OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Francouzská Ústavní rada zamítla kontroverzní zákon o odpojování uživatelů od internetu na základě podezření z nelegálního stahování hudby či filmů. Podle Rady zákon porušuje základní lidská práva a ignoruje presumpci neviny. Proti jejímu rozhodnutí se již nelze odvolat.
Tiskni
Sdílej:
Aaaaaaaleba - tak predsalen sa medzi zabozrutmi najdu aj rozumny ludia co pouzivaju svoju inteligenciu na pravo a spravodlivost a nie na honbu za ziskom. Musim im takto virtualne zatlieskat.
> Já nechápu, jak se to mohlo dostat tak daleko.
francouzi maji osklivy zvyk nejdriv zakon zkusit a zrusit ho az kdyz lidi zacnou rvat - vyjdou do ulic a zapali par aut :) asi to souvisi s vasni francouzu stavkovat a demonstrovat... neni to uplne idealni zpusob, ale casto to funguje lip nez u nas .-)
V kontexte mas pravdu, ale:
1.) vsetci bliakali, ze odpojovanie od internetu nie je porusovanie zakladnych ludskych prav - lebo to tam medzi ne proste nepatri - a tesi ma, ze niekdo vydal nalez, ze patri.
2.) Ja velmi dobre viem, ze ustava je len "vymysel" nejakej vacsiny posrancov a ze (technicky) nie je problem hocico v nej zmenit - ale chcel by som vydiet tie vzbury keby tam napriklad vyslovne obmedzili zakladne ludske prava. Aj ked su to zasrany pritepleny zabozruti - mam taky velmi silny dojem, ze ten lud je ovela akcnejsi ako mi cechoslovaci ktory vieme "bojovat" tak maximalne v krcme s borovickou v ruke. Proste psi bresu a karavana ide dalej.
"Aj ked su to zasrany pritepleny zabozruti"
Slotovolic ?
Ani nahodou (to si vyprosim - lebo pre mna to je jedna z najvacsich urazok) - ver tomu, ze slotu neznasam este viac ako vsetci madari dokopy (a nie - nie som madar - a jedine madarske slovo ktore poznam je bazmek) ale robim pre niekolko firiem s francuzkym vedenim - a tym padom moja invektiva plati aj nadalej - proste su zasrany (sorry - ale neskutocne odporny pach potu riesit pomocou vonavky je fakt sila), su pritepleny (skus s nimi komunikovat a uvidis) a su zabozruti (alebo zeby jedli chrobaky?!).
Ad 1 - takhle to nejspíš není. Ten konflikt se základními právy bych viděl spíš v tom, že někoho trestat může pouze soud (právo na spravedlivý proces se tomu myslím říká), ne v tom, že by připojení k internetu bylo jedním ze základních lidských práv. Jinými slovy - odpojit někoho od internetu je možné, ale pouze na základě rozhodnutí soudu. Ale bez znalosti přesného textu rozhodnutí jsou to samozřejmě jen více či méně podložené spekulace.
Pokud se nemylim, ten slavny dodatek, o ktery se bojovalo v EP, pracoval prave s pripojenim k internetu jako s pomerne zakladnim pravem.
Ostatne, pri dnesnim pkoroku elektronizace statu i zbytku spolecnosti je odstrizeni od internetu docela zasadni prekazka pro normalni zivot.
"Ostatne, pri dnesnim pkoroku elektronizace statu i zbytku spolecnosti je odstrizeni od internetu docela zasadni prekazka pro normalni zivot" - souhlas, ale obecně přijímanou definicí základních lidských práv je Listina základních práv a svobod, a v ní se o internetu fakt nemluvi... Tedy pokud ji od doby, co jsem ji cetl naposled, nekdo neupdatoval... Samozřejmě je možné, že si Evropa zavede svou vlastní definici, kterou pak bude používat pro své účely, a v ní se internet jako základní lidské právo objeví.
Internet resp. připojení na Internet není (a nemělo by být) základní lidské právo. Stejně jako jím není služba, že ti někdo bude každý den házet čerstvé noviny do schránky nebo že ti stát dodá domů televizi, abys na ni mohl koukat. Ovšem nikomu by nemělo být bráněno používat službu, kterou si zaplatí.
Ovšem nikomu by nemělo být bráněno používat službu, kterou si zaplatí.Takze kdyz si zaplatim na hodinu pronajem 155mm houfnice a zacnu s ni strilet na parlament, tak by mi nikdo nemel branit zaplacenou sluzbu vyuzivat?
zbavit nekoho internetu
Jak zbavit – vždyť píšu, že jsem proti tomu, aby někomu odpojili internet, který si platí. Můžou mu ho odpojit, pokud nebude platit faktury – bez milosti, klidně. Není to žádné základní právo, není to jako když můžeš chodit po ulici zadarmo. Je to prostě služba – pokud platíš, tak ji máš mít. Pokud tě odpojí, jelikož jsi nezaplatil, tak je to tvůj problém. Můžeš jít třeba do kavárny. (ty by neměly mít povinnost cokoli o zákaznících sledovat).
Takze kdyz si zaplatim na hodinu pronajem 155mm houfnice a zacnu s ni strilet na parlament, tak by mi nikdo nemel branit zaplacenou sluzbu vyuzivat?
Musíš být v souladu s ostatními zákony
Tak nevím, co je lepší: být dvakrát "přistižen" při nekalé činnosti a mít možnost této činnosti zanechat bez dalších následků nebo být vystaven bez varování nebezpečí, že při nějakém podezření z pokoutného stahování dat (sdílení) si někdo vzpomene, že zajistí přepadovou prohlídku domácnosti v pět hodin ráno policií s nějakým papírem v ruce
Tomu já rozumím. Jenže kdo si občas něco nestáhne nebo se nekoukne na "pirátskou" stránku? Shodou okolností může být "zaměřen" příslušnými orgány a povolení k domovní prohlídce se může vyřizovat, aniž dotyčný má o čemkoliv tušení. Pak příjde překvapení a vytažení z postele.
V prvním případě se dotyčný poměrně brzy dozví, že se o něm ví. A pak je již na něm, zda všeho nechá nebo to riskne dál. Ve druhém případě nedostane šanci cokoliv zvrátit.
Tím "kouknutím" jsem myslel samozřejmě si něco stáhnout Jinak věřím, že domovní prohlídky budou možné i v případě platnosti zákona "třikrát a dost", ale pravděpodobnost, že se bude tímto způsobem postupovat, pokud zákon bude platit, se značně sníží. Běžná praxe v případě normálního stahovatele (není-li podezření na nepovolené podnikání s černými kopiemi) bude ta, že se budou právě posílat ta upozornění ..
JInak tvrzení, že stahování, které nejde přes oficiální kanály, je nelegální - tak to fakt může být potenciální průšvih
Je sice pravda, že v navrhovaném zákoně je povinnost platit připojení i v případě nuceného odpojení od internetu, ale nevěřím, že by poskytovatelé internetu měli zájem sami od sebe bonzovat. Udělají to jen v případě, že jim hrozí postih - případně jim příjde hláška od nahrávacích společností apod. I po tom roce by hrozilo, že by zákazník odešel jinam. Pochybuji, že by policie dobrovolně tipy od poskytovatelů dostávala v hojnějším množství.
Teď jsem to konečně pochopil. Skupina dobrovolníků, to je něco jako svatá inkvizice nebo revoluční gardy, případně mravnostní hlídka ..
BTW: jaká revoluční garda byla asi tohle?
„Asi dvacítka jich nastoupila do vlaku ve francouzské stanici Bellegarde, která leží těsně za francouzskošvýcarskou hranicí. Zaměřili se prý na pasažéry, kteří vypadali jako soukromí bankéři. Čili kravata, oblek a místo mobilu vybavenější přístroj BlackBerry. Pak se verze vyprávění liší. Někteří prý museli vyndat z přístrojů SIM kartu k okopírování, jiní přihlíželi, jak jim z přístrojů celníci „vysávají“ data. Výsledek byl stejný, někdo – celníci – si zkopíroval uložená telefonní čísla.“
"mít možnost této činnosti zanechat bez dalších následků"
a to v tom zakone je fakt napisane, ze ta musia 3 krat prichytit, kym ti nieco spravia (ze ta nemoze zalovat ak maju na teba prvy raz dokaz)?
Podla mna (nie som pravnik+som dany zakon necital) dany zakon vobec nevylucuje policiu v pet hodin rano, ...
Chyba je hlavně v tom, že se zákony přijímají s tím, že nebudou dodržovány – resp. jsou někdy příliš přísné a nikomu to nevadí, protože se předem počítá s tím, že se budou porušovat, nebo že se nebudou vymáhat. To je chyba. Např. zákon na ochranu duševního vlastnictví by měl být tak přísný, aby bylo všeobecně přijatelné, pokud by byl uplatněn na všechny (ne jen na exeplární případy, které to odnesou).
Tím bychom se mohli dopracovat např. k zákonu, který by pirátství nepovažoval za trestný čin, ale pouze by ukládal pokutu a donutil by uživatele legalizovat stav (buď si hru/program/film… koupit, nebo ho přestat používat). Pak by nebyl problém udělat „šťáru“ v každé domácnosti a dokopat uživatele k tomu, aby si legalizovali svůj SW (ať už zakoupením licencí, nebo používáním bezplatného softwaru). Jenže dokud za to bude hrozit vězení, nikdo se do masivní akce nepustí a bude se trestat jen sem tam někdo podle (z)vůle policie nebo práskačů (a odnesou to náhodní lidé).
Chyba je hlavně v tom, že se zákony přijímají s tím, že nebudou dodržovány – resp. jsou někdy příliš přísné a nikomu to nevadí, protože se předem počítá s tím, že se budou porušovat, nebo že se nebudou vymáhat.To nemusí být vždy chyba - především tam, kde se hranice nežádoucího chování hodně mění případ od případu. Pak by měl mít hlídač dost pravomocí, aby beze sporů dokázal odchytit všechny nebezpečné případy a zároveň dost velkorysosti, aby "nechal plavat" ty fakticky méně nebezpečné. Tohle se týká třeba ohně u lesa - je nebezpečnější táborák vzdálený 10 m od durch promoklého lesa, nebo ohýnek 50 m vzdálený od lesa na troud vyschlého? Pokud má mít strážný dost pravomocí na jednoznačné zastavení toho druhého, nutně zároveň má pravomoci i na to první...
Čím více prostoru pro „velkorysost“, tím více prostoru pro korupci na straně jedné a státní (či policejní, úřednickou…) šikanu na straně druhé. Pokud se stane standardem, že se nějaké pravidlo nedodržuje, je tento stav dost nepříjemný i pro samotného občana – on si zvykne, že se nedodržuje, žije, jako by tu nebylo… ale ve skutečnosti na něj má stát páku, kterou může uplatnit kdykoli, bez varování – prostě jen řekne, takhle je to v zákoně a hotovo – a ty nemůžeš vůbec nic, protože v tom zákoně to opravdu tak je a oni jsou v právu. Podobného jevu využívají i někteří zaměstnavatelé – nastaví příliš přísná pravidla (vnitrofiremní normy), ale brzo ti dojde, že se běžně nedodržují, takže si zase zvykneš, jako by tu nebyla. Ať už je to využívání počítače pro soukromé účely, nebo delší pauzy na oběd nebo dřívější páteční odchody… všechny tyhle neformální výhody. Ale když se mu zachce, tak prostě přestane být benevolentní a začne dodržovat to, co máš ve smlouvě a v interních normách. Je to takový permanentní atmosféra strachu, kdy je občan držen v šachu – na jednu stranu je relativně v pohodě, ale kdykoli můžou ti nad ním začít vymáhat právo a občan musí vystřízlivět z toho, na co si zvyknul.
V případě státu a takto benevolentního přístupu k zákonům se v podtstatě jedná o krok zpátky – místo vlády práva (předem daných a známých pravidel, kdy občan ví, co může čekat a může se podle toho zařídit) se jedná o vládu závislou na libovůli panovníka, policajta, politika…
Ad ten oheň v lese: jak jsem psal, zákon by měl být přijat s tím, že bude vyžadováno jeho dodržování. Pokud je potřeba prostor pro zohlednění konkrétních případů (nestačí prosté binární povoleno-zakázáno), mělo by to v tom zákoně být uvedeno. Jen tak občan může vědět, co smí a co nesmí, a případně, co smí jen za některých okolností. Jinak totiž nemůže vědět, který zákon se dodržuje a u kterého se toleruje porušování.
bohužel není moc co oslavovat – ve Francii svobodu (zatím) ubránili, ale na druhé straně jsem si dnes přečetl v novinách o novém způsobu placení za dálnice u nás a o zákroku proti švýcarským bankéřům na švýcarsko-francouzských hranicích – takže zase celkově blbá nálada.
+0,5
Ach jo. A na co teď budeme nadávat?
Nádhera. Díky. Jsem myslel, že pujdu dneska spát a ani jednou si nezanadávám na Francii.
No jo, přesně toto funguje v Číně. I tam chtějí instalovat povinný software do počítačů, něco jako "Zelená hráz" na ochranu mravnosti mládeže Sladká Francie, vzhůru do boje za lepší totalitu!