Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Během konference vývojářů Debianu Debconf10, která právě probíhá v New Yorku, bylo oznámeno, že Debian 6.0 „Squeeze“ byl zmrazen. To znamená, že nebudou přidávány žádné nové vlastnosti a veškerá energie bude věnována ladění a přípravě na vydání. Squeeze bude obsahovat Linux 2.6.32, KDE 4.4.5, Gnome 2.30.0, XFCE 4.6.2, X.org 7.5, OpenOffice.org 3.2.1, Apache 2.2.16, PHP 5.3.2, MySQL 5.1.48, PostgreSQL 8.4.4, Samba 3.4 a další.
Tiskni
Sdílej:
make-kpkg
. Ten initramdisk je stejně nutný, pokud je /
na LVM, RAID nebo šifrovaný.
make-kpkg
obsahuje jistou magii, která nemusí vždy fungovat. Možná jde i s make-kpkg
z Debianu lenny zkompilovat poslední vanilla jádro, to zjsem nezkoušel. Ale potřeboval jsem pro Debian balíček s jádrem z Xen Cloud Platform, a tam jsem pohořel. Byl třeba zásah do souboru /usr/share/kernel-package/ruleset/arches/i386.mk
Uznávám ale, že tohle je trochu specialita, takže problémy lze očekávat. Dobré je, že initramdisk se pak na cílovém stroji sestaví automaticky při instalaci balíčku. Jenom nevím, jak zakázat automatickou úpravu konfigurace GRUBu po instalaci balíčku.
Konfigurák /etc/kernel-img.conf
(nebo tak nějak) -- vyprázdnit řádky s update-grub. Jinak update-initramfs věci jsou v /etc/kernel/
.
/etc/kernel-img.conf
je. Ale manuálová stránka k němu je jen na jednom (asi tam, kde jsem instaloval balík kernel-package
). Adresář /etc/kernel/
mám taky jen na jednom z těch strojů, a co jsem se koukal na jiné instalace Debianu lenny, nikde jsem ho neviděl. Možná je to taky součást kernel-package
.
Jenom nevím, jak zakázat automatickou úpravu konfigurace GRUBu po instalaci balíčku.zkuste se podivat do /etc/kernel-img.conf zda se nepousti pres postinst_hook update-grub nebo neco podobnyho
/usr/share/initramfs-tools/
a následné přeplácnutí novou verzí z balíčku).
Taky tak .. vypadá to, že i u Squeeze to bude nejinak. Pár měsíců budu na stable, až se počet webm videí na youtube rozroste nebo se vyskytne větší množství featur, které by mi chyběly, tak upgradnu zas na testing.
Nutno říct, že i v testingu je docela dost bugů (vč. špatně slinkovaných programů jako libvirtd) a jsou schopny zůstat pokažené i pár měsíců (v případě libvirtd 2), přestože fix je v unstable, ... ale pořád je to o dost lepší, jak unstable a o dost novější, než stable. Nestěžuju si
Takovým nepsaným (teda možná psaným) pravidlem je, že debian může zamrznout, když je tenká červená linie na grafu stabilně pod hranici 300. Nevím, jak moc tohle bylo "stabilně", ale podle většího grafu jde vidět, že jsem tomu fandil už v květnu. Teda nejde, už i ten velkej graf utekl, ale linie byla těsně u 300, asi o 5-6 bugů.