Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Vyšla Fedora 17. Novinek je celá spousta, jmenujme například podporu ext4 pro souborové systémy větší než 16 TB, dynamickou konfiguraci firewallu přes firewalld, možnost bondingu rozhraní v NetworkManageru nebo infrastrukturu pro multitouch. Hlavním prostředím je GNOME 3.4.
Tiskni
Sdílej:
yum nesnasim uz od doby kdy sem fedoru vyzkousel poprveJá si ho zas nemůžu vynachválit.
je pomalý a jeho solver je celkem hloupýnašlo by se toho víc:
yum --skip-broken update
nebo distro-sync
při aktualizaci ze starších verzí)yum clean expire-cache && yum makecache
je na pomalé lajně neskutečný opruz, i když se v repu změní jedno písmenko, stahuje se 10 MB dat.neumí slušně pracovat s reverzníma závislostma (když chci odinstalovat A, který si při instalaci dotáhl B a C, zůstanou mi B a C v systému, zbytečně).Umí. Stačí si doinstalovat plugin remove-with-leaves.
[pavel@centos6 ~]$ sudo yum remove yum Loaded plugins: fastestmirror, priorities, refresh-packagekit, security Setting up Remove Process Resolving Dependencies --> Running transaction check ---> Package yum.noarch 0:3.2.29-22.el6.centos.2 will be erased --> Processing Dependency: yum for package: 1:anaconda-yum-plugins-1.0-5.1.el6.noarch --> Processing Dependency: yum >= 3.0 for package: yum-plugin-priorities-1.1.30-10.el6.noarch --> Processing Dependency: yum >= 3.2.23 for package: yumex-3.0.4-2.el6.noarchNicméně, horší než Yumex a yum je snad už jen PackageKit
nerozlišuje balíky nainstalované explicitně nebo automaticky (i když to jde spíš k RPM)To už není pravda. Už nějakou dobu si tuto informaci ukládá v yumdb.
neumí slušně pracovat s reverzníma závislostma (když chci odinstalovat A, který si při instalaci dotáhl B a C, zůstanou mi B a C v systému, zbytečně).Lze zapnout
clean_requirements_on_remove=yes
v yum.conf. Využívá to právě ty informace z yumdb.
Tak jsem si rikal, ze aktualizuju F16 pomoci preupgrade, inu pustil jsem stahlo se, objevila se polozka v grubu2 a chvile napeti... grub2 prohlasil file not found
Jal jsem se tedy zjistovat, co se stalo, doplnil jsem v bootline cesty k jadru a k initrd, stage2 a kickstart filu a neco uz se zacalo dit.
Nebudu dal natahovat dracut prohlasil, ze /dev/root neexistuje a na tom jsem skoncil. Tento bug by to mel byt: https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=806966
Ach jo
Já anacondě ani preupgrade nedůvěřuju. Upgraduju yumem,+1 smutné je, že je to zároveň nejmíň podporovaná metoda, po Anacondě a preupgrade ...
preupgrade - bez problémů.
Nevíte někdo jak vypnout funkci na klávese F10? To je jediné co mě celkem točí - nemůžu teď vypnout mc :D