Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Před několika dny vyšlo první vývojové vydání vedoucí ke GNOME 3.2. Je tedy správná doba ptát se, co bude v této verzi GNOME nového. Vývojáři schraňují své představy na wiki, v plánu je například zlepšení přístupnosti, zjednodušení zálohování a sdílení dat, samostatná aplikace pro správu kontaktů, podpora rychlých náhledů souborů pro Nautilus a souborové dialogy, integrace webových aplikací nebo zlepšení podpory dotykových zařízení.
Hovoří se také o nové závislosti na systemd, což by pravděpodobně znamenalo závislost na Linuxu. Objevují se dokonce názory, že by se z GNOME mohla stát samostatná distribuce. Více k tomuto tématu Phoronix nebo go2linux.org.
Tiskni
Sdílej:
myslíš to co jsem dal do přílohy?
jak malé děcka.
tak se někdy podívej na diskuze o KDE - jen jsem si rejpnul, že do novýho gnome se začínaj přidávat věci kvůli kterým se na KDE nadávalo - přijde mi to vtipný
GNOME OS neni blabol, ono se o necem takovem realne uvazuje uz peknou radku let. A pomalu se proroctvi zacina naplnovat.Nejde o GNOME OS jako takový, ale o vymýcení Gnome z distribucí.
Arch mi nepřijde ani tak BSD-like.
Ale aspoň sa zo všetkých linuxových distribúcií sa k FreeBSD najviac približuje. Napr. systém portov sa veľmi podobá ABS (Arch Build System), podobné init skripty (/etc/rc.d) a /etc/rc.conf určený na konfiguráciu.
A ani by tím odříznut nebyl. Odříznuty jsou systémy, které nejsou schopné poskytnout stejné služby jádra jako Linux.
Samozrejme systemd do Archu sa dá doinštalovať.
FreeBSD se mi celkem líbí
Práve som ho stiahol a idem vyskúšať konečne niečo iné ako Linux.
A čo sa týka GNOME 3 radšej to už neriešim. V kombinácii s NVIDIA binárnym blobom mi nešiel desktop uspať (resp. sa úspešne prebudiť bez zamrznutia). Tak som prešiel na XFCE+COMPIZ a maximálna spokojnosť.
Spatna odpoved: vyhodit binarni blob!A čo sa týka GNOME 3 radšej to už neriešim. V kombinácii s NVIDIA binárnym blobom mi nešiel desktop uspať (resp. sa úspešne prebudiť bez zamrznutia). Tak som prešiel na XFCE+COMPIZ a maximálna spokojnosť.
Ale zabít zdrojový strom tak, aby nešel udržovat pro *BSD, Solaris a jiné, to mi přijde jako úplná zhovadilost.*BSD (a o Solarisu nemluvě) používá mizivá menšina unixáků. Četl jsem v mailing listu, že jsou tito vítáni, aby udržovali podporu pro tyto systémy. To mi přijde naprosto rozumný. Proč by se měli vývojáři omezovat kvůli něčemu, co nikdo z nich nepoužívá, když by to znamenalo jakýsi omezení pro drtivou většinu uživatelů jejich softwaru.
*BSD (a o Solarisu nemluvě) používá mizivá menšina unixáků. Četl jsem v mailing listu, že jsou tito vítáni, aby udržovali podporu pro tyto systémy.To je ale v rozporu s tím, že by Gnome byl přímo závislý na systemd (tedy by bez něj nefungoval), pokud nepředpokládáš portování systemd na dotyčné systémy. Zbytek tvého komentáře je reakce na něco, co jsem netvrdil.
Ale udělat závislost mezi GUI a jedním init subsystémem(!!) je porušení zásad modularity a ortogonality, tedy zásad pro unix/linux svět klíčových.Nemyslím si, že existuje technický důvod, proč by systemd v uživatelském režimu neměl běhat i na systémech s jiným PID 1, než
/bin/systemd
.