Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
V diskusním listu LKML (Linux Kernel Mailing List) byl včera představen nový souborový systém speciálně navržený pro zařízení s NAND flash pamětí. Souborový systém F2FS (Flash-Friendly File System) byl vyvinut společností Samsung. Jaegeuk Kim poslal za společnost Samsung do LKML nejenom představení nového souborového systému, ale samozřejmě také dokumentaci a příslušné patche. Greg Kroah-Hartman pochválil F2FS na Google+. F2FS bude skvělý pro zařízení s Androidem. Diskuse také na serveru Slashdot.
Tiskni
Sdílej:
Jenže na SD nebo USB nemáš přístup k NAND.Ano. Tam je controller mezi NAND a FS, ktery v podstate vsechny vyhody F2FS odstini. Tenhle FS miri o level nize, nez se pohybuje 99% uzivatelu PC.
stačí nasadit libovolný souborový systém, který není optimalizován na rotační média a který umí trim.Presne tak, staci trim.
pracuje i nad blokovým zařízením. Takže bude i pro SSD.Fajn. Jenze FTL, wear leveling a cele mapovani je u SSD provadeno internim controllerem, tutiz tohle nema zadny benefit. NAND flash v praxi pouzivam, vim co tam jsou za problemy.
Obávám se, že zaměňujete příčinu a následek.
Podle mě souborové systémy pro velké paměti nejsou, protože všechny velké paměti se prodávají s řadičem, a tak je nikdo nevyvíjí.
Důkaz, že není problém je vytvořit, je právě YAFFS a ostatní systémy. Ty vznikly ještě před existencí velkých pamětí, protože tehdy existovaly jen malé paměti a ty se neprodávaly lidem, ale montovaly se do zařízení, kde se Windows téměř nevyskytují.
Naopak když se začaly vyrábět velké externí paměti, tak kvůli rozšíření Windows bylo jasné, že nic jiného než VFAT nebo NTFS nepřipadá v úvahu. Ostatně výrobcům pamětí nutnost řadiče přišla vhod, protože to je to jediné, čím si mohou konkurovat (protože skutečné nandové pole vyrábí jen pár firem), a je to jedna z mála možností, jak vytvořit nové proprietární duševní vlastnictví na čem postavit firmu.
Nakonec někdo tu již psal, že standard pro Secure Digital vyžaduje VFAT. Stále vám připadá, že ten zlý jsou linuxoví vývojáři?
Optimalizace ve file systému, jak pracovat s blokem, který má 1M a omezený počet zápisů by byla zcela jiná. Teď tu optimalizaci se snaží řešit řadiče v flash discích, ale díky tomu, že mají vždy jen velmi lokální informaci, tak to sice funguje, a v porovnám s disky rychle, ale kolik potenciálu těch flash disku to nechá nevyužité.Kolik je toho nevyužitého potenciálu v situaci, kdy zapisovací blok je zlomečkem bloku mazacího, a řadič má díky TRIM docela dobrou představu o tom, kdy má se zapisovacími bloky hrát škatule a nebo kdy je má nechat na místě?