OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Před 15 lety, 1. října 1999, byla vydána první stabilní verze 1.0 unixového tiskového systému CUPS (Common Unix Printing System). Při této příležitosti vyšel CUPS 2.0.0. Přehled oprav a novinek v poznámkách k vydání.
Tiskni
Sdílej:
Všechny systémy Debian.
Aha. Hned je jasné, v čem je chyba.
Nevím, jestli za to může CUPS, ale na tisku v Linuxu mi vadí jeho pomalost oproti Windows. Mám to odzkoušeno na několika různých laserovkách různých výrobců i různých kategorií. V Linuxu trvá nesrovnatelně déle, než se začne do tiskárny vůbec něco posílat a i to posílání dat trvá déle.
taky mam bohuzel podobnou zkusenost...
zalezi sice na konkretnim typu tiskarny, ale v nekterych pripadech jde o nekolikanasobne delsi casy jak u odesilani, tak i u tisku samotnehoTo já to mám obráceně - 13kB PDF pošlu na tiskárnu z Evince, v CUPS mi svítí velikost úlohy 16kB a do dvou vteřin už se roztáčí válec v tiskárně. Při tisku z Windows (stejné PDF) se vytvoří úloha kolem 2MB (původní ovladač co jsem zkoušel dělal klidně 40MB úlohy na stránku s pár písmeny) a stránky se začnou sypat tak za 20-40 vteřin od zadání tisku.
Zase je ale pravda, že to musí přechroupat RaspberryPi a velikost úlohy je přímo úměrná času zpracování.
Doplnění:
Úlohu pošlu z PC s Debianem Jessie po síti na RaspberryPi s asi rok starým Raspbianem, mám pocit že testing větev. Tisknu přes ovladač SpliX na Samsung SCX-4500