Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Vyšla nová verze 2.8 kancelářského a uměleckého balíku Calligra. Z novinek lze zmínit například to, že Words a Author nově podporují komentáře, nebo že Sheets má vylepšenou podporu kontingenčních tabulek. Novinky v Kritě jsou popsány v samostatných poznámkách k vydání.
Tiskni
Sdílej:
CTRL-S
Eéééé?
Ahááá!
Zrušit
Soubor
Exportovat
Exportovat
Soubor
Ukončit
V obrázku jsou neuložené změny.
Eéééé?
Ahááá!
Zahodit změny.
Uffff.
Poznáte, s čím že to pracuji a co už mi začíná lézt pekelně na nervy?
Gimp.
Moc možností z Gimpu už dnes nepoužívám, spíš jím jen občas dokončuji fotografie po konverzi z RAW, nebo po skládání panoramat.
Gimp mě neuvěřitelně naštval, když někdy před deseti či kolika lety zrušil možnost nastavení klávesových zkratek - to jsem ještě překousnul a přizpůsobil sebe tomu programu. Na šílený GTK dialog "Uložit soubor" nebo "Otevřít soubor" narážím dost často, takže jsem si nejpoužívanější operace nacvičil, i když zvyknout se na tohle nedá (problémy s tím mám v programu Hugin, kde potřebuji otevírat desítky souborů a ke každému klikám vždy celou cestu znovu a znovu).
Teď uvažuju, jestli překousnu, že z obyčejného ukládání souboru udělal Gimp nejsložitější operaci, kterou s ním provádím.
Možná nastal čas se přeškolit na něco jiného a vyprat ven z mého KDE další kus GTK softwaru.
Díky za novou verzi Krity ve správnou chvíli.
U ukládání to bude totéž, ale to už bude mít Gimp pověst "něco jako fotošop, ale nedají se v něm upravovat jpg".Už je to nějaký ten pátek, co jsem s PS dělal, ale pokud si dobře pamatuji, tak spousta běžných formátů jako png se tam taky neukládala přes „Save As“ ale přes „Save for Web“ nebo tak nějak.
My, co máme IQ alespoň vyšší než 100, jsme se naučili používat Ctrl+E namísto Ctrl+S už při druhém spuštění GIMPu po této změně.chtěl jsi napsat "my co mámě IQ nižší než 70", bo my, co máme IQ vyšší než 100, jsme si všimli, že Ctrl+E fakt není ekvivalentem Ctrl+S