plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Sean Larkin z Microsoftu zodpovědný za vývoj webového prohlížeče Edge potvrdil portaci nového Edge postaveného na Chromiu na Linux. Současně žádá o vyplnění krátkého dotazníku.
Tiskni
Sdílej:
Vzpomen si, co vsechno prestalo fungovat, kdyz mel Google naposledy vypadek. Zdrojak kazde druhe stranky taha neco z google* domen.
The website must be independent and must contain everything needed – any content (JavaScripts, CSS, fonts, images etc.) downloaded from other domains must not be required to browse/use the website.
Viz Sane Software Manifesto:Prijde mi zvlastni, ze se pri kazde prilezitosti ohanis svobodou a pak vytvoris dokument, kde se slovo must vyskytuje na kazdem druhem radku. Uprimne, kdybych mel vyvijet software podle techto zasad, radsi jdu past ovce. Pokud uz davam svuj software (tj. svuj cas) jako svobodny nekam verejne, je to v nadeji, ze to bude uzitecne i pro nekoho jineho. Posledni vec, kterou chci resit, je "administrativa" (web, email, ...) okolo. Manifest tohoto zneni presouva vyvoj software nekam pod ministerstvo administrativnich zalezitosti.
Prijde mi zvlastni, ze se pri kazde prilezitosti ohanis svobodou a pak vytvoris dokument, kde se slovo must vyskytuje na kazdem druhem radku.
Bez těch MUST by ten dokument jaksi neměl smysl. A svoboda je v tom, že tě nikdo nenutí ten manifest přijímat. Stejně jako nemusíš psát software podle definice svobodného softwaru.
Uprimne, kdybych mel vyvijet software podle techto zasad, radsi jdu past ovce. Pokud uz davam svuj software (tj. svuj cas) jako svobodny nekam verejne, je to v nadeji, ze to bude uzitecne i pro nekoho jineho. Posledni vec, kterou chci resit, je "administrativa" (web, email, ...) okolo. Manifest tohoto zneni presouva vyvoj software nekam pod ministerstvo administrativnich zalezitosti.
Však to taky není pro každého. Je to určené pro zralejší dlouhodobě udržovaný software. Jak už jsem psal někam jinam:
Thanks. And just to make it crystal clear: the Sane Software Manifesto is not meant to be a competitor to free software. It is rather a supplement than competing idea. And even the focus is slightly different – the Sane Software is focused more on the project management, security, compatibility, processes, communication… and it will be also a bit harder to comply with Sane Software requirements that with the Free Software definition. Not every piece of software have to be Sane – especially younger projects do not have to be. The “insanity” is often linked with creativity, building new things etc. So the expected scenario is: start a crazy punk insane project and consecutively make it Sane.