Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Mozilla a Google prodloužili platnost své dohody o vyhledávání. Google tedy minimálně další 3 roky zůstane výchozím vyhledávačem Firefoxu a současně zdrojem hlavních příjmů Mozilly.
Tiskni
Sdílej:
tiché aktualizace na pozadí.děkuji nechci. Pokud používám FF tak hned vypínám veškeré jeho aktualizátory.
Jako by na verzování typu 3.6 bylo něco racionálnějšíhoMně to číslování stylem x.y rozumnější přijde: velká změna → zvýšení x, malá změna → zvýšení y. A ne mít jedno číslo, kde mezi n a n+1 bude malý rozdíl, ale mezi např. n+1 a n+2 bude zásadní (ale na první pohled to z těch čísel není vidět). Nebo snad při nějaké větší změně zvýší číslo o desítku?
x
.
Nema smysl tupe kopirovat vsechno jak na bezicim pasu.Ale ma smysl se snazit drzet krok s konkurenci... a pokud konkurence ma vyrazne rychlejsi vyvojovy cyklus, muze toho vyuzit jako vyhodu v marketingu napr. pri porovnani vlastnosti a podpory standardu v browseru. Co se tyce kopirovani, tak stejne muzes zacit kricet, ze Chrome okopiroval od Firefoxu styl pridavani vlastnosti pres add-ons. Zvlastni, ze tohle nikomu neprijde jako napodobovani, ale nedej boze podobny vyvojovy cyklus... opicaci se opici!
Az budu chtit pouzivat chrome/chromium, nebudu ho hledat u Mozilly, ze?Co ma napodobeny vyvojovy cyklus spolecneho s vlastnostmi browseru? Firefox zustal Firefoxem, ikdyby vychazela nova verze kazdy den.
Dodnes mi nikdo nevysvetlil, jaky smysl melo ukonceni zcela racionalniho cislovani verzi Firefoxu u 3.6, a zavedeni verzovaciho silenstvi, ktere nema zadny racionalni zaklad, jen snad cim veci cislo a rychleji, tim vic Adidas.Cislovani 3.0 -> 3.5 -> 3.6 -> 4.0 neni o nic vic ci min racionalni nez soucasne... vzdy je potreba cisla verzi interpretovat k soucasnemu modelu. Cislo verze neni zadne magicke cislo plne informaci... je to pouze cislo verze, ktere uzivateli dava vedet, zdali ma aktualni verzi. Klidne muzou cislovat pouze sudyma cislama a bude to v poradku, jelikoz v tom bude nejaky jednotny a sledovatelny system.
IMHO by bylo nejlepší, kdyby zavedli LTS Firefox, a ten "standardní" chrome-like průser rovnou zrušili. Od uvedení FF 4 je to opičení se po chrome až hrůza.Hmm, a co myslíte, že je verze FF 3.6 jiného, než LTS? Stále je podporována, vycházejí na ni aktualizace (poslední dokonce včeta 20. prosince): https://wiki.mozilla.org/Enterprise/Firefox/ExtendedSupport:Proposal http://en.wikipedia.org/wiki/Firefox_3.6
Dobrá zpráva, hlavně protože to zavře držky sviním co Firefoxu přejí smrt. Firefox je potřeba.tak já se taky hlásím za svini prohlížeč, který si tvoří vlastní standardy, opravdu potřeba není takový tady byl koncem devadesátých let, a víme, jak to tehdá dopadlo a kdo není oslepen září ohnivého ocasu, vidí, jak to funguje dnes (podporuje vaše banka standardy HTML, CSS, SSL apod., anebo prohlížeče Microsoft Internet Explorer ve verzi 6.let.staré a Mozilla Firefox ve verzi 3.tisíce.bezpečnostních.chyb?)
De facto monopol proprietárního Chromu v rukou Googlu taky nechceme, že ne?jo, a komunisty taky ne, takže volme správňáky TOPáky ... škoda jen, že si lidi nějak nechtěj všimnout, že těch možných voleb je víc
jenom srovnávat Firefox s MSIE mi přijde nekorektnípatrně jsi měl to obrovské štěstí, že jsi ještě nenarazil na důležitý web, který tě poslal do háje, jen protože autoři podporujou pouze Firefox
nicméně to není důvod být svině a přát si jeho smrt; je to důvod přát si, aby došlo k nápravě.pokud by v tomto směru došlo k nápravě, tak už to nebude Firefox, resp. ne jak je dnes vnímán ... jestli to považuješ za "smrt" nebo ne, hmmmm ...
patrně jsi měl to obrovské štěstí, že jsi ještě nenarazil na důležitý web, který tě poslal do háje, jen protože autoři podporujou pouze FirefoxNenarazil, protoze pouzivam FF. Ikdybych nepouzival a nejaky web by me poslal do haje, tak bych si mohl kdykoliv FF stahnout a jit na ten web pres FF. Zato kdyz me nejakej web poslal do haje, ze nemam IE, tak jsem byl v riti, protoze proste IE na Linuxu nenainstaluju (reps. u MS nenajdu balicek pro muj linux s IE) a pokud se nepletu, i pro IE si musim koupit Windows, coz ale ja nepotrebuju a proto ani nechci.
prohlížeč, který si tvoří vlastní standardy, opravdu potřeba neníTím myslíš Chrome/Chromium, který si vymyslel náhradu za HTTP protokol, nebo za JPEG formát obrázků?
Tím myslíš Chrome/Chromium, který si vymyslel… a publikoval specifikaci …
Reagoval jsem na tu větu v citacieh, tak tedy ještě jednou přesněji: "Prohlížeč, který existující standardy implementuje chybně, někdy dokonce v takové míře, že by se to dalo s trochou nadsázky označit za standard vlastní, tyto chyby nejen neopravuje nýbrž prohlašuje za feature (příp. drze tvrdí, že tak to dle dotyčného standardu má být), a silou svého tržního podílu nutí ostatní k přizpůsobení se těmto chybám, opravdu potřeba není. lepší?
A zajímalo mě, čím Firefox kavola tak strašně naštval.tak třeba svými představami o CSS2 dále přístupem k XHTML (na tohle téma jsem tu psal tuším předloni, a u jednoho z problémů dokonce v bugu uznali, že mám pravdu, ó jaký svátek, jenže to stejně dopadlo tak, že na to kašlou, resp. že oprava by se podle nich neslučovala s podporou HTML5, který ovšem nevyšlo doteď) no a zatím naposledy tím, že se ignorují (některé?) parametry u Flashe, takže na jedné site jsem si vylámal zuby s Konquerorem, kterej poctivě flashi řekl, že nemá přehrávat animaci, jelikož to tak bylo napsaný ve zdrojáku stránky, takže jsem čuměl na stránku, kde chyběla půlka prvků, což jsem zjistil až dodatečně trapnou oklikou, zatímco ve Firefoxu to vesele fungovalo dle představ autora stránky - po odstranění zákazu přehrávání animace se tato samozřejmě spustila i v Konqueroru, ale za debila jsem byl zase já, že používám nějakej obskurní prohlížeč kterej nefunguje, zatímco ve Firefoxu to v pohodě funguje ... že byla chyba ve stránce a podle dokumentace by to fungovat nemělo, takže Konqueror se choval korektně, hm, koho to zajímá, Firefox přece všecko podporuje nejlíp