Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Europská unie chce zákázat GPU s vysokou spotřebou - nicméně se opět ukazuje, že bruselští úředníci nemají potuchy, o čem to vlastně jednají: GPU roztřídili do sedmi kategorií, které rozlišují paměťovou propustností. Veškeré modely, které ji budou mít vyšší než 320 GB/s, nebudou moci být prodávány na evropském trhu. Návrh by měl vejít v platnost v roce 2014 (původně 2013, byl však posunut). Zdroj: softpedia.com
Tiskni
Sdílej:
Celé se to ale týká pouze spotřeby vypnutého počítače, spotřeby v režimu spánku a spotřeby bez zátěže (idle). Spotřeba v zátěži nijak omezená není. A s těmi 320 GB/s je to právě naopak, než se píše v článku — sestavy, které mají grafickou kartu (nebo více grafických karet) s celkovou paměťovou propustností přes 320 GB/s a splňující několik dalších požadavků, jsou z té regulace vyňaty.
Reakce výrobců počítačů (PDF) je vcelku kladná, navrhují jenom některé parametrické změny.
Celé se to ale týká pouze spotřeby vypnutého počítače, spotřeby v režimu spánku a spotřeby bez zátěže (idleA to jako znamená že je ta regulace v pořádku? To snad ne.
Jestli totiž takovýhle věci dělají kvůli ušetření 5$ na výrobě pak je to jasná past na zákazníka...Může být, ale k tomu nepotřebujeme EU, aby nám diktovala, co si smíme a nesmíme koupit. Od toho jsou různé nevládní a spotřebitelské organizace nebo třeba výzkumníci na universitách. Stačí spočítat fixní a variabilní náklady a dát lidem tuhle informaci, ať se můžou rozhodnout. Když se rozhodnou blbě, je to jejich problém – oni budou platit vysoké účty za elektřinu.
V tomhle případě docela jednoduše zdaněním elektřiny při výroběOna by se hodila i daň podle energetické účinnosti, protože lidi často sáhnou přednostně po na pořízení levné věci, přestože je ve výsledku vyjde dráž (žárovky do lustrů a dalších svítidel, kde se svítí často dlouho). Bohužel takové řešení bylo asi zářivkářské lobby málo. :-/
protože lidi často sáhnou přednostně po na pořízení levné věci, přestože je ve výsledku vyjde drážovšem často tak dělají, protože nemají plnou informaci a samotná vyšší cena jim nezaručí, že ta věc bude v požadovaných parametrech lepší ... ono by mnohdy stačilo jen kdyby se ta účinnost musela u výrobků uvádět (ok, konkrétně u světelných zdrojů už nějaký takový pravidlo je, hurá pokrok ...)
Bohužel takové řešení bylo asi zářivkářské lobby málo. :-/jistě, mohl bys potom žárovky deklarovat jako tepelné zdroje s vysokou účinností
ovšem často tak dělají, protože nemají plnou informaci a samotná vyšší cena jim nezaručí, že ta věc bude v požadovaných parametrech lepšíNa kompaktky se píše prakticky všechno kromě doby náběhu.
jistě, mohl bys potom žárovky deklarovat jako tepelné zdroje s vysokou účinnostíNeděje se to už? BTW mě osobně silné žárovky nijak nechybí, ale čtyřicítky za pár korun na chodbu už trochu jo, a jak se začnou utínat halogenky, začne mě to srát hodně.
na nový už i ta doba náběhu ... ale asi bych si měl nastudovat metodiku, neb zatím mi to přišlo tak trošku jako údaj na hovno btw, taky by neškodilo vidět graf poklesu svítivosti se stářímovšem často tak dělají, protože nemají plnou informaci a samotná vyšší cena jim nezaručí, že ta věc bude v požadovaných parametrech lepšíNa kompaktky se píše prakticky všechno kromě doby náběhu.
no, přesně na to byla ta narážka (v originále ale nešlo o tu účinnost) ... AFAIK již zatrhnutojistě, mohl bys potom žárovky deklarovat jako tepelné zdroje s vysokou účinnostíNeděje se to už?
BTW mě osobně silné žárovky nijak nechybí, ale čtyřicítky za pár korun na chodbu už trochu jo, a jak se začnou utínat halogenky, začne mě to srát hodně.to bude tím, že nemáš ten vinnej sklípek (tj. tmavou kobku kde potřebuješ vidět na stáčení vína apod., nikoli reprezentativní prostor pro turisty
btw, taky by neškodilo vidět graf poklesu svítivosti se stářímNáhodou jsem měřil nějakého Filipsa a svítivost se za 7 měsíců v rámci chyby měření nezměnila. Naopak to vypadá, že startuje rychleji, ale taky možná něco degraduje ve foťáku, který používám jako expozimetr (osa y je pouze orientační a je to spíš relativní hodnota). Což mi připomíná, že už to budou dva roky (to to letí… a před chvílí mi přišel mail od Slushe, že už jsem rok nenašel žádnou share… to to letí…), a měl bych to teda změřit znova.
neb zatím mi to přišlo tak trošku jako údaj na hovnoMě by se líbilo něco jako "čas, kdy 95 % testovaných zářivek dosáhne 95% jasu a barev krát třeba 1,5". (na podobným principu se stanovuje pevnost a další vlastnosti stavebních materiálů).
tw, taky by neškodilo vidět graf poklesu svítivosti se stářímTo je těžký, než se do doměří, tak už se uvádí na trh o dvě generace novější modely.
to bude tím, že nemáš ten vinnej sklípek (tj. tmavou kobku kde potřebuješ vidět na stáčení vína apod., ...)holt v našem sklípku se zaprvé líčí a zadruhé tam táta nebo strejda ve svých učňovských letech zavedli řádku světel po asi metru a půl.
no a pro mě taky na záchod, rád si tam čtu, takže na to se hodí fakt víc než 40 W, když je tam jenom jedno svítidlo na stropětam bych osobně dal nejsilnější dostupné halogenky (a předkoupil si je na několik let do zásoby, než budou za skousnutelnou cenu LEDky do patic).
holt v našem sklípku se zaprvé líčí a zadruhé tam táta nebo strejda ve svých učňovských letech zavedli řádku světel po asi metru a půl.no šak říkám "nikoli reprezentativní prostor pro turisty" :-p
když máš neefektivní spotřebič, zaplatíš i víc elektřiny, v jejíž ceně je obsažena ta daň.Zaplatíš ji v provozních nákladech, jejihž velikost mají lidi obecně tendenci podceňovat oproti investičním - a ta správně nastavená daň z účinnosti udělá to, že žárovka by furt byla levnější než účinnější zdroje, ale ne tak moc. Ve výsledku si pak víc lidí bylo ochotných koupit dražší zdroje tam, kde mají smysl (lustry) a přitom by furt byly k dispozici ty žárovky do sklepů a chodeb.
nelze se na to dívat tak, že zařízení s vyšší účinností je vždy lepší, než zařízení s nižší, a mělo by se používat za každou cenui když místo jednoho dražšího, složitějšího a jedovatějšího zdroje otočíš 5-10 levnějších a jednodušších ekvivalentů?
…auta na elektrický pohon znečišťují ovzduší víc než vozidla se spalovacími motory. Vědci nebrali v úvahu jen samotný provoz automobilů, ale míru zátěže, kterou způsobují po celý svůj životní cyklus od výroby přes používání až po likvidaci.Nemá cenu řešit konkrétní případy, to stejně moc nejde – vtip je v tom, že ačkoli něco může vypadat na první pohled ekologické, ve skutečnosti to vůbec takové není. Řešení vidím v použití cenového mechanismu, maximálně doplněného o zdanění negativních externalit. Protože administrativně o tom rozhodnout nelze – problém je příliš složitý, než aby to šlo vypočítat a model neustále aktualizovat na měnící se podmínky. Je potřeba nechat pracovat volný trh, protože na něm aw zohlední vzácnost jednotlivých zdrojů a promítne se do ceny výsledného produktu – a není k tomu potřeba žádný zásah člověka a funguje to samo a nejde to ošidit ani obejít.
Je potřeba nechat pracovat volný trhJo, dokonale racionální trh se časem opravdu dopracuje ke globálnímu optimu - nicméně protože trh racionální není (konkrétní druh selhání zmíněn výše), dá se upravením okrajových podmínek dostat ke globálnímu optimu blíž.
Protože administrativně o tom rozhodnout nelze – problém je příliš složitý, než aby to šlo vypočítat a model neustále aktualizovat na měnící se podmínkyAno v případě, pokud je cílem dotyčné selhání zcela vyrovnat - nicméně tak ambiciózní to být nemusí, stačí, když se to srovná "na půl cesty" mezi současným stavem a oním dokonalým. Už to může přinést užitek a pravděpodobně to nenapáchá škody i když se trh změní a na původní důvody se zapomene.
Osobně jsem zákaz prodeje žárovek podpořil.Když sis nevážil své svobody nakupovat libovolné svítidlo, nediv se, že někdo jiný tě pak obere o svobodu nakupovat něco jiného.
Žárovka není svítidlo, žárovka je tzv. zdrojcož nic nemění na tom, že zákaz žárovek mu v důsledku znemožnil nadále kupovat některá svítidla ...
Ale ruku na srdce, to jak se ty žárovky vyrábělitak nás pouč ... v čem to bylo horší než výroba jiných zdrojů?
a jak hrozný produkt to ve 21. století byl,acho bože, představ si, že v 21. století se stále vyrábí ta hrozná kola ... okamžitě zakázat!
Svoboda je na prvním místě, ale tohle je jako prodávat něco závadného a schovávat to za volný trh...můžeš nám osvětlit, čím přesně je žárovka závadná?
Ve sklepě vám pak vystačí tam co tam je na X dalších letROFL, takže když teď postavím sklep, tak se mi tam zázračně zhmotní nová žárovka, aby "ta co tam je" vystačila na X dalších let, jo, tak to jo ...
dáte si do něj nejlevnější úsporkuv tom případě ovšem bude platit přibližně X = 1/4 až 1/2, což jaksi není kýžený výsledek, jestliže pro žárovku je X minimálně 10 ...
dáte si do něj nejlevnější úsporku a tradá..Tradá, jste v prdeli, protože lepší než nejlevnější úsporky jsou i pochodně, a to i kdyby jste je měli zapalovat křesáním křemenů, protože doba jejich náběhu je ve studeném prostředí někde u desíti minut.
Teď se dostanu do křížové palby, ale y ekologického hlediska je opravdu závadná...Závadnější než její dostupné alternativy?
No, jde hlavně o životnost. V porovnání s moderními zdroji je klasická žárovka nerentabilní, ale jak tady někdo psal. Když s tím chcete svítit... (vážně? Linuxový portál a nedokážete si spočítat rentabilitu?)právěže my si to spočítat dovedeme a zatím nám ve spoustě aplikací vychází jako nerentabilní cokoli jiného než žárovky
Ale ruku na srdce, to jak se ty žárovky vyráběli a jak hrozný produkt to ve 21. století byl, je hnus.Jak hrozný produkt to byl? Rád se nechám poučit, protože s nimi mám v plánu svítit, dokud bude technicky možné je sehnat i kdybych měl platit 100kč za kus.
Svoboda je na prvním místě, ale tohle je jako prodávat něco závadného a schovávat to za volný trh...Toto si ovšem žádá další vysvětlení, nejsem si totiž jistý, zda to měla být ironie, nebo co.
Když chcete vyhazovat peníze, tak pro mě za mě...Jedna věc je, že platím paušál, takže je to mi to úplně jedno, druhá že si za kvalitu rád připlatím a jsem důrazně proti, když se mě o ní snaží někdo připravit.
Ochrana zákazníka je důležitá věc.Pořád si nevysvětlil, co se zákazníkovi stane tak strašného, když bude svítit žárovkama (nebo počítat na nabušené grafické kartě), že kvůli tomu potřebuje ochranu.
Když si myslíš že tohle je kvalita...Na tom trvám.
Krom toho že zaplatí víc za elektřinuTo má být opodstatnění státní regulace?
zvýší si karbonovou stopu?Proč by proboha tohle mělo někoho racionálně uvažujícího zajímat?
Co je na karbonové stopě neracionálního?Co já vím? O karbonové stopě nic netvrdil, můj výrok byl o lidech.
Trvejte si na čem chcete, pravdu stejně nemáte :)Pravdu v čem? Celkově, nebo jen tak? Ve věcech ve kterých s tebou nesouhlasím, nebo jen už navždy, protože jsem si dovolil nesouhlasit?
Nemáte pravdu v tom, že klasické žárovky jsou "kvalita". Nejsou, pokud chcete kvalitu a hodláte si ya í i připlatit, pak moderní zdroje jsou jediná varianta.Co třeba toto tvrzení nějak podložit, například měřením? Jinak pro mě osobně je kvalitní zdroj světla ten, který se nejvíc podobá slunci, na jehož osvětlení jsem biologicky vyladěn miliardami let evoluce.
Proč by někoho racionálně zajímala karbonová stopa? Protože je důležitá.Proč? Pro koho? Tvrdí kdo? Proč bych na sebe měl brát břímě virtuálních problémů, které se mě netýkají?
Jinak pro mě osobně je kvalitní zdroj světla ten, který se nejvíc podobá slunciZrovna svetlo zarovek ma k slunecnimu svetlu dost daleko, sice ma narozdil od zarivek ci LEDek spojite spektrum, ale ma proti slunci podstatne jinou barevnou teplotu, zatimco zarivky ci LEDky se bezne delaji v barevne teplote odpovidajici slunecni (5000-6000 K).
Kdyz uz chces brat v uvahu casovou hodnotu penez, tak to aspon delej poradne. Zaprve nelze srovnavat s pujckou, kde prides o jistinu - protoze u zarivky po dane dobe o 'jistinu' neprijdes, po dobe, kdy se vrati, uz jen 'vydelava' po celou ocekavanou zivotnost. Zadruhe u takovych investic nelze zanedbavat kreditni riziko.Ano, půjčka po době kdy se mi vrátí, tedy za 5 let, nebo 2,5 roku mi ta půjčka taky už bude jen vydělávat. Ale máš pravdu ona se mi dokonce bude vracet i ta jistina, zatímco u žárovky nikoli. Což jen podporuje argument, že ty peníze půjčit je mnohem výhodnější, než investovat do nákupu nové žárovky. Zatímco úvěr může mít v podstatě nekonečnou životnost, tak pro žárovku ať již konvenční, halogen, nebo LED toto neplatí. A u žárovky nemůžu zanedbávat riziko přepětí v síti, úderu blesku, vykradení sklepa,...
No, ja to mam zejmena v mistnostech, kde se sviti tak 6 h denne (a ted v zime asi i dele), tam se to vrati za mene nez rok.hm, tak naokraj, nebylo by pro svícení 6 h denně (to asi nebude tak, že to na 15 s rozsvítíš a pak na 45 s zhasneš, a furt dokola, že) výhodnější použít zářivku?
Kdyz do toho rozpocitam naklady na mistnosti, kde se to nevyplati (chodba, zachod), nebo kde je navratnost delsi (kuchyn, koupelna), tak budu porad s navratnosti pod dva roky.to je asi jako říkat, že když si uřízneš jednu nohu, tak furt ještě můžeš skákat na té zbývající ... proč probůh rozpočítávat do zbytku baráku nějaké nesmyslné náklady v řádu tisíců na LED na záchod, když bych tam mohl mít 100 W klasiku za šest korun?
hm, tak naokraj, nebylo by pro svícení 6 h denně (to asi nebude tak, že to na 15 s rozsvítíš a pak na 45 s zhasneš, a furt dokola, že) výhodnější použít zářivku?Realne bych misto 18 W LED pouzil 36 W zarivky a navic cena elektronickeho predradniku k zarivkam (magneticky je fuj) taky neni zcela zanedbatelna, takze navratnost proti zarivkam by byla cca 4-5 let.
WTF? 36 W zářivka má prej 3100 lm, u té tvojí LED jsi psal 1730 lm, s tím téměř dvojnásobkem svítivosti počítáš abys mohl v argumentační nouzi tvrdit, že by se ti to nevyplatilo kvůli dvojnásobné spotřebě? - to snad ne ...hm, tak naokraj, nebylo by pro svícení 6 h denně (to asi nebude tak, že to na 15 s rozsvítíš a pak na 45 s zhasneš, a furt dokola, že) výhodnější použít zářivku?Realne bych misto 18 W LED pouzil 36 W zarivky
a navic cena elektronickeho predradniku k zarivkam (magneticky je fuj) taky neni zcela zanedbatelna, takze navratnost proti zarivkam by byla cca 4-5 let.no tak ... 1) já jsem teda původně nemyslel ani tak lineární zářivku jako spíš úsporku, kde je předřadník integrovaný a tedy v ceně, která je při stejné svítivosti o řád nižší než ty tvoje LED 2) pokud vezmeme tu lineární, tuhle jsme objednávali světlo do kuchyně, kompletní světlo tj. šasi, předřadník i trubici, a za nějakých 21 W, což pro mě(!) tak zhruba odpovídá té 100 W žárovce, se kterou jsme začli, si řekli asi 450 Kč, což je pořád míň než ta tvoje LEDka za 530 Kč (která by mi navíc nestačila) (!) mluvím o subjektivním dojmu v dané aplikaci a odmítám teď řešit světelné toky a podání barev atd. 3) a ty jednotlivé diody snad připojíš přímo na 230 V AC, anebo je to spíše tak, že taky potřebujou nějaký napěťový měnič, který není zadarmo, a tudíž by bylo fér s ním počítat stejně, jako počítáš s předřadníkem pro zářivky (resp. s tím předřadníkem nepočítat, pokud je v ceně svítidla anebo v ceně světelného zdroje)?
36 W zářivka má prej 3100 lm, u té tvojí LED jsi psal 1730 lmTa odkazovana je zarivka se specializovanym spektrem pro rust rostlin, standardni osvetlovaci zarivky s T8 zavitem se vyrabeji v 18 W variante s ~ 1200 lm a 36 W variante s ~ 2800 lm. Navic u zarivky musis pocitat s pouzitim vyssi svitivosti pro dosazeni stejneho svetelneho toku, protoze sviti do vsech smeru a tedy podstatna cast svetla pujde odrazem od stropu (nebo od svitidla). Delaji se i jine zarivky (treba 90 cm), ale pro je dost problem sehnat stropni svitidla, dominuji 60 cm, 120 cm a 150 cm T8 zarivky. (odpovida 18 W, 36 W a jeste vic W). I kdyz je pravda, ze mozna by sly sehnat vhodne T5 zarivky, na ne jsem moc nekoukal.
já jsem teda původně nemyslel ani tak lineární zářivku jako spíš úsporkuKompaktni zarivky maji typicky jeste horsi efektivitu nez linearni. Nevidel jsem lepsi nez 60 lm/W.
kde je předřadník integrovaný a tedy v ceně, která je při stejné svítivosti o řád nižší než ty tvoje LEDO rad nizsi? Co jsem kupoval kompaktni zarovku se srovnatelnou svitivosti jako ty 9 W, tak stala cca 150 Kc, to neni o rad nizsi, spis tak o pul radu (sqrt(10)).
mluvím o subjektivním dojmu v dané aplikaciPokud mluvis o subjektivnim dojmu, tak tezko muzes usoudit, ze by ta moje 9 W ti nestacila, kdyz jsi ji tam nevidel.
3) a ty jednotlivé diody snad připojíš přímo na 230 V AC, anebo je to spíše tak, že taky potřebujou nějaký napěťový měnič,Ty ceny jsou za cely LED svetelny zdroj, s integrovanym (ale vymenitelnym) zdrojem, napojeny na 230 V AC. Srovnavam tedy (svitidlo (sasi) a LED svetelny zdroj) s (svitidlo (sasi) + elektronicky predradnik + linearni zarivka).
Navic u zarivky musis pocitat s pouzitim vyssi svitivosti pro dosazeni stejneho svetelneho toku,Tady jsem popletl jmena velicin, ma byt "Navic u zarivky musis pocitat s pouzitim vyssim svetelnym tokem (v lm) pro dosazeni stejne svitivost (v kandelach, tedy lm/prostorovy uhel)".
ok, pardon, vzal jsem první odkaz z vyhledávače ...36 W zářivka má prej 3100 lm, u té tvojí LED jsi psal 1730 lmTa odkazovana je zarivka se specializovanym spektrem pro rust rostlin,
standardni osvetlovaci zarivky s T8 zavitem se vyrabeji v 18 W variante s ~ 1200 lm a 36 W variante s ~ 2800 lm.... což je tedy pořád o dost významně více než kolik počítáš s tou LEDkou
Navic u zarivky musis pocitat s pouzitim vyssi svitivosti pro dosazeni stejneho svetelneho toku, protoze sviti do vsech smeru a tedy podstatna cast svetla pujde odrazem od stropu (nebo od svitidla).to záleží na aplikaci, směrové světlo LEDky může být naopak nevýhodou; ztráty při odrazu od svítidla bych si tipoval, že budou minimální (selská úvaha, když se koukám na člověka a zároveň jeho odraz v zrcadle, tak mi ten odraz nepřijde o nic tmavší než originál)
Kompaktni zarivky maji typicky jeste horsi efektivitu nez linearni. Nevidel jsem lepsi nez 60 lm/W.tak to špatně koukáš, poněvadž tuhle jsem v Tescu na zkoušku koupil nějakou na které uvádí 23 W a 1450 lm, tj. asi 63 lm/W (jistě, je to lepší jen o kousíček, ale ... Tesco taky není špička vývoje) ale dobrá, počítejme těch 60, takže 1730/60 je nějakých cirka 29, hm ... takže rozdíl 11 W? rozdíl v pořizovací ceně je asi 1 kKč, to máme tuším 200 kWh, děleno 11 W to máme asi 18182 h, to je asi 758 dní, to je něco přes 2 roky trvalého svícení ... ovšem pozor, ono se počítá typicky 3 h denně, hm, tys psal o 6, to je 1/4 z 24 čili výsledek krát 4 ... cool, tak za 8 let se ti vrátí rozdíl pořizovací ceny, a to jen můžeš doufat, že to nebudeš muset co dva roky po uplynutí záruky měnit za nové každopádně dotaz "tak naokraj" byl tak nějak komplexní, se všemi výhodami a nevýhodami, včetně barevného podání, provedení a dostupnosti svítidel a tak vůbec, nejen o lumenech, a hlavně byl opravdu jen tak naokraj, že já bych aktuálně asi takový řešení preferoval
můžu já za to, že nakupuješ tak draho? - nějakých 860 lm odpovídá tak zhruba na 15 W úsporku, od 24 Kč ...kde je předřadník integrovaný a tedy v ceně, která je při stejné svítivosti o řád nižší než ty tvoje LEDO rad nizsi? Co jsem kupoval kompaktni zarovku se srovnatelnou svitivosti jako ty 9 W, tak stala cca 150 Kc, to neni o rad nizsi, spis tak o pul radu (sqrt(10)).
ditto ty těžko můžeš usoudit, že bys potřeboval 36 W trubici místo 18 W LED ... no tak když nic jiného, tak už jen tím světelným tokem, 1400 lm chceš nahrazovat 860?mluvím o subjektivním dojmu v dané aplikaciPokud mluvis o subjektivnim dojmu, tak tezko muzes usoudit, ze by ta moje 9 W ti nestacila, kdyz jsi ji tam nevidel.
ok, pokud se bavíme o celých svítidlech, tak jsme zas cenově jinde, sem měl zato, že se řeší jen světelné zdroje (aneb cena 530 za 9W LED "žárovku" odpovídá)3) a ty jednotlivé diody snad připojíš přímo na 230 V AC, anebo je to spíše tak, že taky potřebujou nějaký napěťový měnič,Ty ceny jsou za cely LED svetelny zdroj, s integrovanym (ale vymenitelnym) zdrojem, napojeny na 230 V AC. Srovnavam tedy (svitidlo (sasi) a LED svetelny zdroj) s (svitidlo (sasi) + elektronicky predradnik + linearni zarivka).
... což je tedy pořád o dost významně více než kolik počítáš s tou LEDkouJasne, ale alternativa je tam dat tu 18 W, ktera je zas o dost slabsi.
ztráty při odrazu od svítidla bych si tipoval, že budou minimální (selská úvaha, když se koukám na člověka a zároveň jeho odraz v zrcadle, tak mi ten odraz nepřijde o nic tmavší než originál)Pri nejakym paraboloidnim zrcadle mozna, zarivkova telesa, ktera jsem videl, byla vetsinou dost komplikovane a mely dost nezrcadlovych ploch. Ale je tezke odhadnout, jaky by mely vliv na vysledny svetelny tok.
cool, tak za 8 let se ti vrátí rozdíl pořizovací ceny, a to jen můžeš doufat, že to nebudeš muset co dva roky po uplynutí záruky měnit za novéTreba jiz odkazovane i4wifi dava na LED svetelne zdroje zaruku 5 let. Ty moje zas maji oddeleny elektricky zdroj a LEDky, takze pokud v nich odejde zdroj, je vymena ci oprava vyrazne jednodussi/levnejsi. Nehlede na to, ze ty LED maji nekolikrat delsi nominalni zivotnost nez kompaktni zarivky.
aždopádně dotaz "tak naokraj" byl tak nějak komplexní, se všemi výhodami a nevýhodami, včetně barevného podání, provedení a dostupnosti svítidel a tak vůbec, nejen o lumenech, a hlavně byl opravdu jen tak naokraj, že já bych aktuálně asi takový řešení preferovalSamozrejme, ekonomicky rozdil LED / zarivky je dost maly, je to spis zalezitost dalsich subjektivnich preferenci. Kazdopadne kompaktni zarivky bych urcite nevolit, davaji smysl tak akorat kvuli stavajicim svitidlum, v novych instalacich jsou IMHO obecne vyhodnejsi linearni zarivky.
ok, pokud se bavíme o celých svítidlech, tak jsme zas cenově jinde, sem měl zato, že se řeší jen světelné zdroje (aneb cena 530 za 9W LED "žárovku" odpovídá)Svitidlo (sasi, bez predradniku) je v obou pripadech stejne, takze ho neuvazuju a bavim se jen o svetelnym zdroji a potrebne elektronice pro pripojeni na 230 V AC.
Nehlede na to, ze ty LED maji nekolikrat delsi nominalni zivotnost nez kompaktni zarivky.ach ano, já zapomněl, to je ta úžasná technologie s prakticky neomezenou životností ... a proto neustále potkávám auta, kterým půlka diod ve světle nesvítí, když se kouknu do náhodné výlohy osvětlené LED pásky, tak tam najdu alespoň tři nesvítící diody, atd.
ono taky totiž v původních materiálech EU bylo něco o tom, že 100 W klasika je asi 1400 lm, zatímco dneska se naprosto běžně lze potkat s tvrzením, že je to něco okolo 1200 lmV EU plati doporuceni jak co merit u LED modulu (IEC/PAS 62717 a IEC/PAS 62722, shrnuto zde), ale ja jsem nikdy nebyl schopen dostat od vyrobcu relevantni udaje. Regulacni urad v USA udaval pred lety ekvivalent 100W zarovky cca 1700lm a pak to slo dolu, nevim proc. Mezi LED-kami jsou dnes velke rozdily, stavel jsem si regulovane podsvetleni pro mikroskop a tak jsem srovnaval parametry. Zajimava mereni jsou treba zde a novejsi zde. Smula je v tom, ze za stejnou cenu LED zarovek muzete dostat typ postaveny na mizernych LED-kach, tak spickovych, pravidlo drazsi-lepsi absolutne neplati. Jestli doma resite osvetleni, vyplati se nahlednout zde.
Regulacni urad v USA udaval pred lety ekvivalent 100W zarovky cca 1700lm a pak to slo dolu, nevim proc.míchat do toho USA je ovšem ošidné, neb mají jiné napětí v síti, stejně výkonná žárovka potřebuje dvojnásobný proud a nějako se to žhaví jinak
to je asi jako říkat, že když si uřízneš jednu nohu, tak furt ještě můžeš skákat na té zbývající ... proč probůh rozpočítávat do zbytku baráku nějaké nesmyslné náklady v řádu tisíců na LED na záchod, když bych tam mohl mít 100 W klasiku za šest korun?1. Esteticke duvody mit konzistentne resene osvetleni (vcetne srovnatelne barevne teploty) v celem byte. A 2800 K svetlo by me vubec neladilo k modrym obkladum ;–). 2. Pouziti zarovek by si vynutilo pouzit jina osvetlovacich telesa a jejich vyber by me, jak se znam, zabral tolik casu, ze by to smazalo vetsinu uspory.
1. Esteticke duvody mit konzistentne resene osvetleni (vcetne srovnatelne barevne teploty) v celem byte. A 2800 K svetlo by me vubec neladilo k modrym obkladum ;–). 2. Pouziti zarovek by si vynutilo pouzit jina osvetlovacich telesa a jejich vyber by me, jak se znam, zabral tolik casu, ze by to smazalo vetsinu uspory.budiž, to je pochopitelné, pokud toto jsou pro tebe důležitá kriteria, vol si podle nich co chceš - ale do diskuse, jestli se to vyplatí finančně a jak kvalitní je to náhrada po technické stránce (odolnost v nepříznivém prostředí, odolnost vůči častému spínání a rychlost náběhu, světelný tok, podání barev ...) tyto argumenty nepatří ... o výběru svítidel mi ani nemluv, teď jsme řešili koupelnu, studio(*) nám tam tlačilo 12 V rozvod, a když jsem tu píčovinu odmítnul, tak skončili, že na 230 V nic neumí a že to si musím s elektrikářem dohodnout sám, WTF, tak co to melou o "realizaci na klíč", když mi nejsou schopný zařídit takovou triviální věc ... no, takže jsem pracně našel nějaký reflektory s dostatečně širokým úhlem na E27 (v E14 ani GU10 to nebylo o nic lepší), načež mě elektrikář mile sdělil, že mají montážní výšku 18 cm a že už je tam danej sádrokarton do kterýho se vejde max 14,5 ... super, takže další večer s Googlem a skončilo to na dvakrát tak drahejch (jestli by nebylo levnější nechat předělat ten strop ...) downlightech, co maj sice teoreticky 11 cm, jenže tam nešly procpat, takže se dělaly větší díry, který se budou zase zapravovat, no, Pat a Mat hadr :-/ (jinak naokraj, jsou tam čtyři, udělali jsme to po samostatně spínanejch párech, do dvou LEDky na rychlé posvícení když si jdu umejt ruce apod., a do dvou úsporky na delší svícení když je potřeba víc světla; vzhledem k tomu, že do každýho svítidla jdou dvě žárovky, tzn. čtyři na pár, tak tam stačily slabší, k čemuž jsme akorát využili akci v LIDLu kde nějaký okolo 250 lm prodávali levnějš než co jsem našel na netu
Ja jsem nedavno kupoval 9 W 860 lm LED svetla za cca 530 Kc a 18 W 1730 lm za cca 1200 Kc. Prvni odpovida zhruba 70W zarovce, druhe zhruba 130W zarovce.no, takže potvrzuješ předřečníkova slova o tom, že je to v řádu tisíců - a to řešíš jen tu svítivost (resp. světelný tok) a ne barvy ... tak trošku v tom případě nechápu, co jsi vlastně chtěl říct?
Pokud puvodni dotaz znel na 100 W zarovku,původní dotaz ovšem explicitně psal o "příjemné barvě" což se tady vůbec neřeší ... co tou "příjemnou" myslel předřečník nemohu sloužit, za sebe ale říkám, že má zkušenost je taková, že pro "příjemné" osvětlení potřebuju u zářivek/LED asi tak 1,5 až dvojnásobek světelného toku než jsem měl se žárovkou (viz výše zmínka o 21 W světle na linku), přičemž je mi mnohem příjemnější mít svítidlo na více zdrojů a nakombinovat různé typy (různých výrobců), zatímco žárovka mi stačila jedna
tak aproximaci techto cen by by vychazela na cca 850 Kc, coz je v radu stovek (i kdyz v horni casti), ne v radu tisicu (coz jsou cisla jako 2345 nebo 7890).vývoj cen ovšem není lineární vzhledem ke světelnému toku; s přihlédnutím k výše uvedenému o "příjemnosti" bych poznamenal, že jak číslo 1200, tak číslo 2*530=1060, jsou v řádu tisíců, byť v dolní části
původní dotaz ovšem explicitně psal o "příjemné barvě" což se tady vůbec neřeší ... co tou "příjemnou" myslel předřečník nemohu sloužit,Predrecnik akceptoval, ze povazuje svetlo z vyssi svetelnou teplotou za 'kvalitnejsi', viz: viz.
... no ale vraťme se na začátek, narvu tu LED trubici do svítidla, kde jsem měl klasickou 100 W žárovku?Puvodni dotaz (viz) nemluvil o nahrade stavajici a tedy nepozadoval kompatibilitu se stejnym svitidlem.
Pripocitej elektronicky predradnik (~ 200 Kc)viz výše, měli bychom si ujasnit, zda se bavíme o celých svítidlech nebo jen o zdrojích ... odkázal jsi jen trubici, tak počítám taky jen trubici
a dalsi dve zarivky (~ 10000 hodin zivotnost),omyl, 20000 h, takže možná jednu další ... pravda, moje chybka, že jsem si nevšiml, že 25 k > 20 k
Kazdopadne zarivky tu neresim, puvodni dotaz se ptal na zarovku.vlákno bylo o tom, jak jsou LED "úžasně levné", takže navazuju, že nejsou ani ve srovnání s jinými zdroji, natožpak s tou žárovkou za 6 Kč ...
viz výše, pokud se bavíme o ceně, nákup nového svítidla mi to ještě prodraží ...... no ale vraťme se na začátek, narvu tu LED trubici do svítidla, kde jsem měl klasickou 100 W žárovku?Puvodni dotaz (viz) nemluvil o nahrade stavajici a tedy nepozadoval kompatibilitu se stejnym svitidlem.
měli bychom si ujasnit, zda se bavíme o celých svítidlech nebo jen o zdrojích ... odkázal jsi jen trubici, tak počítám taky jen trubiciBavime se o svetelnem zdroji + potrebne elektronice pro pripojeni na 230 V AC. Ta LED trubice se pripojuje primo na 230 V AC, zarivkova trubice potrebuje jeste predradnik.
omyl, 20000 h, takže možná jednu dalšíA ta z prvniho odkazu zase jen 6000 h.
viz výše, pokud se bavíme o ceně, nákup nového svítidla mi to ještě prodraží ...Nicmene puvodni dotaz neimplikoval, ze stavajici svitidlo na zarovky mam - muze jit napr. o rozhodovani pri novostavbe.
... který je obvykle součástí svítidla a naopak u těch LED trubic radí, jak jej vyřadit přičemž cena svítidla má se skutečnými výrobními náklady (a tedy i cenou předřadníku) jen pramálo společného každopádně viz výše, jde o nefér srovnání (kdy příslušnou elektroniku jednou platím v ceně zdroje a jednou v ceně svítidla, takže pokud se bavím o iniciální instalaci, je to nefér vůči zářivce připočítávat cenu předřadníku samého o sobě, když tento si z ceny svítidla neodečtu, a naopak pokud se bavíme o výměně, je to nefér vůči LED, jestliže trubice si elektroniku nese v sobě)měli bychom si ujasnit, zda se bavíme o celých svítidlech nebo jen o zdrojích ... odkázal jsi jen trubici, tak počítám taky jen trubiciBavime se o svetelnem zdroji + potrebne elektronice pro pripojeni na 230 V AC. Ta LED trubice se pripojuje primo na 230 V AC, zarivkova trubice potrebuje jeste predradnik.
to sice ano, ale řekl jsem jasně, že počítám s druhouomyl, 20000 h, takže možná jednu dalšíhttps://tcms.engineering.redhat.com/run/47828/#caserun_1627887 A ta z prvniho odkazu zase jen 6000 h.
původní dotaz chápu obecně; vzhledem k tomu, že jsme si probrali prakticky již všechny možnosti, tak to myslím s klidem můžeme uzavřít s tím, že v aplikaci, kde je třeba hodně světla (> 2000 lm), se LED vyplatí jen u novostavby, kde je třeba počítat pořizovací cenu svítidla tak jako tak, a to do svítidla kde se svítí 6 h denně a majiteli návratnost v řádu 4-8 let přijde jako fajn, neb se spoléhá, že se mu to po 2 (5) letech záruky neposereviz výše, pokud se bavíme o ceně, nákup nového svítidla mi to ještě prodraží ...Nicmene puvodni dotaz neimplikoval, ze stavajici svitidlo na zarovky mam - muze jit napr. o rozhodovani pri novostavbe.
A co když mě nezajímá teplota, ale spojitost spektra?V tom případě jsou LED i zářivky k prdu. Jediným řešením je kvalitní halogen, takže zase žárovka, jen trochu lepší a složitější (HID v domácích svítidlech asi používá fakt jen málokdo ... i když má to svoje kouzlo).
Aha, ty LED světla co vyrábíme asi neexistují :DA co když mě nezajímá teplota, ale spojitost spektra? bez odpovědi? - ok, takže "neexistují"
(Přiznávám, to je celé nové MADE IN CZECH REPUBLIC světlo. Ale relativní ekvivalent ke 100W žárovce je 10W LED a ty už se vyrábějí.)dík za upozornění, že si máme dát vaši firmu na blacklist - tedy aspoň ti, co nechtějí podporovat šmejdy jako jsi ty, co by s radostí zakazovali jiným, zatímco když se jim na něco sáhne, tak vyskakujou jak čertík na pérku, trolujou, mlžej i nepokrytě lžou
A co když mě nezajímá teplota, ale spojitost spektra?To me pripomina ty diskuse Linux vs. Windows, kde kazdy uzivatel Windows nutne potrebuje profesionalni Adobe Photoshop ...
Aha, ty LED světla co vyrábíme asi neexistujíTak to jsem čekal, že máš finanční zájem na tom zakázat lidem levná svítidla, aby si od tebe museli koupit něco, co se v mnoha případech nikdy nemůže vyplatit.
Jo a k tomu "virtuálnímu problému": Bez komentáře...Tohle ani nedává smysl, když jediné co v komentáři napíšeš je, že to nekomentuješ.
Nemáte pravdu v tom, že klasické žárovky jsou "kvalita". Nejsou, pokud chcete kvalitu a hodláte si ya í i připlatit, pak moderní zdroje jsou jediná varianta.Doporuč:
Zapoměl jsem dodat, že ty počítačové zdroje mají kapacitní charakter, tj. posouvají fázi na druhou stranu.No vidíš, tak se ti to doma celkem vyrovná! Připoj to všechno na jednu fázi a máš kompenzováno :). Pepó, chci pustit mixér… počkej, zapnu notebook…
ale jak mam porovnat svym domacim wattmetrem neco co jsem jeste nekoupil? a teprve se rozhoduju, co si koupim?Od toho jsou recenze. Ještě před pár lety se v nich spotřebou nikdo nezabýval. Dneska je měření spotřeby (nejenom u PC) prakticky běžné.
dale - ty levne domaci wattmetry obvykle nedokazou merit indukcni zateze. navic obchodnici bezne pisou neuplne nebo spatne udaje.To je možná pravda (můj ukazuje i fázový posuv), ale pro hrubé porovnání to i tak laikovi stačí. A správnost údajů v recenzích, na štítcích, datasheetech ... ? Důvěřuj a prověřuj. Obchodníci vždycky zboží přiklášlují a vždycky si způsob najdou. Potud nemám nic proti normám typu "chceš-li na zboží dávat cedulku garantující kvalitu, musíš splnit tuhle sadu požadavků" - viz. certifikace napájecích zdrojů. Ale to je volitelná záležitost, kterou nikdo nenařizuje. Já jako zákazník si sám vyberu, jestli chci zboží s certifikací, nebo raději koupím levnější skoro (stejně) tak dobré (občas i identické), kde mi vlastnosti nikdo nezaručí.
Vsechny zdroje jsou omezene. Svoboda jednoho konci tam, kde zacina svoboda druheho.Lol. Se mi líbí jak prohlásíš něco takového a v druhé větě chceš všechny omezit v tom za co smí utrácet a za co ne.
To jsou taková vágní prohlášení, krátká heslíčka pro jednodušší lidi. "Všechny zdroje jsou omezené" -- stejně jako existence života na Zemi. Jak zezdola, tak seshora (hranicí budiž třeba omezenost vodíku ve Slunci, časový horizont kolem 4-5 mld let; i když expandující Slunce nepohltí Zemi, stejně se oceány vypaří atd.).
Žádná etapa v lidské historii se nepotýkala s nedostatkem zdrojů, aby z toho vyplynuly zásadní omezení pro vývoj druhu a společnosti (důkazem toho, experimentálním důkazem, jsme teď my -- jsme tady a daleko vyspělejší s daleko vyspělejšími zdroji, ani konečný počet kamení v době kamenné nezamezil dalšímu vývoji). Jde pouze o využití zdrojů, inteligenci a vývojový stupeň společnosti. Zdrojů (a budeme mít) stále dost.
Ropný zlom měl přijít už několikrát před 50 a 40 lety, pak před 30 a stále dokola. Ropy je dost (což jde vidět na ceně, na hodnotách firem apod.). Dost je i uhlí a dalších surovin (mimochodem zkuste si najít zásoby těchto dvou surovin + plynu na našem území, zásoby, které netěžíme, budete hodně překvapen). Ale hlavně, a o co mi jde, dostatek je uranu i thoria (střídmé odhady mluví o tom, že v jednotlivých lokalitách -- daných zemích -- thorium představuje zdroj bezpečné energie na min. 3.500-4.500 let). Výstavba klasických jaderných elektráren ke konci 20. století skončila jen proto, protože byly pokryty všechny energetické potřeby, to jen na okraj. A jestliže mi thorium vydrží na několik tisíc let, nemám žádné obavy, že během té doby fyzici nepřijdou na to, jak zkrotit termonukleární fúzi. Pak se stačí podívat na E = mc^2 a jít v klidu spát.
Ad to, kde končí moje svoboda. Nikdy jsem nepochopil, co tenhle slogan má znamenat. Vždyť právě, pokud za ním člověk stojí, je to regulátor, kdo svými činy omezuje svobodu mou. Já svou svobodou (pohybu, obchodu, názoru...) nikoho nemůžu reálně omezit na jeho svobodě.
A) vypnu ručně [opravdu nemusíte jezdit do jiného města], B) koupím si takový, který má spotřebu nižší [mám výběr]. C) specifický přístroj s vyšší spotřebou může někomu vyhovovat kvůli parametrům, má tedy svobodnou volbu si ho pořídit.Jo, to jsem si mistře myslel taky, když jsem ho kupoval. (nebo router). Ale hovno hovno, slavný soude. Z papírů většinou ani nezjistíš, kolik ta věc v standby žere! Občas se tam udává napětí/proud napájecího adaptéru. A že by se nějak borci předháněli v tom, kdo standby odběr srazí, to tedy hahahahaha. V eshopech pak na ten údaj nenarazíte už vůbec. Když je někdo nedá do latě regulací, tak se na to vyserou, tak je to.
Nikdo nemá právo mi říkat, co je pro mě dobré, co není, co používat mám a co používat nemám.Moje řeč rád bych vyráběl prodlužovací kabely za použítí zvonkového drátu, ale nějaký blb rozhodl že musím splňovat určité parametry co se proudové hustoty a kvality izolace týče a tak mám smůlu. Pokud ve smlouvě jasně uvedu že použití mé prodlužovací šnůry může způsobit požár případně smrtelný úraz ( samozřejmě ve všeobecných podmínkách na straně 658 dole a malým písmem ), tak nevidím důvod proč je neprodávat konec konců každý svého štěstí strůjce.
V podstate som za to, aby bol nejaký limit na spotrebu GPU, … nech kritériom sú watyKdyž si doma namotám pár cívek a udělám motor, tak si můžu vyplýtvat kolik elektřiny chci resp. kolik si jí zaplatím. Pokud ti jde o ekologii, je to totéž, jako u těch žárovek – k zátěži pro životní prostředí dochází při výrobě, nikoli při spotřebě. Je úplně jedno, jak tu energii vyplácáš, jestli si svítíš žárovkou, hraješ 3D hry nebo třeba točíš motorem či ohříváš vodu. Nemá smysl postihovat konkrétní způsoby využití energie. Pokud cítíš nutkavou potřebu nějak regulovat, žádej o zvýšení daní na elektřinu – ale pro všechny stejných daní, protože ekologická zátěž jedné KWh je stejná bez ohledu na to, v jakém spotřebiči se využila. To jen nějaký (euro)bolševik zase neměl co dělat a potřeboval obhájit existenci svého úřadu.
To jen nějaký (euro)bolševik zase neměl co dělat a potřeboval obhájit existenci svého úřadu.Taky mám ten pocit. Spotřeba mne zajímá, ale chci údaj ve Wattech za různých situacích (v klidu, v zátěži ...) a zároveň chci znát výkon ... nezbývá než pátrat po recenzích a měřeních. Pitomá nálepka mi stejně nepomůže. Počínaje tím, že výkon čehokoli v počítači závisí na mnoha parametrech a spoustu z nich vytržených ze souvislostí lze použít ke zmatení zákazníka. A chci-li výkonné PC (ať CPU, GPU, cokoli), tak mne spotřeba zajímá taky, ale spíš jen do té míry, jestli nebude problém s chlazením (uchladí se? nebude příliš hlučné? ...). Ani v tom mi pitomá nálepka nepomůže. Když budu vybírat notebook, zajímá mne mimo jiné výdrž na baterie ... pomůže mi nálepka schválená úředníkem? Ejhle, nepomůže. Víc mi pomůže recence, nebo pravdivé údaje od výrobce (kéž by se na ně dalo spolehnout). ... Takže nějaký úředníček odprezentoval grafy, zamával ukazovátkem u flipchartu a jiní pitomci mu v tom pomáhají ... fakt super.
Když budu vybírat notebook, zajímá mne mimo jiné výdrž na baterie ... pomůže mi nálepka schválená úředníkem?Pokud ta nálepka bude obsahovat údaje naměřené podle jednotné metodiky, tak ti řekne poměrně hodně - viz takové spacáky, kde můžeš přímo srovnávat udávané teploty mezi různými výrobci právě díky těm úředníčkům z hnusné EU. :P Totéž ledničky a jejich energetické třídy atd atp.
viz takové spacáky, kde můžeš přímo srovnávat udávané teploty mezi různými výrobci právě díky těm úředníčkům z hnusné EU. :PFakt? A můžete mi říct, kdy že to ta EU nařídila? Protože u spacáků prodávaných v našich obchodech se tyto hodnoty udávají minimálně od začátku devadesátých let. Poprvé jsem si za svoje spacák kupoval v roce 1992 a vybíral jsem samozřejmě i podle udávané teploty, pro kterou byl spací pytel určen. Tuto informaci měly uvedeny všechny spacáky, o které jsem se tehdy zajímal.
Totéž ledničky a jejich energetické třídy atd atp.ledničku se zrovna chystáme koupit, takže ti můžu zodpovědně říct, že nějaká "energetická třída" je úplně nahovno jediný výsledek je, že výrobci optimalizují na metodiku, kterou se měří, což je třeba u těch spacáků v pohodě, ale jinde už tak moc ne, zkus si třebas pogooglit něco na téma NCAP a reálné bezpečnosti aut jinak je úplně super na žárovce vidět, že má nějakou třídu B, protože má příkon X wattů, a na druhý že má třídu C, protože má Y wattů, přičemž X < Y, ale že účinnosti jsou někde jinde, a ty s příkonem X si musím koupit tři, abych viděl to co při tý s příkonem Y, a že v důsledku prodělám, to už se nějak neřeší ...
ale diskuze vyse tak trochu dokazuje, ze vetsina lidi tady je zmanipulovatelna uplne stejne...ne-li vic. staci napsat EU a hned je vsechno jasny, nakonec na idnesu a lidovkach je to v tucnejch titulkach denodenne. zjistis si o co se vlastne jedna a rozhodnout se na zaklade rozumu a informaci neni treba...Tomu se říká zkušenost :) Regulačních opatření EU týkajících se spotřeby jsem viděl už spoustu, ale smysl nedávalo ani jedno. Tak proč bych měl předpokládat, že najednou nějaké smysl dávat bude, když je vydává stále tatáž samozvaná sebranka?
To je zase míchání nesouvisejících věcí. A jak souvisí naše elektřina s Íránem, resp. ropou obecně? BTW, co se týče surovin v ČR, pár údajů níže (uvádím bilanční i nebilanční zásoby).
Přimyslete si k tomu zásoby těchto surovin ve spřízněných okolních zemích. (Zásoby thoria neznám, nicméně v Zemi je ho třikrát více než uranu.)
v prvom rade chcem povedat ze v jednom maju pravdu a to spotreba nie je normalne aby pocitace vyzadovali 750W napajacie zdrojePokud mi někdo poradí přístroj, který bude mít podobný výpočetní výkon na celočíselnou aritmetiku jako GPGPU cluster, a nebude potřebovat dedikovanou jadernou elektrárnu jako GPGPU cluster :), budu moc rád. Jinak můj desktop má 10 W počítač a 40 W monitor. Apropo, co se vedle zdrojů zaměřit v osvětě na eurocín a elektrolytické kondenzátory? Možná by se ušetřilo na nutnosti koupit nové zařízení víc, než co se ušetří na elektřině.
Dokonce se domnívám (ale to je jen pracovní hypotéza), že každý člověk má odpor k lidem, co se mu snaží škodit.Tahle diskuze mimo jiné naznačuje, že tomu tak není.