NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Do Fedory 12, využívající kernel 2.6.31, byl backportován DRM kód z jádra 2.6.32 pro kernel mode-setting and 3D podporu na kartách ATI R600/700. Fedora se tak stává distribucí s funkčními open source 3D ovladači pro Radeony. Podle testů na Phoronixu není 3D akcelarace bez chyby, zejména ve hrách se objevují vady zobrazení, ale třeba Compiz již běhá bez problémů.
Tiskni
Sdílej:
Spíš by se dost velká část kernel API změnila na ABI se vší tou byrokracií.Co furt máte všichni s tím ABI? Nějaký nesplněný dětský sen? Základním stavebním kamenem v otevřeném světě je možnost zkompilovat.
Modul z jednoho jádra by nešel s druhýmNo a to by vadilo jako komu? Kompilace je základním stavebním kamenem.
protože API se mění jak na běžícím pásu.To není důvod proč nejdou spustit. Tím je vnitřní ochrana zvaná vermagic, která lze vyřadit z provozu a pak s trochou štěstí, pokud sedí adresy symbolů spustit jde. Jinak že by se zrovna toto měnilo jako na běžícím páse mi nepřijde. Ale to je snad úplně jedno, ne? Když je dostupná zdroják.
To by bylo trochu k ničemu.Proč by to bylo k ničemu?
proč nejdou skompilovat moduly určené pro jiný (starší,novější) kernel.Protože je ten kernel v bordelu a API je stabilní asi stejně jako jaderná elektrárna Černobyl šestadvacátýho dubna '86.
no, jak se to vezme, zase by museli udržovat kompatibilitu s hromadou jader, což nepřispívá stabilitěZas tak brutálně ne. Stačilo by jako libswscale. Vnitřní API stejně všechny mají a aspoň se o něm bude vědět když se do něj furt bude rýpat.
Ale veverky. Jádro má vlákna a když sletí ovladač a nepoškodí něco zásadního, tak se uživatel může dočkat tak max. Oopsu.No právě. Co mám zkušenost, tak Ooopsů vidím minimum, většinou vidím kernel panic protože Null pointer assignment. Jádro je už tak velký (dávno pryč jsou ty doby, kdy se vešlo na disketu) že jeho správa začíná být problematická. Všechny ovladače i moduly mají přístup do kernel space, takže stačí jediná chybička a všechno letí do kopru. U Microsoftu si to už uvědomili a sedmičky už mají ovladače v userspace. Jestli si to v Linuxu neuvědomíme taky, tak do pár let už žádnýho Linuxu nebude protože tahle strategie skrátna není dlouhodobě udržitelná. Už aby konečně pohli s GNU/Hurd....
Už aby konečně pohli s GNU/Hurd....Nestras. Wine 1.0 mame, DNF nebude... posledni jistota a Ty nam ji chces sebrat?
Co mám zkušenost, tak Ooopsů vidím minimumTak to já Panic neviděl ani nepamatuju. Sem tam sletí ovladač, zacyklí se jaderné vlákno, ale jádro samotné drží.
dávno pryč jsou ty doby, kdy se vešlo na disketuCo? Jádro se dí dostat na 512kb FLASku u AVR32 i s programama. To je jen na člověku co si do něj všechno zakompiluje. A možná by to šlo i míň.
Všechny ovladače i moduly mají přístup do kernel space, takže stačí jediná chybička a všechno letí do kopru. U Microsoftu si to už uvědomili a sedmičky už mají ovladače v userspace.To je snad vtip. V době mikrokernelů se hailovalo na Widlema a jak je to suprově rychlé a kdesicosi(o tom, že GNU/Hurd kdesi smrdí už jakou dobu radši ani nemluvím) a teď kdy se to konečně podařilo dovést do alespoň trochu stabilního stavu se na to zase nadává? Jinak Windows 7 určitě nemá všechny ovladače v user-space. Je to asi jako na Linuxu unified userspace <-> kernelspace connector, který některé ovladače využívají. Microsoftí systém, který by to tak měl mít bude až Singularity(o tom jak jsem četl, jak zas Microsoft vymyslel přelomovou myšlenku radši mlčím), ale to už radši snad i ten GNU/Hurd.
Jestli si to v Linuxu neuvědomíme taky, tak do pár let už žádnýho Linuxu nebude protože tahle strategie skrátna není dlouhodobě udržitelná.To je fakt něco. To lidi vždycky chtějí přesný opak toho co se udělá už jen tak z principu?
Už aby konečně pohli s GNU/Hurd...S čím na něm mají hýbat? Kdo chce použít už normálně používá. Včetně mě.
mode-setting and 3D podporu