Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Vyšlo GNOME 2.32. Změn v něm není mnoho, ale přece jsou – například IM klient Empathy přínáší hned několik novinek. Síly vývojářů jsou upnuty k verzi 3.0, která by měla vyjít v dubnu. Podrobnosti naleznete v oznámení vydání.
Tiskni
Sdílej:
<rejp>Kdyby se spokojili se stabilitou a vyzrálostí KDE 4.0, tak už mohli vydat GNOME 3 před rokem. Holt ne každý pustí mezi lidi cokoliv.</rejp>
Ale teď seriózně: pracoval jsem na GNOME Shell celý den a byl jsem docela překvapený. Pracovalo se s tím docela rychle a intuitivně. Pravda je ta, že to pořád není vyzrálé, chybí funkcionalita, nejsou applety (kromě těch základních), není to graficky vyleštěné, ale je to překvapivě stabilní. Za celý den jsem nenarazil na jediný náznak nestability. S tou funkcionalitou to není žádné překvapení. KDE 4 na tom bylo podobně. Taky se ze začátku nemohlo rovnat s posledními verzemi KDE 3. Vždycky to chce čas. Akorát GNOME podle mého názoru zvolilo šťastnější cestu. KDE nechalo uživatele ve dvouletém vakuu. KDE 3 už se nijak nevyvíjelo a KDE 4 nebylo pro běžného uživatele použitelné. GNOME si může dovolit odkládat nasazení nových částí, protože staré části jsou pořád součástí toho samého celku a mohou se používat do té doby, než vyzrají ty nové technologie, zbytek GNOME se může v poklidu rozvíjet. Nikdo není postavený před dilema - používej dva roky staré GNOME 2.24 nebo nasaď nevyzrálé GNOME 3.
Změn v něm není mnoho