OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Poslední upgrade Debianu Testing/Jessie přináší systemd jako náhradu za sysvinit. Ačkoli byl funkční systemd součástí Debianu Jessie již delší dobu, nebyl používán pro spouštění systému. Toho bylo možné docílit parametrem jádra při spuštění systému, kdy nebyl původní sysvinit nijak dotčen, nebo instalací balíku systemd-sysv, který původní init nahrazuje symlinkem na systemd. Tento balík je nicméně součástí posledního upgradu Jessie, stejně jako odstranění sysvinit-core.
Následující balíky mají nesplněné závislosti: systemd-sysv : Koliduje s: sysvinit-core ale 2.88dsf-53.2 je nainstalovaný. Následující akce vyřeší tyto závislosti: Odstranit následující balíky: 1) sysvinit-core
Tiskni
Sdílej:
defaultní řešení bezpečnostních aktualizací tím, že mám sledovat mailing listy a sám si aplikovat patcheCoze ?! Bezpecnostni aktualizace prubezne vychazi pro poslednich pet verzi od 13.0 az po soucasnou 14.1 plus current.
Configure a Package Manager Now that you have Slackware running, you should consider spending a bit of time caring for your computer's good health. The software which was installed as part of the Slackware release you are running, may develop vulnerabilities over time. When those vulnerabilities are critical to the health of your computer, then Slackware will usually publish a patched version of the software package. These patched packages are made available online (in the /patches directory of the release) and announced on the Slackware Security mailing list.http://www.slackware.com/security/
Slackware Linux Security Advisories This is an archive of all the security announcements that have been posted to the Slackware Linux slackware-security mailing list. Select the year archive you want, then a list of messages from that year will be displayed.Asi blbě čtu. Říkal jsem defaultní, vím že to jde i jinak (Slackware jsem kdysi používal btw, nic proti němu). Ale tohle vyleze na neznalého když vygooglí "Slackware security updates".
pulseaudio nezkousnu asi jeste hodne dlouhoMohu se zeptat, z jakého důvodu?
Najednou koukám že je po desáté, nechci rušit sousedy, přepošlu stream zvuku do druhé zvukové karty, kde mám sluchátka.
Aha, takže místo fyzického přepojení výstupů, přepojíš výstupy v software. Pohyb jako pohyb.
Jinak, v době, kdy mi na tento učel nestačilo přepínání vstupů (a omezeně výstupů - repro vs sluchátka) v zesilovači, jsem si (původně na jinou činnost), pořídil mixážní pultík (jen malý, 12 vstupů, 6 výstupů (3 stero)). Na rozdíl od PA umí "hrát" až do 80kHz (víc aktuálně nemůžu změřit, nemám vhodný generátor, tohle generuju ze zvukovky na 192kHz/24b). Což se hodí mnohem víc, že PA, které umí max 48kHz. Lze přirozeně míchat zvuk ze zařízení mimo počítač.
Ano, kdysi jsem si také představoval, že místo HW mixáku budu mít x zvukovek s mnoha vstupy a výstupy.
PA, které umí max 48kHzPA umí vzorkovací frekvence do 192 kHz. To jenom výchozí nastavení v /etc/pulse/daemon.conf je 44,1 nebo 48 kHz. (Jestli ten zvuk má být určen lidem, tak zvedat to stejně nemá smysl. Jestli tím chceš plašit psy a netopýry, tak jo.)
Ano, formálně nastavit se to tam sice dá, ale nefunguje to. Ve chvíli, kdy už se vám zdá, že máte vše perfektně funkční na 96kHz/24b a samplerate best (nebo speex-float-10), spustíte na test (po syntetických testech v audacity, po všech těch VLC, YT, deadbeef apod.) něco jako Unigine Valley (pro syntetický test ve hrách) a zvuk se opět trhá, to prostě vzdáte. A to jsem se vlastně nikdy ani nedostal k testům nahrávání.
Zatímco ALSA dmix funguje dle očekávání.
PA reálně funguje pouze jen v defaultu.
Jestli ten zvuk má být určen lidem, tak zvedat to stejně nemá smysl.
Někde na netu se válí spektrogramy jednotlivých resample algoritmů. Kromě těch nejlepších (a výpočetně nejnáročnějších) všechny potřebují poměrně velký frekvenční prostor. Tedy ve chvíli, kdy se resampluje na 48kHz (24kHz nejvyšší efektivní frekvence), tak algoritmu zbývá pouhé 4kHz na práci. Tady prakticky vždy resamplovací artefakty zasahují do slyšitelné oblasti. Tím, že tohleto posunete daleko za 20kHz tento problém eliminujete (artefakty na 40kHz už asi nikoho netrápí).
Dál, na samotný DAC jsou na nízkých frekvencích kladeny další požadavky na přesnost časování, jitter apod. Protože se to opět dostane až do slyšitelné oblasti. Na filtry za DAC. Apod. Tím, že se tohle všechno posune dostatečně nahoru se tento problém obejde.
Pokud nevěříte nebo si myslíte, že to neslyšíte, udělejte si pokus z obrázkem. Pokud máte rovnou k disposici 320*240 16 barev, mnoho toho nenaděláte. Pokud máte 20Mpx(což málokdo má na čem zobrazit) 14b/ch(což oko stejně nerozezná) snímek a uděláte z něj digitální zmenšeninu (třeba já fotky z 15Mpx 14b zrcadlovky downsampluju na 1.5MPx (1500x1000)), bude výsledek lepší, než když to vyfotíte rovnou malé. Základem pro jakoukoliv další práci se signálem je mít co nejvíc vstupních dat, omezit to můžete vždy, přidat už ne.
Někde na netu se válí spektrogramy jednotlivých resample algoritmů. Kromě těch nejlepších (a výpočetně nejnáročnějších) všechny potřebují poměrně velký frekvenční prostor. Tedy ve chvíli, kdy se resampluje na 48kHz (24kHz nejvyšší efektivní frekvence), tak algoritmu zbývá pouhé 4kHz na práci. Tady prakticky vždy resamplovací artefakty zasahují do slyšitelné oblasti. Tím, že tohleto posunete daleko za 20kHz tento problém eliminujete (artefakty na 40kHz už asi nikoho netrápí).Tak to by mne zajimalo. Temer vsechny resamplovaci algoritmy pracuje ve frekvencni oblasti a pouzivaji interpolaci ve frekvencni oblasti, coz neni az tak velky problem, pokud je splnen Nyquist. Zajimalo by me, cim je podlozeno tvrzeni, ze u 24kHz mate k dispozici 4kHz a jake slysitelne resamplovaci artefakty mate na mysli. Velka sirka pasma prenosoveho systemu ma hlavne smysl k eliminaci/zachyceni itermodulacnich artefaktu na nelinearitach, ktere by mohli zasahovat do slysitelneho pasma.
Základem pro jakoukoliv další práci se signálem je mít co nejvíc vstupních dat, omezit to můžete vždy, přidat už ne.Na stranu druhou, redundantni data nejsou potreba.
bude výsledek lepší, než když to vyfotíte rovnou malé.Pak tu decimaci za vas udela kamera a ta ma v praxi vice informaci to udelat lepe.
Tak to by mne zajimalo.
Tady je porovnání linear, speex, a src: http://abload.de/img/resamplersgyoik.png
Zajimalo by me, cim je podlozeno tvrzeni, ze u 24kHz mate k dispozici 4kHz
Pokud vezmeme jako dané, že práh slyšitelnosti člověka je 20kHz, tak při 48kHz vzorkování, tedy 24kHz maximální frekvence, je pouze 24-20kHz "manipulační" prostor. Pokud by se jednalo o 44.1, tak tam by to bylo pouze 2kHz.
a jake slysitelne resamplovaci artefakty mate na mysli
Aliasy na nižších frekvencích. Pokud vynecháme šílený linear, tak si všimni, jak je krásně umí generovat nižší speex (což je default v PA ).
A ty vase impozantni spektrogramy, s 8 sekund dlouhou odezvou na neco jsou presne co? Mne to prijde jako analyza chovani codeku, odezvy na nelinearni chirp signal, s ruznymi vstupnimi/vystupnimi samplovaci frekvencemi, a ne jako analyza resamplovaciho algoritmu.Nejsou to moje spektrogramy a jedná se o sinus signál rozmítaný od 0 do 22kHz (prostě klasickej sweep signal) při samplerate 44.1kHz a jednotlivými algoritmy resamplovaný na 48kHz. Což je přesně to, co musí udělat PA, pokud již přehrává 48kHz signál a někdo do toho pustí stream o 44.1kHz. Tak ten 44.1 stream musí něčím přesamplovat na 48. To něco je v tomto příkladě samplerate (fast medium a best), stejně tak speex ve třech úrovních. To celé bez převodu na analogový signál, čistě v kompu (analýza 48kHz signálu co vyleze z těch resamplerů). (Pokud někdo umí matlab nebo podobné prostředí, může si to zkusit sám.)
Nejsou to moje spektrogramy a jedná se o sinus signál rozmítaný od 0 do 22kHz (prostě klasickej sweep signal) při samplerate 44.1kHz a jednotlivými algoritmy resamplovaný na 48kHz.To jsem pochopil. Jen to neni klasicky sweep, ale nelinearni, asi exponencialni, klasicky chirp.
To něco je v tomto příkladě samplerate (fast medium a best), stejně tak speex ve třech úrovních. To celé bez převodu na analogový signál, čistě v kompu (analýza 48kHz signálu co vyleze z těch resamplerů).Tedy, ten blackbox, ktery byl pouzit, je pouze a jen stejny izolovany resamplovaci algoritmus?
(Pokud někdo umí matlab nebo podobné prostředí, může si to zkusit sám.)To bych mohl, hlavni je mit ten blackbox. Ostatne oni ty vysledky vypaji celkem dobre, uvedomte si jaka je amplituda tech artefaktu. Artefakt kolem nuly jde asi z velke casti na vrub spetralni analyze.
Jen to neni klasicky sweep, ale nelinearni, asi exponencialni, klasicky chirp.
To je jen o názvosloví. My jsme používali počeštěný: frekvenčně rozmítaný sinusový signál (v tomto případě evidentně exponenciální frekvenční nárůst, kdyby byl linerární, musela by být zase časová osa logaritmická, jinak by ten spektrogram byl strašně dlouhý.)
Ostatne oni ty vysledky vypaji celkem dobre
Jo, to vypadají, on to také použil jako argument proč vybrat vyšší speex před nižším src, protože ten speex má nižší zatížení cpu. Což je asi hezké, ale v praxi to v PA stejně nefunguje.
To bych mohl, hlavni je mit ten blackbox.
Tak ten blackbox k disposici je. Já nejsem programátor (ne tak dobrý), abych mohl vzít přímo ty src a speex knihovny (které samozřejmně jsou k disposici) a poslat přes ně signál .... i když teď mě napadlo, zda neexistuje nějaký program, který je využívá, něco jako ImageMagick pro zvuk. Tam by to šlo vyzkoušet.
Hlavně co mi v tom grafu chybí a co by se asi měřilo docela složitě, je fázový posun mezi vstupem a výstupem. Tedy nikoliv absolutní rozdíl (zpoždění) ale zda je pro celý ten vzorek stejný.
To je jen o názvosloví. My jsme používali počeštěný: frekvenčně rozmítaný sinusový signálAsi. Ja jsem se s tim v praxi setkaval u generatoru a u digitalu jen v Matlabu. Jakmile zacnate pouzivat chirplet/wavelet transformaci prijde tohle cizi.
Tak ten blackbox k disposici je.Zkusil jsem v rychlosti tohle (OUTSIDE_SPEEX), ta implementace rozhodne neni nejrychlejsi, ale je asi korektni. Ten zminovany paper na zacatku je svym zpusobem standard. Fazova charakteristika je samozrejme nelinearni.
Problém ale je, že to NEFUNGUJE. Já jsem nastavení PA buh ví proč věnoval víc hodin, než se mi líbí a PA NEFUNGUJE na ničem jiném, než je default.
Zatímco ALSA dmix bez problémů funguje na 96kHz sampletare_best a to ve všech případech, co jsem zkoušel, tak v případě PA ne. Jak jsem psal, když už to konečně donutíte fungovat na (v mém případě) 96kHz/24b speex_float_10 (protože se samplerate_best se PA na, rozdíl o Alsy, se trhá zvuk i z normálních věcí jako VLC a deadbeef) a už si myslíte, že vše funguje, tak zapnete na test unigine valley nebo třeba minecraft a opět se zvuk trhá. (Někdo to tady označoval za xruny, buffer underflow, jak chceme).
Takže je hezké, že existuje teoretická možnost nastavení si vlastního algoritmu, ale to potom ten člověk pravděpodobně musí mít signálový procesor co mu to resampluje na hw, protože na 2 nejvýkonnějším desktopovém amd (FX 8350), prostě cokoliv jiného než default nefunguje.
Opravdu nevím, co by měl mít člověk za počítač, aby tahle ... věc ustíhala 192kHz nebo ještě vejš. Což s Alsou opět není problém.
Tak mám 3 zvukovky (dvě obyč, jednu lepší, ve widlích ještě čtvrtou) takže lze mít nastavené až 4 app na 4 vstupy. USB DAC od Burr Brown (dne TI) lze sehnat za pár stovek a lze jich mít požadovaný počet.
V praxi stačí mít default zařízení na jednom vstupu, na dalším pak vybranou appku (většinou je jen jedna, klidně lze i víc), a na dalším potom výstup z ipadu nebo jiného externího zdroje.
Pochopitelně lze každý vstup mixovat do libovolného ze dvou hlavních (alt + main) nebo s trochou snahy i tří (alt, main, monitoring), případně čtyř (alt, main, monitoring, FX) výstupů.
Když jsem potřeboval kvalitu zvuku a nízkou latenci, prostě jsem jednu ze zvukovek vykopl z PA a nahodil na ní JACK.
Tak já mám hifi sluchátka trvale zapojena na dragon fly dac a deadbeef nastavený jen na toto jedno zařízení (http://www.heronovo.cz/audioquest-dragonfly/) (mimo jakýkoliv další zkukový software).
Pevne dufam, ze to v Debiane nejako skompiluju a opatchuju tak, aby to bolo pouzitelne.Jo, taky mám v plánu podívat se na to, jak se tý sračce vyhnout.
"vt", aka "newcons" - který poskytuje vga konzoli s podporou unicode. Akorát se to musí povolit jako tunable v loader.conf, protože syscons je furt výchozí.Úžasný pokrok... Ach jo.
sysvinit-core
nainstalovat systemd-shim
místo systemd-sysv
. Pak je /sbin/init
stále System-V init, a nainstalují se dbus služby (v systemd-shim
), které suplují základní systemd funkcionalitu (speciálně libpam-systemd
umí pracovat jak s systemd-sysv
, tak s systemd-shim
).
Aha, koukám, že verze libpam-systemd
verze 208-6 závisí jenom na systemd-sysv
, protože systemd-shim
momentálně neposkytuje logind
bez samotného systemd
. Nicméně dle https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=752939 a https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=754984 je úprava systemd-shim
hotová a čeká se jenom na upload balíčku cgmanager
, na kterém nová verze systemd-shim
bude záviset. Pak bude libpam-systemd
opět nabízet systemd-shim
jako alternativu k systemd-sysv
a samotný systemd
nebude potřeba. [*] obecně, pochopitelně nikoliv vývojáři sw, který s initsystémem pracujeTak jsem to myslel.
pak to trošku nechápu,To mate blbe, tedy znovu, jen pro vas.
Mozna, kdyz se zamyslite, najdete neco podobneho v oblasti SW i jinde, vcetne souvisejich dopadu.MS Windows?
Nejefektivnější využití zdrojů je používání standardů.Vaha nezavaznych formalnich standardu, casto designed by committee nebo lobbyisty, je umerna ochote je respektovat a nekdy je snad lepsi nechat nektere po case upadnout v zapomeni. Co je standard nakonec urcuji majoritni hraci, platici zakaznik, nebo dohoda a vyvojar se musi teto realite nakonec prizpusobit.
Obvykle se tomu říká vendor lock-in.Pokud mate pristup ke kodu, nebrani vam nekdo pouzit a upravit stavajici implementaci, ci to cele reimplementovat, a nejsou tam patenty, neni to s vendor lock-in nakonec tak horke.
Nehledě na to, že do síťových věcí, které nějak pokrývá posix se sere IETFProblem je v tom, ze on ten POSIX ze sitovych API moc nepokryva, napr. nedokumentuje snad zadnou z IP_* socket options.
v poslední době mám pocit, že píše RFC každý, kdo má do prdele díru.Taky jsem se na to dal (draft-ietf-idr-error-handling) - koneckoncu je daleko lepsi stravit cas pripominkovanim RFC kdyz jsou ve stadiu draftu, nez pak travit vic casu workaroundovanim problemu, ktere v nich zustaly. Rekl bych, ze IETF je z (me znamych) stadardizacnich organizaci takova, jejiz fungovani nejvic odpovida duchu open source software.
Problem je v tom, ze on ten POSIX ze sitovych API moc nepokryva, napr. nedokumentuje snad zadnou z IP_* socket options.Na druhou stranu AI_ADDRCONFIG se v rámci IETF předefinoval tak, že při ignorování POSIX a dodržení RFC nefungují ani ty nejzákladnější věci ani když člověk není připojený k žádné síti. Tomu říkám úspěch.
Taky jsem se na to dalTo já o tom pořád jenom mudruju a nemůžu se odhodlat. Trochu popostrčení a případně i pomoci bych uvítal.
Rekl bych, ze IETF je z (me znamych) stadardizacnich organizaci takova, jejiz fungovani nejvic odpovida duchu open source software.To je pravda, ale za poslední dobu jsem měl tu čest číst různé standardy, které z ní lezou a nemůžu říct, že by se mi všechny líbily.
To samo muzes, ale prestane ti fungovat vsechno, co pocita stim, ze pouzivas ten generator.Sam GRUB 2 tak pouzivam (s trivialnim konfigurakem na par radek) a jedine, co prestalo fungovat, je ze do GRUB menu nepribyvaji nove volby podle instalace baliku (napr. memtest ci alternativni kernely), coz je ocekavane chovani pri staticke konfiguraci.
ze u grubu netreba po zmene konfiguraku implantovat novou verzi na prvni stopu disku. Coz s grub2 bere za svy a je to defakto navrat do praveku.Ale nesmysl. Pri defaultni konfiguraci je treba pregenerovat core.img (a updatovat ho na disku) pouze v pripade, kdy je treba zmenit mnoziny prednatahovanych GRUB modulu. Coz probiha jen pri zasadni rekonfiguraci typu zmena partition tabulky ci zmena filesystemu na / ci /boot. Pri bezne zmene verze jadra (ci pridani nove polozky do menu) neni treba aktualizovat GRUB2 na prvni stope disku.
grub 2 opet musim po kazdy aktualizaci spoustet generator.Nemusis.
grub-mkconfig does have some limitations. While adding extra custom menu entries to the end of the list can be done by editing /etc/grub.d/40_custom or creating /boot/grub/custom.cfg, changing the order of menu entries or changing their titles may require making complex changes to shell scripts stored in /etc/grub.d/. This may be improved in the future. In the meantime, those who feel that it would be easier to write grub.cfg directly are encouraged to do so (see Booting, and Shell-like scripting), and to disable any system provided by their distribution to automatically run grub-mkconfig.5.1 Simple configuration handling
Vždycky jsem si myslel, že účelem každého balíčku je mít co nejmenší závislosti.To snad ne.
Stereotypní myšlení vede k nekritické adoraci zastaralých řešení problematicky adaptovatelných pro aktuální a budoucí potřeby.Pokud spíše adoruješ systemd, tak za to buď rád. Jediný důvod, proč vzniklo a proč jeho vývoj probíhá jak probíhá je právě konzervativismus a pasivita lidí, kteří se opakovaně rozhodli zůstat u nástrojů ze staré školy.
Buď stále většina chce jednoduché systémy s lehkými desktopovými prostředími nebo naoap většina chce komplexnější systémy, které na svých stále výkonnějších strojích snadno (byť za vyšších nákladů) utáhne.Jenže tohle není oblast, kde by se rozhodovalo většinovým hlasováním.
LP by se systemd nikdy nepřišel, kdyby platila první varianta...To mi přijde jako zcela nepodložené tvrzení.
systemctl status graphical.target
mu tvrdošíjně tvrdí, že je active a že "Reached target Graphical Interface." bez jakékoli chybové hlášky ...
A dál? Já jsem si udělal dobře, ale systemd mi věci rozbije, protože jednoduché a přímočaré není Lennart-way.Tak každý má něco... Někdo sbírá známky, někdo si zase udržuje init systém v bashi, proč ne
pro propagátora a příznivce Lennart náboženství, jako jste vyTo si mě asi s někým pleteš... Nejsem ani tak příznivec systemd (pouze částečně) a už vůbec ne Lennarta, jsem pouze zarytý odpůrce SysV initu
Jen technická poznámka: init systém není v bashi. V bashi jsou následné rc skripty. Ale tak chápeme se.
a opravdu nevim, proč by init systém měl být výjimkou
Je to implementace unixových přístupů. Dělej to jednoduše,
dělej jednu věc a dělej ji pořádněa dokonalé není to, kam nelze nic přidat ale to, odkud nelze nic odebrat.
Mít rc skripty v bashi naopak dává velký smysl, protože ty init skripty jsou "složené" z programů, které admin zná a často používá (bash, grep, sed, sort, apod. základní GNU programy). Proto ho nepřekvapí, když ve chvíli, kdy potřebuje se do těch skriptů podívat, tam najde věci, o kterých už minimálně slyšel nebo s nimi pracuje na denní bázi.
A ty chvíle nastávají kdy? Většinou při poruše. Je mnohem lepší při poruše, ve stresu, ve 3 ráno při pohotovosti, řešit věci, které jsou známé, než podruhé v životě používat nějaké další nástroje (poprvé to bylo po instalaci).
Při poruše nikdo nebude vytahovat C debuger a zkoumat, co se kde "pokakalo". V bashi, přinejhorším, si dá na horká místa echo výpis a vidí, co se to děje. Univerzálně potom může nechat tyto "debug" výpisy zapisovat do nějakého dočasného log souboru.
Nestandardní situace se tedy řeší mnohem lépe se standardními nástroji.
Žádná jiná systémová komponenta v bashi není
Jak není? Bash (nebo obecně shell) je celé pracovní prostředí. To mi přijde jako dostatečně "systémová" komponenta.
Ale mně to necpěte, prosil bych.
Zatím je stav přesně opačný.
Je to implementace unixových přístupů. Dělej to jednodušeNo tak nabízí se otázka, co je "jednoduše". Mně init systém v C konfigurovaný nějakými víceméně jednoduchými soubory* přijde jednodušší, než když je to naspané v bashi. *) Tím není myšlen systemd, ten jde od KISS filosofie tak trochu na druhou stranu...
Mít rc skripty v bashi naopak dává velký smysl, protože ty init skripty jsou "složené" z programů, které admin zná a často používá (bash, grep, sed, sort, apod. základní GNU programy). Proto ho nepřekvapí, když ve chvíli, kdy potřebuje se do těch skriptů podívat, tam najde věci, o kterých už minimálně slyšel nebo s nimi pracuje na denní bázi.Proč teda není v bashi třeba desktopové prostředí nebo správce oken nebo textové editory? Kdyby se něco pokazilo, mohl bych kouknout do skriptu, kdy by byly použity známé programy...
A ty chvíle nastávají kdy? Většinou při poruše. Je mnohem lepší při poruše, ve stresu, ve 3 ráno při pohotovosti, řešit věci, které jsou známé, než podruhé v životě používat nějaké další nástroje (poprvé to bylo po instalaci).Souhlas, ale to není argument pro bash. Když se něco podělá třeba na http nebo databázovém serveru tak jsi taky schopen to pořešit a nepotřebuješ k tomu C debugger.
Jak není? Bash (nebo obecně shell) je celé pracovní prostředí. To mi přijde jako dostatečně "systémová" komponenta.Teď přesně nevim, jak to myslíš, ale bash v bashi rozhodně napsán není
Zatím je stav přesně opačný.Teď ano, ale do doby před systemd, upstart et al. to tak docela dlouho bylo...
Proč teda není v bashi třeba desktopové prostředí nebo správce oken nebo textové editory? Kdyby se něco pokazilo, mohl bych kouknout do skriptu, kdy by byly použity známé programy...
(Znám člověka, co si v bashi napsal podvojné účetnictví. Ne, že bych to doporučoval.)
Protože když se mi pokazí jeden textový editor, tak použiju jiný. vim
, emacs
, nano
, pico
, mcedit
a s trochou snahy lze vystačit i s velmi sparťanským echo >> soubor
. Nejsem vůbec závislý na jednom konkrétním. Což platí o většině GNU věcí, těch implementací je víc (už jen proto, že GNU je taky implementace něčeho již existujícího). (Pochopitelně mohou nastat problémy s kompatibilitou, to nechme stranou.)
Zatímco když se mi pokazí komplexní init tak jsem víš kde. Velmi dobře šlo nabootovat s init=/bin/bash
a zbytek startu systému si nastartovat pěkně ručně. Je to skvělá škola. Pokud ovšem ty služby budou záviset na věcech jako je dbus, journal a notify system, tak je to mírně řečeno komplikovanější. Programy by měly mít co nejméně externích závislostí.
Souhlas, ale to není argument pro bash. Když se něco podělá třeba na http nebo databázovém serveru tak jsi taky schopen to pořešit a nepotřebuješ k tomu C debugger.
To je sice pravda, ale httpd do sebe jaksi nemá snahu vtahovat věci jako dhcp server a screensaver.
Teď přesně nevim, jak to myslíš, ale bash v bashi rozhodně napsán není
To není, ale bash je dostatečně velká systémová komponenta sám o sobě. Je to celé jedno pracovní prostředí. Mimo jiné.
dhcpcd
, který u mě pořádně nefungoval. Vyřešil jsem to tehdá odinstalováním dhcpcd, nainstalováním dhclient
a použítím NetworkManageru, ale pokud bych chtěl použítvat skripty, bejval bych si je musel přepsat (a udržovat) pro dhclient
...
Proč teda není v bashi třeba desktopové prostředí nebo správce oken nebo textové editory? Kdyby se něco pokazilo, mohl bych kouknout do skriptu, kdy by byly použity známé programy...No třeba ./configure je bash
Ještě abych to upřesnil: V zásadě bych nebyl proti, kdyby byl init systém rozšiřitelný nějakými skripty pro použití v situacích, kdy konfigurák nestačí. Ty skripty by ale neměly tvořit 90% init systému jako to je u tradičního řešení.To by chtělo udělat nějaký skriptovací jazyk typu přímo na míru initu, problém je, že se pak hned dostaneš sem. Takže pro zachování nízkého počtu standardů je lepší použít stávající jazyk i když pro init nebyl vyvinut. Jinak v init skriptech je bash použit jen pro uchování proměnných a jako struktura řízení toku programu. Skoro všechnu funkcionalitu (parsování, někdy i testy "[") řeší GNU programy. Monolit typu systemd pak musí tyhle funkce duplikovat na jednom místě. Kde se o vývoj stará jeden subjekt a je riziko, že si může dělat co chce (= jednodušší je forknout utilitu, jejíž funkčnost se řeší za domácí ukol třeba na VŠ, než megablob projekt). Ty skripty v bashi by šly určitě vylepšit, koneckonců přijímat zprávu třeba od dbusu by mělo jít i v shellu (dbus-monitor?).
Jinak v init skriptech je bash použit jen pro uchování proměnných a jako struktura řízení toku programu. Skoro všechnu funkcionalitu (parsování, někdy i testy "[") řeší GNU programy. Monolit typu systemd pak musí tyhle funkce duplikovat na jednom místě.No to ale musí každý jiný SW taky, že... Imho by skriptovatelnost initu měla být spíše možností navíc pro ty případy, ve který je potřeba něco přiohnout spíš než řešit pomocí skriptů skoro všechno... Docela dost softwaru funguje právě takhle. Nebo si snad potřebuješ upravovat a debugovat skripty každé nebo každé druhé služby?
No to ale musí každý jiný SW taky, že...Jo, jenže v bashi jsou ty proměnný lehko přístupný a navíc jejich definice se může udělat v dalším bash skriptu.
Imho by skriptovatelnost initu měla být spíše možností navíc pro ty případy, ve který je potřeba něco přiohnout spíš než řešit pomocí skriptů skoro všechno... Docela dost softwaru funguje právě takhle.Souhlas, ale otázka je, zda jde udělat jednotné API pro potřeby restartování služeb, aniž by se musel vývoj blobovatět v jednom projektu. Už jen takové znovunačtení konfigurace je u mnoha programů různě řešeno.
Nebo si snad potřebuješ upravovat a debugovat skripty každé nebo každé druhé služby?Pokud něco selže, tak je lepší být schopen debugovat kdekoliv než nikde.
Vždyť je to tady jeden vedle druhého samý debil nebo blbeček, se podívejte do zasedacího pořádku, debil, blbeček, debil, blbeček, debil, blbeček, debil, blbeček, jedině támhle vzadu - to je snad jediná výjimka, sedí dva blbečci vedle sebe……ale jinak s tebou v zásadě souhlasím :)
Heron to pekne vystihol, používaš nástroje na ktoré si zvyknutý a máš na výber. Inak nevidím veľký problém aby si to mohol prepísať do Pythonu, alebo hocičoho čo máš rád.No tak je to poměrně hodně práce, a to i dlouhodobě.
Jop a ono to pod systemd padá, chyba sa nedá identifikovať pretože je to ako z random generátoru a ako tu už písal Heron žiadne echo tu nemáme k dispozícií, žiadne presmerovanie vstupu výstupu.Opět - proč to samé není problém u nějaké jiné systémové služby nebo SW? Že si nemůžeš dát echo doprostřed httpd ti nevadí proč? Principielně nevidím důvod, proč by init systém nemohl být napsaný v kompilovaném jazyce a fungovat podobně jako třeba http nebo db server. Že systemd všechny ty správné vlastnosti nemá, to je další věc...
Pokiaľ je pre teba systemd prínosomČástečně ano. Init pro mě byl přínosem celkem jednoznačně - u mě funguje rychleji a lépe. S jinými částmi ale zase spokojen nejsem - např. journald mě dost vysíral (konkrétně např. ta idiotská práce s core dumpy), ale nakonec jsem byl v zásadě schopen ho donutit dělat, co chci.
Že si nemůžeš dát echo doprostřed httpd ti nevadí proč?Ehm
Že si nemůžeš dát echo doprostřed httpd ti nevadí proč?
Protože httpd software je více, tak si můžu pro daný problém vybrat ten, který dané situaci vyhovuje nejlépe. Tedy, když nefunguje jeden, mohu použít jiný. (V praxi se také používá kombinace na backendu apache a na frontendu nginx jako cache a server pro statický obsah.)
Httpd jsou (většinou) malé programy dělající jednu věc a pořádně. Pravděpodobnost, že se tam něco rozbije je malá. Stejně tak db jsou většinou malé programy, které dělají jednu věc pořádně.
A ano, občas by se hodilo mít lepší možnosti zjištění stavu než jen zvýšení log levelu.
Ale zpět na začátek. Když nepojede jedna konkrétní implementace httpd tak se zase tak moc neděje. Když nepojede jediný dostupný init, tak je to průser.
Ale zpět na začátek. Když nepojede jedna konkrétní implementace httpd tak se zase tak moc neděje. Když nepojede jediný dostupný init, tak je to průser.S tim v zásadě souhlasim, ale to je opět kritika systemd - čili, čili co jsem se snažil říct, je, že problém systemd není v tom, že není v bashi...
cat <<EOF >> ./rc.local
Ne, jeden unit za jeden initscript.viz výše, to mi nějak nezafungovalo mám 61 service za 10 (bez těch dvou serverových) initskriptů, targety raděj nepočítám takže při deseti řádkách na unitu[*] je to šedesát řádků náhradou za jeden initskript, navíc rozházeno všude možně ... vskutku to chceš vydávat za výhodu a zjednodušení? [*] ve skutečnosti mám průměr z
/usr/lib/systemd/system/*.service
17,1 řádků na soubor
Ostatně i takovou vysloveně uživatelskou věc, co mám doma, jako je periodické generování map pro Minecraft, bylo super udělat jako systemd service, protože bylo snadné nastavit limity (je to dost náročné na paměť a cpu) a navíc mam i triviálně nastavené logování do journalu (co je pro mě mnohem lepší než do mailu).copak, systemd ti už rozbil systém natolik, že ti ani nefunguje ulimit, nice a syslog? ... tak to je dost zoufalý
Ten nadpis je dosti bulvarne zkresleny. Debian Jessie mam na desktopu, systemd vubec nemam nainstalovany a ani mi ho to pri updatu nenutilo.Jo, jasně, žádný systemd, ale v tuhle chvíli 2 knihovny libsystemd-něco a cpou se mi tam další dvě. Jenom kvůli zbytečným závislostem (kopete a další KDE4 software závisí na libpulse - což nepoužívám - a to zase závisí na libsystemd-další-sračky)
Pokud se nepletu tak vývojáři Debianu probírali na mailing listu důvody pro přijetí systemd a měli tam velice pěkně udělané shrnutí, co je k tomu vedlo... Jenom to teď najít.
... the thread is finished and whoever mentioned the Nazis has automatically lost whatever debate was in progress.
Zminka nacismu a jeho protagonistu ma plno negativnich, vedomych i podvedomych konotaci a v zadne, zejmena kompletne irelevantni diskuzi by to nemelo byt pouzivano.První věta není odůvodnění pro tu druhou.
V podstate se clovek, ktery to pouzije, snazi posilit vahu svych argumentu hruzami, ktere naciste napachali a to je casto nejen nesmyslne, ale i lidsky nekorektni. Godwin ma zde pravdu.To je váš názor. Najděte mi jiného propagandistu - stejně úspěšného a stejně známého - nemám problém použít jeho jméno. Jak se váha argumentů posiluje hrůzami, to možná víte vy, já ne.
Najděte mi jiného propagandistu - stejně úspěšného a stejně známéhoAyn Rand.
Shrnme si tedy nektere principy Goebbelsovi propagandyShrňme si základní princip jeho propagandy: fungovala (a ani jsem na to nepotřeboval takovou hromadu keců jako vy)
Vazne chcete strcit nebohe maintainery Debianu, kteri meli tu drzost napsat svuj nazorTohle je od vás taky pěkný diskuzní trik...
Presto jste udelal volbu a radsi sahl do te prvni skupiny, prece jenom ti druzi nemaji negativni nalepku a nedokazi ty srovnavane tolik pospinit - a to je presne co jste chtel.Hm, jasně, takže teď budete tvrdit, že mi vidíte do hlavy líp, než já... to je hodně odvážné. Ale od propagátora systemd, který ví, co je pro nás všechny nejlepší, vlastně nic překvapivého.
Snad vas utesi, ze nejste sam, je vas plno, tolik, ze mate i svuj zakonPseudozákon vymyšlený jako berlička pro lidi, co nemají argumenty, tak použijí trik s psí hlavou.
Shrňme si základní princip jeho propagandy: fungovalaV podstate moc nefungovala. Byl to domecek z karet drzeny pohromade hrubou silou a totalni kontrolou sdelovacich prostredku. Nemci nebyli pitomci, a podobne jako Cesi za totality vedeli o oficialni propagande sve a svedci o tom cela rada dobovych vtipu a dokumentu. Srovnejte treba s Gandhim: silou slova a myslenky dokazal za sebou sjednotit Indii, ziskat respekt lidi i jinde po svete, a na konci sve nenasilne kampane mel tak silnou pozici, ze bylo jen na nem jestli umozni Britum odejit pokojne. A pritom jeste ted, mnoho desitek let po jeho smrti, je oslavovan jako pozitivni symbol, a to i v samotne Britanii.
(a ani jsem na to nepotřeboval takovou hromadu keců jako vy)Marna snaha vam vysvetlit, jak vypadala Geobbelsova propaganda v praxi a proc je jakekoliv jeji srovnani s nazorem nekterych vyvojaru Debianu na systemd irelevanti, zejmena kdyz z jejich strany jde o nekonfrontacni argumentaci, a to bez ohledu na to jestli Geobbelsova propaganda fungovala ci ne.
Pseudozákon vymyšlený jako berlička pro lidi, co nemají argumenty, tak použijí trik s psí hlavou.Prave lide, co nemaji argumenty nebo jsou proste jen pitomci, zacnou nasazovat ostatnim psi hlavu nacistickymi analogiemi.
Kazdy clovek se obcas ustreli, udela chybu nebo se nepresne vyjadri, ale jen uplny i***t na tom trva.+1 I když nedávno jsem podobnou větu v diskuzi použil a dotyčnému se to moc nelíbilo.
Propaganda is information that is not impartial and used primarily to influence an audience and further an agenda, often by presenting facts selectively (thus possibly lying by omission) to encourage a particular synthesis, or using loaded messages to produce an emotional rather than rational response to the information presented. Propaganda can be used as a form of ideological or commercial warfare.Chcete říct, že Ghandi lhal, manipuloval s fakty? To mi na něj přijde dost nepatřičné. Skoro bych řekl, že za to by ho nikdo jako pozitivní symbol neoslavoval. Můžete se stavět na hlavu, ale pokud chcete tvrdit, že v našich končinách existuje lepší symbol propagandy než Göbbles, budete muset použít lepší argumenty, než hodit ho do jednoho pytle s Ghandim. Nesmysly o hrubé síle, kontrole sdělovacích prostředků a likvidaci oponentů si nechte od cesty - to nejsou prostředky propagandy, ale prostředky totalitního státu. Byla to ale propaganda, co z tuctového totalitního státu udělalo stát, jehož obyvatelé (většina z nich) šli dobýt svět a přitom vyhladit lidi, kteří nesplňovali nějaká náhodně zvolená kritéria (a ještě jim to tenkrát přišlo v pořádku.)
Marna snaha vam vysvetlit, jak vypadala Geobbelsova propaganda v praxi a proc je jakekoliv jeji srovnani s nazorem nekterych vyvojaru Debianu na systemd irelevantiJá nepotřebuju srovnávat a nesrovnávám Göbblesovu propagandu s propagandou vývojářů Debianu. Jenom tvrdím, že výše odkazovaný text je propaganda. Btw. jedna věc, kterou se Godwin & friends často vyznačují, je využívání zmínky o nacismu k odvedení diskuze od tématu. Proto mi nemějte za zlé, pokud v tomto vlákně nebudu pokračovat.
Kazdy clovek se obcas ustreli, udela chybu nebo se nepresne vyjadri, ale jen uplny i***t na tom trva.Vynechám pseudoslušňácké hvězdičky i podmínky - které zpravidla ten, kdo je píše, automaticky vyhodnocuje jako true - a rovnou řeknu, že si o vás také myslím, že jste idiot.
Nicmene pro ten dokument o systemd plati totez - neni to zadna propaganda.skutečně? takže se v tom dokumentu nemanipuluje s fakty, či dokonce nelže? a co je třeba tohle? - "Embedded systems benefit from ... lower memory footprint."
[root@kvolny ~]# ps vp 1 PID TTY STAT TIME MAJFL TRS DRS RSS %MEM COMMAND 1 ? Ss 0:13 51 1071 49364 8364 0.0 /usr/lib/systemd/systemd --system --deserialize 20vs
kavol ~ # ps vp 1 PID TTY STAT TIME MAJFL TRS DRS RSS %MEM COMMAND 1 ? Ss 0:19 21 32 4203 260 0.0 init [3]a tak naokraj ... ability to remove optional components - už se to dá provozovat bez journald? nebo když to obrátíme, na kterých "optional components" závisí ostatní initsystémy, že je vůbec potřeba je (ty komponenty) odstraňovat?
ability to remove optional components - už se to dá provozovat bez journald?K tomuhle +1. Modularitu si představuju trochu jinak. A vůbec "ability to remove optional components" je tautologie ne?
A vůbec "ability to remove optional components" je tautologie ne?Spíš pleonasmus...
Tvoje metodika měření spotřeby paměti init systému je zajímaváto nebylo měření, to byl ilustrační příklad ale klidně nám tady hoď něco exaktního, máš-li pocit, že ten příklad je zavádějící
Asi by to chtělo graf zabrané paměti v čase, a to všemi procesy patřícími k init systému, tzn. u SysV i ty bash procesy, u systemd např. také afaik systemd-journald...nevím, čeho bys takovým cvičením chtěl dosáhnout ... ten bash[*], narozdíl od pid eins, neběží pořád, a případě embedded zařízení bych řekl, že je zajímavější, kolik paměti zůstane nastartované aplikaci, a nikoli kolik jí bylo potřeba během bootu (pokud to tedy s dostupnou pamětí umí nabootovat) [*] resp. runscript nebo třeba busybox
bych řekl, že je zajímavější, kolik paměti zůstane nastartované aplikaci, a nikoli kolik jí bylo potřeba během bootu (pokud to tedy s dostupnou pamětí umí nabootovat)No na tom grafu by bylo vidět oboje
propaganda je negativní by definitionTo zalezi jestli chcete hrat hru "nepratelska propaganda, nase informacni kampan". Jde jen o techniky a hlavne ucel.
"propagovat myšlenku" může spousta dalších věcí, které propagandou nejsou,To muze.
čím by se od těch ostatních věcí, které propagují, potom lišila?Treba tim, ze muze byt casto jednostranna, zjednodusujici, zamerena na ovlivneni nazoru lidi zadoucim smerem. Pro vas to muze byt diky temto prvkum inherentne spatne, ale v rade pripadu je to jedina cesta.
Jde jen o techniky a hlavne ucel.jistě; takže nechápu, jak s tím souvisí "jejich" a "naše"
to sedí třeba na reklamu další pokus?čím by se od těch ostatních věcí, které propagují, potom lišila?Treba tim, ze muze byt casto jednostranna, zjednodusujici, zamerena na ovlivneni nazoru lidi zadoucim smerem.
Pro vas to muze byt diky temto prvkum inherentne spatne,výše uvedené nikoli, záleží na okolnostech - například je-li jasně sděleno, že jde o reklamu, nelze očekávat, že bude představovat konkurenční výrobky (aby nebyla jednostranná); to je věc logická a všeobecně známá, takže nikdo nemůže být obelhán (za předpokladu, že se chová racionálně - což sice nemusí, má ale aspoň teoretickou šanci věc vyhodnotit správně bez nutnosti získávat informace jinak) srovnejme s propagandou systemd a její "jednostranností" - například Why systemd? o sobě tvrdí, že "se snaží být férový" (nikoli "toto je reklama"), přitom ale velkou část konkurence zamlčuje, čili čtenář obelháván je (bez dalších specifických zkušeností/hledání informací v jiných zdrojích nemá důvod předpokládat, že existuje nějaká relevantní konkurence; navíc "srovnání" přímo tvrdí, že neexistuje)
ale v rade pripadu je to jedina cesta.tím chtěl básník říci co?
jistě; takže nechápu, jak s tím souvisí "jejich" a "naše"Stejne prostredky, obdobny ucel, jina klasifikace podle strany.
to sedí třeba na reklamu další pokus?Vsak taky nekteri autori v teto oblasti strkaji nekterou reklamu a propagandu do podobneho pytle, ostatne to tady nekde zminuji. Dalsi pokus? Co chcete presne rozporovat?
výše uvedené nikoli, záleží na okolnostechTakze se shodnem. Psal jsem, ze jde o techniky a hlavne ucel, tedy treba pro me je negativni propaganda, ktera treba vylozene lze a neslouzi k dobrym ucelum, coz je subjektivni.
srovnejme s propagandou systemd a její "jednostranností" - například Why systemd? o sobě tvrdí, že "se snaží být férový" (nikoli "toto je reklama"),To bych s klidem zahrnul do kategorie propaganda. Nevadi mi to a ocekavat neco "toto je reklama" je hodne naivni, navic kritika zase subjektivni.
Myslite si, ze tyto sovetske propagandisticke plagaty jsou spatne? Kdybyste sedel druhym rokem obkliceny v Leningrade, nejaky konec v nedohlednu, plno lidi z vaseho zivota mrtvych hladem, zimou a bombami, budete mozna za kazde primitivne jednoduche "Hele vole, ma to smysl, jeste vydrz, nejste sami, my to dokazem!" vdecny (doporucuji zhlednout video z ledna, rozhovory s lidma, kteri to prozili [a bojovali] jako deti). Podle vas zrejme meli pridat k plakatum poznamku, ze se jedna o nevyvazeny dokument, nebot se nezeptali treba pana Hitlera, pripadne zastupcu Wehrmachtu, co si o tom mysli.ale v rade pripadu je to jedina cesta.tím chtěl básník říci co?
a jak se tam dostala ta "strana", jestliže "Jde jen o techniky a hlavne ucel."?jistě; takže nechápu, jak s tím souvisí "jejich" a "naše"Stejne prostredky, obdobny ucel, jina klasifikace podle strany.
Dalsi pokus? Co chcete presne rozporovat?pořád to samé - proč se tomu tedy říká "propaganda" a ne třeba "reklama"?
Takze se shodnem.zjevně ne -
Psal jsem, ze jde o techniky a hlavne ucel, tedy treba pro me je negativni propaganda, ktera treba vylozene lze a neslouzi k dobrym ucelum, coz je subjektivni.no, řekněme, že "dobrý účel" je obecně problematické definovat, nicméně zdá se mi, že zde dochází k záměně prostředku a cíle - např. účel "vyhrát volby" je (může být) cíl, účel "zblbnout lidi aby mi hodili hlas" je prostředek a cíl prostředky nesvětí, přičemž propaganda prostě ty špatné zahrnuje by definition, čímž se odlišuje od jiných forem "propagace myšlenky", viz výše
výborně, takže se opět dostáváme k začátku diskuse, že by se ani za toto Goebbels nemusel stydět, že?srovnejme s propagandou systemd a její "jednostranností" - například Why systemd? o sobě tvrdí, že "se snaží být férový" (nikoli "toto je reklama"),To bych s klidem zahrnul do kategorie propaganda.
Nevadi mi to a ocekavat neco "toto je reklama" je hodne naivni,nevím, co konkrétně a na základě čeho považuješ za naivitu, nicméně dovolil bych si poznámku, že obecně by se s takovýmto nenaivním předpokladem ("každý mi lže") nedalo žít
navic kritika zase subjektivni.existence jiných relevantních initsystémů do srovnání nezahrnutých je objektivní fakt, pročež je tedy zjevná i jednostrannost odkazovaného dokumentu, ergo i analogičnost s reklamou, nevidím zde žádný prostor pro subjektivitu subjektivně tomu můžeš dávat jinou váhu ("lhát není špatné, protože je to na podporu dobré věci"), ale to nic nemění na pointě srovnání
neprohlížel jsem je všechny, ale řekl bych, že samy o sobě nikoli - třeba na výzvě "Rubej hady!" nevidím nic matoucího, lživého ...Myslite si, ze tyto sovetske propagandisticke plagaty jsou spatne?ale v rade pripadu je to jedina cesta.tím chtěl básník říci co?
Kdybyste sedel druhym rokem obkliceny v Leningrade, nejaky konec v nedohlednu, plno lidi z vaseho zivota mrtvych hladem, zimou a bombami, budete mozna za kazde primitivne jednoduche "Hele vole, ma to smysl, jeste vydrz, nejste sami, my to dokazem!"ani na této větě nevidím nic lživého ...
vdecny (doporucuji zhlednout video z ledna, rozhovory s lidma, kteri to prozili [a bojovali] jako deti). Podle vas zrejme meli pridat k plakatum poznamku, ze se jedna o nevyvazeny dokument, nebot se nezeptali treba pana Hitlera, pripadne zastupcu Wehrmachtu, co si o tom mysli.zajímavá dezinterpretace ... každopádně, to trošku odbíháme, takže se s dovolením na tento blábol nechytnu, a zeptám se znovu, co tím chtěl básník říci? - jaksi mi to neobjasňují ani srdceryvné historky z bitvy o Leningrad, proč by jako jediná cesta měla být ta "inherentně špatná"? - nejsem náboženský fanatik, co by jednal s tím, že je jedno co udělá, protože je to stejně dané od Boha a nelze na tom nic změnit, a i když by to tak skutečně bylo, nevidím důvod přestat se snažit hledat ty cesty lepší (něco jako "stejně tak Bůh může chtít, abych hledal"), každá situace má více řešení ...
a jak se tam dostala ta "strana", jestliže "Jde jen o techniky a hlavne ucel."?Tedy znova, sledujte tok, vzniklo to reakci na moji nasledujici vetu:
Interpretace toho zda-li je neco ci neni pozitvni ci propaganda zalezi na uhlu pohledu (z jedne ci jine strany). Zakladni spor je v tomto:propaganda je negativní by definitionTo zalezi jestli chcete hrat hru "nepratelska propaganda, nase informacni kampan". Jde jen o techniky a hlavne ucel.
propaganda je negativní by definitionS tim nesouhlasim. Tvrdim, ze bez zhodnoceni pouzitych prostredku, cile a ostatne i situace nelze rici, ze je apriory negativni. Leningradska situace je extremni ilustraci toho pristupu - ti lide zili ve svrabu tri roky a intenzivni propagandisticka masaz jim pomohla se tim poprat, oni sami rikaji, ze v nekterych obdobich to pro ne bylo dulezite jako i to jidlo. Na vystave v Petrohrade k vyroci ukonceni blokady jsem videl fotky techto rucne prekreslenych plakatu ve skolach - nemeli jich dost - ktere hned sly ze skoly na frontu par kilometru dale. Pomahalo jim to, on se snadneji zabiji clovek na druhe strane pokud verite v silny duvod.
cíl prostředky nesvětíA neshodnem se. V eticke/moralni rovine jsem v nekterych situacich zastancem konsekvencialismu (v Max Weber pojeti) a rikam ze vy-/du-sledky poskytuji bazi pro hodnoceni zda-li je neco spravne ci nikoliv (jiste, musi se posuzovat i prostredky a mozne nechtene konsekvence). Mame to shrnuto v rcenich "ucel sveti prostredky", "the ends justify the means" a ostatne i v Drdove Vyssim principu "z hlediska vyssiho principu mravniho, vrazda na tyranu neni zlocinem" (o tyrana mene). Z tohoto hlediska vidim treba onu sovetskou propagandistou kampan jako ve sve podstate pozitivni, i kdyby treba Nemce demonizovali tisickrat vice.
vražda na tyranu zločinem není(*), mučení tyrana by zločinem byloU posuzeni v kontextu souhlasim.
Opet stejny problem - vnimate propagandu jen negativne. Propaganda propaguje myslenku, casto ve zkratce a jednostranne, navic to jestli je negativni nebo pozitivni, je silne individualni.Tady si nekdo plete propagandu s propagaci. Trapas.
narozdil od dlouhodobe opakovanych trekkerovych primitivnich vykriku zde.Překlad "primitivní výkřik" - jednoduše vyjádřená kritika některé vlastnosti systému, který littleowl aktuálně přijal jako své náboženství. Zde systemd.
Tak se na to podíváme. Propaganda, definice z wiki:Vytrhavate manipulativne z kontextu, neuvadite odkaz a vynechal jste ucelove prvni i treti odstavec uvodu. Prvni odstavec/veta:
Propaganda is a form of communication aimed towards influencing the attitude of a population toward some cause or position.To je zaklad. Cilem propagandy je indoktrinizovat posluchace a presvedcit je. To ze mame ruzne typy propagandy jsem zminoval, a ano, jeji soucasti muze byt pouziti cele rady manipulativnich technik, zjednoduseni, vcetne lzi. Propaganda muze byt i pozitivni, ostatne citace z vami uvedeneho odkazu, treti odstavec:
While the term propaganda has acquired a strongly negative connotation by association with its most manipulative and jingoistic examples (e.g. Nazi propaganda used to justify the Holocaust), propaganda in its original sense was neutral, and could refer to uses that were generally positive, such as public health recommendations, signs encouraging citizens to participate in a census or election, or messages encouraging persons to report crimes to law enforcement, among others.To pak cele vyzniva jinak, nez jen vytrzena citace druheho odstavce, nemyslite?
Chcete říct, že Ghandi lhal, manipuloval s fakty? To mi na něj přijde dost nepatřičné.Ne, nechci, proc mi to takhle pitome podsouvate? Opet rozvijite tu vymluvu, ze propaganda musi byt neco negativniho.
Já nepotřebuju srovnávat a nesrovnávám Göbblesovu propagandu s propagandou vývojářů Debianu.Kriste pane! Tohle jste ve svem puvodnim vyjadreni udelal. Chcete to ted zaprit? Proc tedy rovnou nepriznate, ze to byla z vasi strany pitomost a neukoncime diskuzi?
Jenom tvrdím, že výše odkazovaný text je propaganda.Pokud byste byval napsal, ze odkazovany text je propaganda, pak bych i souhlasil a asi bych vubec nereagoval. Jenze vy jste to neudelal, a nevahal jste podpasove a ucelove zneuzit Goebbelsovu negativni auru, a jeste to obhajovat ("fungovala") a to je cele jadro sporu.
které zpravidla ten, kdo je píše, automaticky vyhodnocuje jako trueJe to podminka, automaticky to takto nevyhodnocuji, pokud ano, rovnou bych to napsal. Sanci uvest to na pravou miru jste mel plno a kazdy si muze sam vyhodnotit jestli podminka je naplnena ci nikoliv.
že si o vás také myslím, že jste idiot.Od vas me tohle neurazi, od jinych lidi tady by me to urcite mrzelo.
neuvadite odkazA "definice z wiki" je co? Já vím, když nevíte co dál, utopte protivníka ve formálních chybách.
Vytrhavate manipulativne z kontextu, neuvadite odkaz a vynechal jste ucelove prvni i treti odstavec uvoduPrvní odstavec je něco tak obecného, že to nebylo potřeba uvádět, třetí odstavec viz dále
To pak cele vyzniva jinak, nez jen vytrzena citace druheho odstavce, nemyslite?Ne. a) třetí odstavec už není definice. b) v současné diskuzi není vůbec podstatné, jaký byl původní význam slova; podstatný je pouze současný význam, který implikuje lži a manipulace. Pokud ho odmítáte používat a držíte se obsolete významu, nedivte se, že se nedorozumíte.
Ne, nechci, proc mi to takhle pitome podsouvate? Opet rozvijite tu vymluvu, ze propaganda musi byt neco negativniho.Není to výmluva, je to vlastnost propagandy v současném slova smyslu. Její chápání v zastaralém významu je váš boj a vzniklá nedorozumění vaše chyba.
Tohle jste ve svem puvodnim vyjadreni udelal. Chcete to ted zaprit?Nemusím nic popírat, nic takového jsem neudělal. Opět pouze vaše interpretace.
První odstavec je něco tak obecného, že to nebylo potřeba uvádět, třetí odstavec viz dáleNe, to je zakladni definice propagandy, opet vymluva.
Nemusím nic popírat, nic takového jsem neudělal. Opět pouze vaše interpretace.Odhledneme-li od me puvodniho pripominky (Godwin's law), tak na prispevek obsahujici pouze jen link na debianni stranku jste reagoval:
To jsou slinty, za ty by se nemusel stydět ani Göbbles...A ted:
Já nepotřebuju srovnávat a nesrovnávám Göbblesovu propagandu s propagandou vývojářů Debianu.Zrejme v dusledku me zmine idiocie tam proste vidim rozpor a stale mi vrta hlavou: jake je tedy ta spravna interpretace puvodniho tvrzeni, ktera tedy nevnasi zadny prvek srovnani?