Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Například já jsem si nic neúčtoval.To není částka, kterou stál vývoj, ale to, kolik by to stálo, kdyby teď někdo začal od nuly.
1) Ako viete, ze sposob vyvoja linuxu je neefektivny? Odkial mate ten pretlak ludi a casu?Kdybych já byl projekťák, tak bych začal velkou čistkou. Npaříklad zrušil Gnome a seškrtal KDE a pokračoval jen v KDE. Proč mít tisíce téměř stejných produktů, když můžu vyvíjet jeden a dotáhnout ho do konce? V tomto já vidím tu neefektivitu — v té roztříštěnosti sil. Poznámka: příklad KDE vs. Gnome jsem uvedl jen jako příklad. Nemám nic proti ani jednomu.
A dalsia vec: treba pocitat s tym, ze ked o niekolko rokov (mozno desatroci) skonci nadvlada Windows, tak pride do linuxu velka konkurencia a este vacsia heterogennost (mnoho firiem bude mat vlastnych rieseni zalozenych na linuxe). Pokial bude na to linux pripraveny, tym lepsie prenho.Pakliže vznikne další "stovka" GUI toolkitů a knihoven, pak se v té heterogenosti utopíme
Malá nápověda: když nebudeš srovnávat s Windoze, ale s něčím "podobným", třeba dojdeš k "optimističtějším" výsledkům ve prospěch toho druhéhoNo a budte teda konkretny
Pakliže vznikne další "stovka" GUI toolkitů a knihoven, pak se v té heterogenosti utopímeVy mozno ano, ostatni nie. Otazka znie, preco ich teraz nie je tisic alebo desattisic. To s tou evoluciou je povedane dobre: preziju len dobre projekty. A to plati aj v pripade, ze stary projekt ziska neskor znovu ozivenie.
Linux Foundation Publishes Study Estimating the Value of Linux New report finds the value of developing a Linux distribution to be worth $10.8 billion.Jen tak mimochodem, samotny report ma nadpis:
Estimating the Total Development Cost of a Linux Distribution
Fedora Linux 9 development: $10,8 billions Windows Vista development: $100 billions Windows Vista BSOD: Priceless
Tiskni
Sdílej: