Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Autoři multiplatformního dvoupanelového správce souborů Double Commander vydali verzi 0.4.0 označenou jako beta. Mezi novinky patří podpora Unicode, archivů, WLX pluginů nebo regulárních výrazů při vyhledávání.
Tiskni
Sdílej:
Paráda díky, Gtk vypadá slušně. Náhrada za (jak se jmenoval?) český gtk commander. :)
>jak se jmenoval?
Tux Commander.
Nee, byl pojmenován po šoumenovy, co tu prudil. Nakonec zemřel na nějakou nemoc. mám to už na jazyku...
Ale jak koukám na autory, tak on to z velké části český výtvor bude. Díky pánové! ;)
Ano, ano. :) Ještě je šance odčinit nepodařený projekt. Přispět svou troškou do mlýna u tohoto programu. ;)
A taky zemljanka.
Vypada to zajimave, zkusim pouzivat misto mc, ke kteremu jsem doposud nenasel rychlejsi alternativu. Jen jestli tady je nekdo z vyvojoveho tymu - opravte prosim v prekladech to "Hystorie", vypada to dost strasne :).
Fakt to vypadá zajímavě. Když jsem opustil widle, celkem mi chyběl totalcommander, za který jsem v Linuxu nenašel náhradu, která by mě vyhovovala. DCM jako by mu z oka vypadl. :) Držim palce při dalším vývoji!
...ale používat se to moc zatim nedá. Alespoň 64bit verze. :) Některá nastavení se při změně vůbec neprojeví, při potvrzení nějaké operace to vytíží CPU na 50%, přičemž to na chvilku zatuhne, comboboxy se občas nerozbalej, kontext. menu na souboru nebo adresáři reaguje jen když se na položku před tím klikne levym myšítkem atd. Je to beta, doufám že vývoj se někde nezadrhne. Vypadá to na slušný manažer.
hmm, no je fakt ze GPL pripravuje usera aj o svojpravnost a pravo dychat - eula, co sa dodava s windows, je sooo much better...
Hmm, nemůžu, instalátor vyžaduje souhlas s GPL licencí.Co mi na tom nehraje? Buď jsem nepochopil, že je tato poznámka jen pokus o vtip, nebo máš nějaký duševní problém, když píšeš
Používám tyto distribuce: Arch Linux
Nemyslím si. Podle mě patří ještě k těm umírněnějším. Znám mnohem horší případy.
Nesouhlasím. Nebo jsi snad už zapomněl na ty retardované dementy křížené kretény a debily, kteří neuměli diskutovat a — abych použil tvůj termín — onanovat nad počtem překladů Mozilla Firefoxu? Srovnávej srovnatelné, prosím.
A co se nejlepšího systému týče, tak to nejsou ani Windows, ani Linux, ale Mac OS X.
Co? Já při instalaci ArchLinuxu s žádnou smlouvou souhlasit nemuselTo máte pravdu, se smlouvou jste musel souhlasit ještě před tím, než jste instalaci spustil. Tedy pokud jste to neinstaloval v nějaké banánové republice, kde o autorském právu nikdy neslyšeli…
Již nějakou dobu používám Worker File Manager, který má možná poněkud strohý vzhled, ale je značně konfigurovatelný (vlastní klávesové zkratky, tlačítka, skripty, asociace akcí podle typu souborů, atd.) a i ten vzhled si můžete do značné míry přizpůsobit. obr1, obr2 Doporučuji.
Dík za tip
Jazyk: Lazarus... nevim proc, ale mam k nemu nejak neduveru. Jsou to jen predsudky? Delate v tom nekdo? Nejake zkusennosti?
Ach jo. Jelikoz jsem sam programator a kdysi i v Delphi, vim co je to Lazarus. Jsem to tu pro hnidopichy mel trochu rozepsat. Takze pro ty kdo ...: s/Jazyk/Napodobenina ObjectPascalu, zalozena na FreePascalu s komponentami\+chtejici implementovat snad vsechny knihovny na GUI na svete \(Win32, GTK1, GTK2, Qt, cocoa...\) \+IDE, ktera stale jeste po tech vsech letech neni ani ve verzi 1\.0/
Zajimave, ze se dozvim jenom odpovedi na to, na co jsem se neptal.