Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Firma NorhTec oznámila linuxový tablet "Gecko Info Pad" za 300 USD. Tablet bude mít 8,9" dotykový displej (1024×600), 512 MB nebo 1 GB RAM, 8GB SSD a poběží na 8 AA baterií. Kromě toho bude mít i interní zdroj po přímé napájení ze sítě. Operační systém Ubuntu.
Tiskni
Sdílej:
No nevypada to spatne, ale uz jen ze to je na AAbaterie cili technologii NiMH, ktera je dneska uz mrtva a vlastne vyroba se mensi, tak do budoucna ne moc perspektivni zdroj napajeni :(
Proc tam nedaji treba Li-Iony nebo LiPoFe4
Proc tam nedaji treba Li-Iony nebo LiPoFe4Protože NiMH koupíš v každé trafice za pár šupů...?
Dobre, sice jsou drahsi ale jejich zivotnost je i 1000cyklu co dnesni zivotnost NiMH je v radech desitek cyklu (myslim pocet cyklu bez znatelne ztraty kapacity)
jestli je to navrat do dob kdy mobilni telefony byly na 3x AAA :D tak super, zachvilku se budou delat na monoclanky i notebooky, takze bude stacit si vzit brasnu s notebookem a krabicu s baterkama :D to se ekologove zaraduji, nebot ne kazdy vybite baterie nebo akumulatory vyhazuje do sberu nebezpecneho odpadu.
No vyvracet nici nazor nehodlam, ale hold smirte se s tim ze technologie NiMH je mrtva a vysvetlim i proc. Jinam o baterie se zajimam uz kolem 10let takze neco vim a s NiMH jsem stravil asi nejvice casu. Asi pred +/- 3lety vyrobce kyseliny co se pouziva u NiMH udelal vyrobni chybu, jenze jedna vyrobni davka vystaci na hoodne dlouho, takze asi od roku 2007 zacinaly problemy s novyma clankama. Jejich zivotnost rapidne klesala, nektere umrely po 50cyklech jine po 10. Norma lide co je pouzivaji do discmenu, fotaku atd. moc tuto zmenu nepozoruji, jedine co vidi je ze baterky maji vyssi kapacitu. A ejhle, uz pre 2lety zkoncil vyvoj protoze technologii NiMH neni uz jak vylepsit(jedine zvetsit clanky a to nejde) takze jedine co se meni jsou tuzkove baterky AA. Takze zvyseni kapacity na AAA se projevuje zase jinak. Baterie uz se pri nabijeni nechovaji jako drive, maji jiny Delta-peak a musi se nabit malym proudem aby se opravdu nabily na 100%. Je pravda ze Li-XX jsou dahsi ale 8x90=920,- (8x1.2v=9,6V pri kapacite 2500mAh)(pri nejakych slusnych baterkach ne z chiny) a lionky stoji 200 za kus takze 3x200=600,- (3,7x3=11.1V pri 2400mAh) vyssi napeti= mansi proud cili delsi vydrz pri stejne watazi. Zivotnost NiMH asi 100cyklu zivotnost Li-Ion asi 800cyklu. Takze osobne si myslim ze Li-Ion jsou levnejsi. A specialni obvody pro ochranu clanku jsou asi velikosti 1x1cm a Li-Ion nejsou nijak nebezpecne ne min jak NiMH nebot je mame i kazdy v notebooku. Takze pokud neverite tomu na zacatku verte aspon tem vypoctum. Li-Ion clanek jsem vzal klasicky ktery se vyrabi uz asi min. 8let a jeste hoodne dlouho se vyrabet bude.
No, ono je tam tedy napsano, ze to beha na tuzkovy baterky *nebo* na Li-Ion moduly a ze to podle toho vydrzi 4 nebo 6 hodin. Ale asi to bude hodne low-end cenova hladina, kdyz vypoustenim nabijeciho obvodu dojde k podstatnemu zlevneni.
Buď rád .. alespoň ti tam takovej Archlinux s icewm pojede svižněji