ony nesly na techniku ze stejneho duvodu, jako ty jsi nesel studovat na pedagogickou fakultu ci sociologii. Dokazi se empativne vcitit do situace cloveka, ktery na nejakou diskriminaci narazi, nicmene tihle profesionalni narovnavaci me desi. Koukni se na prakticke pripady - ja znam OSS komunitu tady v Brightonu, Linux je tu velmi slaby, Cesi jsou asi trosku vyjmecni, ale jsou tu Python a Ruby skupiny. S tou pythoni se obas setkavam a tak vim, jak to vypada. Muzi a belosi, a jedine co by mohli ocenit je zvysene procento gayu a poradane prednasky podle toho vypdaji a zadna diskriminace v tom neni. Ruby skupina je to same. V praci mame projekt na ktery je nasazeno pet lidi. Pokud mi jeden clovek zacne vynechavat nebot ma kazdou chvili nemocne dite, jedine co mi zbyva je prevest praci na ostatni a donutit je treba k prescasum. Kdyz se potom rozdavaji bonusy nemam jinou moznost, nez to zohlednit a pak ciste na zaklade statistickych cisel mohu vypadat jako clovek, ktery diskriminuje zasmestnance s malymi detmi (zeny s malymi detmi). Problem je v tom, ze tihle militantni narovnavaci casto dezinterpretuji cisla aniz by videli co je za nimi, vytvareji atmostferu strachu a nejistoty, autocenzuru, situace kdy se bojis vyjadrit svuj nazor aby te nekdo neobvinil, kdy jeden tweet od americkyho posuka, ktery nezna mistni realie, znici to na co se tesili a organizovali ve svem case desitky lidi, a i kdyz to nema zadne realne, pravni ani jine opodstatneni. Nechci se dozit toho, kdy Doli zavre tento server, protoze je to tu samy chlap a jeste k tomu beloch.
Ostatne za mne to bylo presne naopak - za tech par holek byli prednasejici, cvicici a ostatne i my studenti vdecni a spise to vypadalo na prirozenou pozitivni diskriminaciOno je to potřeba nebrat jako teorii, nýbrž jako konkrétní věci, které se prostě stávají vedle spousty jiných. Kdyby tahle slečna takzvaně „držela hubu a krok“, užívala by si nejspíš taky pozitivní diskriminace, vzhledem k tomu, že zkoušející měl prostě pro holky nižší laťku očekávaných znalostí a schopností.
Byt ve skole ci v praci jen v kolektivu chlapu - a nebo jen zenskych - je spise smutne - a neco mi rika, ze o tom v Red Hat-u take vite sve.V RH jsem tak nějak zahlédl ženských docela dost, ale ne už tolik mezi lidmi, se kterými mám přímo důvod spolupracovat.
Dokazi se empativne vcitit do situace cloveka, ktery na nejakou diskriminaci narazi, nicmene tihle profesionalni narovnavaci me desi.Mě zrovna tak. Otázka je jestli zrovna diskriminace, o které jsem psal, nebyla tak trochu tou narovnávací.
Nechci se dozit toho, kdy Doli zavre tento server, protoze je to tu samy chlap a jeste k tomu beloch
Ja nepovazuji "narovnani" za diskriminaci, to je trochu zavadejici pohled.Ono je někdy lepší se zaměřit víc na fakta než na ideologii.
Ja nepovazuji "narovnani" za diskriminaci, to je trochu zavadejici pohled. Ale hlavne si myslim, ze ten duvod, proc to je dobra vec, je, ze se tim lide zbavi tech predsudku, ktere vedou k te diskriminaci. Klidne to nazvi "vyhaneni certa dablem", ale zda se, ze to funguje.Obzvláště pokud se to s tou mírou "pozitivní diskriminace" přežene tak pak vznikají podivné jevy a naopak diskriminace těch druhých. Dnes jsou někde třeba i pracovní pozice jenom pro OZP - Nejsi zdravotně postižený? Tak to o tebe nemáme zájem, potřebujeme naplnit kvóty, sorry.
Krome toho, treba v pripade zdravotne postizenych, je jasne, ze naklady na zamestnani zdravotne postizeneho jsou vyssi - treba stavebni upravy.Závisí na situaci, u některých firem by to bylo zaměstnat vozíčkáře téměř nemožné (např. pokud sídlí ve 4. patře starého domu kde není výtah a i kdyby firma měla na výtah peníze, tak to stejně zatrhnou památkáři), u některých (pokud prostory které si firma pronajala jsou už bezbariérové) můžou být náklady prakticky nulové (ke stolu si bez problémů dojede a ještě se ušetří za židli :). Jsou zaměstnání (například většina kancelářských prací), kde vozíčkář je schopen zvládat práci stejně dobře jako ostatní, naopak jsou pak i profese, které prostě dělat nemůže (např. výškové práce). Podle typu zdravotního postižení se pak mohou handicapy lišit ....
Stejne tak je docela dobre mozne, ze je opravdu nakladnejsi a riskantnejsi zamestnavat zeny. V takovem pripade muze existovat diskriminace i mezi temi, jejichz schopnosti jsou srovnatelne.U mladých žen je relativně velké riziko, že odejdou na mateřskou. Někde to nevadí (přijme se holt na čas náhrada), někde to může být problém (pokud takto odejde na mateřskou klíčová pracovnice s důležitými znalostmi pro firmu), na druhou stranu se to ví obvykle dost dlouho dopředu (několik měsíců), takže se s tím dá něco dělat.
ktere nekde funguji a u nas ne se vzdycky prohlasi, ze je to "specificke" a u nas by to nesloIndicky system kast je velmi specificky a ma za sebou tisiciletou historii a v nasich sirkach nenajdete zdaleka nic, co by se tomu blizilo.
u veci, ktere nekde funguji aSchvalne jsem pockal s odpovedi neb jsem chtel znat nazor z prvni ruky - tedy primo od rodilych Indu. Nefunguje to. Za prve, ten model neni uplatnovan ve soukrome sfere, tam si mohou nabirat a propoustet koho chteji a kdy chteji, a to se tyka vetsiny populace. Ve statni sprave take neuspel, nebot tam panuje zkorumpovany janabrachismus. Na univerzitach se to jeste nekde pouziva, ale potichu se od toho odstupuje take. Ukazuje se, ze daleko lepsi je system - dobre zakladni a stredni skoly - a na vysoke skoly podle schopnosti.
Tohle asi bude ale typicky problem lidskeho uvazovani - jakmile se podari nejakym postupem vyresit puvodni problem, najdou se jedinci, kteri zacnou pochybovat, ze to reseni bylo vubec potreba.Dobre. Kde se neco takoveho tedy povedlo vyresit, Indie nebyl dobry priklad. Uvedte prosim lepsi. Kde?
Ty jsi držel metodu ustupovat
No to ani omylem! Já se vždy držel zásady nerozlišovat jedince podle příslušnosti ke skupině, naopak vždy jen podle souboru jeho individuálních vlastností.
já že nejdřív se musí přizpůsobit
Já opravdu nechci vyvolávat další flame, ale tohle též nejde. Levák se těžko může přizpůsobit pravoruké většině a především by to nebylo prospěšné ani pro jednu stranu.
Zkuste si predstavit jaky by byl srumec pokud by dal v CR nekdo kvotu ze SW firmy musi mit alespon 25% programatorek.Podle mě by české firmy (české pobočky) s chutí těch 25% alespoň jakž takž slušných programátorek nabraly, kdyby bylo odkud.
Rozdílná výše platu je prostě průser (nejsou rovné podmínky), který by neměl být, a nahrává všem takovým snahám.A ty nerovné podmínky stát dále podporuje.
Důsledkem toho je, že muži nemůžou na rodičovskou a ženy musí.Mohou oba. Nicmene nemohu se zbavit diskrimancniho dojmu, ze do roli v jakych se pohybujeme zasahuje oslklive prirodni evoluce a biologie. Bude to prave priroda, ktera evolucne rozhodne jako usporadani je nejlepsi a koukaje na cisla to pro nasi krestansko-zapadne-rovnostarskou civilizaci dobre nevypada.
Kde je ta zátěž na zaměstnavatele, když máme rovnoprávné postavení (všechno to musí zaměstnavatel i muži)?Kolikrát za život v průměru muž otěhotní?
Pokud se podíváme například na Islandský modelTak zjistíme, že je od českého naprosto odlišný. Jaké překvapení.
Překvapivě spíše vyplývá opak, ženy jsou loajálnější vůči svému zaměstnavateli, tedy se obvykle vyplatí více než muži.Non sequitur.
Když se budeš snažit a seženeš si spoustu článků a studií na dané téma, tak Ti to bude také tak vyplívat, ale abych dostál tvé lenosti, tak ti jeden odkaz švihnu a budu doufat, že je natolik zajímavý, a že vzbudí zájem…To má být studie?
Ja nevim, kdyz to srovnam s komunistickym rezimem, treba takova idea "bezbarieroveho pristupu" ...můžu se optat, jakou roli v tom srovnání má hrát ten "komunistický režim"? mluvíš o nějakém zásadním propojení s ideologií anebo jsi to použil čistě namísto toho, abys říkal, že mluvíš o Československu ve druhé polovině 20. století?
Nevim, jak se jakakoli "komunisticka ideologie" stavi k otazce zdravotne postizenych, ale prijde mi, ze realny socialismus (a nejen u nas, v celem vychodnim bloku) se k nim stavel dost hur (extremne paternalisticky) ve srovnani se Zapadem (nemuzu rict ve srovnani s kapitalismem obecne, zase, je to spis kulturni zalezitost). A zmeny v tomto smeru povazuji za jeden z (mnoha) pozitivnich vysledku prevratu.hm, a s tím Západem jsi srovnával konkrétně jak? mně třeba přijde, že onen reálný socialismus se k nim stavěl podstatně lépe, nežli bájná první republika, a o období 2. sv. války pod vlivem západní mocnosti raděj ani nemluvme ... a v mnohých oblastech (podpory postižených, nikoli geograficky
Délka praxe, či délka trvání pracovního poměru jsou relevantní kritéria, ale pohlaví ne.To je idealismus, který s tebou sice sdílím, nicméně si k tomu ještě uvědomuju tu druhou stranu mince. V mnoha případech je prostě lepší vzít chlapa, ve spoustě jiných případů je lepší vzít ženskou. Nehledě na to, že naše kultura stále ještě nevnímá chlapa a ženskou jako rovnocené z hlediska peněz a spousta ženských očekává, že za ni chlap zaplatí. Pak je logické, že na to chlap musí někde vydělat.
Nepřijde ti trochu hloupé mluvit za celou kulturu? Za sebe - a bez ohledu na to, jaký zastávám názor - nesouhlasím s tím, abys tvrdil, co si já myslím.Nehledě na to, že naše kultura stále ještě nevnímá chlapa a ženskou jako rovnocené z hlediska penězCelá poslední věta je jen stereotyp, který nejenže je hloupý a nepravdivý
Buhuzel ne, tahle liga gender/race je tu pomerne silna a nejradsi vsude zavedli nejake kvoty, pripadne pravidla typu, ze pokud mate dva stejne dobre uchazece, musite vybrat toho, ktery ma v dane firme mensi zastoupeni z hlediska rasy ci pohlavi.
Popravdě řečeno s druhou možností (kvóta ve chvíli, když jsou srovnatelní uchazeči) nemám problém - jelikož to je jen doplňkové kritérium a docela to dává smysl. Ale jakékolik „tvrdé“ kvóty jsou zlo.
to tomu jen blbě rozumíš - důležitý je NEbejt bílej pracující, daně odvádějíci hetrosexuál platící hypoteku a mající manželku a třeba 2 děti, pokud možno nevěřící, nebo jen slabě věřící - pak jsi king a můžeš všechno
Mnohem důležitější pro naší kulturu byl vynález knihtiskuA ten byl taky strašně originální a poprvé vymyšlený bílým mužem.
A ten byl taky strašně originální a poprvé vymyšlený bílým mužem.Já jsem tu větu pochopil jako ironii (a po dohledání zápisu na Wikipedii mi to tak dávalo smysl). Pochopil jsem špatně? I když, ono je nakonec stejně asi jedno, kdo co vymyslel. Víc záleží na tom, jak toho využil.
Ale asi se shodneme, že chlapíci Franklin, Ampér, Volta, Edison, Tesla, a mnoho dalších elektřinu přinejmenším značně zpopularizovali, zdokumentovali ...To je docela slabý výraz, "zdokumentovali"... Když jsem přemýšlel o lepším, došlo mi, že asi to nejdůležitější, co běloši vymysleli, je vědecká metoda a věda jako taková. To znamená matematické teorie, předpovědi a cílené experimenty. To se datuje od takových lidí jako Descartes, Kepler, Galileo, Newton... Do té doby šlo v podstatě jen o sbírku zkušeností a domněnek, zatímco matematický přístup nastartoval obrovský rozvoj nejrůznějších oborů a to jak v teorii tak v aplikacích.
asi to nejdůležitější, co běloši vymysleli, je vědecká metoda a věda jako taková. To znamená matematické teorie, předpovědi a cílené experimenty. To se datuje od takových lidí jako Descartes, Kepler, Galileo, Newton... Do té doby šlo v podstatě jen o sbírku zkušeností a domněnek, ...dovolil bych si nesouhlasit - co třeba takový Archimédés, jeho postupy byly málo "vědecké"? ... že potom nastalo období bez dalšího rozvoje, které trvalo plusmínus do nějakého třináctého-čtrnáctého století(*), to je věc jiná (*) jmenovaní pánové jsou 16.-18. století, mno, tou dobou už tady byl solidní rozmach a oni měli na čem stavět a vůbec, přijde mi divné si to všecko přivlastňovat do Evropy, i v tom období "temna" (vědeckého, ne o kterém píše Jirásek
Čína byla také dost vyspělá.to sice ano, ale nakolik mé chabé znalosti její kultury stačí, v minulosti se tam nikdy neprovozovala "věda" tak, jak o ní píše egg - ba dokonce bych si dovolil lehce pochybovat, nakolik se nám doposud podařilo ji číňanům vnutit ... není to sice téma, které by mě nějak extra oslovovalo, ale jeden-dva linky na nějaké čínské učence, jejichž styl bádání by se dal připodobnit třebas k tomu Descartovi, bych ocenil, pro zajímavost ...?
... že potom nastalo období bez dalšího rozvoje, které trvalo plusmínus do nějakého třináctého-čtrnáctého století(*), to je věc jináJá mám pocit, že v arabském a perském světě se na řecký vývoj docela navazovalo, ne?
ehm, a vůbec, přijde mi divné si to všecko přivlastňovat do Evropy, i v tom období "temna" (vědeckého, ne o kterém píše Jirásek... že potom nastalo období bez dalšího rozvoje, které trvalo plusmínus do nějakého třináctého-čtrnáctého století(*), to je věc jináJá mám pocit, že v arabském a perském světě se na řecký vývoj docela navazovalo, ne?
se tou dobou na starověké učence opravdu (AFAIK ) nenavazovaloGalileo byl snad predstavitelem pozdni renaissance a to obdobi se nejmenuje tak nahodou. Technicky se jiz asi nenavazovalo, ale v humanitne-spolecensko-filozoficke oblasti urcite, krom toho mam pocit, ze Galileo se vuci Aristotelovi dosti vymezoval - i behem sveho procesu - neb i cirkev ho uznavala jako autoritu - vykladanou po svem.
Galileo byl snad predstavitelem pozdni renaissance ...kontext, kolego, kontext ... bavíme se o období před Galileim, jeho jméno padlo jen v souvislosti s výběrem státu, například první jmenovaný Descartes byl francouz, tož nevím, nakolik by tam šlo mluvit o nějaké kontinuitě kultury a státního zřízení od starověkého Říma, byť tedy Francie byla Gaiem Juliem dobyta (až na tu jednu galskou vesničku
Archimédes určitě ano, problém je, že na něj bezmála dva tisíce let nikdo pořádně nenavázal. Čili nedokázal svůj přístup vnutit světu.nejenže tehdá nebyl Internet, on ani nebyl pořádně tisk, a navíc bych též viděl jistý problém v tom, že "historii píšou vítězové" a oslavovat zapíchnutýho génia od soupeře a šířit jeho myšlénky asi tehdá nebylo moc in
Zato Aristotelovo učení se rozšířilo tak, že s ním skoro všichni nekriticky souhlasili, čímž vzniklo to "temno".když von to chudák myslel dobře
Avicenna je zajímavá odchylka od tohoto pravidla. Ale zase - jaké měl následovníky?da Vinci? Jesenský? ... střílím, já nevím, kdo koho četl, ale shledával bych tam jisté podobnosti
Tak by se tam mohlo dát něco jako CAPTCHA, akorát bys neopisoval kód z obrázku, ale hodil by sis kostkou a zadal:
V reálu by to snad nikdo nekontroloval, ale důležité by bylo vykázat statistiku, kolik čeho bylo a že se nediskriminuje (alespoň na papíře). Pak to vytisknout a poslat do EU nebo na nějaké české ministerstvo, kde by na to nabrali pár úředníků (samozřejmě různobarevných a různopohlavních), kteří budou tato lejstra zakládat do šanonů, případně skenovat a vypalovat na CD, když už máme to 21. století.
Kdo má chuť si přečíst vyváženější souhrn než je tato zkratkovitá zpráva, nechť se začte do blogu Avdi Grimma, jednoho z pozvaných na konferenci.