V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Na slashdot.org se objevila informace o novém projektu v Koreji. Tamní komunikační úřad tvrdí, že v roce 2012 bude v celé zemi poskytováno gigabitové připojení. Projekt by měl stát v přepočtu téměř 550 miliard korun a vytvořit 120 000 pracovních míst. Za poznámku stojí také fakt, že dnes Korejci používají připojení o rychlosti až 100 Mbps.
Tiskni
Sdílej:
Mozna se budes divit, ale me 100Mbps pripojeni do internetu obcas omezuje v praci a je celkem realne ze bych byl schopen vyuzit i nekolik Gbps... Ne vsem k praci staci email. :D
Hmm, 100Mbps, ... nebo rovnou 1Gbps ... budu chvíli snít o rychlém internetu, nízké latenci, neomezených tarifech... Třeba hned odpoledne, až se budu slunit na pláži
Ano - tebe treba pred pracov a pocas nej postahovat niekolko najnovsich hier (rovno na BlueRay) a trochu HD porna aby si mohol mastit pod stolom, ze?! Sorry - ale proste neverim, ze na desktope je ina moznost ako "zneuzit" gigovu linku okrem multimedii.
A co je špatně na multimédiích nebo pornu? Když kvůli nim poteče víc peněz do rozvoje sítí, tak by to mohlo pomoct všem.
Sorry - ale proste neverim, ze na desktope je ina moznost ako "zneuzit" gigovu linku okrem multimedii.zkusil už sis někdy pustit nějakou graficky lehce náročnější aplikaci přes ssh X forwarding, třeba? (jo, a ona ta gigová linka není jen o maximální přenosové rychlosti, ale taky o odezvách ...)
zkusil už sis někdy pustit nějakou graficky lehce náročnější aplikaci přes ssh X forwarding, třeba
Samozrejme, na to treba fakt tucnu linku ale povedzme si pravdu, kto uz len potrebuje prenasat cele X po sieti? A este na velke vzdialenosti (cize nie po lokalnej sieti)? Ved na M$ tu predsa mame RDP a pre Lin NX. Takze tento argument sa neberie.
jo, a ona ta gigová linka není jen o maximální přenosové rychlosti, ale taky o odezvách
Hej? Fakt?
Ne každý dělá vědecké simulace v CERU, či tak nějak :D
wget
prohlasil
00:28:05 (10.63 MB/s) - `linux-2.6.28.3.tar.bz2' saved [52703558]
coz dela hezkych 85Mbit/s. Jeste se mi ale nikdy nepodarilo dostat dlohodobe nad 90Mbit/s, nejspis ty chudinky routery vic nezvladaji
coz dela hezkych 85Mbit/s. Jeste se mi ale nikdy nepodarilo dostat dlohodobe nad 90Mbit/s, nejspis ty chudinky routery vic nezvladaji![]()
To se ti ani moc nemůže povést, 100Mbit je linková rychlost, holt režije protokolu je režije protokolu...
/proc/net/dev
(tj. bez protokolu), pri dlouhych paketech a rozumnem protokolu (mereno hlavne na FTP) je overhead okolo 5% (presnejsi popis overheadu je treba tady), coz by temer presne odpovidalo tem 85Mbit/s. Ale cast z tech zbylych 10Mbit/s nejspis take zaberou ARP packety a ruzne broadcasty (SNMP, NetBIOS a pod.).
94.5Mbps na aplikační úrovni z PC do PC. 98Mbps s packet generátorem(těžko ale říct jestli to cpal i do drátu). Jinak si myslím, že někde mezi fyzickou a linkovou vrstvou musí být nějaká signalizace(preambule, stop sekvence) + nějaká interní komunikace která to takto okrouhne. Ale kdo by se kvůli nějakým cca 5Mbps sral, že?
coz dela hezkych 85Mbit/s.Tipuju, že v této hodnotě není započítáno všechno, co ta síť musí fyzicky přenést, tj. kontrolní součty a hlavičky na nižších vrstvách atd.
Mozna bych uvedl ve ktere Koreji :o) Nicmene ja na pripojeni o rychlosti 1Gbit/s jsem a je zajimave pozorovat, ze casto nestiha server, ktery data serviruje, nebo Vase pevne disky /pouzivam SATA II v RAID 1/.
Jurasek
Vecny prezident Kim Ir-Sen je urcite velmi hrdy na odbornikov z Korejskej ludovo-demokratickej republiky. Zas sa ukazalo, ze prehnity zapad nevie drzat krok a vitazstvo ludu je uz na obzore (cervenom).
O2 nám tvrdí že ani těch pitomých 8Mbps není k dispozici... Dali nám 5 a můžeme bejt rádi.Jak daleko jste od ústředny?
To bych chtěl vidět magora, který by se do toho blázince stěhoval dobrovolně. To už radši vezmu lopatu do ruky a tu optiku přes pole si natáhnu sám.
To bych chtěl vidět magora, který by se do toho blázince stěhoval dobrovolně.
Tady i v odkazovanem clanku chybi informace, KDO to bude platiti ...
Asi zase vlada zaspozoruje nejvetsi ISP.
V souvislosti s tim me napada - kampak se asi ztratily penize z prodeje Telecomu, ktere byly vycleneny na rozvoj ceskeho internetu ...
zadne informace nechybi, podivej se poradne do toho clanku :)
The new plan by the KCC will cost 34.1 trillion ($24.6 billion USD) over the next five years. The central government will put up 1.3 trillion won