Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Mezi vývojáři Gnome se objevil návrh, aby bylo Gnome cíleno čistě na linuxové systémy, tedy ignorovalo Solaris a systémy založené na BSD. Lennart Poettering, tvůrce systemd, totiž navrhl, zavést právě systemd jako závislost pro Gnome-Shell. Systemd je přitom přímo závislý na linuxovém jádře a jeho porty pro BSD a ostatní platformy nejsou plánovány. Jon McCann z Red Hat rozvádí myšlenku ještě dále a budoucnost Gnome vidí v podobě Gnome OS na bázi Linuxu.
Tiskni
Sdílej:
Osobně mi to tedy nepřijde jako příliš dobrý nápad. Kdyby za GNOME stála nějaká hooodně bohatá společnost, pak to dejme tomu můžeme brát jako experiment, který prostě nemusí vyjít a jede se dál. V případě komunity to ale může být poslední krok do propasti.Já to vidím přesně naopak. Velká firma peníze jen tak nevyhodí. Komunita bude fungovat vždycky. Když to nevyjde, tak lidi od GNOME budou dělat něco jiného. Já bych šel ještě dál a když už vytvářet vlastní OS, tak bych nepoužil linux. Přece jenom na desktopu nefunguje úplně ideálně (viz. problémy s latencí při vysokém IO, problémy s graf. ovladači atd.) a konkurence by prospěla. Akorát je to běh na hodně dlouhou trať.
Přece jenom na desktopu nefunguje úplně ideálně (viz. problémy s latencí při vysokém IO, problémy s graf. ovladači atd.)Pak přeji hodně štěstí při psaní grafických ovladačů, protože tipuji, že výrobcům hardware se do toho moc chtít nebude.
Protože GNOME je pořád jen grafický prostředí, který jako takový nemá co kecat do toho co běží pod PID 0.Nemyslím, že by měl být problém používat systemd jako správce relací a nechat
/sbin/init
jako PID 1. Jelikož systemd nebude od současného upstreamu na tuhle situaci nijak připravený a otestovaný, případné hrany takového nastavení bude muset vyřešit dotyčný distributor sám.
Tím, že GNOME OS se izoluje do jediné distribuce nebude možné GNOME zařadit do jinýchTo sis vymyslel.
Lennart Poettering, tvůrce systemd, totiž navrhl, zavést právě systemd jako závislost pro Gnome-Shell.Tady je to nepřímo řečeno - pochybuji, že by všechny distribuce kvůli závislosti gnome-shell na systemd zařadily systemd.
Mor na ne!
bez na widle nebo macos ... pekne do basy .....