Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Google se rozhodl v příští verzi prohlížeče Chrome zrušit podporu dekódování formátu H.264 v tagu video. Podporovány tak zůstanou jen WebM (VP8) a Theora. Chromia se tato změna netýká, protože tento formát od počátku vůbec nepodporoval.
Tiskni
Sdílej:
Ve Woknech urcite neFFMPEG je multiplatformní framework a ve Windech funguje stejně dobře jako kdekoliv jinde. Stačí na Windech slinkovat s libav*.dll a mělo by to fungovat stejně dobře jako kdekoliv jinde.
Jinak dobra zpravaA jinak bych to moc jako pozitivní zprávu neviděl.
Druhý možný scénář - tedy že by všechny prohlížeče začali podporovat H.264 mi přijde méně pravděpodobný, než tato možnost.já si spíš myslím, že druhý možný scénář je, že tlak Googlu (třeba tímto krokem) a Mozilly donutí H.264 patentovou asociaci (nebo jak se to jmenuje), aby uvolnily příslušné patenty do public domain (nebo něco takového). Protože situace, kdy nejde HTML5 video používat (bez kódování na 2x), ani Microsoftu, ani Applu neprospívá. Nedokážu si představit, že by Mozilla přistoupila na H.264 v současné patentové situaci.
vim ~/.emacs
Patentové licence drží spousty subjektů a ještě větší skupina za ně platí. Ti jedni se jen tak nezbaví přísunu peněz za nic + konkurenční výhody (a nebo by aspoň byly idioti kdyby tak učinili) a ti druzí když už zaplatili jen tak (kvůli zařízením v oběhu) platit nepřestanou. Na druhou stran Google stejně jako Microsoft je rád že má svůj vlastní formát, že ho může používat a že ho používají ostatní. Komunikační standardy (teda aspoň MPEG-4 a video tag u HTML5) vznikli z toho důvodu aby se zákazníci různých komerčních subjektů nestali rukojmími konkurenčních bojů a aby různá zařízení (splňující standard) mezi sebou byla schopná komunikovat. Ale zatím to jde přesně opačnou cestou.Já bych ti doporučil, aby ses naučil elementárnímu pravopisu.
Bespiel: I když AVC dovoluje velmi silnými algoritmy snížit potřebnou šířku pásma docela rapidně, dovoluje také díky různým Levelům a použitím CAVLC místo CABACu (což zase není jen nějaký marketingový obrat) snížit nároky na dekódování, čehož kupř. docela šikovně uměl využít Apple u HD trailerů (i moje Celerová plečka s nimi neměla problém). U VP8 je parametr fast jen aby se neřeklo že tam není. Takže z mého pohledu je to vítězství se silnou pachutí v ústech. Na jednu stranu je dobře, že je to formát otevřený (čímž se jen utvrzuje fakt, že patenty nejsou pro srandu králíkům a ani největší hráči na trhu si nedovolí s takovými technologiemi zahrávat) no na stranu druhou je špatně, že to není H.264. I přesto co se s H.264 dělo jsem stále tak nějak v koutku duše doufal, že se to nakonec vše nějak urovná a stane se i v oblasti Webového videa standardem jako všude jinde.
Jinak dobra zprava, ted se muzou jit s patentama h264 koupat...No já vám nevím... Když si představím, jaká tragédie by to počítačové/internetové video (a potažmo ekvivalent dvd/hdtv, o bluray ani nemluvě) bylo, kdyby neexistoval MPEG /VCEG/, tak jim ty patenty přeju. A licencční poplatky taky. Koneckonců, konkurence od firem jako Real/On2/Sorenson byla nejenže proprietární, ale navíc ještě zcela uzavřená. A MPEG 1/2/4 ji kvalitativně vždy převyšoval, koneckonců nakonec tyto firmy byly nuceny jeho formáty kopírovat (svq3, rv30/rv40, on On2 přinejmenším vp8). Ať chcete nebo ne, výzkum na poli komprese dělají subjekty, které za to světe div se chtějí prachy - prostřednictvím MPEG-LA. Předběžně si jenom rýpnu: než tady někdo použije slovo troll nebo vydřiduch... jednak ty licence nejsou moc drahé (pro free program je jakákoliv cena příliš drahá, je to speciální případ, a nepravňuje k nějakému morálnímu odsuzování), a pak, prosudujte si co to je patentový troll. Co takový OIN ("Přidejte se k nám, sic uvidíte!")?
výzkum na poli komprese dělají subjekty, které za to světe div se chtějí prachyJak s tím souvisí patenty? Myšlenka GNU v praxi funguje a velké open-source projekty jsou taky závislé na financích a nic z toho se nemusí patentovat za účelem vymáhání peněz.
Nenaladíš h.264 DVB-T vysílání?DBV-T je normálně mpeg2, a to je pod mpeg-la taky (zděšení! rozhořčení! zastavte to zhůvěřilost! heh.).
Stáhnul sis flash kvůli vektorové grafice? Nezájem, hezky zaplať.Odkdy uživatel platí za stažení flashe? Adobe to za něj zatáhne... (což vůbec není špatné, buďme vděční).
Nepřehráváš si na chytrém telefonu videa?Platíš za ten produkt, který to dokáže (nekupuj...). Já třeba mám momentálně připojený monitor přes D-SUB, a stejně jsem musel sponzorovat nějaké "patentové trolly" za DVI konektor...
DBV-T je normálně mpeg2, a to je pod mpeg-la taky (zděšení! rozhořčení! zastavte to zhůvěřilost! heh.).Vím, jsem s tím smířen. Jsou to mé peníze, díky kterým může MPEG LA házet WebM klacky pod nohy.
Odkdy uživatel platí za stažení flashe? Adobe to za něj zatáhne... (což vůbec není špatné, buďme vděční).Mně by se tedy mnohem víc zamlouvalo, kdyby to platil přímo uživatel flashe, ale holt v Adobe nejsou hloupí a radši podojí uživatele Photoshopu/etc.
Já třeba mám momentálně připojený monitor přes D-SUB, a stejně jsem musel sponzorovat nějaké "patentové trolly" za DVI konektor...A byl to vůbec patentový troll? Vyhrožoval někomu soudem, že na jeho konektoru z DVI obšlehl něco, co bylo známo už dávno předtím, nebo tak něco?
Nebo jsem si koupil vypalovačku, a sponzoruju toho hajzla, co licencuje ty logo "dvd-rom".O tom si Wikimedia myslí, že je v public domain.
Imho je takováhle argumetace absurdní. Svět holt je takovej.A pak mi ještě vadí autorské poplatky (s těmi to je naštěstí „jednoduché“, stačí nakupovat tam, kde se neplatí), poplatky za DRM,…
DVB-T je mpeg2 i mpeg4 (h.264). Jasně u nás beží většina programů (nebo všechny, s vyjímkou nějakých testovacích h.264) jen jako mpeg2, ale jsou i státy, kde na DVB-T běží normálně h.264.Nenaladíš h.264 DVB-T vysílání?DBV-T je normálně mpeg2
no tak třeba Slovensko má MPEG4Můžu poprosit o info? Docela rád bych vyzkoušel.
GNU ještě žádný videokodek nevytvořilo, natožpak použitelný.První tvrzení není pravda, pod GNU licencí bylo vytvořeno hned několik kodeků. Druhé je možná pravda (nemám zase takový přehled, jak a kde se ty kodeky používají). Předpokládám, že se oba bavíme o GNU a ne o FSF.
Předpokládám, že se oba bavíme o GNU a ne o FSF.jak s tím souvisí FSF zase? - já bych si dovolil předpokládat, že v tomto kontextu se GNU míní celý projekt, ne jenom operační systém GNU, no a v rámci projektu ... vidíš v seznamu software projektu GNU nějaké a/v kodeky?
Ať chcete nebo ne, výzkum na poli komprese dělají subjekty, které za to světe div se chtějí prachy - prostřednictvím MPEG-LA.A teď zas pro změnu trocha opozice:
E! 147 was a 93Million Euro digital audio broadcasting project whose technologies went int Musicam, and which was used as the basis for MPEG-1 Layer II (MP2) and used in DAB (Digital Audio Broadcast), and ASPEC (Adaptive Spectral Perceptual Entropy Coding), which was used in a modified form in MP3 audio.I když organizace samotná nezakládá žádná pravidla financování projektů (aneb když něco chcete, zafinancujte si to sami) a jednotlivá účast není blíže rozepsána, není žádným tajemstvím, že výzkumné projekty jsou též spolufinancovány ze státních rozpočtů jednotlivých členských zemí[1]. A to až z 50% (většinou jde o postgraduální studenty a ne nějaké R&D zaměstnance)! Jediná námitka snad může být to, že Česká republika se připojila až v roce 1995.
kdo není s námi…). Rozhodně to nereflektuje poctivě právo na zisky za vložené finance do vývoje. Nepamatuju z této oblasti jediný patent, jež by plnil svoji úlohu. A to ještě radši odhlédnu od faktu, že občas jde o licence a patenty za virtuální struktury (a ne algoritmy) jež byly vytvořeny právě pro snazší výměnu, čímž brání původnímu účelu kvůli kterému daný formát vznikl.
Co takový OIN?
The Open Invention Network (OIN) is a company that acquires patents and licenses them royalty free to entities which, in turn, agree not to assert their own patents against Linux and Linux-related systems and applications.Tak ale to je snad trochu něco jiného, ne? A nebo jem nepochopil co je na tom za trolování? To že se skupují a uvolňují patenty, z nichž by ještě někdo mohl vytřískat prachy? No pro ty komerční subjekty jež si drhly ruce na příslušný patent to jistě trolování je stejně jako je pro Microsoft GPL nádorem.
vim ~/.emacs
Google se rozhodl v příští verzi prohlížeče Chrome zrušit podporu pro kodek pro [formát] H.264 v tagu video.(nebo ještě lépe dekodér, protože Chrome pravděpodobně neuměl kódovat, ale jen dekódovat)
Specifically, we are supporting the WebM (VP8) and Theora video codecs, ...
Though H.264 plays an important role in video, [...], support for the codec will be removed.A zajímavé, že je tam skoro 600 komentářů a nikdy si na "nesprávně" použité slovo nestěžoval
Chromia se tato změna netýká, protože tento kodek od počátku vůbec nepodporoval.Toto ma fakt pobavilo, pekne s humorom podané