Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Pro mnoho lidí je SW RAID jen levnou náhražkou hardwareového diskového pole. Jan „Yenya“ Kasprzak ve svém blogovém zápisku píše o tom, že dle něj může být SW RAID v mnoha případech rychlejší a přikládá srovnávací test, který měl možnost nyní udělat.
Tiskni
Sdílej:
several 2TB WDC RE-4 black drives ... HW RAID-10 volume using 10 diskspodivně málo. Pro zajímavost jsem teď otestoval:
HW RAID10, 4 × 500 GB SATA -- CentOS 5.5 / Xen Dom0 -- LVM -- DRBD -- Xen guest -- LVM -- ext3a zápis 10 GB přes dd + sync trval 1m25s, tedy skoro stejně jako v testu v článku. Tady šlo o 2 stroje se SmartArray 212 + DRBD replikace přes GbE, což je úzké místo. Přímo na Dom0 to šlo cca dvakrát rychleji. Obecně u většího množství disků může u sekvenční zátěže být HW RAID slabé místo a linuxový swraid ho překoná. Když ale přijde na náhodný zápis, kdy lze těžit z baterií zalohované write cache, chtěl bych vidět test, kde bude swraid lepší. Jinak mám teď k dispozici stroj s HW RAIDem (HP SmartArray P410, 512 MB cache) a 8 kusů 146GB 10krpm SAS disků, a chystám testy srovnávající ext3/ext4/xfs a hwraid 5 / hwraid 10 / mdraid, a to hlavně při masivním náhodném čtení i zápisu souborů o velikostech v kB až jednotkách MB. Existuje na to nějaký vhodný nástroj nebo nějaké standardně používané testy?
Ja tim byl nedavno taky prekvapen.Proč překvapen? Pokud vím, tak takhle se chová naprostá většina software, že jako výchozí používají nejnovější verzi svého formátu.
Horší to bude s takovými těmi integrovanými na obyčejných základovkách.Já měl za to, že je řeč o HW raidu.
smartmontools
, hej? smartmontools
nedovedu odpovědět. Nevím totiž zda dokáží testovat povrch HDD ("na badblocky") nebo "RAID checksums" i za plného provozu pod např. běžící databází a snadno omezit prostředky testu na 30% a zbylých 70% výkonu ponechat uživatelům, aby se "nerušeně" mohli vrtat v databázi svého informačního systému... A to vše jediným kratkým příkazem "CmdTool2 -AdpPR -Start -A0" ;)
Dále spoléhat se pouze na SMART po svých zklamáních a ztrátách už nechci. A proto jsem si pořídil HW RAID i domů - na takovéto domací video s maželkou a dítětem. Za 12tis na přímých 8 disků (bez "enclosure") - no neberte to :)
echo check > /sys/block/md0/md/sync_action... treba fedora uz to ma v tydenim cronu. (od F12 urcite., kdy to tam dali nevim) Opet "zakladni" test disku jde online vyzadat pomoci
smartctl -t long /dev/sda. (pokud se nepletu, je to jen cteci test a jeho vysledky zavisi hlavne na libovuli vyrobce disku) pravdou je, ze oboji pak masinu zpomali, nemeril jsem jak. Delat se na tom da, interaktivita je znatelne horsi. Samozrejme badblocks v rw modu na zivem poli spustit rozumne nelze.
Zajimalo by me porovnani s btrfs a ZFS, linuxovy md a LVM potrebuje umrit.
linuxovy md a LVM potrebuje umrit.Kromě toho, že k tomu nevidím jediný důvod, tak ani btrfs, ani ZFS nenahrazuje ani MD ani LVM. Takže, těžko.
LVM se pochopitelně hodí i pro další věci jako dynamické dělení disku pro virtuální guesty (daleko menší počet fragmentů, než v případě souboru na FS), "problém" je zřejmě v tom, že (nevím, jak btrfs) ZFS není jen filesystém, je to údajně kombinace něčeho jako LVM s filesystémem a co jsem pochopil, umožňuje použít i jiné FS nad svými "oddíly". Nikdy jsem to ale nezkoušel, takže se možná pletu. I tak bych nerad přišel o LVM, resp. o úžasnost device mapperu.
ZFS není jen filesystém, je to údajně kombinace něčeho jako LVM s filesystémem a co jsem pochopil, umožňuje použít i jiné FS nad svými "oddíly"
Pořád ale nevidím výhodu spočívající v tom, že se něco, co velmi dobře funguje odděleně, integruje do filesystému.
Pořád ale nevidím výhodu spočívající v tom, že se něco, co velmi dobře funguje odděleně, integruje do filesystému.Volume management bych neintegroval, to nedává smysl. Ale to, že Sun psal, že volume management už není potřeba, jsou podle mě jen marketingové kecy, prostě PR. Využití více zařízení pro jeden filesystém bez volume manageru (což samozřejmě není jeho jediná funkce), ale podle mě není úplně špatný nápad. I když teďka nedám dohromady výhody/nevýhody oproti LVM+FS.
Třeba v tom, že filesystém ví, jaká data tam cpe, a tak může optimalizovat, kam je dá.Teoreticky ano. Ale zajímala by mě praktická implementace, kde to (dobře) funguje.
Například může na RAID 0 nebo RAID 5, dokud je dost místa, hodně používané soubory mirrorovat místo stripovat.Tak něco takového bych rozhodně nedoporučoval. Dělat bordel v technologii, jejímž účelem zabezpečení dat... granularita RAIDu na úrovni souborů... mno je to pouze můj názor, ale rozhodně se mi to nelíbí a nikomu nic takového nedoporučuju.
Dále díky checksumům na RAID 5 a RAID 1 pozná, který z disků je corrupted (tj. vrátí data, ale ta jsou vadná).Rovněž věc, kterou mi přijde zbytečné řešit na úrovni FS.
Implementace něčeho jako ReadyBoost (často používané soubory se zmirrorují na malý SSD disk, zbytek se udržuje jenom na velkém HDD) je další možnost.Na to se mi implementace RAIDu uvnitř FS moc nezdá jako výhoda.
"problém" je zřejmě v tom, že (nevím, jak btrfs) ZFS není jen filesystém, je to údajně kombinace něčeho jako LVM s filesystémem a co jsem pochopil, umožňuje použít i jiné FS nad svými "oddíly".Mezi náma, v kombinaci s podporou loop device, umožňuje použít jiné FS nad svými "oddíly" (soubory) každý FS. Ale u speciální podpory cizích oddílu na ZFS si myslím, že se pleteš (pokud se pletu já, někdo mě opravte), nemůžu takovou informaci nikde najít a byla by to pro mě novinka.
I tak bych nerad přišel o LVM, resp. o úžasnost device mapperu.Na device mapperu i hezky navrženého LVM se shodnem.