Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Nejen lidé bývají obětmi dopravních nehod. V americkém Texasu při havárii nákladního automobilu patřícího zoologické zahradě přišli o život čtyři tučňáci a pátý má zlomené křídlo, píše idnes.
Tiskni
Sdílej:
Já bych naopak i u té propagace nacismu zmírnil. Svoboda slova má být podle mě téměř absolutní. Ať si každý říká co se mu zlíbí, trestané mají být pouze činy (tedy samozřejmě i věci jako výhružky, určitá hranice být vždycky musí). Klidně ať si vznikne nacistická strana která bude mít v programu že pokud ve volbách vyhraje, zavede totalitu a koncentrační tábory. Pokud by vyhrála demokratickou cestou, má na to právo. To samé platí o komunistech a dalších zvrhlících. Ale pokud by se pokusili o převrat nedemokratickou cestou, musí s nimi být pořádně zatočeno.
Prostě svoboda slova a demokracie je pro mě svatá. Zákazy různých stran a názorů už nejsou skutečně svobodné a demokratické. Takový režim se částečně stává tím, proti čemu bojuje...
Nevím proč se tu ten příspěvek o komunismu objevil. Ale když už ho někdo napsal, musel sem na něj reagovat
Každopádně měli bychom toho nechat a tuto diskuzi utnout, je to tu skutečně silně off-topic.
Autor to asi nemá v hlave v poriadku.
Promiň, ale podle mě si pleteš demokracii a anarchii.
Článek 5 Ústavy: Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů.
Článek 9 odst. 2 Ústavy: Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná. - A princip svobodné souteže politických vyjádřený článkem 5 (viz výše) imho JE podstatnou náležitostí demokratického státu. Kde je násilí a diktatura, ať otevřená nebo potenciální, je potlačována svoboda (svobodně volit…)
Dodnes jsem si myslel, že článek 23 Listiny základních práv a svobod o možnosti se postavit na legitimní odpor je mrtvé ustanovení. Jak vidím, tak kvůli lidem jako vy má toto ustanovení své místo. Přečtěte si prosím Ústavu a Listinu - je to 157 článků.
Prostě tohle co popisuju je z mého pohledu skutečná demokracie a svoboda. Když začnu některé názory potlačovat, pomalu se sám stávám tím proti čemu bojuji...
V diskuzi někdy můžeme, pokud chceš, pokračovat přes mail nebo nějaký im (mám v profilu). Tvoje definice demokracie by mě pak doopravdy zajímala.
Pozrite si "Pyšnú princeznú", kde v dvoch podobných kráľovstvách boli ľudia diametrálne (ne)šťastný.Jo, v jednom ani trávu nesekali a na šutru seděl havran a v druhém vesele svítilo Slunce. Moc se mi též líbil štastný konec příběhu - jak "Skončila se panská pýcha" a všichni byli najednou "navěky svobodni". I Slunce se rozsvítilo, havran odletěl. PS: A přece tě mám rád Pyšná princezno, i s tou agitkou
Bez těch řečí genocida není možná, protože žádný normální člověk přece nezabije člověka.Takže v zájmu minimalizování možnosti, že se někomu povede zopakovat genocidu, omezíme svoje svobody. Opravdu úžasné řešení. Taky můžeme zakázat prodej nožů, protože s nimi někdo může být zavražděn. A všechny muže preventivně vykastrujeme, protože přeci se svým "nádobíčkem" mohou někoho znásilnit. Tuhle "logiku" opravdu miluju... V tomhle s vámi prostě nemohu souhlasit. Plně se ztotožňujki s tím co jednou řekl Benjamin Franklin: "Ti, kdo obětují svobodu za svou bezpečnost si nezaslouží ani svobodu, ani bezpečnost".
Čím méně toho víš, tím snáz se rozhoduješ. Jo ty toho ještě honě málo víš chlapče.Prosil bych abyste se oprostil od toho "ponižování" či jak to nejlépe nazvat. To že máte jiný názor ten váš názor ještě nečiní lepším, patent na pravdu rozhodně nemáte (stejně jako ho nemám já)...
Jenže já jsem si o tom aspoň něco nastudoval, kdežto ty jen planě plácáš a šermuješ pojmy o kterých tušíš kulové. Kdyby jsi kromě technických věcí investoval taky trochu svého času do rozšiřování svých obzorů v ostatních oblastech, nevypadal bys jako idealistický snílek. Ve svém oboru by sis to patrně nedovolil, ale v oboru o kterém víš méně než málo je dovoleno plácnout cokoli.Čím méně toho víš, tím snáz se rozhoduješ. Jo ty toho ještě honě málo víš chlapče.Prosil bych abyste se oprostil od toho "ponižování" či jak to nejlépe nazvat. To že máte jiný názor ten váš názor ještě nečiní lepším, patent na pravdu rozhodně nemáte (stejně jako ho nemám já)...
Takže v zájmu minimalizování možnosti, že se někomu povede zopakovat genocidu, omezíme svoje svobody. Opravdu úžasné řešení. Taky můžeme zakázat prodej nožů, protože s nimi někdo může být zavražděn. A všechny muže preventivně vykastrujeme, protože přeci se svým "nádobíčkem" mohou někoho znásilnit. Tuhle "logiku" opravdu miluju...Ano jistě, většina masových vrahů před svým činem prokazatelně jedla chleba. Zakažme chleba! Myslým, že je tady jeden podstatný rozdíl. Odlidštění oběti je nezbytný krok ke zločinu a po něm se to už veze a je dosti problematické mu po tomto kroku zabránit. Zbavit se práva o někom prohlásit, že není lidská bytost a pro další existenci je nezbytné se ho zbavit nepovažuji za žádnou újmu na lidských právech. Nemožnost si ukrojit chleba ano. Jestli ten rozdíl nechápeš, je to jen tvoje omezenost. Svá přirovnání si nech od cesty, protože kulhají na všechny nohy. Naštěstí si ten rozdíl uvědomují jiní lidé včetně tvůrců našeho trestního zákona a nejen našeho.
anebo se podívejme do profilu, kde uvádí rok narození 1987 - za předpokladu, že mu jej budeme věřit, zjišťujeme, že o období tzv. reálného socialismu ví z vlastních zkušeností kulový, a tedy jen pitomě kecá podlehnuv módní propagandě; jak je nyní mezi mládeží populární, dosti možná je zfetovanej natolik, že si ani neuvědomuje, že jeho plky jsou offtopic ...
p.s. sorry za offtopic
Tvůj postoj ti neberu, ale přiznej si, že když nemáš přímou zkušenost, tak taková prohlášení mohou vzbuzovat pozornost
Ale nejsi v tom sám, zažil jsem div ne inzultaci jedné (už starší) ostravské historičky na diskuzi k odsunu Němců. Mimo jiné jí vyčítali i absenci přímé zkušenosti. Ono je to vždycky ošemetné, do určitého věku si asi musíš zvyknout na "utři si mlíko z brady" a nebrat to jako urážku
Poslední větu jsem nemyslel přímo na tebe, jsme stejná věková kategorie.
1) Věděl jsem, že někdo začne špekulovat ohledně doby vlády Strany. Je to ale hezky kulaté číslo. Doufal jsem, že to všichni pochopí. Doufal jsem špatně.moc pěkně se pokoušíš ukázat, jací jsou někteří blbci a jak ty jsi na výši - ovšem opět se shazuješ, zjednodušením na "40 let" dáváš najevo, že absolutně ignoruješ historické souvislosti (obzvláště vtipné je, když se sice zaštiťuješ 40 lety, ale mluvíš nejspíše o Sovětském Svazu ...)
2) Nemusíš žít v době, o které mluvíš. Pokud v ní žiješ, je to jen plus, ale pokud ne, neznamená to, že musíš o té době mlčet. Obraťme to: pokud jsi nežil za dob vlády Karla IV., nemluv o ní. Pokud jsi nezažil dobu lovců mamutů, nemluv o ní. Atd. Historie nezačíná tvým 15. rokem života.jistě, ale bývá zvykem v takovém případě snažit se danou dobu poznat komplexně, nikoliv vybrat si z ní nejhorší svinstvo - pak bys totiž mohl říci, že máš např. 44 let důvodů nenávidět Karla IV.
3) Ano, narodil jsem se před (a teď to zaokrouhleme) před 19 lety. A CO JAKO? Možná nepamatuju uhlí kvést, ale to neznamená, že bych byl něco méně než ty.řekl někdo něco takového?
4) Dokaž mi, že jsem podlehl módní vlně. Dokaž mi módní vlnu.eh? jak si takový důkaz představuješ, pokud nestačí přímo co píšeš? (tedy co se týče toho podlehnutí, co se týče "módní vlny", psalo se snad před 20 lety na každém rohu, jaké je komunismus zlo? má cenu psát to dnes, kdy mnohem akutnější problém je ten, že "vzor demokracie" obsadil dvě země a mohutně podporuje likvidaci dvou dalších, nebo je to opravdu jen móda otírat s o zavražděné a další nepravosti jen na jedné straně?)
5) Toto (resp. můj původní příspěvek; toto už je) není offtopic. Probírali jsme téma ve zprávičce.WTF? jak souvisí tučňáci s propagací komunismu? kolik z těch tvých "100 milionů obětí komunismu" byli tučňáci?
WTF? jak souvisí tučňáci s propagací komunismu? kolik z těch tvých "100 milionů obětí komunismu" byli tučňáci?ROTFL!
moc pěkně se pokoušíš ukázat, jací jsou někteří blbci a jak ty jsi na výši - ovšem opět se shazuješ, zjednodušením na "40 let" dáváš najevo, že absolutně ignoruješ historické souvislosti (obzvláště vtipné je, když se sice zaštiťuješ 40 lety, ale mluvíš nejspíše o Sovětském Svazu ...)
I když nevím, jak bych zaokrouhlením čísla ukázal na blbce, ale zdá se, že se mi to přesto povedlo. 
Co se týče SSSR, vůbec nevím, na co narážíš.
jistě, ale bývá zvykem v takovém případě snažit se danou dobu poznat komplexně, nikoliv vybrat si z ní nejhorší svinstvo - pak bys totiž mohl říci, že máš např. 44 let důvodů nenávidět Karla IV.
První věc je poznat ji komplexně, druhá je mluvit o ní komplexně. A obvykle se o nějaké (= jakékoli) době (a nejen době) nemluví ve stylu: "..., ale jinak to byla průměrná doba." Obvykle se vyzdvihávají úspěchy a neúspěchy. Nebo je možné ji zhodnotit relativně: "Byla to horší / lepší doba NEŽ (...)"
řekl někdo něco takového?
Neřekl. A řekl jsem snad, že to někdo řekl?
eh? jak si takový důkaz představuješ, pokud nestačí přímo co píšeš? (tedy co se týče toho podlehnutí, co se týče "módní vlny", psalo se snad před 20 lety na každém rohu, jaké je komunismus zlo? má cenu psát to dnes, kdy mnohem akutnější problém je ten, že "vzor demokracie" obsadil dvě země a mohutně podporuje likvidaci dvou dalších, nebo je to opravdu jen móda otírat s o zavražděné a další nepravosti jen na jedné straně?)
Když už ne důkaz (např. ve formě statistiky), tak alespoň zdůvodnění tvrzení, že jsem podlehl nějaké vlně.
Jaký vzor demokracie? Já žádný současný nevidím. Jestli si myslíš, že opakem komouše je zapálený proamerický kapitalista, šeredně, ale velmi šeredně, se mýlíš.
WTF? jak souvisí tučňáci s propagací komunismu? kolik z těch tvých "100 milionů obětí komunismu" byli tučňáci?
Co to povídáš? Bavili jsme se o tom, jak bychom nejlépe uctili mrtvé tučňáky, já navrhl nějaká řešení, to je vše. Druhá věc (offtopic věc) je, že teď ti tady vysvětluju co nebo proč, tati.
).
Než se mi budete dívat do profilu, tak vás ubezpečím, že jsem ani jeden ze zmíněných státních režimů pořádně nezažil. Je mi jednadvacet a je mi jasné, že svět není a nebyl černobílý. Pořád jsou ale hodnoty, kterých si vážím více než pohodlnosti (narážím na plnou zaměstnanost v socialismu a podobné socialistické výdobytky). A to jsem sakra líný a pohodlný člověk.
Nazývejte si kritiku minulého režimu módní vlnou. Nazývejte si tak klidně kritiku fašismu a nacismu. Jde ale o kritiku potlačování lidských práv.
P.S.: Nneí nic lepšího, než napadat nškojo, že danou situaci nezažil a že nebí o čem mluví. Také se hodí napadat formální nedostatky a vzhledem k rozsahu nutně použité logické zkratky. Proto i mě berte s rezervou (vzhledem k hodině atp.) a pochopením.