Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Zkusil jsem to a vydržel jsem v tom skoro půl hodiny, to je můj osobní rekord.
Za dva roky zkusím zas, třeba Gnome Shell proces nebude žrát 250MB a šíleně vytěžovat CPU.
This kernel requires an x86-64 CPU, but only detected an i686 CPU. Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU.Já to mám o něco jednodušší
jestli gnome-shell zere 250MB (coz je docela malo, pamatuju si, ze dokazal naleakovat na gigove hodnoty), tak to je docela dost na to, ze je to jen hodne chudy pribuzny
No offense, ale z objektivniho hlediska je to fakt hodne a chce to doufat, ze uz neleakuje :)Poznamky k vydani....top je redesign aplikace na pocasi...nu inu....to je proste sabotaz stareho dobreho gnome.
Prosím o plasmoid co spustí konsoli s mou nastavenou aplikací (např.: wavemon -i wlan2 či něco co můžu změnit), bude si pamatovat svou velikost , písmo a průhlednost. Děkuji :)
Super , pak dej vědět kde to bude , github nebo kde ... Dík
Jinak Plasmacon 0.3 jen spustí terminal na ploše ale nedá se nastavit co ten terminál spustí.
Konsole widget 1.3 je totéž co Plasmacon
:(
Možná použít a upravit tyhle ...
Fuuu, pozerám, že celý systém s naštartovaným awesome wm mi žere 63MB. Žiaľ do môjho thinkpadu už viacej RAM dať nemôžem (som na limite čo zvládne doska) a občas mi to pekne zaswapuje keď potrebujem niečo väčšie skompilovať s debug symbolmi. Vtedy zhadzujem dole každú malú blbosť aby to nezačalo swapovať.
I při např. otevření aktivit a vyhledání a spuštění např. Files? Taková primitivní operace a CPU lítá přes 30%. Neakceptovatelné.
PS: Mám dvou jádrové mobilní Pentium sandy bridge.
Při vyhledávání v činnostech se nehledá jen v seznamu nainstalovaných aplikací. Volá se celá řada poskytovatelů vyhledávání (search providers). Počínaje kravinami (jako je nově odpověď od Hodin, když do vyhledávání napíšeš název nějakého místa na světě), přes kontroverzní (vyhledávání v e-obchodech) až po užitečné věci (třeba vyhledání všech souborů se shodných názvem ve všech možných prohledávaných cestách).
Pokud je pro tebe vytížení CPU na 30 % neakceptovatelné (na co pak to CPU máš?!?), tak ty poskytovatel vyhledávání zakaž a vytížení bude zanedbatelné.
Ano, to je právě jednou z novinek.
CSS can be viewed and edited live
Až když se monitor vypne, tak se ta zrůdnost zjeví.
Takže vlastně jsou vidět. Já mám matné monitory všude (no krom tabletu), a každému, kdo se ho dotkne preventivně usekávám ruce. (A potom ho ten monitor nechám vyčistit.)
smartfounů a tabletů, kde ergonomičtější vstup obvykle chybí?Kde berete iluzi, ze klavesnice ci mys jsou ergonomictejsi a maji napriklad z hlediska RSI mensi dopady nez dotekova obrazovka a gesta?
To jsou s promunutim kecy.Z vas ovsem padaji jen moudra tesatelna do kamene, ze?
Matlalske rozhrani je dobre jen pro konzumaci obsahu,A co kdyz to nekomu staci a vetsinu nebo podstatnou cast casu na PC nic aktivne nedela? Kdo to tvrdi, ze je ma byt jediny vstup?
Ja som mal dosť dlhú dobu dotykový monitor elotouch. Síce sa mi nikdy nepodarilo dosiahnuť na ňom multitouch, ale to je kapitola sama o sebe (v tej dobe to bola ešte novinka). Fungovalo to v X-kach, fungovalo to vcelku presne a aj tak som používal dotykovú vrstvu len keď som testoval svoju aplikáciu. Trackpoint bol jednoducho výrazne rýchlejší a presnejší.
Tiskni
Sdílej: