Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zkusil jsem to a vydržel jsem v tom skoro půl hodiny, to je můj osobní rekord.
Za dva roky zkusím zas, třeba Gnome Shell proces nebude žrát 250MB a šíleně vytěžovat CPU.
This kernel requires an x86-64 CPU, but only detected an i686 CPU. Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU.Já to mám o něco jednodušší
jestli gnome-shell zere 250MB (coz je docela malo, pamatuju si, ze dokazal naleakovat na gigove hodnoty), tak to je docela dost na to, ze je to jen hodne chudy pribuzny
No offense, ale z objektivniho hlediska je to fakt hodne a chce to doufat, ze uz neleakuje :)Poznamky k vydani....top je redesign aplikace na pocasi...nu inu....to je proste sabotaz stareho dobreho gnome.
Prosím o plasmoid co spustí konsoli s mou nastavenou aplikací (např.: wavemon -i wlan2 či něco co můžu změnit), bude si pamatovat svou velikost , písmo a průhlednost. Děkuji :)
Super , pak dej vědět kde to bude , github nebo kde ... Dík
Jinak Plasmacon 0.3 jen spustí terminal na ploše ale nedá se nastavit co ten terminál spustí.
Konsole widget 1.3 je totéž co Plasmacon
:(
Možná použít a upravit tyhle ...
Fuuu, pozerám, že celý systém s naštartovaným awesome wm mi žere 63MB. Žiaľ do môjho thinkpadu už viacej RAM dať nemôžem (som na limite čo zvládne doska) a občas mi to pekne zaswapuje keď potrebujem niečo väčšie skompilovať s debug symbolmi. Vtedy zhadzujem dole každú malú blbosť aby to nezačalo swapovať.
I při např. otevření aktivit a vyhledání a spuštění např. Files? Taková primitivní operace a CPU lítá přes 30%. Neakceptovatelné.
PS: Mám dvou jádrové mobilní Pentium sandy bridge.
Při vyhledávání v činnostech se nehledá jen v seznamu nainstalovaných aplikací. Volá se celá řada poskytovatelů vyhledávání (search providers). Počínaje kravinami (jako je nově odpověď od Hodin, když do vyhledávání napíšeš název nějakého místa na světě), přes kontroverzní (vyhledávání v e-obchodech) až po užitečné věci (třeba vyhledání všech souborů se shodných názvem ve všech možných prohledávaných cestách).
Pokud je pro tebe vytížení CPU na 30 % neakceptovatelné (na co pak to CPU máš?!?), tak ty poskytovatel vyhledávání zakaž a vytížení bude zanedbatelné.
Ano, to je právě jednou z novinek.
CSS can be viewed and edited live
Až když se monitor vypne, tak se ta zrůdnost zjeví.
Takže vlastně jsou vidět. Já mám matné monitory všude (no krom tabletu), a každému, kdo se ho dotkne preventivně usekávám ruce. (A potom ho ten monitor nechám vyčistit.)
smartfounů a tabletů, kde ergonomičtější vstup obvykle chybí?Kde berete iluzi, ze klavesnice ci mys jsou ergonomictejsi a maji napriklad z hlediska RSI mensi dopady nez dotekova obrazovka a gesta?
To jsou s promunutim kecy.Z vas ovsem padaji jen moudra tesatelna do kamene, ze?
Matlalske rozhrani je dobre jen pro konzumaci obsahu,A co kdyz to nekomu staci a vetsinu nebo podstatnou cast casu na PC nic aktivne nedela? Kdo to tvrdi, ze je ma byt jediny vstup?
Ja som mal dosť dlhú dobu dotykový monitor elotouch. Síce sa mi nikdy nepodarilo dosiahnuť na ňom multitouch, ale to je kapitola sama o sebe (v tej dobe to bola ešte novinka). Fungovalo to v X-kach, fungovalo to vcelku presne a aj tak som používal dotykovú vrstvu len keď som testoval svoju aplikáciu. Trackpoint bol jednoducho výrazne rýchlejší a presnejší.
Tiskni
Sdílej: