Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Během konference vývojářů Debianu Debconf10, která právě probíhá v New Yorku, bylo oznámeno, že Debian 6.0 „Squeeze“ byl zmrazen. To znamená, že nebudou přidávány žádné nové vlastnosti a veškerá energie bude věnována ladění a přípravě na vydání. Squeeze bude obsahovat Linux 2.6.32, KDE 4.4.5, Gnome 2.30.0, XFCE 4.6.2, X.org 7.5, OpenOffice.org 3.2.1, Apache 2.2.16, PHP 5.3.2, MySQL 5.1.48, PostgreSQL 8.4.4, Samba 3.4 a další.
Tiskni
Sdílej:
make-kpkg
. Ten initramdisk je stejně nutný, pokud je /
na LVM, RAID nebo šifrovaný.
make-kpkg
obsahuje jistou magii, která nemusí vždy fungovat. Možná jde i s make-kpkg
z Debianu lenny zkompilovat poslední vanilla jádro, to zjsem nezkoušel. Ale potřeboval jsem pro Debian balíček s jádrem z Xen Cloud Platform, a tam jsem pohořel. Byl třeba zásah do souboru /usr/share/kernel-package/ruleset/arches/i386.mk
Uznávám ale, že tohle je trochu specialita, takže problémy lze očekávat. Dobré je, že initramdisk se pak na cílovém stroji sestaví automaticky při instalaci balíčku. Jenom nevím, jak zakázat automatickou úpravu konfigurace GRUBu po instalaci balíčku.
Konfigurák /etc/kernel-img.conf
(nebo tak nějak) -- vyprázdnit řádky s update-grub. Jinak update-initramfs věci jsou v /etc/kernel/
.
/etc/kernel-img.conf
je. Ale manuálová stránka k němu je jen na jednom (asi tam, kde jsem instaloval balík kernel-package
). Adresář /etc/kernel/
mám taky jen na jednom z těch strojů, a co jsem se koukal na jiné instalace Debianu lenny, nikde jsem ho neviděl. Možná je to taky součást kernel-package
.
Jenom nevím, jak zakázat automatickou úpravu konfigurace GRUBu po instalaci balíčku.zkuste se podivat do /etc/kernel-img.conf zda se nepousti pres postinst_hook update-grub nebo neco podobnyho
/usr/share/initramfs-tools/
a následné přeplácnutí novou verzí z balíčku).
Taky tak .. vypadá to, že i u Squeeze to bude nejinak. Pár měsíců budu na stable, až se počet webm videí na youtube rozroste nebo se vyskytne větší množství featur, které by mi chyběly, tak upgradnu zas na testing.
Nutno říct, že i v testingu je docela dost bugů (vč. špatně slinkovaných programů jako libvirtd) a jsou schopny zůstat pokažené i pár měsíců (v případě libvirtd 2), přestože fix je v unstable, ... ale pořád je to o dost lepší, jak unstable a o dost novější, než stable. Nestěžuju si
Takovým nepsaným (teda možná psaným) pravidlem je, že debian může zamrznout, když je tenká červená linie na grafu stabilně pod hranici 300. Nevím, jak moc tohle bylo "stabilně", ale podle většího grafu jde vidět, že jsem tomu fandil už v květnu. Teda nejde, už i ten velkej graf utekl, ale linie byla těsně u 300, asi o 5-6 bugů.