Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Data retention, neboli povinné ukládání informací o uskutečněných hovorech, odeslaných e-mailech apod., se v Británii může dostat do rukou soukromé firmy. Data v současnosti zůstávají přímo u telekomunikačních firem. To už prý nestačí a mají být uchovávána centrálně. Zatím jsou věci ve fázi plánů a návrhů. Čtěte The Guardian.
Tiskni
Sdílej:
> Jen z pohledu teorie je to navrzene uhlidatelnejsi.
Je otazka, proti cemu to chces uhlidat. Napriklad pokud bych ty data chtel nejvic ohlidat pred nezakonnym prohlizenim ze strany statni moci, pak je lepsi, kdyz jsou u mnoha malych 'data keeperu', protoze je vetsi sance, ze mezi nima bude nejaky whistleblower, ktery by na takove praktiky upozornil. Zatimco v opacnem pripade staci zastrasit ci uplatit centralniho 'data keepera'.
Vy jste asi úplně slepý pokud nevidíte v diverzifikaci (opak centralizace) ztížení možnosti zkorumpování celého nebo významných částí systému. O žádnou kvalitu implementace se zde nejedná, to zda je ta či ona autorita zkorumpovaná či nikoliv nemá s implementací nic společného. Nesnažte se tady mezi informatiky zargumentovat nezargumentovatelné.
Třeba budou někdy v budoucnu potěšeny naše BIS a SIS (existuje ještě ?)
Nic nového. Jen mají ti Briti šikovnější ručičky a provedli menší tuning.
Diskuze pomíjí skutečnost, zda by se taková data měla vůbec shromažďovat. Co je komu do toho s kým si volám a o čem se bavíme?
centralizovana statni moc - symbol FASHIA - drevene klacky se sekyrou svazene do pevneho svazku - rimska rise symbol centralizovane statni moci, fasisticka italie mussolini symbol fasisticke centralizovane statni moci fashia - fasismus, a jako bonus si za domaci ukol napiste do googlu "fashia us congress" a uvidite jak to tam pekne visi v americe v kongresu hned za tim pultem. V tomto svete nikdy nebyla demokracie a jenom totalne zaslepeny hlupak veri blabolum z televize, novy svetovy rad, ktery klepe na dvere - globalni celosvetova tyranie - nepotrebuje svobodny internet, potrebuje to co potreboval po tisicileti, a to centralizovanou statni moc - FASHIA - centralizovanou statni moc s hierarchickou pyramidovou strukturou, kde nahore napyramide je oko - vsevidouci oko lucifera jak na jednodolarove bankovce