Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Firma IBM pracuje na nové technice, která by měla zmenšit velikosti počítačových komponent. Během 10 až 15 let by se měl superpočítač vejít do prostoru o velikosti kostky cukru.
Tiskni
Sdílej:
A pre pripad vymeny komponent bude v ramci krabice so zakladnou doskou aj specialne imidzovky :D
lekarstvi , archivace a zalohy velkeho mnozstvi dat ....
Nespomenuli o aku velku kocku pojde.
Mozno mysleli na kocky cukru so stranami 1m dlhymi
Leakage current is 5.2mA.To je co?
BTW: Nejmenší počítač menší než gumák, který znám já je tento. Dá někdo menší?
Dá někdo menší?Tak záleží na tom, jak definuješ počítač. Co třeba kartičky? Poznámka: Ano, vím, že některá videa v sekci SUT ještě nejsou nahraná. Čeká se na to, až to můj výpočetní cluster s 2600 MIPS zakóduje. Zároveň prosím nedávejte zprávičku, že jsou záznamy, zadám ji sám, až to bude celé hotové.
Tak záleží na tom, jak definuješ počítač.Snadno: Dost výkonu a paměti na spuštění linuxového jádra, nějaké spojení se světem (eth, wireless), nějakou sběrnici na připojení libovolného úložiště a asi i dost výkonu na renderování (Wayland,Xka,DirectFB – to je vcelku šumák).
To je poněkud PC-centrický pohled.Však se také bavíme o osobním počítači. Ne o jednočipu, ne o DSP, ne o mikrovlnné troubě, ale o PC.
Proč by platforma neměla být považována za "počítač" jen proto, že pro ni nikdo nenaportoval linuxové jádroDobře, tak možná oprava: Pokud na tom neběží nebo nemůže běžet GNU, tak to za počítač nepovažuju já. Prostě to nebudu umět ovládat a nebudu to umět naplno využít. Pokud na tom bude umět běžet GNU/Hurd budu ještě radši. No bohužel zatím nevím o ničem jiném než o kombinaci GNU a Linuxu, co by dovolovalo využít plný potenciál (resp. prostředky) platformy.
k ničemu nepotřebuje síťovou komunikaciPotřeba komunikace s okolním světem. Ať už pro čtení Abíčka, používání Jabberu, ovládání mého routeru doma, hledání informací, hlídání počasí. Je toho hodně. Jednoúčelové krámy, jejichž cílem je zabít čas (zpravidla konzole nebo televize) takové věci nedovolují a proto je nepouvažuju za PC a moc mě nezajímají.
nemá "standardní" sběrniceTo už je mi vcelku šumák. Sonics Silicon Backplane dovede komunikovat stejně dobře jako PCI.
k ničemu nepotřebuje grafické prostředíO tom jsem neřekl ani slovo. No něco na čem můžu vizualizovat data se vcelku šikne. Takže jako základ bych viděl aspoň nějaký framebuffer (na tom už se dá s dostatečnými prostředky vybudovat cokoliv).
Když si přečtu text zprávičky
Během 10 až 15 let by se měl superpočítač vejít do prostoru o velikosti kostky cukru.
nebo odkazovaný článek, tak tam se naopak vůbec nemluví o PC, ale spíš právě o těch systémech, které jsem zmiňoval.
Už nějaký ten rok je populární dávat do jednoho pouzdra více křemíkových destiček, třeba zrovna tu paměť.Ale zatím jsem neměl tu čest s něčím co by mělo všechny ty potřebné destičky v sobě (aspoň NAND pole jsem zatím skoro na všem viděl mimo SoC).
No a pak to máme PoP (Package on Package), které se hodí v mobilních zařízeních, kde je málo místa. Snadno se tak dávají dohromady kombinace různých SoC s různou velikostí paměti.Asi bude potřeba znova nažhavit Google.
No furt to není v duchu hesla „One chip to rule 'em all” i když už tak je to šíleně miniaturní.No kdyby se to zalilo do nějakýho epoxidu, tak se to už poznat nedá
No kdyby se to zalilo do nějakýho epoxidu, tak se to už poznat nedáTo by ho roztavilo a propálilo se tím epoxidem skrz.
Bych to videl na velikost kilove krabice (mysli bonboniery pro tchyni) i kdy sorry takovy PC nabizi mnoho vyrobcu i dnes.
bonboniery pro tchyniTo ja bych si koupil takovyhodle praktickyho Browninga a zfleku bych ji vodbouch.
vzhledem k tomu ze existuje ahmdaluv zakon je ptakovina ze 6-core CPU je 6x rychlejsi nez 1-core CPU .... pri optimistickem odhadu to bude max 5.5x