Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Současný bootovací systém Debianu (sysvinit) zastarává a neodráží dobře současnou podobu chování jádra. Z tohoto důvodu jej pravděpodobně nahradí upstart, který je nyní používán například na Ubuntu a Fedoře.
Tiskni
Sdílej:
Po grube2 bude vdaka upstartu v sidovi este horucejsie...
The easiest method of learning the new configuration syntax is just using grub-mkconfig documented in the next section. And then, just manually convert your old menu.lst file to your own grub.cfg file, after reading the automatically generated grub.cfg and realizing the minor changes. (gentoo wiki)
And then, just manually convert your old menu.lst file to your own grub.cfg fileNemusím. Ne-mu-sím. Tohle instalátor vyřešil za mě.
after reading the automatically generated grub.cfgTen jsem si přečetl a nelíbil se mi.
Mě se ten nový grub.cfg taky moc nelíbí, ale on se nemá upravovat přímo. V Debianu by se úpravy měly dělat do /etc/default/grub. A ten je myslím dost "easy". Z něj se pak grub.cfg vždy přegeneruje.
Doufam, ze Debian to implementuje podobne jako to ma Ubuntu, aby tam nevznikla zbytecna nekompatibilita. Pokud by to implementovali jinak jen z ego duvodu, pak by me fakt zklamali.
Muzes tohle rozepsat? Vubec jsem to nepochopil.
Udělejte prosím někdo za mě, budu vděčný…, že?
No, tak nevim jestli je dobry napad toho prejimat podstatne vic. Prece jenom, Debian je spis serverova zalezitost a Ubuntu spis desktopova.
Mne sa ten upstart vobec nepaci, je to velmi surove a nedokoncene. Som prekvapeny ze Debian vobec uvazuje o zacleneni upstartu.... Podla mna to potrebuje asi tak rok aby to dozrelo...
Mame system zalozeny na Fedora9, kde je upstart verze 0.3.9 a tedy zadna slava. Neda se tomu verit, protoze obcas upstart zahadne vytuhne a prestane ozivovat konzole. Pak se treba staci odhlasit a uz se neprihlasite, protoze se nespusti login. Koukal jsem, ze stejna verze je i ve Fedore10, coz me dost prekvapilo.
Dalsi uzasna vlastnost je, ze se chova jinak, nez bezny init. Pokud spousteny program zacne hnit (treba kvuli nejake docasne chybe), tak init program nekolikrat restartuje, pak to na 5 minut vzda a pak to zkusi znova. Upstart ne. Ten to parkrat zkusi a pak to vzda na vzdy. Ve verzi 0.5.0 jeste vyvojari prohlasovali, ze tuhle funkci nikdo nepotrebuje. Povesit za fligr do pruvanu. Nevim jak je na tom posledni verze...
Abych ale jen nehanel. Rozdeleni konzoli do samostatnych souboru je skvele a mnohem lepe se to ohyba, nez inittab. Program initctl je taky skvela funkce. Clovek si muze zastavit jednu konzoli, aniz by musel editovat inittab.
Zkousel jsem uz Fedoru9 upgradovat na novou verzi upstartu, kde uz snad takove chyby nebudou, ale bohuzel se nedari. Po zkompilovani a nainstalovani mi uz nenajede system :(. Nebyl nekdo uspesnejsi?