Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ve středu proběhne v Mnichově hlasování o budoucnosti LiMuxu. Dle návrhu SPD a CSU by se měl tento open source desktop postupně nahrazovat proprietárními Windows.
Tiskni
Sdílej:
Linux ve státní správě nikdy nebude mít šanci, pokud k tomu nebude podpora z nejvyšších míst. Jenže korupce má tisíce podob. Ostatně, vzpomeňme na film "Jáchyme, hoď ho do stroje"Souhlas. V současnosti mám trochu zkušenosti, jak proprietální systém Gordic svazuje úřad za pěkný balík peněz. A nemyslím, že je v principu úplně špatný, protože díky značné fluktuaci úředníků umožňuje nově příchozím mít přesně zadefinované procesy a poměrně rychlý vstup do práce. Ale takovou službu by dělal i dobrý otevřený systém. Problém podle mne je, že politici na všech úrovních nerozumí, že software má dvě důležité roviny a vidí jen jednu.
SSO (single sign-on) je běžná věc a svobodných SAML implementací je několik (používají se hodně na univerzitách, ale není problém to nasadit i ve firmě).
Na LDAP nemá monopol MS, takže „odejde zaměstnanec a zruším mu přístup na jednom místě ke všem službám“ není nic neobvyklého.
Kromě toho existují otevřené IdM (identity management) systémy, což jde ještě dál, protože spravuješ uživatele z jednoho místa a ty aplikace nemusí ani podporovat LDAP nebo SAML a můžou mít klidně vlastní databázi uživatelů.
Kompatibilita s MS produkty je naprosto nezbytnáAni ne. Je to úřad, může deklarovat používání otevřených standardů s několika obstojnými implementacemi a ostatní se jednoduše přizpůsobí, nakonec i ten Microsoft, pokud se takto postupuje v širším měřítku.
Windows ekosystém "Just works"A že mě o tom ještě nepřesvědčil. :)
Není to jen o penězíchNení to jen o penězích, je to i o tom, že by dobrý hospodář z veřejných peněz neměl nakupovat vendor locked-in software. Osobně považuju nákup Windows za formu korupce. Na druhou stranu, je mi jasné, že se svět točí i bez mých názorů, takže to sem píšu vlastně jen proto, abych ukázal trochu jiný pohled na věc.
Na to se používá buď TeamViewer, což je proprietární, ale multiplatformní, a nebo VNC, které si napojíš reverzním tunelem přes svůj server (nebo rovnou k sobě, když máš veřejnou IP adresu).
Já už jsem boj za Linuxový desktop pro masy vzdal.Nebavíme se o masách, bavíme se o státních úřadech. Ty by podle mě měli dělat pouze to, co jim ukládá zákon a dělat to hospodárným způsobem.
Na co úřad potřebuje věc jako *Office? Úřad pracuje se strukturovanými daty (tabulkovými / databázovými) a na ty potřebuje dobrý formulářový program, který tu strukturu dat pohlídá a zkontroluje. Obecný balík *Office tomuto vůbec nepomůže.
No a pokud potřebuje napsat formální dopis, tak na to je *Office kanon na vrabce, klidně se to dá napsat v libovolném CMS a prostě to vytisknout (pokud se to teda tiskne), nebo podepsat a poslat emailem. Takže na co *Office?
+1. Teď jsem např. dostal odpověď od České pošty na moji stížnost – po obsahové stránce OK – ale přišlo to jako .doc příloha e-mailu. Ne, fakt si to nebudu tisknout. Mohli to poslat jako tělo e-mailu. Nepotřebuji to mít na hlavičkovém papíře – když už, tak ať to podepíší elektronicky. Hlavičkový papír v e-mailu je akorát zavádějící a kdokoli ho může zfalšovat.
Formátování tam žádné nebylo – a i kdyby – to užitečné formátování jako odrážky, zvýraznění, odkazy, nadpisy… zvládne i hloupý HTML e-mail.
Ještě horší je, že státní podnik šíří proprietární formát, a zvýhodňuje tak jednu konkrétní firmu (Microsoft) a deformuje trh.
Na co úřad potřebuje věc jako *Office?nejen urad. Delame software pro male/mensi firmy (v Nemecku) a uz pred 20 lety jsme tu otazku pokladali vedoucim pracovnikum techto firem. Na co potrebuje nakupci Office, nota bene kdyz skutecny dopis stejne nadiktuje a preda to sekretariatu. Dozvedeli jsme se, ze ty naklady na to jedno pracovni misto proste nestoji za rec (je to u nas kolem 150 Euro). Vzhledem k tomu, ze i konkurence nejake takove firmy nasazuje Office a tim ma podobne 'zbytecne' naklady zadna z tech firem na trhu financne netrati (vsechny firmy vyhazi penize za Office). Samozrejme, ze se k tomu pridaji ty nesmyslne argumenty, ze lide maji Office doma a proto s tim umi pracovat
Ale, ted prijde to velke ALE. Jakmile date zamestnancum nejaky CMS, jiny client nez Outlook a jine (sice stejne kvalitni a vykone) nastroje, otevirate tim prostor pro vymluvy. 've wordu by to slo takhle, v excelu by mi svagr mohl udelat pekne makro'. To se zadnemu vedoucimu nevyplati - kdyz ma nekdo nebo jsou problemy s Office, tak pak lze jednoduse rici, ze dotycny je neschopny (pouzivat to umi prece kazdy blb).Tomu říkám, trefit hřebík na hlavičku.
To je klasika. Asi jako: „Proč Oracle?“ – „Protože ještě nikoho nevyhodili za to, že doporučil použít Oracle“ – zatímco kdyby vybral něco jiného, tak se na to ostatní budou vymlouvat a házet na to svoje chyby i nesouvisející problémy.
Souhlas, úředník (nebo obecně zaměstnanec) by měl poslouchat a používat nástroj, který dostal – může mít nějaké návrhy a připomínky, ale je jen na zaměstnavateli, jestli na to přistoupí. Jenže běžný „ajťák“ někde na úřadě nemá asi takovou moc a autoritu, aby to mohl vynutit, a z vyšších míst příkaz prostě nepřichází (otázka proč…). U těch vojáků byl asi nahoře někdo dostatečně osvícený a nezkorumpovaný. Ve Francii AFAIK taky používají LibreOffice/OpenOffice.
Úředníci jsou zaměstnanci státu (města apod.) a jsou placení z naši daní. A já tady prostě nevidím prostor pro výmluvy. Když to přeženu, tak kdyby se zítra vytáhly psací stroje, tak je prostě budou používat. Když ne, tak tam jsou dveře.Ǔředníkům je totiž v drtivé většině jedno, v čem zpracovávají svou agendu. Rozdíl je pouze v intenzitě mrmlání - čím je to pro ně větší opruz, tím hlasitěji mrmlají. Ale toť vše. Vadný je celý systém. Přirovnal bych to k betonáži, při které se zapomělo na bednění. A teď se do jámy valí beton, teče všude možně a pomalu tuhne. A tak se – díky tomu jak se (ne)nastavily zavčas mantinely a nikdo není schopen ten zásadní krok udělat – dostáváme do situace, kdy už i triviální změna nebude možná kvůli vazbám na další systémy.
Z následující věty:No to byla reakce na jkb, na což jsi reagoval dokonce zvýrazněním slova "výmluvy". Tak nějak nechápu, v čem je problém. Já jsem jenom reagoval svým názorem, že úředníci se nemají co vymlouvat (a v konečném důsledku, pokud se jim to nelíbí, mohou odejít).Úředníci jsou zaměstnanci státu (města apod.) a jsou placení z naši daní. A já tady prostě nevidím prostor pro výmluvy. Když to přeženu, tak kdyby se zítra vytáhly psací stroje, tak je prostě budou používat. Když ne, tak tam jsou dveře.
Vadný je celý systém.No v tom s tebou naprosto souhlasím.
Na co úřad potřebuje věc jako *Office? Úřad pracuje se strukturovanými daty (tabulkovými / databázovými) a na ty potřebuje dobrý formulářový program, který tu strukturu dat pohlídá a zkontroluje. Obecný balík *Office tomuto vůbec nepomůže.Jseš si jistej, že máš úplně správnou představu o tom, co ti lidi dělaj a co potřebujou? Nepředstavuješ si to trochu jako že styl dělníci u pásu, akorát na pásu jim nejedou šroubky a matice, ale formulářový políčka a do těch oni mechanicky něco klepaj? Lolol... Můžu mluvit za lidi na památkovým ústavu (znám jich docela dost, z pár pracovišť). Ti píšou nějaký dokumenty pořád, tabulky v Excelu taky. Co bych řekl, že není třeba, je PowerPoint, to má okrajovej význam. Já vím, že tady někdo řekne, že články se suprově píšou ve vimu a TeXu, ale ne každej je magor.
A dělají něco, co nejde dělat v LibreOffice?
Ti píšou nějaký dokumenty pořádOk, co se s tím dokumentem dále děje? Pracuje na něm víc lidí? Připomínkuje se? Schvaluje se? Jestli byla libovolná odpověď ano, tak už na tohle je lepší CMS, kde se dá verzovat, je vidět historie úprav jednotlivých lidí, kdo to kdy chválil apod. Předpokládám, že si nikdo nepíše dokument jen tak do šuplíku, ale je k něčemu určen.
Já vím, že tady někdo řekne, že články se suprově píšou ve vimu a TeXu, ale ne každej je magor.Jo, kupodivu se v textovém editoru skvěle editují texty a typografickém systémů se kupodivu skvěle sází
Je rozdíl mezi úřadem a ústavem. Já mluvil o úřadu, který má nějakou konkrétní agendu podle konkrétního zákona.+1
Ok, co se s tím dokumentem dále děje? Pracuje na něm víc lidí? Připomínkuje se? Schvaluje se? Jestli byla libovolná odpověď ano, tak už na tohle je lepší CMS, kde se dá verzovat, je vidět historie úprav jednotlivých lidí, kdo to kdy chválil apod.+1000 To, že jsou lidé zvyklí na Word opravdu není korektní argument pro používání tak slabého nástroje pro daný účel. Navíc ti lidé pracují prezenčně a jejich práce by měla být auditovatelná, takže je pro ně jakýkoli primárně offline systém jako word víceméně zbytečný. Tady je z pohledu člověka, který není úplně mimo, tak jednoduché vytvořit dobrý workflow a doladit ho za běhu s jednotlivci. Jediné, co je k tomu potřeba je udržitelný systém, který se může dále vyvíjet, tedy pro začátek jednoznačně open source. Jenže zde chybí motivace. A proto nepracuju pro úředníky na úředních systémech, i když by mě to třeba i docela bavilo. :)
Word, Excel apod. nemusí být offline systémy.Nemusí, ale je to odjakživa jejich hlavní prodejní hodnota.
Linux ve státní správě nikdy nebude mít šanci, pokud k tomu nebude podpora z nejvyšších míst. Jenže korupce má tisíce podob.Podpora z nejvyšších míst nebude možná dokud se řešení ve zdejší diskuzi zmiňovaných problémů nevčlení do volebních programů politických stran. Sepsal jsem pár bodů, které by zřejmě vyřešili většinu problémů nejen s prosazováním otevřených technologií do e-governmentu, ale které se zřejmě nikdy nedostanou do volebních programů. A to nejen proto, že jsou pro většinu voličů pod jejich rozlišovacími schopnostmi, ale i protože by především poškodily zájmy subjektů, kteří jsou na korupci (nejen) ve veřejném sektoru odkázáni výživou.
Transparentní účet mají i Svobodní.
A z jejich programu:
Svobodní odmítají nové regulace a zásahy do svobody občanů vedené s cílem dát tržní výhodu držitelům autorských práv. Boj proti tzv. „pirátství“ (nakládání s informacemi v rozporu s licencí) není ospravedlněním pro sledování internetové komunikace, zabavování datových zařízení na hranicích a odpojování od Internetu. Svobodní budou vystupovat proti ratifikaci Mezinárodní dohody o padělání (ACTA), která ukládá státům povinnost taková opatření zavádět a kterou tajně vyjednává Evropská komise za zády všech členských států EU[80].
Autorský poplatek u datových nosičů a některých zařízení (tzv. výpalné[81]) je skrytou daní. Stejně tak jsou skrytou daní autorské poplatky za zpřístupnění veřejně šířeného televizního a rozhlasového vysílání. Výnosy z těchto poplatků jsou přerozdělovány mezi netransparentně hospodařící autorské svazy napojené na Ministerstvo kultury. Jedná se o nesmyslnou a nespravedlivou dotaci financovanou na úkor ostatních občanů a je třeba tento poplatek zrušit.
Rostoucí role státu v provádění ochrany autorských práv má škodlivé vedlejší důsledky pro kulturu. Svobodní se proto v této oblasti přiklánějí k občanskoprávnímu řešení sporů a efektivnímu využívání technologických prostředků na úkor veřejného práva a státních regulací.
Po tom jsem nepátral (i když taky jsem si všiml, že je tam odkaz jen na jeden účet).
Ale u politické strany jsou zajímavé hlavně ty příjmy – od koho bere peníze. Výdaje jsou informace spíš pro členy (jak efektivně se hospodaří, kolik stála která kampaň, za kolik se koupily letáky, stánek…), pro veřejnost to tak důležité není (na rozdíl od státních institucí, kde by občan měl vědět, jak hospodaří).
pro veřejnost to tak důležité neníNaopak si myslím, že je to naprosto zásadní, pokud si chce strana hrát na úplnou otevřenost a transparenci.
MS vytváří skutečně rozsáhlý ekosystém
A o to je ta závislost na MS větší problém a je potřeba ji řešit.
Je tedy potřeba zaměřit se na celé prostředí a zvýšit kompatibilitu (vím, že MS toto záměrně ztěžuje).
Ne, není potřeba zvyšovat kompatibilitu s proprietárním „legacy“ softwarem1 – tím bys mu jen ustupoval a nechával ho ve hře. Stále by se to vracelo, znova a znova. Řešením jsou otevřené standardy a svobodný software. Pokud v nějakých oblastech ještě neexistují, tak je potřeba je vytvořit.
[1] snad leda za účelem primární migrace dat
Otevřený standard sice existuje, ale kolik aplikačních programů ho ve skutečnosti správně a úplně implementuje.No a pri proprietarnom formate nema ani zmysel tieto otazky pokladat. Vyhodou otvoreneho standardu je to, ze hocikedy moze vzniknut nezavisly produkt, ktory ho implementuje - stat moze napriklad investovat do vyvoja takeho niecoho alebo to trebars mozu robit studenti v ramci diplomoviek...
ten problem je protoze ze se udrzuje nesvobodny format docxNení náhodou docx (OOXML) otevřený standard?
6546 stranTolik nemají ani některé ARM SoC TRM
nebo čím rozdělit nebo sloučit PDFPDF Split and Merge. (To není fór, fak se to tak menuje, použil jsem to IIRC v roce 2007 na hromadné otočení skenů ve formátu PDF a pak spojení do jednoho souboru).